GaziantepGezilecek Yerler

Gaziantepte Gezilecek Yerler

Gastronomi şehirleri arasında yer alan Gaziantepte gezilecek yerler şehri gezmeyi düşünen insanlar tarafından merak edilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Gaziantep tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle tarihe tanıklık eden çok sayıda yapıya sahiptir.

Gaziantep’i ziyarete gelen kişilerin gezebilecekleri yerler arasında şunlar ilk sırada bulunur;

  • Bakırcılar Çarşısı
  • Elmacı Pazarı
  • Yesemek Açık Hava Müzesi
  • Gaziantep Kalesi
  • Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
  • Zeugma Mozaik Müzesi
  • Şahinbey Milli Mücadele Müzesi
  • Gaziantep Atatürk Anı Müzesi
  • Zincirli Bedesten
  • Rumkale

Ülkenin büyük şehirleri arasında 8.sırada bulunan Gaziantep’in tarihi yerleri yılın tüm günlerinde gezmeye uygundur. Bu nedenle yıl boyu hem yerli turistler hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilirler.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’te gezilip görülmesi yerlerin başında Bakırcılar Çarşısı gelir. Yapılışı 19.yüzyıla dayanan çarşı şehre gelenlerin alışveriş yapmak için tercih ettiği mekanlar arasında bulunur. Tek katlı ahşap dükkanlara sahip olan çarşıda pek çok ürün satışa sunulur.

Şehrin merkez ilçesi Şahinbey’de bulunan Bakırcılar Çarşısı’nda satışı yapılan eşyalardan bazıları ise şunlardır; çeyiz eşyaları, bakır ürünleri, havlu çeşitleri, giyim ürünleri, süs eşyaları, yöresel ürünler ve takılardır. Bunun dışında çarşıda bakır işçiliğini yaşatan ustalara ait dükkanlar vardır. Bu dükkanlardan bakır ürünler satın alınabileceği gibi bakır yapımını izlemek mümkündür.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Elmacı Pazarı

Gaziantep’in tarihi yerleri arasında bulunan Elmacı Pazarı halk arasında Almacı Pazarı olarak anılır. 1929 yılında kurulmuş olan pazar insanların meyve, bakliyat, baharat ve şarküteri ürünlerine olan ihtiyaçlarını karşılamak için tercih ettiği yerdir. Bu pazarda yer alan ürünlerin tamamı doğal ürünler olup doğal ürün tüketmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Gaziantep’i ziyarete gelen kişilerin uğrak mekanlarından olan Almacı Pazarı’nda yöresel ürünleri bulmakta mümkündür.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi Gaziantep’te gezilmesi gereken yerler arasındadır. Şehrin İslahiye ilçe sınırları içerisinde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi’ne ziyaretçiler Müze kart veya giriş ücretini ödeyerek giriş yapma imkanına sahiptirler.

Müzede yer alan eserler 1890 yılında yapılan çalışmalarla gün ışığına çıkmıştır. Müzede Hitit başta olmak üzere farklı uygarlıklardan kalma heykeller ve oyma atölyeleri sergilenir.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi şehrin merkezinde bir konumda yer alır. Bu sayede kaleye çıkan kişilerin şehri kuş bakışı görme imkanı vardır. Uzun yıllardır ayakta kalmış olan kalenin ne zaman inşa edildiği hakkında kesin bilgi yoktur. Ancak kalenin Roma döneminde gözetleme kulesi olarak kullanıldığı bilgisi vardır.

Gaziantep Kulesi sapasağlam ayakta kalan 12 kuleye sahiptir. Kalenin çevre uzunluğu ise 1200 metredir. Şehrin merkezinde yer alan kaleyi gezmek isteyenlerin 10 TL gibi uygun bir ücret ödemeleri gerekir. Kalenin yıl boyunca ziyaret edilmesi mümkündür. Ancak giriş çıkış saatlerinin dikkate alınması gerekir.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Gaziantep Oyun Ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep’e giden kişilerin ziyaret etmeleri gereken yerlerden biri de Oyun ve Oyuncak Müzesi’dir. Müze tarihi Antep evi içerisinde bulunmakta olup 2013 yılından beri hizmet vermektedir. Müzede 1700 yıllarından bugüne kadar ulaşan 600 üzerinde oyuncak sergilenir.

Müzeyi gezmek isteyen kişilerin ziyaret için belirli bir ücret ödemeleri gerekir. Ayrıca 6 yaşından küçük çocukların ve 65 yaş üstü yetişkinlerin ücret ödemeden müzeyi gezmeleri mümkündür. Müze binası içerisinde oyuncak mağazası olup çocuklarına oyuncak almak isteyen ebeveynlere hitap eder.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep’in yabancı turistler tarafından ilgi görmesinin nedenleri arasında sahip olduğu Zeugma Mozaik Müzesi bulunur. 2011 yılından beri hizmet veren müzede 2 bin yıllık mozaikler sergilenir. Bu mozaikler Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan mozaikler olup en önemlisi Çingene Kızı mozaiğidir.

Zeugma Mozaik Müzesi’ne giriş ücreti 12 euro yani 395.56 TL olup müze kart sahiplerinin ücret ödemeden giriş yapmaları mümkündür. Müzenin ziyaret saatleri ise yaz aylarında 09.00-19.00 kış aylarında ise 09.00-17.00’dir.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Gaziantep’te ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerden biri de Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’dir. Müze Şahinbey ilçesinde bulunmakta olup şehrin Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadelenin gözler önüne serilmesine yardımcı olur. Müzede savaş dönemine ait eserler sergilenir. Müzeyi ilginç kılan ise eserlerin bir bölümünün ise yer altı mağarasında sergileniyor olmasıdır.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi haftanın 7 günü ziyarete açık olan bir müzedir. Ziyaret saatleri 09.00-18.00 olan müzeye giriş için ücret ödenmesi gerekmez.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Gaziantep Atatürk Anı Müzesi

Gaziantep Atatürk Anı Müzesi, Ulu Önder Atatürk’ün 1933 yılında şehri ziyaretinde kaldığı evin müzeye çevrilmesi ile oluşturulmuş bir müzedir. Müzede Atatürk’e ait eşyalar sergilenir.

Atatürk Anı Müzesi’nin haftanın 7 günü ziyaret edilmesi mümkündür. Ziyaret için giriş ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiştir. Öğretmenler, gaziler ve şehit yakınları ücret ödemeksizin müzeyi ziyaret etme imkanına sahiptir.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Zincirli Bedesten

Şahinbey ilçesinde bulunan Zincirli Bedesten 17.yüzyılda açılmış olan bir bedestendir. Halk arasında Karabasamak Bedesten olarak da tanınan bu yerde günümüzde baharat, hediyelik eşya, ayakkabı, takı ve nargile gibi ürünler satışa sunulur.

Zincirli Bedesten 7 gün boyunca halka hizmet vermekte olup açılış ve kapanış saatleri 08.00-19.30’dur. Gaziantep’e ziyarete gelen kişiler tarafından hediyelik eşya ve hatıra götürmek için alışveriş yapılır.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Rumkale

Gaziantep’te mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasında Rumkale vardır. Kale şehre bağlı Nizip ilçesinde bulunan yarımadada bulunur. Roma döneminde yapılmış olan bu kale Hristiyanlar için önemli bir mekandır. Çünkü Hz.İsa’nın havarilerinden birinin bu kaleye geldiği ve Hristiyanlığı yaymak için uğraştığı inanışı vardır.

Kaleyi görmek isteyen kişiler tekne turlarına katılarak görme imkanı bulurlar. Kaleye çıkmak mümkün değildir ancak tekne turu ile inanılmaz bir gün geçirmek mümkün olur.

Gaziantepte Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu