Gezilecek YerlerMuğla

İztuzu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın en iyi plajları arasında da gösterilen iztuzu plajı nerede? Sorusu pek çok tatil severin de merak ettiği sorulardan birisidir. Sazlıklar arasında bulunan 4 kilometrelik eşsiz plajının yanı sıra kumsalı ve meşhur Caretta Caretta’ları ile harika bir tatil destinasyonu olarak bilinen iztuzu plajı nerede? Sorusunun cevabı Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Dalyan mevkiinde olduğudur.

Göz alabildiğince ince kumlarla çevrili eşsiz plajı ve metrelerce derine gidilse de asla derinleşmeyen denizi ile de tamamen diğer plajlardan farklı bir atmosfere sahip olan İztuzu Plajı, tekneden inildikten sonra adeta bir çölü andıran kumsalı ile turistlerin de adeta büyülendiği harika yerlerden birisidir. Caretta Caretta’ları ile meşhur olan bu plaj caretta kaplumbağalarının da nadir olarak ürediği yerler arasındadır.

Kaplumbağa yumurtalarına verilecek zararları önlemek ve kaplumbağaları korkutmamak amacı ile akşam 20:00’den sabah 08:00’e kadar plaja giriş yapılamıyor. Tatlı ve tuzlu suyun bir arada bulunduğu eşsiz plajlar arasında yer alan Dalyan’daki İztuzu Plajı gezilecek ve görülecek yerler listesinde muhakkak yer almalıdır.

İztuzu Plajının Denizi Nasıl?

Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz’e bağlanma noktasında bulunan İztuzu Plajı’nda tuzlu ve tatlı su tamamen bir arada bulunur. İşte bu özelliği nedeniyle Türkiye’de bulunan en ilginç plajlardan birisi olarak adlandırılır. 4,5 kilometre uzunluğunda bulunan plajın kum yapısı incecik ve tamamen altın renginden oluşur.

Denizinin sığ ve hemen derinleşmiyor olması ile çocuklu ailelerin tercih listelerinde üst sıralarda yer alan İztuzu Plajı, gönül rahatlığıyla gidilebilecek en temiz denize sahip plajlardandır. Temizliği ile Avrupa’da hazırlanan plaj listelerinde Avrupa’nın en temiz 30 plajı listeleri içerisinde yer alan İztuzu Plajı, altın kumları ile tam bir efsane olma niteliğindedir.

Doğa harikası olarak orijinal yapısının asla bozulmadığı plaj, antik çağlar döneminde “Kaunoslar” tarafından bir liman olarak kullanılırdı. Denize tamamen dikey olarak uzanmış olan dağların hemen dibinden başlayan ve Dalyan deltasının ağzını kapatarak oluşan İztuzu Plajı’nın kum yapısı incecik bir toz zerresi gibidir. Bu nedenle yürüyüş esnasında ayaklarda kadifemsi bir his bıraktığı söylenenler arasındadır.

İztuzu Plajında Denize Girilir Mi?

İztuzu Plajında Denize Girilir Mi?

İztuzu Plajı özellikle denizde ne kadar açılma ihtimali olsa da derinleşmemesi noktasında tercih sebepleri arasında yer alır. Çocukları ile tatil yapmak isteyen kimselerin gönül rahatlığı ile seçebileceği bu plaj ailelerinde sorunsuz bir tatil geçirme ihtimalini sağlayabilen plajlar arasındadır.

Bir tarafı tatlı göl suyu diğer tarafı tuzlu deniz suyunun birleşiminden oluşan İztuzu Plajı, berrak ve temiz olması ile de son derece güvenilir şekilde denize girmeye elverişlidir. Dağ ve kaya manzarası eşliğinde yüzmek isteyenlerin doğası ile de kendisine hayran bırakan plaj güvenlikli ve doğal yapısı sayesinde turistlerin de gözde bölgelerinden olmaktadır.

Çok fazla keşfedilmemiş olması ve yaklaşık 12 kilometre kadar içeride yer alması sonucunda popüler tatil beldelerine kıyasla sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği plajlar arasında İztuzu Plajı ilk sırada bulunur.

İztuzu Plajı Giriş Ücreti

Muğla İli’ne bağlı olan Dalyan İlçesi’nde bulunan İztuzu Plajı, yaklaşık olarak 4,5 kilometre uzunluğuna sahip bir Akdeniz plajıdır. Diğer plajlara oranla oldukça uzun ve geniş olan bu plaj özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde pek çok turisti bölgede ağırlar.

Caretta Caretta’ların yumurta bıraktığı bir bölge olmasından dolayı ”Kaplumbağa Plajı” olarak da çoğunlukla turistler ve bölgedeki yerliler tarafından bilinir. Doğa ile iç içe bir tatil seçeneği düşünen kişiler tarafından tercih edilecek olan bu plajın en merak edilen özelliklerinden birisi de girişlerinin ücretli olup olmaması durumudur.

İztuzu Plajı sabah 08:00’den akşam 20:00’ye kadar aktif olarak kullanılabilen bir plajdır. Ancak bu saatler dışında Caretta Caretta kaplumbağalarını rahatsız etmemek adına kullanıma kapatılır. Doğal oluşumu sebebi ve temizliği ile de ön plana çıkan plaj yerli ve yabancı pek çok turisti bu bölgeye çeker. Bölgeye giriş ücreti 1 TL olarak belirlenmiştir.

İztuzu Plajı’nda tuvalet, soyunma kabini, otopark, masa, sandalye, cankurtaran, şemsiye ve şezlong imkanlarının yanı sıra yiyecek ve içecekte temin edilebilecek büfelerle doludur. Belediye tarafından işletmesi alınan İztuzu Plajı için 2022 yılında 2 adet şezlong ve 1 şemsiye fiyatının 80 TL olduğu da bilinen bilgiler arasındadır.

İztuzu Plajı Giriş Ücreti

İztuzu Plajı Konaklama ve Oteller

Bölge olarak Dalyan’a uzaklığı 12 kilometre olan İztuzu Plaj’ı bölgesinde konaklama seçenekleri arasında pek çok tesis yer alır.

Bu tesisler şöyledir;

  • Dalyan Michelangelo Boutique Hotel: Dalyan Kanalı’na çok yakın bir konumda bulunan bu butik otel geniş ve yemyeşil bir alan üzerine kurulmuştur. 53 odaya sahip butik otel sabah açık büfe seçeneği ile kahvaltı sunarken SPA merkezinde hamam, sauna ve masaj imkanlarına da elverir. Öğle ve akşam yemeklerinin çıkarıldığı restoranı ve isteyenlere yine belirli bir ücret karşılığında gidiş ve dönüş havalimanı transfer hizmeti de sağlayan Dalyan Michelangelo Boutique Hotel İztuzu Plajı’na daha yakın bir konaklama hizmeti veren otellerden birisidir.
  • Aydos Club: Dalyan Kanalı’na olan kıyısı ile turistlerin sıklıkla tercih ettiği konaklama alanlarından birisi olan bu otel 20 odası ile açık havuz hizmeti ve açık büfe kahvaltı seçenekleri sunar.
  • Dalyan Live Spa Hotel: Dalyan merkezde yer alan 56 odalı bu spa oteli İztuzu Plajı’na gelmek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilecek konaklama yerleri arasında bulunur. Her gün açık büfe şeklinde kahvaltı servisine imkan tanıyan Dalyan Live Spa Hotel’de kapalı-açık havuz, masaj odaları ve hamam seçenekleri de sunulur. Evcil hayvanın kabulüne izin verilmeyen otelde araçları ile gelen müşterilere özel otopark imkanı da mevcuttur.
  • Hotel Arp Dalyan: Kral mezarları manzaralı ve Dalyan Kanal’ı kıyısında her alan bu otelin 15 odası bulunur. Açık havuzu ve açık büfe kahvaltı hizmetinin de fiyatlara dahil edildiği otelde evcil hayvan dışında sadece rehber köpeklerin konaklamasına izin veriliyor.
  • Midas Pension: Dalyan Nehri’nin tamamen kıyısında yer alan ve kral mezarlarının manzarasına bakan 10 odalı tamamden yeşillikler içerisinde bir pansiyondur. Kahvaltının fiyatlara dahil edildiği pansiyonda gidiş dönüş havalimanı transfer hizmeti de bulunur.
  • Hotel Riverside: Tam tamına 35 odalı konaklama yeri ile Dalyan Nehri’nin kenarında yer alan bu otel daha çok orta yaş ve üst kesimine hitap eden turistlerin tercih ettiği bir mekandır. Evcil hayvanlı kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bu otelde açık havuz ve çocuk havuzu seçenekleri de yer alıyor.

Tüm bu otel ve konaklama seçeneklerine ek olarak İztuzu Plajı’na daha yakın ve daha uzak olabilecek konaklama yerleri de bulunur.

İztuzu Plajı Giriş Saatleri

İztuzu Plajı Caretta Carettalar’ın yumurta bıraktığı nadir bölgelerden birisi olması sebebi ile plaja giriş saatleri kaplumbağaların zarar görmelerini ve rahatsız olmalarını önlemek amacı ile belirlenen saatlerden sonra hizmet vermemektedir.

Bu nedenle plaj sabah 08:00’den akşam 20:00’ye kadar hizmete devam ederken bu saatler dışarısında tamamen kaplumbağaların rahatının bozulmaması için girişlere izin vermemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu