Gidilir Mi?

Türkiye’nin En Büyük Avm’leri

Alışveriş insanların vazgeçemediği aktiviteler arasında bulunur. Alışveriş merkezleri (avm) ise insanlara keyifli alışveriş imkanı sunan yapılardır. Bu nedenle ülkenin pek çok yerinde avm bulunur. Yüzlerce mağazaya sahip olan ve insanlara her türlü alışveriş imkanını sunan Türkiye’nin en büyük avm’leri listesini hazırladık.

Türkiye’nin En Büyük 11 AVM’si

Türkiye genelinde yüzlerce alışveriş merkezi vardır. Bu merkezlerde insanlar alışveriş yapabilecekleri gibi eğlenceli zaman geçirme imkanı da bulurlar.

İnsanların boş zamanlarını değerlendirebilecekleri ve diledikleri gibi alışveriş yapabilecekleri Türkiye’nin en büyük 11 avm’si şunlardır;

Forum İstanbul

Forum İstanbul

Türkiye’nin en büyük avm’leri listesinin ilk avm’si Forum İstanbul’dur. Şehrin Avrupa Yakası’nda bulunan Forum İstanbul 2009 senesinden beri hizmet verir. Beş katlı olan alışveriş merkezinde 286 mağaza bulunur. Bu mağazalarda hem yerli hem de yabancı markalara ait ürünler İstanbullular için satışa sunulur.

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi Forum İstanbul’dur. Bu alışveriş merkezi 176 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunur. 286 mağazayı bulunduran merkezin araç kapasitesi ise 5000 araçtır. Avrupa Yakası’nda bulunan Bayrampaşa ilçesinde yer alan avm ulaşım konusunda kişilere herhangi bir zorluk yaşatmaz. Alışveriş merkezinin hizmet saatleri ise 10.00-22.00 saatleri arasıdır.

Marmara Forum

Marmara Forum

Türkiye’nin en büyük avm listesinin ikinci avm’si Marmara Forum isimli alışveriş merkezidir. Avrupa Yakası’ndaki Bakırköy ilçesi sınırlarında bulunan avm 135 bin metrekarelik alan üzerine yapılmıştır. 2011 yılından beri açık olan alışveriş merkezi 300 giyim ve 60 yiyecek-içecek markasına ev sahipliği yapan bir merkezdir.

Alışveriş merkezi 360 mağaza ve markanın yanı sıra insanlara eğlence imkanı veren bir mekandır. Teras, spor salonu, 16 salonluk sinema ve etkinlik alanları eğlenmek isteyen kişilere hitap eder. Marmara Forum’un hizmet saatleri ise 10.00-22.00 saatleri arasıdır.

İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi

İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi

Türkiye’nin en büyük avm listesinin dördüncü avm’si İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’dir. 2005 yılında açılan ve 118 bin metrekarelik alanda kurulu olan avm Şişli semtinde bulunur. Toplamda 6 katlı olan avm 230 mağazaya ev sahipliği yapar. Mağazalar dışında sinema salonu, tiyatro salonu, bowling salonu ve oyun salonu bulunur.

İstanbul alışveriş merkezleri arasında bulunan Cevahir Avm alışveriş dışında insanlara yemek yeme imkanı da sunan bir yerdir. Merkezde toplamda 48 restoran bulunur ve farklı lezzetlerin insanlara ulaşmasını sağlar. İnsanların araçları ile gelebilecekleri avm 2500 araçlık otoparka sahiptir. Böylelikle insanlar alışveriş için kendi araçları ile ulaşım sağlarlar.

Ankamall

Ankamall

Ankamall Türkiye’nin en büyük avm listesinin bir elemanıdır. Ankara’da bulunan Ankamall 1999 yılında açılmış olup günümüzde de hizmet vermeye devam eder. 120 bin metrekare alanda kurulmuş olan Ankamall 330 mağazaya ev sahipliği yapar.

Yenimahalle semtinde hizmet veren Ankamall’da mağazalar yanı sıra hotel ve otopark vardır. Hotel 5 yıldızlı ve 568 yataklıdır. Otoparkın araç kapasitesi ise 6 bin araçtır. Kendi araçlarıyla alışveriş merkezine gelen kişilerin ücretsiz otopark hizmetinden yararlanmaları mümkündür.

Torium Alışveriş Merkezi

Torium Alışveriş Merkezi

Türkiye’nin en büyük avm listesinin bir elemanı da Torium Alışveriş Merkezi’dir. 2010 yılında açılan alışveriş merkezi Esenyurt ilçesinde ve E5 Otoyolu üzerindedir. Bu nedenle kişisel araçlarla veya kiralık araçlarla ulaşım sağlanması mümkündür.

2010 yılından beri açık olan Torium Avm 180 mağazaya sahiptir. Mağazalar dışında bowling salonu, sinema salonu, lunapark ve Snowpark’a sahiptir. Merkezde bulunan Snowpark Türkiye’de tektir ve 4500 metrekare alan üzerinde kurulmuştur.

Mall of İstanbul

Mall of İstanbul

İstanbul‘da alişveriş merkezi arayanlar için Mall of İstanbul uygun bir adrestir. 2014 yılında Başakşehir’de açılan avm 350 mağazaya sahiptir. Bu mağazalarda ise yüzlerce markaya ait ürünler satışa sunulur.

Toplamda 155 bin metrekare alanda bulunan alışveriş merkezinde mağazalar dışında otel, konser ve tiyatro sahnesi, sinema salonu, residence, eğlence parkı ve ofis binaları bulunur. TEM otoyolu üzerinde bulunan Mall of İstanbul ücretsiz otoparka sahiptir. Otoparkın araç kapasitesi ise 4000 araçtır.

Emaar Square Mall

Emaar Square Mall

Emaar Square Mall alışveriş merkezi Türkiye’deki en büyük avmlerden biridir. 2017 yılında Libadiye semtinde kapılarını açan 6 katlı avm 138 bin metrekareden oluşan alan üzerindedir.

İstanbul’un en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan Emaar Square Mall 415 mağazaya sahiptir. Bu mağazalarda özellikle yabancı marka ürünleri bulmak mümkündür. Mağazalar dışında restoran, akvaryum ve otopark vardır. Otopark 4 katlı olarak hazırlanmış olup araç kapasitesi 4200 araçtır. Restoranların sayısı ise 52’dir.

Galleria 2

Galleria 2

Türkiye’nin büyük alışveriş merkezleri arasında Galleria 2 isimli alışveriş merkezi de vardır. Bu avm İstanbul Ataköy’de bulunur. 1988 yılından beri açık olan alışveriş merkezinde alışveriş, yeme içme ve eğlence alanları vardır.

Bu sayede kişilerin aileleri ile alışveriş yapıp yemek yeme imkanı bulunur. Galeri 2 alışveriş merkezinde bulunan markalar arasında Mavi, Bosch, Siemens, Migros, Sami, Chackra, Rainer ve Big Ben markaları vardır. Yemek için merkeze gelen kişilerin ise kebap, waffle, kahve ve fast food restoranlarını bulma imkanına sahip olurlar.

İstinye Park

İstinye Park

Türkiye’nin en büyük avm listesinde İstinye Park yer alır. 2007 yılından beri açık olan alışveriş merkezinde 280 tane mağaza vardır. Bu mağazalarda yüzlerce markaya ait ürünler satıştadır. Türkiye’nin ilk avmlerinden olan İstinye Park’ta yeme içme imkanı da bulunur. Yeme içme mekanlarında kişilerin birbirinden lezzetli yemekleri yeme fırsatları bulunur.

Avm’nin bulunduğu alan 87 bin metrekare olup büyük bir otoparkı bulunur. Böylelikle araçla gelen kişilerin araç park sorunu yaşamalarına gerek kalmaz.

MarmaraPark

MarmaraPark

Türkiye’deki en büyük alışveriş merkezleri içinde MarmaraPark Avm bulunur. Bu alışveriş merkezi Esenyurt semtinde olup 2012 yılında açılmıştır. Ortalama 100 bin metrekare alanda bulunan avm 200 üzerinde mağazaya sahiptir. Mağazaların dışında oyun alanı, sinema salonu ve yemek bölümleri vardır. Otoparka sahip olan alışveriş merkezinin araç kapasitesi ise 4 bin araçtır.

Esenyurt semtinde bulunan MarmaraPark’ın en önemli özelliği ülkedeki uzay temalı alışveriş merkezlerinin ilki olmasıdır. Yapı özellikleri le dikkat çeken avm 10.00-22.00 saatlerinde hizmet verir.

Forum Bornova

Forum Bornova

Forum Bornova Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezleri arasındadır. 2006 yılında yapılan alışveriş merkezinin en önemli özelliği açık havada bulunmasıdır. Böylelikle Forum Bornova’ya gelen kişiler sokaklarda gezerek alışveriş yapma fırsatları olur.

2006 yılından beri açık olan Forum Bornova’da 123 tane mağaza vardır. Bu mağazalarda dünyanın ünlü markalarına ait ürünler satıştadır. Alışveriş merkezinde mağazalara ek olarak restoran, sinema salonu, kafe ve eğlence mekanları da bulunur.

Sonuç

Alışveriş merkezleri insanların boş zamanlarını değerlendirdikleri, dilediğince alışveriş yaptıkları ve zaman geçirdikleri alanlardır. Merkezin büyük olması marka ve mağaza sayısının artmasına neden olduğu için Türkiye’nin en büyük avm hangileri? Merak konusudur. Bu nedenle avmler arasında inceleme yaptık ve en büyük avmleri listeledik.

Alışveriş yapmayı düşünüyorsanız gidelimmi.com sitesine girerek listeyi inceleyip bulunduğunuz konuma göre alışveriş merkezini seçerek gidebilirsiniz. Avm’lerde yerli ve yabancı yüzlerce markaya ait ürünü inceleme ve satın alma imkanına sahip olursunuz. Ayrıca liste sayesinde aracınızla gitmeniz durumunda otopark sorunu yaşayıp yaşamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu