İstanbulGezilecek Yerler

İstanbulda Üniversite Okurken Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Öğrenci göçü alan şehir Asya ve Avrupa kıtalarının köprülerle birleştiği kıtalar arası bir şehirdir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan boğazın iki yakasını işgal eden güzel İstanbul’da tüm medeniyetlerden eserler günümüze kadar dimdik gelmeyi başarmıştır. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan İstanbul’da üniversite okurken mutlaka görmeniz gereken yerler o kadar çok ki saymakla bitmez.

Gezilecek Yerler

Sanat, tarım, eğitim, teknoloji ve sanayi kuruluşlarını saymakla bitiremeyecek kadar çok gezilecek alanı olan İstanbul’u gezerken;

 • Kapalıçarşı’yı
 • Müzeleri
 • Topkapı sarayını
 • Emirgan’ı
 • Adaları
 • Gülhane Parkını
 • Aya İrini Kilisesi
 • Belgrad Ormanı
 • İstanbul Akvaryum
 • Kanlıca
 • Moda
 • Yalılar
 • Haliç
 • İstiklal Caddesi
 • Karaköy
 • Boğaz
 • Camiler
 • Balat
 • Hamamlar mutlaka görülmesi gereken yerler arasında listenizde olmalıdır.

Ödüllü Şehir İstanbul

Dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında yer alan İstanbul gezilecek, görülecek yer ve sanat eserleri ile tarihteki yerini her zaman korumuştur. Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen İstanbul geçmişten bugüne yerli ve yabancı turist akımını hep diri tutuyor. Adı gibi kendi de önemli olan İstanbul’da eğitim ayrıcalığını doya doya yaşamak mümkün.

Taksim Meydanı

İstanbul ile özdeşleşen Taksim Meydanı şehri görmek isteyenlerin ana uğrak noktasıdır. Taksim meydanı, sanatsal, siyasal ve kutlamaların merkezi niteliği ile tanınmıştır. Güzel günler ve kanlı olayların merkezi olan taksim üniversite öğrencileri için hem gezilecek hem de dinlenilecek meydandır. Öğrenciler bu meydanda alışveriş ve gerekli gıda, eğitim vs ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Açık müze, dizi ve film çekim merkezi, sokak sanatçıları ve enfes lezzetlerin yer aldığı merkezin adı Taksimdir.

İstanbulda Üniversite Okurken Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler Gidelimmi.com

Uygun Fiyatlı Yerler Listesi

İstanbul devlet ve özel üniversiteleri ile öğrencilerin tercih ettiği birinci ildir. Özgürlüklerin şehri olan il aynı zamanda en kaliteli üniversiteleri bünyesinde barındırıyor. Öğrenciler için çok pahalı bir şehir olmayan İstanbul özellikle Avrupa yakasında uygun fiyatlı yerler ile doludur. Gıda, tekstil, eğitim, temel ihtiyaçlar, konaklama vesaire gibi.

Kadınlar Pazarı

Hüsambey mahallesi sınırları dahilinde olan Kadınlar pazarı ülkenin tüm yöresel ürünlerini uygun fiyata bulabileceğiniz tek adrestir. Dostlar, tanıdıklar hep kadınlar pazarında buluşur veya rast gelir. Adını Osmanlı ve daha önceki medeniyetlerden gelen geleneklere göre kadınların mal gibi satıldığı bir merkez olarak bu bölgenin kullanılmasından alan Kadınlar pazarı günümüzde Siirtlilerin gıda ticareti ile uğraştığı bir mekana dönüşmüştür.

Bu Yerlerin Detayları

İstanbul 20 milyona yaklaşan bir nüfusa sahip olup gerek asya gerek avrupa yakasında ziyaret çekecek pek çok güzellikleri ile bilinir. Avrupa yakasındaki mahalle ve semtler kendi içerisinde detaylı olarak isimlerinden bahseder. Bayrampaşa da tekstil atölyelerinin bolluğu gibi, boğaz kenarlarının yalı, müze, camiler ile bilinmesi, Tarlabaşının alış veriş merkezi olması, kadınlar pazarının gıda sektörü bakımından bilinmesi gibi. Üniversite okurken her merkezin detaylı ve bilindik noktalarını görmek mümkün.

Ücret Listesi

Üniversite öğrencilerinin gezdiği güzel yerlerin tamamında öğrencilere uygun takılabileceğiniz lokanta, cafe ve eğlence merkezleri vardır. Bu merkezler uygun fiyatlarla öğrencilik hayatınızı zevkle geçirebilmek mümkün. Her iş yerinde ücret listeleri kapı önü tabelalarına yazılıyor. Bütçeye uygun seçimlerinizi bu tablolara göre yaparak mağduriyet yaşamadan İstanbul’da öğrenci olarak yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu mekanlarda part time olarak ta çalışarak ücret kazanabilir daha pahalı mekanlarda ücret listelerini takip edebilirsiniz.

Ulaşım İmkanı

Metropol şehirler arasında olan ve 7/24 yaşayan canlı bir şehir olan İstanbul gerek yayıldığı alan yüz ölçüm bakımından gerek insan yoğunluğunun 20 milyona ulaşması bakımından ulaşım bakımından sorunlu bir şehir. En yakın mesafeye bile ulaşım hem pahalı hem de zaman açısından sorun.

Köprü geçiş ücretleri, dolmuş, otobüs fiyatları gibi ulaşım sorunları her geçen gün daha bir arapsaçı oluyor. Ayrıca uzak bir yere gitmek için bir kaç araç değiştirmek gerekebilir. Kara ve deniz araçları sürekli aktif olup, metrolar ile de ulaşım imkanı süreklilik arz ediyor. İstanbul’a dünya ve ülkenin tamamına ulaşım sürekli akmaktadır. Hava, deniz, kara yolu İstanbul’a çıkmaktadır.

Büyük Bir Pazar

İstanbul’da üniversite okurken görülecek yerler kategorisinde değerlendirdiğimizde İstanbul her alanda yatırımcısı, eğitmeni, iş vereni ve pek çok sanayi alanı bakımından büyük bir pazar. Dünya geneline hitap eden üniversitelerine batı, Asya, Ortadoğu ve Afrika’dan okumak amaçlı binlerce öğrenci gelerek bu pazara eğitim alanında katılım gösteriyor. İster yerli ister yabancı öğrenciler İstanbul’u gezerek ve görerek öğrenirken aynı zamanda alanlarında eğitim alıyor. En kısa öğrenim süresi 2 yıl olarak düşünülür ise iki yılda İstanbul’un en güzel, tarihi ve doğal zenginlikleri ile bezenmiş yerlerini görmek mümkün.

İstanbul’da Deniz Mevsimi

Şehrin içindeki tarihi dokusu, alış veriş ve gezilecek binlerce çarşı ve sokakları dışında İstanbul’da deniz mevsiminde de bulunmak gerekir. Yazın nemli ve sıcak havasından uzaklaşmak için yakın deniz kıyısında akşam sefaları eşliğinde çay, rakı, balık ekmek yemek mümkün olduğu gibi hem Karadeniz hem de Marmara denizine kıyısı olan noktalarda denize girerek deniz keyfini tatille birleştirmek mümkün.

Üniversite öğrenimini İstanbul’da yaşayacak olanlar İstanbul’u gezerek, görerek ve hissederek yaşayacaktır. Her mevsim ayrı bir ambiansa sahip olan İstanbul’da hayatın hem pahalı hem de ucuz yüzünü, gecenin öteki yüzünü görmek mümkün. Park ve bahçeleri ile de pek çok kesime olduğu gibi öğrencilere de hitap eden İstanbul zenginliğin ve yokluğun şehri. Bizans’a ve Osmanlıya Başkentlik yapan bu kadim şehir kültür ve sanat merkezi ile birlikte sanayi, ticaret, ulaşım, eğitim, turizm merkezi olarak serüvenine devam ediyor.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu