RizeGezilecek Yerler

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize’ye gitmek isteyenler, Rize’de gezilecek yerler konusunda bilgi edinmek isterler. Rize, Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan bir şehirdir. Türkiye’nin en fazla yağış alan ili olarak bilinir. 12 tane ilçesi vardır. Karadeniz’e özel karakteristik özelliklerin neredeyse tamamını taşıyor. Dik yamaçlı vadilere, dağlara, göllere, dereler, köprüler, kalelere ve yaylalara sahiptir.

Rize'de Gezilecek Yerler

Turizm illeri arasında yer alan Rize, bölgedeki en gelişmiş illerden biridir. Rize’ye gelen turist sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle kendini geliştiren şehirler arasında yerini alır. Özellikle de ilkbahar ve yaz dönemlerinde daha yüksek sayıda turisti kendine çeker. Potansiyelini daha da arttırmayı hedefleyen Rize, aynı zamanda kendine has lezzetlere de sahiptir.

Rize’de Gezilecek Yaylalar

Rize denildiği zaman akla ilk gelen şey, yaylalarıdır. Bölgede çok sayıda yayla bulunuyor. Genelde dağlık bir şehir olması bölgede çok özel yaylaların meydana gelmesine neden olmuştur.

 1. Gito Yaylası
 2. Çağrankaya Yaylası
 3. Ovit Yaylası
 4. Anzer Yaylası
 5. Ayder Yaylası
 6. Elevit Yaylası

Gito Yaylası

Gito Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Rize’nin en popüler yerlerinden biri olarak kabul edilen Gito Yaylası, nefes kesici bir manzaraya sahiptir. Muhteşem doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak ortamı vardır.

Rize Gito Yaylası

Bulutlar arasında geziyormuş hissi yaratan bu yer oldukça yüksek bir konumda yer alır. İster doğayı sevin isterseniz sevmeyin fakat Gito Yaylası’nı görmeden Rize’den ayrılmayın. Yaylanın tam ortasında büyük bir salıncak vardır. Bu salıncakta sallandığınız zaman yaylanın tüm manzarası ayaklarınızın altındadır.

Çağrankaya Yaylası

Bu yaylaya çıktığınız zaman bulutların size denizmiş gibi göründüğünü fark edeceksiniz. İkizdere’de bulunan Çağrankaya Yaylası, son derece dik uçurumlara ve yamaçlara sahiptir.

Rize Çağrankaya Yaylası

Rize’de bulunan yaylalar içerisinde en fazla konuta sahip olan yayladır. Çağrankaya’nın rakımı ise 2300 metre olarak bilinir.

Ovit Yaylası

Rize’nin en fazla tanınan yaylalarından biridir. İkizdere ilçesinde bulunur. Yayladaki nem oranı bir hayli azdır.

Rize Ovit Yaylası

Bundan dolayı akşam saatlerinde sis ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bu sebepten dolayı Ovit Yaylası’na gitmek bir hayli zordur.

Anzer Yaylası

Rengarenk çiçeklere sahip olan bu yayla, aynı zamanda çok özel bir bala da sahiptir. İkizdere ilçesindedir. Anzer Yaylası’nın diğer adı Ballıköy’dür.

Rize Anzer Yaylası

Anzer Yayla’sında bulunan bitkilerin çoğu endemiktir. Bu nedenle çok özel bir yayla olarak kabul edilir. Tertemiz bir havası son derece lezzetleri suları vardır.

Ayder Yaylası

Ayder yaylası Rize’nin sembolü haline gelen bir yayladır. Turizm açısından önemli bir merkez olarak kabul edilir. Kayın ve ladin ağaçlarından oluşan bir ormana sahiptir. Bitki örtüsü son derece yeşildir. Otantik Hemşin evlerine sahiptir.

Rize Ayder Yaylası

Bu evler, yaylanın daha da güzel bir görüntü yakalamasını sağlamıştır. Sağlık ve doğa turizmi açısından son derece değerli bir yayladır.

Elevit Yaylası

Rize’nin en yeni gözdelerinden olan Elevit Yaylası, özellikle de doğaseverler ve kamp severler için harika bir yerdir. Çamlıhemşin ilçesinde olan Elevit Yaylası, ilçe merkezine 17 km. uzaklıkta bulunuyor.

Rize Elevit Yaylası

Endemik bitkiler açısından oldukça şanslı bir yayladır. Yayla çevresinde bulunan ahşap evler, görülmeye değer bir manzara meydana gelmesini sağlamıştır. Fotojenik bir özelliğe sahip olan Elevit Yaylası, özellikle yaylar turu yapmak isteyenler için çok uygun bir atmosfere sahiptir.

Rize’de Gezilecek Şelaleler

Bu kadar dağlık ve yağış alan bir yerde şelalelerin olmaması düşünülemez. Rize’ye geldiğiniz zaman gezip görebileceğiniz çok sayıda şelale vardır.

 1. Palovit Şelalesi
 2. Ağaran Şelalesi
 3. Gelin Tülü Şelalesi
 4. Bulut Şelalesi
 5. Cimil Şelalesi
 6. Çarkıruba Şelalesi

Palovit Şelalesi

Debisinin yüksekliği ile ön planda olan bir şelaledir. Çamlıhemşin ilçesinde olan Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır.

Rize Palovit Şelalesi

Sığ ve yemyeşil bir ormanın içerisindedir. Bu nedenle mükemmel bir görüntü ortaya çıkarır. Çağıl çağıl akmakta olan şelalesiyle görenleri büyüler.

Ağaran Şelalesi

Ağaran Şelalesi, Rize’deki en muhteşem manzaralardan birine sahiptir. Çayeli ilçesinde bulunan Ağaran Şelalesi, ilçe merkezine 12 km. uzaklıktadır. Saklı bir cennet olarak tabir edilen bu şelale, kar beyazına benzer köpükler saçar.

Rize Ağaran Şelalesi

Bu yüzden ağaran adını almıştır. Ağaran Şelalesi çevresinde yeşilin her tonunu rahatlıkla görebilirsiniz. Son dönemlerde turistlerin gözdesi haline gelen Ağaran Şelalesi, Rize’nin en meşhur yerlerinden olabilmeyi başarmıştır.

Gelin Tülü Şelalesi

Rize’de ayrı bir popülariteye sahip olan şelalelerden biridir. Tıpkı duvak ve tül gibi akar. Bembeyaz suları vardır. Bu suyun renginden dolayı da gelin tülü adını almıştır.

Rize Gelin Tülü Şelalesi

Kaçkar Dağları’nın eteklerinde bulunan şelale, hayran kalınmayacak gibi değildir. 1500 metrelik dik akışa sahiptir. Ancak bölgede yoğun sis olması, şelalenin tamamının görülmesine engeldir.

Bulut Şelalesi

Bulut Şelalesi, Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden sayılır. Şelalenin diğer adı Tar Deresi’dir. Çamlıhemşin’de bulunur. Şelalenin Ayder Yaylası’na olan uzaklığı 7-8 kilometredir.

Rize Bulut Şelalesi

Şelale oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahiptir. Bu yüzden tamamını görmekte neredeyse imkansızdır. Bulut Şelalesi’nin çevresinde çok sayıda ağaç türü vardır. Çam, meşe, ladin, kestane, çınar ve ıhlamur ağaçlarını bu bölgede görebilirsiniz.

Cimil Şelalesi

Cimil Şelalesi, İkizdere ilçesinde yer alır. Şelalenin ilçe merkezine olan uzaklığı 19 km’dir. 1649 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Şelalenin ihtişamı görülmeye değerdir.

Rize Cimil Şelalesi

Tabiat harikası olarak nitelendirilen bu şelale, doğal güzellikler arasında yer alır. Rize’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan Cimil Şelalesi, kayalıkların arasından akar.

Çarkıruba Şelalesi

Çarkıruba Şelalesi, Çamlıhemşin’de yer alan şelaleler arasında yer alır. Şelale ilçe merkezine 36 km. uzaklıktadır. Ladin, çam ve gürgen ağaçlarının arasından süzülen şelale, nefes kesici bir görüntü ortaya çıkarır.

Rize Çarkıruba Şelalesi

Komati-Eğrisu arasındaki yayla yolunda yer alır. Şelaleye geldiğiniz zaman suların nasıl şarıl şarıl ve güçlü aktığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Rize’de Gezilecek Müzeler

Rize’de doğal güzellikleri keşfettikten sonra tarihi güzelliklere de göz atabilirsiniz. Bunun için Rize’de bulunan müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Rize’deki müzeler ise şunlardır:

 1. Atatürk Evi Müzesi
 2. Rize Etnografya Müzesi
 3. Çayeli Doğal Yaşam Müzesi

Bu müzeleri de gezerek Rize’nin tadını çıkarabilirsiniz.

Tüm gezilecek yerler yazıları için tıklayın! –> https://www.gidelimmi.com/gezilecek-yerler/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu