Türkiye'de Ne Yenir?

Azerbaycan’ın En Meşhur Yemekleri

Türkiye’nin kardeş ülkesi Azerbaycan yemek kültürü bakımından zengin bir ülkedir. Türk mutfağı ile benzerlik gösteren Azerbaycan mutfağı birbirinden leziz yemeklere sahiptir. Bu lezzetler yerinde gidilip yenilebileceği gibi kişilerin kendi imkanları ile de yapabilecekleri yemeklerdir.

Yemek kültürü bakımında zengin olan Azerbaycan’ın çok sayıda meşhur yemeği bulunur. Bu yemeklerin bilinmesi ülke mutfağının tanınmasına yardımcı olur. Bunun için Azerbaycan yemekleri arasında en meşhur olanları bir araya getirdik.

Azerbaycan’ın En Meşhur 9 Yemeği

Azerbaycan yemekleri hamur işi, et ve sebze ağırlıklı olarak tercih edilir. Ayrıca aynı yemeğin birden fazla çeşide sahip olması yemek çeşitliliğinin artmasına yardımcı olur. Yemekler damak tadı ve yapılışı açısından Türkiye ile benzerlik gösterir ve kolayca yapılarak tüketilebilir.

Azerbaycan’ın en meşhur 9 yemeğinin isimleri ise şunlardır; Bozbaş, dushbara, gutab, lavangi, kızarmış tavuk, plov, ponchik, piti ve şeki helvasıdır. Bu yemeklerin içeriği ve özellikleri aşağıdadır;

Bozbaş

Bozbaş

Bozbaş meşhur Azerbaycan yemekleri arasındadır. Bozbaş bir ana yemektir. Yemeğin ana maddesi nohut ve ettir. Nohut ve et dışında patates, soğan ve bezelye vardır. Ana malzemeler dışında yemekte salça, zerdeçal, tuz ve karabiber kullanılır.

İlk olarak dana veya kuzu incik eti haşlanır. Haşlanan etler üzerine baharatlar eklenir. Bir tavada soğanlar kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine et, et suyu, patates ve bezelyeler eklenir. Malzemelerin biraz kavrulmasının ardından salça eklenerek pişirilmesi sağlanır. Yemek piştikten sonra üzerine haşlanmış olan nohut eklenir.

Dushbara

Dushbara

Azerbaycan yemekleri arasında ismi en çok duyulan ve meşhur olan Dushbara isimli yemektir. Düşbere ismiyle de anılan bu yemek hamur işi özellikli yemektir. Bu yemeğin ana malzemeleri yufka, dana eti veya kıyma, sirke ve sarımsaktır.

Dushbara açılan ve kesilen yufkalar içerisine kıyma, dana eti veya kuzu eti koyularak yapılan bir çeşit mantıdır. Et ya da kıyma ile doldurulan yufka hamurları et suyunda pişirilir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra sarımsak ve sirke sosu ilave edilir. Bu yemek Azerbaycan mantısı olarak da kabul edilir.

Gutab

Gutab

Azerbaycan meşhur yemekleri arasında Gutab isimli yemek bulunur. Bu yemek ülkenin popüler hamur işlerinden birisidir. Yemeğin ana malzemeleri un, yumurta, tuz ve iç malzemelerdir. İç malzeme olarak peynir, ıspanak, pırasa, balkabağı ve et kullanıldığı görülür.

Gutab (kutab) yemeğinin yapılabilmesi için ilk olarak hamur elde edilir. Elde edilen hamur yuvarlak şeklinde açılır ve içerisine tercih edilen iç harç eklenir. İç harcın eklenmesinin ardından hilal şeklinde kapatılır.

Kapatılan hamur tercihe göre sac veya tavada pişirilir. Meşhur Gutab yemeği sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve çay saatlerinde tercih edilir. Ayrıca ülkenin sokak lezzetlerinden birisi kabul edilir.

Kızarmış Tavuk

Kızarmış Tavuk

Türkiye’de yaygın tüketilen kızarmış tavuk Azeri yemekleri arasında bulunur. Bu yemek genellikle sokaktan satın alınarak tüketilir. Yemeğin en önemli özelliği kızartılan tavuğun yufkalara sarılmış olmasıdır. Tavuğun dışında yufka içerisine ince kıyılmış soğanlar ve baharatlar da eklenir. Özellikle başkent Bakü’de yaygın tüketilen bir yemektir.

Lavangi

Meşhur Azerbaycan yemekleri listesinin önemli bir ismi Lavangi (levengi) isimli yemektir. Et yemeği türünde olan levenginin ana malzemeleri tavuk veya balıktır. Yemeğin yapımında tavuk mu balık mı seçileceği kişilerin damak tadına bağlıdır.

Lavangi yemeğinin yapılışında tavuk ya da balığın içi açılır. Açılan etin içerisine soğan, havyar, salça, ceviz ve baharatlar koyulur. İçi doldurulan tavuk ya da balık fırında ya da tandırda pişirilir. Yemeğin yapımında balık tercih edildiği durumlarda kullanılan balık çeşidi ise sazan ya da kütüm isimli balıklar olur.

Plov

Plov

Plov yemeği Azerbaycan mutfağının popüler yemeklerinden birisidir. Plov bir çeşit ara yemek olup Türk mutfağındaki pilav ile benzerlik gösterir. Yemekte yaygın kullanılan malzemeler pirinç, et (koyun, tavuk veya dana), kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, hurma, soğan ve baharatlardır.

Plov yapılırken ilk olarak pirincin kavrulması sağlanır. Ayrı bir tencerede soğan, kuru meyveler ve baharatlar kavrulur. Bu karışım pirinç üzerine dökülür ve su koyularak pişmesi beklenir. Bu yemeğin pişirilmesinde kullanılan birden fazla yöntem vardır ve halk tarafından kullanılır. Ayrıca plov Azerbaycan’da restoranlarda sıkça tüketilen yemekler arasında bulunur.

Ponchik

Ponchik

Ponchik meşhur Azeri lezzetlerinden bir tanesidir. Tatlı türünde olan Ponchik hamur ile hazırlanır. Ponchik tatlısının malzemeleri un, toz şeker, tereyağı, süt, yumurta ve kuru mayadır.

Ponchik yapımında ilk olarak un, tereyağı, süt, yumurta, tereyağı ve maya ile hamur yoğrulur. Hazır hale gelen hamur küçük bezelere ayrılır. Bezelerden küçük yuvarlak şekiller oluşturulur ve tepsiye dizilir. Tatlılar piştikten sonra ise pudra şekeri serpilerek servis edilir. Tatlılarının daha farklı görünmesini isteyen kişiler tarafından farklı şekillerin verilmesi de mümkün olur.

Piti

Piti

Piti Azerbaycan yemekleri içerisinde popüler olanlardan biridir. Piti bir çeşit güveç yemeğidir ve güveç ismi verilen kaplarda yapılır. Yemeğin ana vatanı ise Şeki şehridir.

Koyun eti, patates, domates, soğan, acı biber, tereyağı, safran, kestane ve baharatlar yemeğin malzemeleridir. Malzemelerin tamamı yıkılıp kıyılarak ilk önce soğan, et ve diğer malzemeler şeklinde güvece yerleştirilir. Malzemelerin yerleştirilmesinin ardından su koyulur ve kısık ateşte pişirilir. Ortalama 3 saatte pişen Piti yemeği güveçlerde servis edilir. Yemeğin evlerde yapılması mümkün olduğu gibi Azerbaycan’da ünlü restoranlarda da yemek mümkündür.

Şeki Helvası

Şeki Helvası

Azerbaycan yemekleri listemizde yer verdiğimiz son lezzet Şeki Helvası’dır. Helvaya ismini veren Azeri şehri Şeki’dir. Helvanın Azerbaycan baklavası olarak da anıldığı bilgisi vardır.

Şeki Helvası’nın malzemeleri arasında şeker, kişniş tohumu, pirinç unu, kakule, fındık ve safran bulunur. Helvanın ana maddesi olan pirinç unu özel olarak su değirmeninde üretilir. Un ve malzemeler ile elde edilen hamur huni yardımıyla ızgaraya dökülür. Elde edilen hamurlar ızgara şeklini alır ve buna irşite (rişte) ismi verilir.

İrşite hamurları tepsiye aralarına fındık, kakule, kişniş tohumu ve safrandan oluşan karışım serpilerek dizilir. Tepsi 10 kat hamurla dizildikten sonra pişmesi sağlanır. Pişen helva kesilerek şerbet dökülür ve soğumaya bırakılır. Soğuyan helva afiyetle yenilir.

Sonuç

Azerbaycan yemekleri bilgi verilen 9 yemekle sınırlı değildir. Bunlar dışında et, sebze, çorba, tatlı ve hamur işi olmak üzere çok sayıda yemek çeşidi vardır. Bu yemekler gündelik yaşam ve özel günlerde yapılarak afiyetle yenirler. Yemekler evlerde bulunan imkanlarla yapılabileceği gibi Azerbaycan’ın ünlü restoranlarında yenilmesi de mümkündür.

Gidelimmi.com adresi Azerbaycan yemekleri ve gelenekleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Site yayınlanan içerikleri okuyarak Azerbaycan’ı ve halkına daha yakından tanıma imkanı bulmanız mümkün olur. Ayrıca ülkede yemek yemek için tercih edebileceğiniz yerlerin nereler olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Gidelimmi.com üzerinde Azerbaycan dışında kalan şehir ve ülkelerde ne yenildiğini, hangi lezzetlerin meşhur olduğunu öğrenme imkanı bulursunuz. Yemekler dışında ülkelerin doğa harikalarını, gezilmesi gereken yerlerini, trekking rotalarını ve şelalelerini öğrenme fırsatı bulursunuz. İçerikleri okuyarak yapacağınız gezi sonunda iyi ki gitmişim diyeceğiniz pek çok detaya ulaşabilirsiniz. Gezi planınız bulunuyorsa siteyi ve içeriklerini incelemeden güzergah ve planlama yapmamalısınız.

Azerbaycan yemeklerinin en bilinen özellikleri nelerdir?

Azerbaycan mutfağı, zengin baharat kullanımı, çeşitli et yemekleri ve pilav çeşitleriyle tanınır. Taze sebzeler ve otlar da yemeklerde sıkça kullanılan malzemeler arasındadır.

Azerbaycan'da denemeniz gereken en popüler yemekler hangileridir?

Plov (Azerbaycan pilavı), qutab (et veya sebze dolgulu ince hamur işi), dolma (yaprak sarma) ve kebap çeşitleri Azerbaycan’ın en ünlü yemeklerindendir.

Azerbaycan yemekleri için hangi malzemeler sıklıkla kullanılır?

Azerbaycan mutfağında sıklıkla kuzu eti, tavuk, balık, pirinç, ceviz, nar ve çeşitli baharatlar gibi malzemeler kullanılır. Ayrıca, yemeklerde bolca sebze ve ot çeşitliliği de göze çarpar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu