Gezilecek YerlerBurdur

Salda Gölü Gezi Rehberi

Türkiye’nin son yıllarda popülerlik kazanan cennet yerlerinden birisi olan Salda Gölü’nü ilk defa görecekler için Salda Gölü gezi rehberi yardımcı olur. Gezi rehberinde gölün bulunduğu yer, özellikleri, nasıl gidileceği gibi bilgiler bulunur. Bu bilgiler eşliğinde bilinçli bir gezi yapılabilir. Türkiye’nin cennet köşelerinden olan Salda Gölü’ne bilgi edinebileceğiniz gezi rehberimiz sizlerle.

Salda Gölü Nerede?

Türk halkı arasında Saldivler ismiyle anılan Salda Gölü Akdeniz bölgesi şehirlerinden olan Burdur’a bağlı karstik bir göldür. Gölün konumu şehre 60 kilometre uzaklıktadır. Bu nedenle gölün bağlı olduğu yerleşim yeri Yeşilova ilçesidir. Gölün ilçeye uzaklığı ise ortalama 4 kilometredir.

Salda Gölünün Özellikleri

Son dönemlerde Salda Gölü’nün yerli ve yabancı halk tarafından ilgi görmesinin nedeni bulundurduğu özelliklerdir.

Salda Gölü’nün temel özellikleri şunlardır;

 • Salda Dünya genelinde hazırlanan temiz göller listesinde 5.sırada olarak yer alan bir göldür.
 • Türkiye’nin tuz oranı az olan karstik göllerinden birisidir.
 • Gölün derinliği 185 metre civarında bulunur. Bu sayede dünya listesinde 3.sırada yer alır.
 • Gölün denizden yüksekliği 1140 metre olarak ifade edilir.
 • Salda Gölü’nün suyunun en önemli özelliği magnezyum minerali açısından zengin olmasıdır. Bu nedenle şifa vericidir.
 • Göl ülkemizde Türkiye’nin Maldivleri ismiyle de anılır.
 • Göl üzerinde yapılan araştırmalar yüzey özelliklerinin Mars gezegeni yüzeyiyle benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur.
 • Doğal güzelliğe sahip olan gölün alanı 44 km ölçülerindedir.
 • Göl üzerinde ortaya çıkmış 7 adet ada vardır. Bu adaların ziyaret edilmesi ve uzaktan seyredilmesi mümkündür.

Bunların dışında Salda Gölü misafirlerine kamp yapma, yüzme ve gezinti yapma imkanı tanır. Bu nedenle aileler ve arkadaşlarla keyifli bir tatil için tercih edilebilecek bir adrestir.

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü Gezi Rehberi

Salda Gölü’ne ulaşım geziyi gerçekleştirecek insanlar tarafından merak edilen bir konudur. Gölü görmek ve tatil yapmak isteyen kişilerin otobüsle, uçakla, kiralık veya kişisel araçlarla ulaşım sağlamaları ve zaman geçirmeleri mümkündür.

Göle ulaşım için havayolunu tercih eden kişiler Süleyman Demirel Havalimanı, Çardak Havalimanı ve Antalya Havalimanı’nı tercih edebilirler. Süleyman Demirel Havalimanı’nı seçen kişiler Isparta’ya iniş yaptıklarında Yeşilova araçlarına binerek ulaşım sağlayabilirler.

Antalya Havalimanı’nda uçaktan inenler Antalya Otobüs Terminali’ne giderek ilçe araçlarına binebilirler. Son olarak Çardak Havalimanı’nı tercih eden kişiler Denizli üzerinden Yeşilova ilçesine gelebilirler.

Salda Gölü’ne gitmek için otobüs yolculuğunu seçen kişiler bulundukları şehirde hizmet veren Burdur otobüslerine binerek ulaşım sağlarlar. Burdur Otogarı’nda inmelerinin ardından saat başı kalkan Yeşilova araçlarına binebilirler. İlçe merkezine indiklerinde ortalama 5 dakika sonunda göle gidebilirler.

Kişisel ve kiralık araçlarla yolculuk yapmak isteyen kişiler ise bulundukları konuma bağlı olarak ulaşım sağlayabilirler. Salda Gölü’ne gitmek için Burdur istikametini takip etmeleri gerekir.

 

Salda Gölü’ne Ne Zaman Gidilir?

Salda Gölü’nde keyifli zaman geçirmek için uygun zamanda gitmiş olmak ilk şarttır. Bu nedenle gezi düzenleyecek kişiler tarafından göle ne zaman gidileceği öğrenilmesi gereken bir konudur.

Göle girmeyi isteyen kişiler tarafından göle gidilebilecek en uygun zaman Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ancak bu aylarda göl çevresinin kalabalık olduğu unutulmamalıdır. Salda Gölü’nde sakin bir gezi planı yapanların ise yoğunluğun az olduğu bahar aylarını tercih etmeleri gerekir. Böylelikle kalabalıktan uzak vakit geçirmek mümkün olur.

Salda Gölü Giriş Ücreti

Türkiye’de Maldivler’i görmek isteyenlerin göle giriş için belirli bir ödeme yapmaları gerekir. Göl giriş ücretleri her yıl güncellenmekte olup ücretler giriş türüne göre değişiklik gösterir. 2023 yılı itibariyle gölün bulunduğu alana otobüsle giriş 360 TL, minibüsle giriş 110 TL, otomobille giriş 40 TL ve motosikletle giriş 25 TL’dir. Gölün bulunduğu alana araçsız girmek isteyen kişiler ise 12 TL tutarındaki ücreti öderler.

Salda Gölünde Kamp

Salda Gölü Gezi Rehberi

Gezi için Salda Gölü’nü seçenlerin kamp yapma imkanları vardır. Ancak kamp için belirlenen alanların kullanılması şarttır. Gölü kamp için seçen kişilerin çadırlarını kurabilecekleri alanlar Doğanbaba, Orman ve Yeşilova plajı kamp alanlarıdır. Bu alanlarda kamp yapmak istendiğinde ücret ödenmesi gerekmez.

Salda Gölü’ne Yakın Gezilecek Yerler

Tatil için uzun zamanı olan kişilerin gölde denize girmek ve kamp yapmak dışında Salda Gölü çevresinde bulunan yerleri gezmek istemeleri mümkündür. Özellikle araç sahipleri veya araç kiralayarak bölgeye gelen kişiler çevredeki güzellikleri görmek isterler.

Salda Gölü’ne yakın konumda bulunan gezilecek yerler şunlardır;

 • Kibyra Antik Kenti
 • Salda Kayak Merkezi
 • Lavanta Bahçeleri
 • İnsuyu Mağarası
 • Karataş Gölü
 • Sagalossos Antik Kenti
 • Burdur Arkeoloji Müzesi
 • Lisinia Merkezi
 • Taş Oda Konağı

Konaklamalı tatil için Salda Gölü’nü seçen kişilerin birkaç gün içerisinde bu yerleri gezmeleri mümkündür. Bu adreslerin dışında Denizli Pamukkale ve Isparta çevresinin de gezilmesi yakınlık nedeniyle mümkün olur.

Konaklama içinse göle yakın konumda bulunan Yeşilova ilçesindeki konaklama otel ve pansiyon gibi tesisler tercih edilebilir. Göle yakın konumda olan lavanta bahçelerini görmek isteyenlerin ise tatillerini lavantaların hasat edildiği zamana denk getirmeleri gerekir. Böylelikle yerel lavantaları görme imkanı bulurlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu