Gezilecek YerlerKayak MerkeziKonaklama

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumu ve yer yüzü oluşumları Yaz aktivitelerinin yerine getirilmesine olanak tanırken, aynı zamanda kış aktivitelerinin de gerçekleşmesine olanak verir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, bir birinden güzel sahilleri ile ün yapmıştır.

Bunun yanında Türkiye önemli yükseltilere de sahiptir ve bu kış sporlarının gerçekleştirilmesine ve kış tatiline de önemli oramda katkı sağlar. Türkiye’de son yıllarda kayak merkezlerine önemli ölçüde yatırım yapılmış olup, kayak merkezleri modern alt yapıya kavuşturulmuştur. Bu da kış turizmine büyük katkılar sağlamıştır. Türkiye’de kayak merkezleri 7 coğrafi bölgede yer alır ve Türkiye kış turizmi açısından ayrı bir öneme sahiptir.

Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri Gidelimmi.com

Doğu Anadolu bölgesinin en önemli kayak merkezleri arasında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars ilinin Sarıkamış ilçesi sınırları içerisinde yer alır ve Allahuekbek Dağları Milli Parkı içerisinde bulunur. Sarıkamış Kayak Merkezi kristal taneli karları ile ünlüdür. Bu yönüyle Alp Dağları ve İsviçre kayak merkezleri ile benzerlik gösterir.

Sarıkamış kayak merkezinin çevresi sarıçam ormanları ile çevrili olup, geniş platoda 2.200 metre ile 2.900 metre yükseltide yer alır. Kayak merkezi 15 bin ziyaretçiyi ağırlayacak kapasitede olup, kayak safari, snowboard, kızaklı gezi gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Kaliteli kar potansiyeline sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum ilinde 70 km uzunluğunda Palandöken Dağlarında yer alır ve Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında gösterilir. Kayak merkezi 1993 yılında modern yapıya kavuşturularak hizmete açılmıştır. Palandöken Kayak Merkezi’nin, Uluslarası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş 2 önemli pisti bulunur. Bu pistler büyük slalom ve slalom yarışlarının yapılmasına olanak verir. Ayrıca kayak merkezinde 8 orta, 7 kolay, 4 dola ve profesyonel kayak pisti bulunur.

2011 yılı Dünya Üniversiteler Kış Oyunları, Erzurum Palan Döken Kayak Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Erzurum şehir merkezine 4 kilometre mesafede yer alan kayak merkezi, konaklama, restoran ve diğer sosyal aktivitelere cevap vermektedir. Kayak merkezinde Sway Hotels Palandöken ve Dedeman Ski Lodge gibi lüks konaklama tesisleri turizme önemli katkı sağlar.

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Bolu şehir merkezine 50 km mesafede yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, Uludağ Kayak Merkezi’nden sonra en popüler kayak merkezleri arasında yer alır ve yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi kendisine çeker. Kayak merkezinde 11’i mekanik olmak üzere toplamda 23 pist yer alır. Kartalkaya Kayak Merkezi kayak koşusu, Alp kayağı, tur kayağı, snowboard ve ATV gezileri gibi aktivitelerin gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Kayak merkezinde 1850 ve 2200 metre aralığında aktivitelerine yerine getirilmesi olanaklıdır.

Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Erciyes Kayak Merkezi, volkanik dağ oluşumu olan Erciyes Dağı’nda, 3.916 metre yükseltide bulunur. Kayak merkezi, Erciyes Dağı’nın kuzey yamaçlarında Tekir Yaylası olarak bilinen yükseltide yer alır.

Kayak merkezinin etkili pist alanı 2.150 metre ile 3.400 metre aralığındadır. Pist eğimi % 10 ile % 50 arasında değişiklik gösterir. Erciyes Kayak Merkezi Türkiye’nin en uzun telesiyejlerden birine sahiptir. Kayak merkezinde aralık ayı ile mart ayları arasında yoğun kar kalınlığı görülür. Erciyes snowkite aktivitesinin gerçekleştirilmesine olanak verir. Erciyes Kayak Merkezi aynı zamanda konaklama ve eğlence mekanları sayesinde keyifli kış tatili için uygun ortamlar sağlar.

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Türkiye’nin popüler kayak merkezleri arasında ilk sırayı Uludağ Kayak Merkezi alır. Bursa il sınırları içerisinde Uludağ’ın eteklerinde yer alan kayak merkezi toplamda 11 piste sahiptir. Uludağ kayak merkezi snowboard, alpin usulü, cross country, heli skiing aktivitelerinin yerine getirilmesine olanak verir. Kayak merkezi Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ’ın kuzeybatı-güneydoğu yamaçlarında yer alır.

Kayak merkezi 1933 yılında bölgeye yapılan konaklama ve eğlence tesisleri ile popüler hale gelmiş ve alt yapı çalışmaları ile popüler kayak merkezleri haline gelmiştir. Türkiye’nin ilk teleferik kayak merkezine ulaşım amaçlı kullanılmıştır. Konaklama açısından oldukça gelişmiş olan kayak pistinde 12’si kamu, 15’i özel sektöre ait olmak üzere, toplamda 27 gelişmiş konaklama tesisi bulunur.

Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nin Kartepe ilçesi sınırları içesinde yer alan, Kayak merkezi Kartepe şehir merkezine 25 dakika, İstanbul’a iki saat mesafededir. Kayak merkezi otel, restoran, telesiyej gibi imkanlara sahiptir. Kayak merkezi bulunduğu konum itibari ile, Sapanca Gölü’nün eşsiz manzarasının seyir terası konumundadır.

Kartepe Marmara Bölgesi’nin ikinci en yüksek dağıdır ve 1.601 metre yükseltiye sahiptir. Kayak merkezinde Green Park Hotel ziyaretçilerin konaklamasına olanak verir. Denize ve İstanbul’a yakın konumu nedeniyle sıklıkla ziyaret edilen kayak merkezleri arasında yer alır.

Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi Çankırı ile Kastamonu illeri arasında yer alan, 2.850 metre yüksekliğe sahip Ilgaz Dağı’nda yer alır. Kayak merkezinin iki önemli kayak pisti bulunuyor ve yeme, içme, konaklama gibi imkanlara sahiptir. Kayak merkezi Aralık ve Nisan ayları arasında kayak yapılmasına olanak verir.

Devrez Çayı ve Gökırmak havzalarını birbirinden ayrına noktada bulunan Kastamonu Kayak Merkezi, Alp disiplini kış sporlarına ve Uluslararası Kayak Federasyonu kuzey disiplini kış sporlarına cevap verecek pistlere sahiptir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan kayak merkezi çift iskemleli bir adet telesiyej tesisi ve bir adet teleski tesisi olanaklarına sahiptir. 950 metre uzunluğundaki teleski 1000 kişi/saat, 700 metre uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat kapasitededir.

Zigana Kayak Merkezi – Gümüşhane

Zigana Kayak Merkezi – Gümüşhane

Doğu Karadeniz Bölgesinde tek kayak merkezi olma özelliğine sahip olan Zigana Kayak Merkezi Zigana Dağı üzerinde 1.900 metre ile 2.500 metre aralığında yükseltide yer alır. Çevresi ormanlık alanlarla kaplı olan kayak merkezi toplamda 661 metre kayak pistine sahiptir. Kış aylarında kar kalınlığı 100 cm ile 150 cm aralığında değişiklik gösterir.

Zigana Kayak Merkezi Ocak ile Mart ayları arasında hizmete açıktır. Kayak merkezi kayak sporu yanında, kızak ve kar motoru aktivitelerinin gerçekleştirilmesine de olanak sağlar. Bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği kayak merkezine, Trabzon ve Gümüşhane illerinden ulaşım sağlanır ve Gümüşhane’nin Torol ilçesi sınırları içerisinde yer alır.

Davraz Kayak Merkezi – Isparta

Davraz Kayak Merkezi – Isparta

Isparta il merkezinin güneydoğusunda, 26 km mesafede yer alan Davraz Kayak Merkezi, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kesiştiği noktada, bölgenin en önemli kayak merkezleri arasında yer alır. Kayak merkezi Davraz Dağı’nın Karlıyayla konumundadır.

1995 yılında turizme açılan kayak merkezi, hak ettiği şöhrete son zamanlarda adından sıkça söz ettirerek kavuşmuştur. Kayak merkezinde 280 yataklı 4 yıldızlı bir adet konaklama tesisi, Süleyman Demirel Üniversitesi oluşumu 84 yatak kapasiteli bir adet konaklama tesisi ve 55 yataklı bir oberj olmak üzere toplamda 3 adet konaklama tesisi bulunur. Ayrıca kayak merkezinde 3 adet dağ kafeteryası ziyaretçilere hizmet verir.

Kayak merkezinin bulunduğu konum bölgede yer alan Eğridir Gölü’nün terası konumundadır. Kayak merkezinin çığ oluşumlarına karşı korunaklı konumda olması, kış sporları yanında doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemleme, kampçılık, tırmanma gibi aktivitelerin gerçekleşmesine de olanak verir.

Yolçatı Kayak Merkezi – Bingöl

Yolçatı Kayak Merkezi – Bingöl

Bingöl sınırları içerisinde yer alan Yolçatı Kayak Merkezi şehir merkezine 25 kilometre mesafede yer alır. 1000 metre pist uzunluğuna sahip olan kayak merkezi, ileri düzey ve acemi kayakçılar için kullanılabilme imkanına sahiptir. Kayak merkezinde 44 askılı 950 metre uzunluğunda teleski bulunur.

Yolçatı Kayak Merkezi aynı zamanda 500 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip olup, 50 yataklı bir kayak evi, 28 odalı bir konaklama tesisi ve 100 kişi kapasiteli bir adet restoran kayak merkezinde hizmet verir.

Sonuç

Türkiye de bulunan kayak merkezleri bunlarla sınırlı değildir. Kayak merkezleri Türkiye açısından büyük bir öneme sahiptir.

Türkiye’de bulunan;

  • Akdağ Kayak Merkezi,
  • Esentepe Kayak Merkezi,
  • Bozdağ Kayak Merkezi,
  • Hasan Dağı Kayak Merkezi,
  • Elmadağ Kayak Merkezi,
  • Atabarı Kayak Merkezi,
  • Saklıkent Kayak Merkezi,

Kayak merkezleri de önemli tatil merkezleri arasında yer alırlar. Kış aylarında tatili düşünenler ve bu amaçla kayak merkezlerini tercih edecekler, gidilimmi.com web sayfasını ziyaret ederek, Türkiye’de bulunan kayak merkezlerinin durumları hakkında bilgi edinerek, tatil planlarını tercihlerine göre oluşturabilirler.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

Sık Sorulan Sorular

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezi Neresi?

Uludağ Kayak Merkezi, gelişmiş olanakları, modern tesisleri ve kış sporlarına yönelik her türlü aktivitenin yerine getirilmesine olanak vermesi nedeniyle, Türkiye’nin en iyi kayak merkezidir.

Türkiye'nin En Büyük Kayak Merkezi Neresidir?

Erzurum ilinde bulunan Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye’de bulunan kayak merkezleri arasında en büyüğüdür.

Türkiye'nin İlk Kayak Merkezi Neresidir?

Bursa ili sınırları içerisinde bulunan Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin ilk kayak merkezidir.

Türkiye'nin En Uzun Kayak Pisti Kaç Km?

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde bulunan 12 km uzunluğa sahip kayak pisti, Türkiye’nin en uzun kayak pistidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu