Türkiye'de Ne Yenir?Bingöl

Bingöl’de Ne Yenir ve Neyi Meşhur?

Bingöl, ülkemizin en iyi yemek yapılan illerinden biridir. Özellikle Bingöl’e geldikten sonra burada yemek yemek isteyenler meşhur yemeklerini arıyor. Bingöl mutfağı ülkemizin en ünlü yemeklerinden biridir. Buraya gelen insanlar Bingöl yemek zevklerini keşfediyor.

Peki Bingöl’de ne yenir? Bingöl neyle tanınır? Bingöl mutfağında ne yenir? İşte Bingöl yemekleri hakkında tüm detaylar.
Bingöl’ün yöresel yemekleri çok güzel. Sonuç olarak Bingöl, ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri haline geliyor. Bingöl yemekleri de birçok kişi tarafından sevilmektedir.

Ayran Çorbası

Ayran Çorbası

Bingöl’ün en meşhur yemeklerinden biri olan Ayran çorbası mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Ayran çorbasında nohut var. Ayran çorbası, Bingöl’e gelenlerin en sevdiği yöresel lezzetlerden biridir. Oldukça da  doyurucu bir çorbadır.

Bingöl Tutmaç Çorbası

Tutmaç Çorbası

Bingöl’de kışın her zaman sevilen bir çorba vardır. O çorbaların başında ise tutmaç çorbası gelir. Tutmaç çorbası, özellikle kışın Bingöl’de her zaman sevilen bir çorbadır. En lezzetli çorbalardan biri olan Tutmaç çorbası, ilin yöresel lezzetlerinden biridir. Tutmaç çorbası, Bingöl mutfağının en sevilen çorbalarından biridir. Tutmaç çorbası, kavurma ve mercimek malzemelerini içerir.

Mastuva

Mastuva

Sadece Bingöl’de bulunan yöresel bir yemektir. Yöresel yemeklerin en sevilenlerinden biri olan Mastuva mutlaka denenmesi gereken bir yemektir. Çok az malzemeyle hazırlanan bu leziz yöresel yemek, Bingöl mutfağında ilk defa denenen lezzetlerin başında geliyor. Bu yemek aslında bir çeşit yoğurtlu pilav olarak görülür. Ancak pişme şekli ve kendine has lezzeti yoğurtlu pilavdan oldukça farklıdır.

Löl

Löl

Löl en sevilen hamur işlerinden biridir. Meşhur bir börek olarak bilinen ızgara ve peynirle yapılır. Löl böreği, Bingöl mutfağının en lezzetli hamur işlerinden biridir. Lolö böreği için hamur elle açılır. Tamamen el yapımı olan bu yemek, çok eskilere dayanan ancak oldukça lezzetli bir yöresel yemektir.

Sorina Pel

Sorina Pel

Yufka yemeklerinden biri olan Sorina Pel yemeği en popüler yemeklerden biridir. Bingöl ilinde bu yemek sirina pel olarak da bilinir. Bu lezzetli yemek tereyağlı sosta pişirilir. Bu yemek fırında pişirilir. Yapılması en zor yöresel yemeklerden biridir.

Keldoş

Keldoş

Keldoş, Bingöl’ün en sevilen yemeklerinden biridir. Keldoş yemeği yörenin geleneksel lezzetlerinden biri olarak biliniyor. Bingöl’de bu yemek geledoş olarak da bilinir. Bingöl’ün en sevilen yemeklerinden biri olan Keldoş, el yapımı hamurdan yapılan bir yemektir. Ardından üzerine yoğurt ve tereyağlı sos gezdirin. Köz de pişirilen en lezzetli yemeklerden biridir.

Kaburga Dolması

Kaburga Dolması

Kaburga dolması en popüler et yemeklerinden biridir. Özellikle Bingöllülerin çok sevdiği bir dolma türüdür. Kaburga dolması, bol malzemeli çok lezzetli bir dolma olarak çokça tercih edilir. Kaburga dolması bu yöreye özgü bir yemektir ve baharatlarla da pişirilir.

Bingöl Gömmesi

Gömme

Daha önce hiç tatmadığınız bir lezzet ve denemeniz gereken en güzel yöresel yemeklerden biri olan gömme, Bingöl denilince akla gelen ilk geleneksel yemekler arasındadır. Cenaze yemekleri, toprak fırınlarda pişirilen yemekler olup, turistlerin en sevdiği yemeklerden biridir.

Bingöl Kuru Dolması

Kuru Dolma

Bingöl yemeklerinin yöresel mutfağında kuru dolmalar bulunmaktadır. Kuru dolma yaz aylarında her zaman tercih edilir.

Özellikle biberle yapılan bu kuru patlıcan dolması. Daha sonra kuru dolguya süzme yoğurt ekleyin. Bu nedenle kuru dolma her zaman ilk tercih olmuştur. Kuru demleme Bingöl’ün en sevilen yemeklerinden biridir. Bu, hazırlaması zor olan yemeklerden biridir.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu