Gezilecek Yerler

Akyaka’da Ne Yapılır? Mutlaka Görmeniz Gerekenler

Akyaka’da ne yapılır? mutlaka görmeniz gerekenler konusunda en fazla tercih edilen yerler kapsamında bu yazımızda detaylı değiniyor olacağız.

Tatil şehirleri arasında mütevazilik açısından kendinden söz ettiren Akyaka, Muğla ilimizin Ula ilçesine bağlıdır.  İçerisinde bulunan doğal güzellikleri ve çok fazla etkinlik yapabilme şansı açısından dünya genelinde de bir üne sahiptir. Ulaşım ve konaklama konusunda içerisinde pek çok seçeneği bulunduran bu harika tatil yeri, sizlerin bir sonraki tatil rotanızda yerini alacaktır.

Konum olarak Akyaka, Muğla ile Marmaris’in arasında bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu doğal güzellikler; plajlar, kamp yapılabilecek ormanlar, girilebilir denizler, nehirler ve daha pek çok unsuru bünyesinde barındırır. Hem yaz hem de kış ayları içerisinde ziyaret edilebilir nitelikte olan bu şirin kasabaya yaz aylarında çok fazla ziyaretçi akın etmektedir.

Akyaka’da Mutlaka Görmeniz Gerekenler

Akyaka’da mutlaka görmeniz gerekenler listesinde, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler nelerdir, buralarda nasıl etkinlikler yapılır konusunda genel bilgi sahibi olmak için yazının devamını inceleyelim.

Nail Çakırhan Evi

Nail Çakırhan Evi

Nail Çakırhan Evi, Türkiye’nin en önemli şairlerinden aynı zamanda gazetecilerinden biri olan Nail Vahdeti Çakırhan’ın inşa ettiği bir yapıdır. Bu yapı ziyarete açık değildir ancak dışarıdan gözlemleyebilirsiniz. Sanat atölyesi ya da sergi salonu olarak yaz ya da kışın kullanıma açılmaktadır.

Turnalı Boncuk Koyu

Turnalı Boncuk Koyu

Turnalı boncuk koyu, doğal güzelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Akbük yolunun çevresinde yer alan bu yer, kolay ulaşım seçenekleri ile birlikte keşfetmeye açık bir alanda yer almaktadır.

Azmak Nehri

Azmak Nehri

Azmak Nehri, doğal güzellik konusunda en önde gelen ve turistik yerler arasındadır. Nehrin yazın bile soğuk sularında ayaklarınızı uzatabilir ve çevre kısımlarında kamp ve piknik alanı gibi eğlence olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Akyaka Evleri

Akyaka Evleri

Akyaka evleri, bu çevreye özel olarak yapılan yapılardır. Özellikle iki katlı olarak oluşturulan bu evler, ahşap sanatı konusunda özel olarak tasarlanan bir mimariye sahiptir. Tarihten de çeşitli izler taşıyan bu evler, eski uygarlıklardan esinlenerek tek tip şekilde düzenlemeleri yapılmıştır.

Peyzaj çalışması kapsamında özel çiçeklerin ve mimarinin bir arada bulunduran Akyaka yapıların mimarisi Nail Çakırhan’a ait olduğu bilinmektedir.

Gökova Aşıklar Yolu

Gökova Aşıklar Yolu

Gökova Aşıklar Yolu, birbirinden güzel doğal çeşitlilik ile gözlere şenlik vermektedir. Özellikle okaliptüs ağaçlarının etrafını sardığı bu güzel yol, özellikle Yeşilçam sanatçılarının akıllarda kalan bir sürü sahnesi burada çekilmiştir. Bu alan, özellikle bisiklet severlerin tercih ettiği bir yoldur.

Sedir Adası

Sedir Adası

Sedir adası, tarihi olarak çok fazla duruma ev sahipliği yapmıştır. Çeşitli mimari açısından antik liman kalıntıları, kilise kalıntıları bulunuyor. Özellikle Apollon Tapınağı kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.

Sedir adası turizm açısından ve plajları açısından çok fazla ziyaretçiye sahiptir. En bilinen özelliğinden biri Marmaris’e yakınlığının yanı sıra tekne turizmi alanında oldukça gelişmiştir.

Sakartepe Seyir Terası

Sakartepe Seyir Terası

Sakartepe seyir terası, Muğla’nın genel olarak doğa manzarasını içerisine alan ve eşsiz bir görünüme sahip olan bir alanını içermektedir. Manzara severlerin ve doğa fotoğrafçılarının en önemli durağı olan bu yer, ormanların içerisinden geçtikten sonra eşsiz manzarası ile sizlerle buluşmaktadır.

Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı

Akyaka orman kampı, kamp yapmak isteyen kişilerin ilk olarak tercihleri arasında gelen listede yer almaktadır. Denize oldukça yakın olan bu yer, kamp hayatınızı deniz kenarında geçirebilmenize olanak sağlamaktadır.

Yakın civarlarda yürüyüş için alan bulunan Akyaka Orman Kampı, doğa ile iç içe kamp deneyiminin yanı sıra denize yakınlığı konusunda çok fazla aktivitenin yapılabilecek bir konumda yer almaktadır.

Kadın Azmağı Deresi

Kadın Azmağı Deresi

Kadın Azmağı Deresi, su sporları için eşsiz bir cennet olarak adlandırılabilir. Görünce hayran kalacağınız yerlerden biri olan bu harika doğa alanı, sizlere tıpkı bir akvaryumda dolaşıyorsunuz hissini verebilir. Çünkü eşsiz benzersiz güzellikte yer alan doğa çevresi sayesinde bembeyaz kazları, ördekleri, kaplumbağaları, birbirinden çeşitli balıkları ve hatta su samurlarını görebilirsiniz.

Kadın Azmağı deresi, tekne turu düzenlenen bu alana, istediğiniz şekilde gelerek bu doğal akvaryum hissini yaşama fırsatı bulabilirsiniz.

Akçapınar Köyü

Akçapınar köyü, son yılların en gözde tatil köyleri arasında boy göstermektedir. Özellikle su sporları konusunda oldukça etkili bir güzelliğe sahip olan bu yer, kano kiralayıp eğlenmek isteyen kişilerin ve Kitesurf yapmak isteyen kişilerin uğrak mekânı olarak görülmektedir.

Uçurtma sörfü ve plaj sörfü kategorilerinde oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz bir yerdir Akçapınar köyü. Bu köye yapacağınız ziyaret sırasında meşhur Akçapınar tostunu denemeyi de unutmamalısınız.Küfre Koyu

Küfre koyu, denize girmek isteyen kişiler için eşsiz bir güzellik ile birlikte harika deneyimler kazandırmaktadır. Tekne ve yat turizminin en fazla tercih edilen noktaları arasında yer almaktadır.

Doğal çevresi kapsamında, etrafını çevreleyen doğa yapısının bir unsuru olarak Lodos harici bütün rüzgarlardan etkili şekilde korunabilir bir yapıya sahiptir. Masmavi denizinin yanı sıra eşsiz bir gece manzarasına sahiptir. Günbatımı fotoğrafçılığı sayesinde oldukça harika fotoğraf çekimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Akyaka Tatil Evleri

Akyaka Tatil Evleri

Akyaka tatil evleri, genel olarak şehrin gürültüsünden, huzursuzluğundan kaçmak isteyen insanların uğradıkları yerler arasındadır. Etrafta sadece doğanın sesini ve güzel doğa harikası manzaralarını içeren tatil evleri bulunur. Balayı için mekân bakan kişilerin listelerinde ön sıralarda yerini almaktadır. Ayrıca müthiş bir inziva yeri olarak karşımıza çıkar.

Tatil evleri arasından doğal güzelliğe sahip ve eşsiz mimarinin örneklerini taşıyan Akyaka, her anlamda kendisini ziyaret eden kitleye özel seçenekler de sunmaktadır. Hem çift olarak hem de aile ya da arkadaşlarıyla gelmek isteyen kişilere özel seçenekler sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu