Gezilecek YerlerTurlarUlaşım

Doğu Ekspresi Tren Turu

Doğu ekspresi turları ile Doğu Anadolu bölgesinin doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Doğu ekspresi, Ankara’dan başlıyor ve Kars’ta son buluyor. Ankara garından trene binenler, Ankara, Kars arasındaki illerin garlarında durarak yolculuklarını yapıyorlar.

Yaklaşık bir gün süren bu tren yolculuğunda, Ankara’dan hareket ettikten sonra ilk durak Kayseri ve devamında Sivas, Erzurum, Erzincan ve en son olarak Kars’a geliyor.

Doğu Ekspres Turları

Yol boyunda bölgenin muhteşem doğa güzelliklerini görebiliyorsunuz. Doğu ekspresi treni ile yolculuk yapmak isteyenlerin sayısı sürekli arttığı için bilet bulmak bazen zorlaşıyor. Tren yolculuğu ile Kars’a gidenler, bölgenin tarihi yerlerini geziyor ve bölgeye özgü yemek çeşitlerini yerinde tadabiliyor.

Doğu ekspresi ile Kars’a gitmek isteyenler, çeşitli ulaşım yöntemleri ile Ankara tren garına gelmelidir. Turun başlangıç noktası Ankara tren garıdır ve turlar, her mevsim düzenleniyor. Bu turu tercih edenler daha çok kış aylarını seçiyor ve Kars’ın karla kaplı doğal güzelliklerini görmek istiyor.

Doğu ekspresi treninde yolcu bölümleri 2 veya 4 kişiliktir. Vagonlardaki koltuklar, yatak olabiliyor ve bir gün süren bu yolculukta isteyenler istedikleri zaman yatarak istirahat edebiliyorlar. Yemekli vagonlarda, yemek yiyerek ve diğer yolcularla sohbetler ederek keyifli bir yolculuk yapabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Turları

Turistik doğu ekspresi tren yolculuğu, Ankara Kars arasında gidiş dönüş toplam 32 saat sürüyor. İsteyenler bu tura her mevsim katılabiliyor. Bembeyaz karla kaplı manzaraları görmek isteyenler, kış aylarını özellikle Ocak – Şubat dönemlerini seçiyor.

Doğu Ekspres Zamanları

Doğu Anadolu’nun yeşil manzaralarını seyretmek isteyenler ise daha çok Mayıs ve Haziran aylarını tercih ediyor. Uzun yolculuk yapmayı seven ya da uzun yolculuk sorunu olmayanlar için tavsiye edilen en iyi gezi ve tatil seçeneklerinden birisidir.

Tren yolculuğu sırasında birbirinden güzel manzaraları, dağları ve şelaleleri görebileceksiniz. Kış aylarında yolculuk yapıyorsanız, dağların beyaz karla kaplı olduğunu, şelalelerin donmuş görüntülerini, tarihi köprüler gibi birçok yeri beyaz örtünün sadeliği ile görebileceksiniz.

Doğu ekspresi yolculuğu uzun sürdüğü için tren içerisinde, sizin gibi tatil seven çok sayıda kişi ile tanışıp yeni dostluklar edinebilirsiniz. Bu tatil fırsatından faydalanabilmek için tren biletinizi önceden almalı ya da rezervasyonunuzu yaptırmalısınız.

Özellikle kış sezonu turlarına ilgi çok fazla olduğu için çok sayıda kişi tren bileti bulmakta zorlanıyor ya da bulamadığı için gezisini ertelemek zorunda kalabiliyor. Tatil planlarınızı yaparken, turların hangi tarihler arasında yapıldığını öğrenmeli, biletinizi gidiş dönüş olarak almalısınız.

Ankara – Kars arası tren yolculuğu sırasında nelere ihtiyacınız olduğunu, yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar gibi birçok konuda bilgi alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu ekspresi için bilet satın alma işlemlerini, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları bilet satış sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Tren bileti alacağınız zaman Doğu ekspresi olduğuna dikkat etmelisiniz. Normal tren seferleri de sürekli düzenleniyor ve tatil için doğru treni seçmelisiniz.

Doğu Ekspress Yol Haritası

Doğu ekspresi biletini, TCDDY  (ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr) resmi sitesi üzerinden alırken, vagon seçeneklerini kullanabiliyorsunuz. Vagon türüne göre bilet fiyatları değişiyor. Online işlemlerle biletinizi alabiliyor ve seyahat tarihini beklemeye başlayabiliyorsunuz. Bu arada yanınızda bulundurmanız gereken eşyaları da hazırlamaya başlamalısınız.

Doğu ekspresi biletini online ya da garlardaki bilet satış gişelerinden, turizm acentelerinden satın alabilirsiniz. Bilet alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi vagon türünü seçmektir. Vagon seçenekleri şunlardır:

 • Yemekli vagon,
 • Yataklı vagon,
 • Pulman,
 • Örtülü Kuşetli vagon,

Her vagon türünün özellikleri ve sunulan hizmetler farklıdır. Yataklı vagonlarda, yatak ve örtülü kuşet bulunduğu için yolculuklar daha rahat oluyor. Pulman vagonlar ise otobüslerdeki gibi sıralı koltuklardan oluşuyor.

Bunlarda yatak olmadığı için fiyat açısından en avantajlı bilet alınabilen vagon olarak gösteriliyor. Yemekli vagonlarda, büfe bulunuyor ve bu büfeden, sıcak, soğuk içecekler, kahvaltı ve yemek çeşitleri alınarak ihtiyaçlar karşılanabiliyor.

Bilet fiyatları, mevsimlere göre değişebiliyor. İlginin yoğun olduğu kış aylarında, tüm vagonlar için bilet fiyatları öncesi sezonlara göre biraz yüksek olabiliyor. Tatil için tarih belirlediğiniz zaman online sistem üzerinden bilet satın alma işlemini hemen yapabilir ve son dakikada bilet bulamama gibi sorunlardan kurtulmuş olursunuz.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspress Bilet Fiyatları

Doğu ekspresi bilet fiyatları, vagon türlerine göre değişiyor. 2022 yılı bilet fiyatları bilgilerine, TCDDY sitesinden ulaşabiliyor ve güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. 2022 yılında Doğu ekspresi treni için bilet satın almak isteyenler, şu fiyat bilgilerine göre vagon seçimlerini yapabiliyor:

 • Pulman vagon kişi başı: 82,50 TL,
 • Örtülü kuşetli vagon kişi başı: 132,50 TL,
 • 2 kişilik yataklı vagon: 1.300 TL,

Bu fiyat bilgileri, ekonomik gelişmelere göre güncelleniyor ve bilet fiyatları, TCDDY tarafından belirleniyor. Erken rezervasyon yapanlar, hem bilet bulamama sorunu ortadan kaldırıyor hem de daha avantajlı fiyatlarla biletlerini satın alabiliyor.

Doğu ekspresi tren biletini alanlar, Ankara, Irmak, Kayseri, Sivas, Divriği, İliç, Erzincan, Erzurum ve Kars hattında yolculuklarını yapıyor. Buralardaki tren garlarında duran tren kısa molalar vererek yoluna devam ediyor.

Seyahat acentelerinin hizmetlerinden faydalanarak yolculuğa çıkmak isteyenler, vagon tercihlerini yaparak, seyahat için belirlenen toplam ücreti ödüyor ve biletlerinin önceden hazırlanmasını sağlıyor.

Yataklı Vagon Özellikleri

Doğu ekspresi yolculuğu uzun sürdüğü için seyahat edecek olanlar daha çok vagon seçenekleri ve hizmetleri hakkında sorular soruyor. Bir gün süren tren seyahati için yataklı vagonlar daha çok tercih ediliyor. Çok tercih edildiği için çoğu kişi yataklı vagonlarda yer bulamıyor.

Doğu Ekspres Yataklı Vagon

Doğu ekspresi trenindeki yataklı vagonlar, 2 ya da 4 kişilik olarak tasarlanmıştır. Vagon içerisindeki koltuklar yatağa dönüşebiliyor ve rahatlıkla yatılabiliyor. Yataklı vagonlar içerisinde, elektrik fişi, masa, ayna ve banyo gibi ihtiyaca yönelik çeşitli özellikler bulunuyor.

Yataklı vagonların kapılarını kapatarak, kendi evinizde oturuyormuş gibi rahat edebilirsiniz. Yolculuk sırasında yatıp dinlenebilmeniz için yastık kılıfı, çarşaf ve pike gibi ürünlerde yer alıyor. Koltuğunuzu yatağa dönüştürebilir, çarşafını sererek yatmaya başlayabilirsiniz.

Genelde iki kişi seyahat edecek olanların tercih ettiği yolculuk tipidir. Doğu ekspresi treninde yataklı vagon için bilet satın aldığınızda, bilet fiyatı iki kişilik olarak hesaplanır. Keyifli bir yolculuk yapmak için en iyi tercihlerden birisidir ve vagonun kapısını kapatarak odanızda istediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

Yaz ya da kış mevsimlerinde düzenlenen bu tura katılanlar, yataklı vagonları kullanabilmek için ya çok önceden bilet satın alıyor ya da seyahat acenteleri hizmetlerinden faydalanıyor. Doğu ekspresi ile Kars’a gitmek ve yolculuğunuzun rahat geçmesini istiyorsanız, yataklı vagon bileti almaya çalışmalısınız.

Daha detaylı incelemek için önerdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Kuşetli Vagon Özellikleri

Kuşetli vagonlar, yataklı vagonlara benzerlik taşısa da bazı özelliklerinden dolayı farklılıkları vardır. Yataklı vagonlarda olduğu gibi kuşetli vagonlarda da koltuklar yatak olabiliyor.

Doğu Ekspresi Kusetli Vagon

Örtülü kuşetler 4 kişilik olarak tasarlanmıştır. Vagon içerisinde sadece yatak olabilen koltuklar, elektrik fişi ve mini masa bulunuyor. Vagon içerisinde lavabo ve banyo özelliği yoktur.

Kuşetli vagonlar 4 kişilik olarak tasarlanmıştır ancak isteyenler 2 kişilik olarak kullanabiliyor. Kuşetli vagonu 2 kişi olarak kullanmak isteyenler, vagondaki koltuk sayısı kadar bilet ücreti ödemek zorundadır. Yani 2 kişi olarak vagonu kapatmak istediğinizde, 4 kişilik bilet ücreti ödüyorsunuz.

Kuşet vagonlarda, yataklar üzerinde, çarşaf, yastık kılıfı ve pike bulunuyor. Yolcular, yatacakları zaman ihtiyaç durumuna göre bu eşyaları kullanabiliyorlar. Doğu ekspresi tren bileti satın almak isteyenler, yataklı vagonlarda yer olmadığı zaman kuşetli vagonları tercih ediyor.

Örtülü kuşetli vagon bilet fiyatları, kişi başı olarak hesaplanıyor ve yataklı vagona göre daha uygun oluyor. Vagon özelliklerinden dolayı bazı seçeneklerin olmaması, bilet fiyatlarına da yansıyor.

Doğu Ekspresi Tarihleri

Türkiye’nin tüm bölgeleri, her mevsim farklı bir güzelliğe bürünüyor ve gezi için istenilen tarih seçilebiliyor. Doğu ekspresi için yaz mevsimin farklı bir güzelliği, kış mevsiminin farklı bir güzelliği bulunuyor.

Kars ilini gezmek isteyenler, daha çok kış aylarındaki yaşamı ve görüntüsünü merak ediyor. Doğu ekspresi tarihleri için en ideal turlar, Ocak, Şubat, Mart aylarında yapılıyor.

Karla kaplı Kars manzaralarının yanı sıra en çok buz tutmuş Çıldır gölü üzerinde yürümek, atlı kızaklarla gezmek isteniyor. Kars gezileri için en iyi tarihler kış dönemidir ve bu tarihlerde yoğunluk oldukça fazladır.

Tatil bölgelerindeki otellerin, yaz sezonu öncesinde hemen dolduğu gibi Kars’taki otellerde kış sezonu öncesinde hemen doluyor. Doğu ekspresi treninde yer bulmaya çalışırken aynı zamanda Kars otellerinde yerinizi ayırtmaya çalışmalısınız. Tur rezervasyonlarınızı önceden yaparak, sorunsuz ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Doğu ekspresi tarihleri için genelde kış ayları öneriliyor olsa da her mevsim gezebilir ve mevsime göre farklı doğal güzellikleri görebilirsiniz. Yeşillikleri sevenler, tarih için bahar aylarını daha doğrusu Nisan – Mayıs aylarını tercih edebilirler.

Bu aylarda, yemyeşil platolar, yaylalar, şelaleler ve çeşitli akarsuları tüm muhteşemlikleri ile görebileceksiniz. Turistik doğu ekspresi gezisi için TCDDY bilet satış sitesinde işlemlerinizi yaparken, seyahat tarihini ve yolcu sayısını seçebiliyorsunuz.

Seçtiğiniz tarihler arasında düzenlenen tur için trende boş yer varsa biletinizi hemen satın alabiliyor ve seyahat başlangıç tarih ve saatinde Ankara garından trene binebiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Gezisinde Ne Yapılır?

Doğu Ekspres Bilinmesi Gerekenler

Doğu ekspresi rezervasyonlarınızı yaptığınızda, göreceğiniz yerlerin ve yapacağınız işlerin listesini yapabilirsiniz. Kars bölgesine özgü birçok etkinliğe katılabilir ve bazı işleri yapabilirsiniz. Yapabilecekleriniz arasında şunlar yer alıyor:

 • Sarıkamış Ziyareti,
 • Buz Tutmuş Çıldır Gölünde Balık Tutma,
 • Aşık Atışmalarını Dinleme,
 • Kafkas Dansı İzleme,
 • Tarihi Yerleri Ziyaret,
 • Boğatepe Köyünü Ziyaret,

Gezinizi yapacağınız tarih aralığına göre yapılacak işler farklılık gösterebiliyor. Özellikle kış aylarında tura katılanlar, Çıldır gölünü kaplayan buzlar üzerinde yürürken, açılmış olan küçük oyuklar içerisinden balık tutmaya çalışabiliyor.

Bölgedeki balıkçılar, kış aylarında buz tutan göl üzerinde açtıkları küçük deliklerden saldıkları ağlarla balık tutmaya çalışıyor. Çıldır gölü üzerinde fotoğraf çekinmek herkesin mutlaka yapmak istediği işlerden birisidir.

Kars gecelerinde yapılan aşık atışmaları, bölgeye gelen tüm turistlerin ilgisini çekiyor. Yöreye ait lehçe ile yapılan aşık atışmaları Kars’ta sürekli yapılıyor ve olmazsa olmaz etkinlikler arasında yer alıyor.

Kars bölgesinde yaşayan halkın çoğunlukla Kafkas kökenli olması, Kafkas dans gösterilerinin de yapılmasına neden oluyor. Kafkas dansı izleyerek, eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Tarihi gezi yapmak isteyenler, Kars kaleti, Ani harabeleri, Kars Müzesi, Fethiye Cami, Kümbet Cami gibi birbirinden farklı mimari özellikleri oyan yerleri ziyaret edebilirler. Tur planı yaparken, yapacağınız işleri ve görmek istediğiniz yerleri önceden belirlediğinizde, zamanınızı daha iyi kullanabilirsiniz.

Tur katılanlar, daha çok Sarıkamış’ı ziyaret ederek Allahuekber Dağındaki Sarıkamış şehitliğine gidiyor. Zamanı olanlar, Sarıkamış kayak merkezine çıkarak kayak yapabiliyor ve kış tatilinin tadını çıkartıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu