EdirneGezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede gezilecek yerler listemize hoşgeldiniz. Marmara Bölgesi şehirlerinden olan Edirne’ye gidecek kişiler tarafından Edirne’de gezilecek yerler araştırılmaya başlanır. Tarihi ve kültürel güzelliklere sahip olan şehirde gezilecek yer oldukça fazladır. Bu yerler arasında camiler, köprüler, caddeler ve çarşılar gibi alanlar bulunur. Edirne’ye gitmeyi düşünen kişilerin gezmesi gereken yerlerden bir kısmı şöyledir;

  • Selime Camii
  • Meriç Köprüsü
  • Saraçlar Caddesi
  • Rüstem Paşa Kervansarayı
  • Eski Camii
  • Sarayiçi Bölgesi
  • Karaağaç
  • Hıdırlık Tabyası Müzesi
  • Üç Şerefeli Camii
  • Ali Paşa Çarşısı

Bu yerler ailece gezmeye uygun yerler olup hafta sonu ve yıllık tatillerde gezilirler. Ayrıca şehrin tarihi yerleri gezen kişiler yöresel ürünleri tatma imkanı da bulurlar.

Selimiye Camii

Selimiye Camii Edirne’de gezilebilecek en önemli yapıdır. Mimar Sinan tarafından 1575 yılında Osmanlı padişahı II.Selim adına yaptırılmıştır. 4 minareli olan caminin 32 kapısı vardır. Ayrıca camide bulunan minarelerde 12 şerefe vardır ve bu şerefeler padişahın kaçıncı padişah olduğunu simgeler. Ünlü mimar camiyi yaparken taş, mermer, sedef ve ahşap malzemelerden yararlanmıştır.

Selimiye Camii Edirne merkezinde bulunan bir camidir. Camiyi görmek isteyen kişilerin namaz vakitleri dışında ziyaret etmesi gerekir. Ayrıca ibadet amacıyla camiye gelmek mümkündür. Camiye giriş ise ücretsizdir.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Meriç Köprüsü

Edirne’ye gidildiğinde gezilecek yerler arasında Meriç Köprüsü bulunur. Meriç Köprüsü 1847 yılında yapılmış bir köprüdür ve Osmanlı devletinin en önemli köprülerindendir.

Edirne’de bulunan Meriç Köprüsü’nün uzunluğu 263 metredir. Ayrıca köprü üzerinden nehrin görkemini görmek mümkündür. Bu nedenle şehre ziyarete gelen kişiler köprü üzerinden nehri izlerler. Ayrıca güneşin batışının nehir üzerine eşsiz yansımasını izleme imkanı da elde ederler.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Saraçlar Caddesi

Edirne’ye gezi için gelen kişilerin Saraçlar Caddesi’ni görmeleri gerekir. Yapılış tarihi net olmayan cadde trafiğe kapalı konumdadır. Bu sayede Edirne’de yaşayan veya şehre gezi amacıyla gelen kişiler tarafından kullanılır. Cadde üzerinde dükkanlar bulunur ve bu dükkanlardan alışveriş yapma imkanı vardır. Ayrıca cadde üzerinde konser etkinlikleri de düzenlenir. Caddede alışveriş yapmak isteyenler ücretsiz olarak giriş yapıp diledikleri alışverişi yaparlar.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Rüstem Paşa Kervansarayı

Edirne’nin gezilmesi gereken tarihi yapılarından biri de Rüstem Paşa Kervansarayı’dır. Osmanlı sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılan kervansarayın yapılış tarihi 1554’tür. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan yapı 1972 yılında restorasyon geçirmiştir. Günümüzde kervansaray çeşitli dükkan ve otellere sahiptir. Böylelikle kervansarayı görmek isteyen kişiler alışveriş yapma imkanı elde ederler. Ayrıca konaklama ihtiyaçlarını otellerde karşılarlar.

Rüstem Paşa Kervansarayı’nda tarihe tanıklık etmek isteyenlerin giriş için herhangi bir ödeme yapmalarına gerek kalmaz.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Eski Camii

Edirne’de mutlaka görülmesi gereken tarihi camiler arasında 1414 yılında yapılan Eski Camii’dir. Dokuz kubbeli ve 2 minareli caminin mimari Hacı Alaaddin’dir. Eski Camii’nin tarihi önemi Edirne’de Osmanlı’dan kalma en eski ve en orijinal yapı olmasıdır. Ayrıca camiyi diğer camilerden ayıran benzeri bulunmayan süslemeleridir.

Yapımı 1414 yılında tamamlanmış olan Eski Camii Edirne’nin merkezinde bulunur. Ulu Camii olarak da bilinen bu cami 365 gün boyunca ziyarete açıktır.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Sarayiçi Bölgesi

Sarayiçi Bölgesi Edirne gezilerinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Sarayiçi Bölgesi Osmanlı zamanında Edirne Sarayı’nın bulunduğu yerdir. Ancak sarayın günümüze gelen çok az bir bölümü kalmıştır. Ancak bölgede saray dışında günümüze kadar gelmiş olan bazı yapılar vardır. Bu yapılar Osmanlı tarihinin anlaşılmasına yardımcı olur.

Edirne Sarayiçi Bölgesi’nde turistlerin gezebilecekleri yerler şunlardan oluşur; Adalet Kasrı, Mehmet Av Köşkü ve Balkan Şehitliği’dir. Ayrıca bu bölgede geleneksel yağlı güreşler yapılır.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Karaağaç

Edirne’ye gelen kişilerin gezmesi gereken yerlerden bir tanesi de Karaağaç Mahallesi’dir. Bu mahalle sahip olduğu tarihi alanlar sayesinde şehrin popüler adreslerinden biridir. Karaağaç’a gelen kişiler bu mahallede bulunan Karaağaç Tren Garı, Lozan Anıtı, Jandarma Şehitliği, Lozan Müzesi ve Lozan Meydanı’nı gezerler. Ayrıca bu mahalleyi görmek isteyen kişiler Tunca Nehri’ni görme imkanı elde ederler.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Hıdırlık Tabyası Müzesi

Edirne’de tarihe yakından tanıklık etmeye yardımcı olacak adresler arasında Hıdırlık Tabyası Müzesi bulunur. Bu tabya 1829 yılında yapılmıştır ve I.Balkan Savaşı’nda kullanılmıştır. 1800 metre uzunluğunda olan bu tabyada Bulgar halkına karşı önemli bir direniş gösterilmiştir. Bunun için tabyayı ziyaret eden kişiler I.Balkan Savaşı’nda verilen mücadeleye yakından tanıklık etme imkanı bulurlar.

Müze haline getirilen tabyada Balkan Savaşı’na ait tarihi eserler sergilenir. Ayrıca müzenin bölümlerinde savaş anları grafikler ve videolar kullanılarak ziyaretçilere anlatılır. Böylelikle ziyaretçilerin savaşa yakından tanıklık etmeleri sağlanır. Müzeye müze kartı olanlar ve giriş ücretini ödeyenler girip gezebilirler.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Üç Şerefeli Camii

Edirne’nin tarihi camilerinden olan Üç Şerefeli Camii 1443-1447 yılları arasında II.Murat tarafından yaptırılmış olan bir camidir. Tek kubbeli yapısı sayesinde Selçuklu mimarisinden ayrılan caminin kalem işi süslemeleri dikkat çekicidir. Şehrin Selimiye Camii’nden sonra en büyük camisi olan Üç Şerefeli Camii 4 minarelidir. Ayrıca caminin geniş bir avlusu vardır.

Edirne’de bulunan eski camilerden olan Üç Şerefeli Camii günümüzde ibadet için tercih edilen mekanlar arasında bulunur. Özellikle kandil ve bayram namazları için halk tarafından tercih edilir. Osmanlı’dan kalma bu tarihi caminin yıl boyu ziyaret edilmesi mümkündür.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Ali Paşa Çarşısı

Ali Paşa Çarşısı Edirne’ye tatil, gezi veya iş nedeniyle gelen kişilerin gezip görmeleri gereken çarşılar arasında bulunur. Bu çarşı 1560’lı yıllarda yapılmış olup günümüzde insanlar tarafından alışveriş yapmak için tercih edilen adresler arasındadır.

Edirne Kapalıçarşı olarak anılan Ali Paşa Çarşısı şehir merkezinde bulunan Osmanlı Caddesi üzerindedir. İnsanların alışveriş için geldiği bu çarşıda 100 üzerinde dükkan vardır ve halka satış yaparlar. Ali Paşa Çarşısı’na gelen kişilerin satın alabilecekleri arasında baharatlar, süs eşyaları, hediyelik eşyalar, bakliyatlar, kuruyemişler ve giyim ürünleri vardır.

Edirnede Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu