Gidilir Mi?

Doğu Ekspresi Bileti 2024 – Bilet Nasıl Alınır?

Son zamanların en popüler seyahat rotalarından bir tanesi haline gelen doğu ekspresiyle ilgili tüm detayları birlikte inceleyeceğiz. Akıllarda en çok dönen soru olan doğu ekspresi bilet bulma ile ilgili sizleri bilgilendireceğiz.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri ve Özellikleri

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri ve Özellikleri

Doğu ekspresi treninde toplamda 3 adet vagon vardır. Bu vagonlar yataklı, örtülü kuşetli ve pulman vagonlarıdır.

Detaylı inceleme yapmamız gerekirse;

 • Yataklı vagon; En konforlu vagon elbette yataklı vagondur. 2 kişilik küçük bir oda demek daha doğrudur. İçerisinde yatak, mini buzdolabı ve ısıtma sistemi mevcuttur
 • Örtülü kuşetli vagon; Yataklı vagon gibi burasıda oda şeklide dizayn edilmiştir. Farkı 4 kişilik olmasıdır. 4 kişilik bir arkadaş grubuysanız veya kişi sayınızın üzerine diğer biletleri de almayı tercih etmişseniz konforlu bir yolculuk sizi bekler. Yok almadıysanız eğer bilmediğiniz insanlarla 24 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor.
 • Pulman vagon; Klasik otobüs sistemi gibi düşünebiliriz. 2+1 şekilde oluşturulmuş vagonlardır. Kendinize ait bir adet koltuğa sahip olursunuz.

Pulman Vagon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pulman Vagon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pulman vagon yolculuğu tipik bir otobüs yolculuğudur. 2+1 sistemle hazırlanmış bir vagonda seyahat edersiniz. 2 kişiyseniz yan yana yolculuk edebilirsiniz. Pulman bölümünde şarj aleti takabileceğiniz bir alan bulunmuyor.

Yataklı Vagon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yataklı Vagon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yataklı vagon özellikle turistlik doğu seyahatlerinde sıklıkla tercih edilen vagon türüdür. Seyahatiniz boyunca küçük alan sizlerin oluyor. Kapısında kitleme seçeneği mevcuttur. Priz bulunmaktadır. Yataklarınız için her seferde temiz ve yeni yıkanıp paketlenmiş nevresim takımı ve yastık verilmektedir.

Odanızın içerinde sıcak su, ayna ve sabun bulunduran bir lavabo, alt üst ranza olan 2 yatak, kıyafetlerinizi asabilmeniz için askılar, mini bir buzdolabı, ısı ayarı yapabileceğiniz bir klima ve raf bulunuyor.

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bu vagon 4 kişilik bir vagondur. Karşılıklı olarak tasarlanmış koltuklar bulunuyor. Koltukların arasında sizler düşünülmüş bir tezgah bulunuyor. Koltuklar yatağa dönüşebiliyor. Oda içinde klima bulunmakta istediğiniz ısı derecesine getirebilirsiniz.

Yemekli Vagonlar Nedir?  Özellikleri Nelerdir?

Yemekli vagonlar 4 kişilik masalardan oluşan bir vagondur. Kafeterya mevcuttur. Atıştırmalık paketli gıdalar, sıcak ve soğuk meşrubatlar ve su temin edebilirsiniz. TCDD tarafından belirlenen bir menü vardır.

Bu menü içerisinde sağlıklı ve tercih oranı yüksek yemekler yer almaktadır. Çorbalar, tostlar, sandviçler. Yemekli vagonda sabah kahvaltı tabakları da çıkmaktadır. Kısacası trende yolculuk yaparken aç kalma gibi bir korkunuz olmasın, isteğinize göre seçebileceğiniz birçok alternatif sizler için düşünülmüş.

Doğu Ekspresi Bileti Ne Zaman Satışa Çıkıyor?

Doğu ekspresinde belki de en zorluk çekilen durum doğu ekspresi bilet bulma durumudur. Biletler seyahat edeceğiniz. Biletlerinizi almak için seyahat edeceğiniz tarih belli ise 30 gün öncesinde biletlerinizi bulabilirsiniz. Biletler genellikle gece yarısından sonra satışa sunulmaktadır.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu ekspresi biletinizi alabilmek için TCDD online sitesini kullanabilirsiniz. TCDD’nin mobil uygulamasını indirebilirsiniz veya TCDD’ye ait olan 444 8 233 numaralı telefonla müşteri temsilcisine bağlanarak satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bilet Bulma İpuçları

Doğu ekspresi bileti bulabilmeniz için kafanızda bir tarih belirleyin. Bu tarihi belirledikten sonra ortalama 30 gün öncesinde telefonunuzu elinize alarak bilet satın alma bölümünü bol bol güncelleyin ki sayfa yenilendiğinde satın alanlardan bir tanesi siz olabilesiniz. Ayrıca TCDD’nin sosyal medya hesaplarını da yakından takip etmelisiniz. Biletlerin açıldığına dair paylaşımlar yapılmakta.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2023

Biletler iki tip olarak satılmaktadır. Bunlardan uygun fiyatlı olanı ana hat treni doğu ekspresi biletidir.

Biletin fiyatı;

 • Pulman vagon kişi başı 400 TL
 • Örtülü kuşetli vagon kişi başı 400 TL

Bu trende yolculara indirim imkanı sunulmaktadır. 26 yaş altı indirim, 65 yaş üstü indirim, öğretmen indirimi gibi birçok indirim vardır. Biletinizi alırken seçenekleri doğru doldurarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Turistlik doğu eksperinde yataklı vagon kişi başı 3000 TL. Bu trende yolculara herhangi bir indirim yapılmamakta, tek fiyat olarak biletler satışa sunulmaktadır. Doğu ekspresi bilet fiyatları 2024 yılında güncellenmiştir. Sizlerle güncel fiyatları paylaştık.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Alınır?

Doğu ekspresi biletlerini almak için;

 • TCDD online bilet sitesini kullanabilirsiniz.
 • EYBİS uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerini arayarak bilet alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En önemli bilmeniz gereken şey artık 2 tür tren olduğu olabilir. Bilet seçiminizi yaparken bu farka dikkat etmelisiniz. Trenin kalkış yeri Ankara’dır.

Klasik trende her gün Ankara – Kars ve Kars – Ankara arasında sefer yapılır fakat turistlik doğu ekspresinde Ankara – Kars arasında; pazartesi, çarşamba ve cuma günleri hareket başlamaktadır. Kars – Ankara arasındaysa; çarşamba, cuma ve pazar günleri seferlere başlanmaktadır.

Doğu Ekspresi Nerelere Gidiyor?

Doğu ekspresi Ankara ve Kars arasında seferlerini yapan uzun soluklu bir yolculuktur.

Doğu ekspresi güzergahı şöyledir:

 • Yolculuk Ankara,
 • Kırıkkale,
 • Kayseri,
 • Sivas,
 • Erzincan,
 • Erzurum ve Kars’tır.

Dönüş yolunda da tren yine aynı güzergahı takip ederek geri dönmektedir.

Doğu Ekspresi Turu Kaç Gün Sürüyor?

Doğu ekspresinin tren biletlerinin 2 farklı seçeneği olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu ayrım ana doğu ekspresi treni ve turistlik doğu ekspresi trenidir.  Ana tren ortalama olarak 24 saatte seyahatini tamamlamaktadır. Yani yolculuk 1 gün sürmektedir.

Yolculukla ilgili diğer bilgiler şu şekildedir;

 • Turistlik doğu ekspresi treniyse yolculuğunu ortalama 30 saatte tamamlamaktadır. Turistlik doğu ekspresi treniyse yolculuğunu 1 gün 6 saatte tamamlamaktadır.
 • Turistlik doğu eksperi tren yolculuğunun Ankara’dan kalkış saati 15:55 Kars’a varış saati 22:30’dur.
 • Kars’tan kalkış saati: 22:20 varış saat, 06.57. 30 saatlik bir yolculuk olsa da 2 güne yayılan bir serüvendir.
 • Ana hat treni Ankara’dan kalkış saati 17:55 Kars’a varış saati 20:27’dir. Kars’tan kalkış saati: 08.00, Kars’a varış: 10.08’dir

Doğu Ekspresine Hangi Mevsimde Gidilir?

Doğu ekspresinin her mevsim sunduğu güzellikler vardır elbette. Ama bizim tavsiyemizi merak ederseniz mart, nisan ayları arasında keyifli bir yolculuk geçireceğinizi düşünüyoruz.

Kış ayları doğu illerimizde hala devam etse bile havanın bir nebze olsa da yumuşaması ve karların hala yerde olması bu ayları tercih etme sebebimiz. Kış ve ilkbahar ayları önerimiz diyebiliriz.

Turistik Doğu Ekspresi Turu

Turistik Doğu Ekspresi Turu

Günümüzde gezginlerin en çok tercih ettiği rotalardan bir tanesi turistik doğu ekspresi turudur. Bu tur yolcularına eşsiz deneyimler yaşatmaktadır. 30 süren bir yolculuktur. Toplamda 29 adet durak bulunmaktadır. Trenin yolcu kapasitesi 120 kişiliktir. Trenin sadece yataklı ve yemekli vagon özelliği vardır.

Turistik Doğu Ekspresi İle Klasik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar

Turistlik doğu ekspresini ana doğu ekspres treninden ayıran en temel özellik elbette trenin varış noktasında giderken bizlere sunduğu mola imkanlarıdır. Şehri keşfetmemize ve yaşamamıza olanak sağlar.

Bir diğer farksa turistlik doğu ekspresi treninde sadece yataklı ve yemekli vagon mevcutken ana trendeyse; pulman vagon, örtülü kuşeli vagon ve yataklı vagondur. Ana trende 50 durak varken turistlik trende 29 durak vardır.

Turistik Doğu Ekspresi Turu Mola Yerleri

Turistlik doğu ekspresinin mola yerleri ve mola zamanları şöyledir;

 • Ankara – Kars yönünde Erzincan’da 3 saat 25 dakika,
 • İliç’te 3 saat 20 dakika ve Erzurum’da 3 saat 25 dakika durur.
 • Kars – Ankara yönündeyse Divriği’de 2 saat 43 dakika ve Sivas’ta 2 saat 9 dakika mola vermektedir.

Sonuç

Sizler için doğu ekspresi seyahati hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Doğu ekspresi seyahatine çıkacağınız taktirde internet sitemiz olan gidelimmi.com adresini mutlaka ziyaret etmelisiniz. İnternet sitesini kendinize tur rehberi olarak atayabilirsiniz.

Son derece keyifli rotalar öneren gidelimmi.com sitesi şehirlerde yapılacak aktivitelere kadar önerilerde bulunarak şehri hiç bilmeden gitme planı yapan seyahat tutkunlarına adeta seyahatleri hakkında kafalarında bir fragman canlanmasını sağlıyor. Aklınızda olan planlar için gidelimmi.com adresini ziyaret ederek planlarınızı net olarak tasarlayabilirsiniz.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

Sık Sorulan Sorular

Doğu Ekspresi 2023 Ne Zaman?

Doğu ekspres 2023 yılında ana hat treni seferleri her gün yapılmakta, turistlik trense pazartesi, çarşamba ve cuma günleri Ankara üzerinden seferlerini gerçekleştirmektedir.

Doğu Ekspresi Hangi Aylarda Yapılır?

Doğu ekspres her ayda yapılabilen bir seyahattir. Özellikler bir ayda yapın diyemeyiz, önerimiz kış sonu ve ilkbahar başlarıdır.

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Zaman Satışa Çıkıyor?

Biletler belirlediğiniz günden 30 gün öncesinde satışa çıkmaktadır. Mücbir haller dışında bu sistem böyle devam etmektedir.

Doğu Ekspresi Sigara İçiliyor Mu?

Doğu ekspresi seyahatinizde sigara içmeniz kesinlikle yasaktır. Tren ana ve ara molalar verdiğinde inip garlarda nikotin ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tren içerinde sigara içer veya içmeye kalkarsanız görevli tarafından para cezası uygulamasıyla karşılaşırsınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu