Gidilir Mi?

Doğu Ekspresi Rehberi – Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

Son yıllarda Doğu ekspresi sosyal medyada yaygın olan etkileşim üzerine kış turizminde büyük bir patlama yaşandı. Kış turizminin yanında bahar aylarında ve yaz aylarında da yoğun ilgi gören bu turlarda bilet bulmak oldukça sıkıntılı bir süreç olabiliyor.  

Biletlerinizi tcdd doğu ekspresi sitesinden online olarak satın alabilirsiniz. Ankara’dan başlayıp Kars’a kadar devam eden doğu ekspresi güzargahı boyunca bir çok farklı durakta mola verilmekte ve yolcuların ihtiyaçlarını karşılaması ve mekanın yöresel tatlarını tanıması için fırsat tanınmaktadır.

Hayatı boyunca herkesin mutlaka bir kere katılması gerekmektedir. Tren içinde pulman, örtülü kuşetli vagon ve yemekli vagon olmak üzere üç tip vagondan oluşur.

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi Nedir?

Ankara ve Kars şehri arasında 1933 kilometrelik yol güzergahında yapılan tren yolculuğudur. Trenin kalkış noktası Kırıkkale’nin Irmak istasyonudur.

Turistik Doğu Ekspresi Nedir?

Aralık aynın ortalarında seferlerine başlayıp mayıs ayının sonlarına doğru seferlerini sonlandıran ve sadece yemekli ve yataklı vagonlardan oluşan doğu ekspresi turu 31 saatte Ankara’dan Kars’a ulaşmaktadır.

Doğu Ekspresi’nde Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

Oldukça uzun süren doğu ekspresi seyahati esnasında yanınıza Priz çoğaltıcı, evden hazırlayacağınız atıştırmalık ve yemekler, İçki, yedek kıyafet, bolca ıslak mendil yanında hoş vakit geçirmek için kitabınızı da yanınıza alınız.

Eğer evcil hayvanınız var ise onları da yanınıza alabilirsiniz. Ancak evcil hayvanlarınızın kafesleri küçük ve kolay taşınabilir olmalıdır. Bunun yanında hayvanlarınızın sağlık karneleri ve veterinerden alınan sağlık raporları da yanında olmalıdır.

Doğu Ekspresi İle Turistik Doğu Ekspresi Arasındaki Farklar

Seyahat esnasında Doğu ekspresi 50 farklı durakta mola verip yolcu değiştiriyorken iken Turistik Doğu Ekspresi sadece 29 durakta durmaktadır. Bol mola verip çok manzara görmek isteyenlerin tercih ettiği trendir.

Diğer önemli bir farkta vagon farkıdır. Turistik Doğu Ekspresinde 2 hizmet, 6 yataklı vagon ve 1 tanede yemekli vagon olmak üzere toplamda 6 vagon bulunmaktadır. Yataklı vagonlar 2 kişiliktir.

Doğu Ekspresinde ise Kuşetli, örtülü, pulman ve birde yemekli vagon bulunmaktadır. Yataklı olan vagonlar ise 4 kişiliktir. Fiyat farkı Turistik Doğu ekspresi diğerine göre biraz daha pahalıdır. Turistik Doğu Ekspresi daha az durakta durduğu için daha erken Kars’a ulaşmaktadır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Sefer Gün ve Saatleri 2023

Ankara ve Kars arasındaki doğu ekspresi güzergahı boyunca toplamda 5 ana hat olmak üzere 40 farklı durakta yolcu değişimi için mola vermektedir. Haftanın her günü olan bu seferler Ankara’ dan Kars’a kalkış saat 18 varış 18.15 tir. Kars-Ankara dönüşü ise kalkış saat 8 varış ise 8 buçuktur. Doğu ekspresi kaç saat sorusunun cevabı 24 saat 35 dakikadır.

Turistik Doğu Ekspresi Sefer Gün ve Saatleri 2023

Turistik Doğu Ekspresi Sefer Gün ve Saatleri 2023

Ankara’dan kalkış 16.55 Kars’a varış 23.58 dir. Ankara’ Kars’a Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri sefer yapılmaktadır. Geri dönüşte Kars’tan kalkış 23. 55 Ankara’ya varış 05.15 tir. Geri Dönüşte ise Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri sefer yapılmaktadır.

Doğu Ekspresi Ana Hat Güzergahı ve Durakları 2023

Doğu Ekspresi güzergahı, ilk başlangıç noktası Ankara’dır. Kırıkkale, kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve varış noktası Kars’tır. Bu yol güzergahı boyunca bir çok tren istasyonunda durarak yolcu değişimi yapılmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi Güzergahı ve Durakları 2023

Ankara’dan kalktıktan sonra Erzincan, İliç ve Erzurum duraklarında mola vermektedir. Kars’tan Ankara’ya dönerken ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya tren istasyonlarında üç saat mola verilmektedir.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2023

Doğu ekspresi bilet fiyatları 2023 tek kişi 650 tl iki kişi 1300 tl olarak ücretlendirilmiştir. İsterseniz tek kişi bütün vagondaki biletleri satın alarak rahat rahat yolculuk yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu ekspresi biletlerini Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları sitesinden online olarak seyahat tarihinizden bir ay önce büyük bir sabır ve özveri ile alabilirsiniz. Doğu ekspresi bilet fiyatları 2023 seçmiş olduğunuz vagon türüne göre değişiklik göstermektedir.

Doğu Ekspresine Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Doğu Ekspresine Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Seyahat boyunca çok güzel doğa manzaraları size eşlik edecektir buna emin olmalısınız. Eğer çift halinde bu seyahate çıkmış iseniz yanınıza priz çoğaltıcı almayı unutmayın çünkü vagonda mini buzdolabı, elektronik aletlerin şarj edilmesi derken priz yetersiz kalabilir. Tuvaletlerde hijyen açısından kendi sabununuzu ve ıslak mendilinizi yanınızda getiriniz, kahve ve çay içme gibi tiryakilikleriniz var ise küçük kettlelar çantanıza atabilirsiniz. Bu sayede yolculuk esnasında içeceklerinizi yudumlayarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Trende içki satışı yapılmamakta ancak çantanızda gizlice sokmanızın bir mahsuru yok.

Doğu ekspresinde seyahat için kış mevsimini özelliklede dolunaylı gece seyahatlerini tercih ediniz. Renk cümbüşü ve romantik atmosfer içinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Sonbaharda hüzünlü ve duygu dolu bir yolculuk için ideal iken yaz ayları doğanın uyanışını görmek için en ideal zamandır.

Sonuç

Türkiye’nin son yıllarda en popüler seyahat güzergâhlarından biri olan Doğu ekspresi güzergahı popülerliğini korumaya devam ediyor. İnsan eli değmemiş harika doğa manzaraları eşliğinde yapılan Doğu Ekspresi turu fotoğraf tutkunları, doğa severler olmak üzere tüm insanları kendine hayran bırakmaktadır.

Kış aylarında adeta kartpostallık manzara resimleri çekebilirsiniz. Kendinizi bir an olsun şehir hayatının tüm dert ve tasasından arındırmış olursunuz. Doğa tüm güzelliği ile sizi kucaklamaktadır. Seyahate tek başınıza çıkmışsanız eğer yolculuk esnasında vagonunuzu paylaştığınız ya da restoranda yemek yerken tanıştığınız kişilerle ölümsüz anılar biriktirebilirsiniz.

Yolculuğa çıkmadan önce muhakkak kameranızı ve yedek pillerinizi yanınıza almayı unutmayın ki bu güzel anları ölümsüzleştirebilin. Son durak olan Kars şehri sizi hem Türk hem de Baltık mimarisinin eşsiz güzellikteki mimari yapıları ile selamlamaktadır.

Kenti dolaşmak ve yöresel tatlarını tatmak için geniş bir zaman dilimi ayırın kendinize. Karın beyaz büyüsü ve Çıldır gölünün üzerinde renklerin eşsiz cümbüşü üzerinde at arabaları üzerinde sevgiliniz ile romantik anlar yaşayabilirsiniz. Herkesin hayatında bir kere Doğu ekspresi tatiline çıkarak bu güzellikleri yakından görmelidir.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

Sık Sorulan Sorular

Doğu Ekspresi Hangi Gardan Kalkıyor?

Doğu ekspresi treni Ankara garından kalkar ve sırasıyla Kırıkkale, Sivas, Erzincan ve Erzurum üzerinden Kars’a ulaşır.

Doğu Ekspresi İçinde Neler Var?

Doğu ekspresi yataklı ve yemekli vagon olmak üzere vagon çeşitleri mevcuttur. Yataklı vagonda: buzdolabı, lavabo ve masa olmak üzere iki kişilik yatak bulunmaktadır. Yemekli vagonda Yemek yemek için dört sandalyeli masaların bulunduğu restoran yer alır. Vagonların içerisinde tuvalet bulunmaktadır. Her kompartımanda çöp kovaları mevcuttur. Tren içerisinde wi-fi olmayıp kendi bireysel internetinizden kullanırsınız.

Doğu Ekspresi Alkol Var Mı?

Doğu ekspresi seyahatiniz esnasında romantik anlar yaşarken içkinizi yudumlamak isterseniz yemekli vagonda içki satışı yapılmamaktadır. Ancak dışardan yanınızda kendi içkinizi sokmanıza karışılmamaktadır.

Doğu Ekspresi Sigara İçiliyor Mu?

Doğu ekspresi seyahati boyunca sigara içmek yasaktır. Gerek dumanın diğer yolculara vereceği rahatsızlıktan gerekte yangın çıkma ihtimalinden dolayı sigara içilmesi yasaktır. Sigara içmek için trenin mola verip durmasını beklemeniz gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu