Gidilir Mi?

Yepyeni Bir Tatil Deneyimi: Dome Glamping

Tatil planları genellikle tercih edilen konaklama türüne göre şekillenir. Tatil imkanlarını kullanıp aynı zamanda da, şehrin imkanlarından faydalanmak isteyenler otel, pansiyon türünü tercih ederken, sessiz ve sakin ortamlarda tatil yapmak, ayın zamanda da doğa ile iç içe olmak isteyenler genellikle karavan ve çadır tipi konuklama türlerini tercih ederler.

Ancak bu tür konaklama türlerinin kısıtlı imkanları sahip olması ve bazı güvenlik açıkları nedeniyle fazla tercih edilmez. Dome glamping tipi konaklama çeşidi ilk defa İskandinav ülkelerinde oluşturulmuş konaklama türüdür. Bu tür çadır konseptinde doğa ile iç içe, aynı zamanda korunaklı şekilde oluşturulur.

Bu sayede vahşi doğanın olumsuz etkileri ve iklim koşullarından etkilemeden tatil olanağı sunar. İklim koşullarından etkilenmemesi ve çadır ve karavan türü konaklama türüne göre daha konforlu olması nedeniyle bu tür konaklama türü tercih edilir.

Daha önceden bu tür konaklama imkanı bulamayan tatilciler için, dome glamping avantajları yepyeni bir tatil deneyimi sunar. Bu tür konaklama yönteminde, klasik kamplarla karıştırılmamalıdır. Çünkü dome glamping’in en önemli özelliği modern, lüks çadır konaklama imkanı sunmasıdır.

Glamping Nedir?

Glamping, glamour sözünden türetilmiş olup, Türkçe karşılığı göz alıcı, anlamına gelir. Kampçılık alanında kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkan glamping, geleneksel kampla benzerlik göstermesine rağmen, tesis tarzı özel konseptlerle oluşturulmuş, otel lüksünü aratmayan, aynı zamanda da doğa ile iç içe konaklama imkanı sunan oluşumlardır.

Türkiye’de lüks konaklama türleri arasında hızla yerine almaya başlayan glamping türü konaklama, eşsiz tatil deneyimi yaşamak isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Glamping Çadırı Türleri Nelerdir?

Glamping çadırının kullanılacağı iklim ve doğa koşulları, çeşitliliğinin ortaya çıkartmaktadır. Glamping çadırları arasında eski çağlardan beri Moğol göçebeleri tarafından da kullanılan yurt tip glamping çadırları ön plana çıkmaktadır. Bu tür çadır oluşumunda özel aparatlar kullanılır ve kolay kurulumu ve kolay taşınabilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda da dış etmenlerden kolayca etkilenmez.

Glamping çadır türleri;

  • A-Frame türü ahşap evler,
  • Eko-Ahşap kabin çadırlar,
  • Iglolar,
  • Tepe glaming çadır,
  • Gypsy karavan kampin,
  • Dome glamping,

Gibi çeşitliliğe sahiptir. Glamping çadırları, klasik çadırlardan ayıran en önemli nokta daha fazla yaşam alanına sahip olması, daha korunaklı olması ve daha lüks konaklama imkanı sunmasıdır.

Dome Glamping Çadır

Dome Glamping Çadır

Kuzey kutup bölgesinde yer alan İsviçre, Alp Dağları, Finlandiya gibi rotasyonlarda Kuzey ışıklarını izlemek için oluşturulmuş çadırlar türü olarak dome glamping çadır fikirleri ortaya atılmıştır. Bu konaklama türünde kubbe şeklinde oluşturulan metal çatıya, iklim özelliklerine sahip çadır giydirilmiştir. Ayrıca bulunduğu ortamı daha iyi gözlemlemek için, bazı bölümleri cam giydirme ile desteklenir.

Sapanca dome glamping kamp alanı, bu tür konaklamaya imkan veren popüler konaklama alanlarındandır. Dome glamping Sapanca Gölü sahil bandında oluşturulmuş olup, bahçe suit, glamping dome suit çadır, loca suit oda, glamping dome çadır gibi farklı seçeneklere sahiptir.

Tepe Glamping Çadır (Kızılderili Tipi Çadır)

Tepe Glamping Çadır (Kızılderili Tipi Çadır)

Tarihte ilk defa Kızılderili kabileler tarafından kullanılan tepe çadır türü, düz ahşap veya metal çubukların huni şeklinde getirilmesi ve iklim koşullarına göre çadır giydirilmesi ile oluşturulan sistemlerdir. Basit yapısı ve kolay kurulumu ile öne çıkar.

Genellikle sıcak iklimler için uygun konaklama koşulları oluşturur. Diğer konaklama türlerine göre sınırlı imkanlara sahiptir. Tepe glamping çadır, klasik çadır anlayışını yaşatan aynı zamanda da modern izlerin kullanıldığı çadır türü olarak, bazı kamp alanlarında yerini almıştır.

Safari Glamping Çadır

Safari Glamping Çadır

Tipi konaklamada en sık kullanılan çadır türleri arasında sayılan safari çadır türü, safari glamping olarak modernize edilerek, kamp alanlarında kullanışlı hale getirilmiştir. Klasik yapısında basit yapısı ile öne çıkan çadır ev tipi görünümlü bu konaklama sistemi, modernize edilerek bölümlendirilmiş olup, yatak odası, banyo, duş, wc gibi bölümler eklenerek kullanışlı hale getirilmiştir. Lüks kamp alanlarında bu tür konaklama imkanlarına rastlamak mümkün.

Gypsy Karavan Glamping

Gypsy Karavan Glamping

Gyprsy Karavan Glamping konaklama türü, genellikle karavan, safari araçları veya arazi taşıtları ile birleştirilebilen çadır türü konaklamaya imkan verir. Karavan veya diğer taşıtların yapısına göre özel olarak dizayn edilir.

Bu sayede taşıtların bölümleri ve çadırla eklenen bölümler bütünlük içerisinde kullanılabilir. Gyps karvan Glamping’den söz edilebilmesi için, buna uyun motorlu taşıtın varlığı olması gerekir. Bu tür konaklamada çadırın montajı, tekrar toplanması oldukça kolaydır. Motorlu taşıt aynı zamanda mevcut çadırın ihtiyaç duyduğu elektrik gereksinimi de karşılayabilir.

Glamping Özellikleri Nelerdir?

Konfor Tatil anlayışı artık değişmeye başladı. İnsanlar modern hayatın kargaşasından kaçarak, doğal ortamlarda sessiz ve sakin tatil yapmak istiyor. Bunun için çadır ve karavan türü konaklama imkanları bulunur.

Ancak klasik bu tür konaklama türleri, beraberinde bazı ihtiyaçları karşılayamama gibi sorunları da beraberinde getirir. Ayrıca bu tür konaklama kişiler sınırlı alanlarda konaklama durumunda kalabilirler.

Glamping türü konaklama imkanları, insanların modern hayattan uzaklaşarak sesiz ortamlarda tatil imkanı sunarken, tuvalet, wc, yatak odası, seyir ortamı, elektrik gibi olağan hayatta ihtiyaç duyduğumuz konforu da berberinde getirir. Bu nedenle glamping konaklama türü sıklıkla tercih edilir.

Lüks Tercihler

Turizm alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak, tatilcilerin lüks anlayışı da değişmeye başladı. Eskiden beş yıldızlı otellerde lüks içerisinde tatil keyfi yaşamak lüks sayılırken, günümüzde lüks hayatın gereksinimlerini karşılayacak düzeyde, aynı zamanda da doğa ile iç içe tatil imkanı sunan glamping türü konaklama olanakları, lüks tatil olarak değerlendirilmeye başlandı. Glamping türü oluşumlarda, lüks hattan sağlanabilecek tüm imkanlar tatilcilere sunulmaktadır.

Minimal Boyut

Tatilcilerin ihtiyaçlarına göre belirlenen konaklama türleri artık minimal boyutlara indi. Tatilciler artık doğal ortamlarda, glamping türü minimal oluşumlarda tatillerini geçirmek istiyorlar. Bu sayede doğal hayatı yakından gözlemleme şansıda elde edilebilir. Katlanabilir yapıda olanlar fazla yer kaplamaz. Bu sayede kolay taşınabilme özelliğine sahiptir.

Çevre Dostu

Ne kadar çevreci düşüncelerle yapılırsa yapılsın, modern hayatın beton yapılaşması doğaya zarar veriyor. Oysaki bu tür oluşumlara ihtiyaç duyulmadan da lüks tatil yapılabilir ve çevreci oluşumlarla doğal hayata zarar vermeden, aynı zamanda da doğal hayatın içerisinde yaşanabilir. Bu dome glamping türü konaklama yöntemleri ile mümkün.

Doğaya Yakın

Gerekli özenin gösterilmesi durumunda, doğaya yakın olarak ve aynı zamanda da doğaya zarar vermeden konaklama imkanı sağlanabilir. Dome glamping türü konaklama tam da bunu sağlar. Bitkilerin, canlıların doğal yaşamına herhangi bir zarar vermeden, ayrıca doğaya uyumlu görüntü kirliliği oluşturmadan, bu yöntemle tatil imkanı mümkün.

Glamping Fiyatları 2023

Türkiye’nin birçok tatil beldesinde dome glamping türü konaklama imkanları bulunmaktadır. Bu anlamda Foça dome glamping ve Sapanca dome glamping alanları öne çıkmaktadır. Dome glamping çadır fiyatları, diğer kamp türü konaklama imkanlarına göre daha fiyatlıdır. Ancak sağladığı imkanlar bakımından diğer konaklama türlerinden daha avantajlı konumdadır.

Bu tür konaklama imkanlarında bulunduğu konum, yatak sayısı ve sağlanan imkanlar fiyatlarda belirleyicidir. Foça dome glamping fiyatları, her bütçeye uygun konaklama imkanı sunar.

Sonuç

Çevreci düşünce anlayışı birçok alanda olduğu gibi, turizm alanında da birtakım değişiklikler ortaya çıkartı. Glaming türü konaklama oluşumları da bu yönde atılmış adımlardan bir tanesidir.

Doğanın içerisinde yer almak ve aynı zamanda da doğaya zarar vermeden tatil yapmak dome glamping ile mümkün. Üstelik bu amaçla oluşturulmuş kamp alanlarında, modern hayatta ihtiyaç duyulabilecek gereksinimler de karşılanarak lüks ve konforlu tatil bu yöntemle olanaklı.

Türkiye’nin birçok tatil beldesinde glamping kamp alanları mevcut. Doğa ile iç içe olmak, doğal hayatı yakından gözleme şansı yakalamak ve aynı zamanda da lüks tatil keyfi çıkartmak isteyen tatilciler, gidelimmi.com web sayfasını ziyaret ederek, tatillerini bu yönde planlayabilir. Tatilciler için gidelimmi.com web sayfasında birbirinden özel glamping kamp alanlarına yer verilmiştir.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

Sık Sorulan Sorular

Dome Glamping Ne Demek?

Küre şeklinde oluşturulmuş çelik konsüllere çadır giydirilmiş, özel bölümleri bulunan, aynı zamanda da doğal hayatı gözlemleme için seyir alanı oluşturulmuş, gelişmiş çadır tipi konaklama yöntemidir.

Glamping Konsepti Nedir?

Glamping konseptinde, ihtiyaç duyulan yaşam alanları, yatak, wc, banyo, elektrik, buzdolabı, televizyon gibi imkanlara sahip, aynı zamanda da çadır özellikler bulunur.

Glamping Tesisi Nedir?

Glamping türü konaklamaya imkan veren, aynı zamanda da güvenli alanı oluşturan, kamp alanında konaklayanların ihtiyaçlarına cevap verebilen tesisler glamping tesisleri olarak adlandırılır.

Glamping Turizm Nedir?

Doğal hayatın içerisinde glamping türü konaklama imkanları sunan turizm yöntemi, glamping turizmi olarak isimlendirilir. Bu sayede turistlerin doğal ortamlarda, konforlu yaşam alanlarında doğaya uyumlu konaklaması amaçlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu