Gezilecek Yerler

Datça’da Gezilecek Yerler

Datça gezilecek yerler hem doğal hem de tarihi özellikleri açısından oldukça dikkat çekiyor. Binlerce yıllık tarihe sahip olan Datça’da eşsiz güzelliklere sahip koylar ve plajlar sizi bekliyor. Gittiğiniz her yerde tertemiz sular ve doğal güzelliklerle karşılaşacaksınız.

Dünyanın en güzel yerlerinden birisidir ve gelen herkesin ilgisini çekiyor, tüm güzellikleri ile kendisine hayran bırakıyor. Doğal ve tarihi güzellikleri bir arada görerek keyifli bir tatil dönemi geçirebileceksiniz.

Kumluk Plajı

Kumluk Plajı

Datça gezilecek yerler sayılmaya başlandığında Kumluk yolu ve plajı listede yer alıyor. Datça’da denize girebileceğiniz en güzel plajlardan birisi Kumluk plajıdır. Merkezde olduğu için isteyen herkes çok rahat ulaşabiliyor ve gün boyu denizin temiz sularında yüzebiliyor.

Kumluk plajının n önemli özelliklerinden birisi yavaş yavaş derinleşiyor olmasıdır. Bu özelliği ile yüzme bilmeyen ve çocukların denizde doyasıya eğlenmelerini sağlıyor. Mavi bayraklı plajdır ve can kurtaran, şezlong, şemsiye, soyunma kabini ve duş yerleri bulunuyor.

Sevgi Yolu

Sevgi Yolu

Sahil boyunca yürümek isteyenler için en iyi yerlerden birisi sevgi yoludir. Datça gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler Sevgi yolu’nu mutlaka görmeleri gerektiğini anlayabiliyor.

Denize sıfır ve gürültüden uzak konumda ve insanların keyifli vakitler geçirmesini sağlıyor. Yol üzerindeki taşlar üzerinde kırmızı renkli kalp şekilleri yer alıyor. Bu taşlara basarak yürürken, el sanatları ve heykeltıraş çalışmalarını görebiliyorsunuz. Akşam saatlerinde Sevgi Yolu’nda bulunan lokantalarda lezzetli yemeklerinizi yiyebiliyorsunuz.

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti

Datça gezilecek yerler arasında Knidos antik kenti, kültür, sanat, ticaret ve bilim kenti olarak yer alıyor ve tarihin izlerini görmenizi sağlıyor. Binlerce yıllık tarihi özelliği ile Antik Çağı izlerinin daha iyi görülmesini sağlıyor.

Knidos Antik kenti, Datça merkeze 38 km uzaklıktadır ve Palamutbükü minibüsleri ile her gün ulaşım sağlayabiliyorsunuz. İngiliz Arkeolog Charles Newton tarafından 1858 yapılan kazı çalışmalarında birçok tarihi eser çıkartılmıştır.

Can Yücel Evi

Can Yücel Evi

Tatil planlarınızı yaparken, Datça gezilecek yerler arasına Can Yücel evini ekleyebilirsiniz. Ancak burayı ziyaret edebilmeniz için Can Yücel’in ölüm yıldönümü olan 12 Ağustos günü Datça’da olmanız gerekiyor.

Önceden her gün ziyarete açık olan ev, 2011 yılında Can Yücel’in mezarına yapılan saldırıdan sonra ziyaretlere kapatıldı. Burada, el yazısı şiirleri, resimleri, kullandığı birçok eşya sergileniyor. Can Yücel’in mezarı evin bahçesinde bulunuyor. Eski Datça mahallesinde bulunan evi görmek tatilinize renk katacaktır.

Surf Tatil Köyü

Surf Tatil Köyü

Datça gezilecek yerler için birçok bilgi bir arada sunuluyor. Surf tatil köyü, Datça – Marmaris karayolu üzerinde ve 12. km’sinde yer alıyor. Konumu ve doğal güzellikleri ile tatil yapmak isteyenlerin tüm beklentilerini karşılıyor.

Tatil köyünde yer alan bungalov evler, diğer tesisler ve deniz sıfır restoranları ve temiz plajlar dikkat çekiyor. Surf tatil köyü karşısında yer alan Simi adasını izleyerek keyifli vakitler geçirebiliyorsunuz.

Gebekum Tabiat Parkı

Gebekum Tabiat Parkı

İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Gebekumu tabiat parkı, Datça gezilecek yerler arasındadır ve binlerce yıllık yapısı ile farklı bir bitki örtüsüne sahiptir. Tabiat parkında 6 km uzunluğunda kumsal şeridi bulunuyor.

Binlerce yıllık doğal etkilerle oluşmuş kum yığınları dikkat çekiyor. Gebekumu tabiat parkı, ekolojik özelliklerinden dolayı doğanın insanlara sunduğu eşsiz güzelliklerinden birisidir. 6 milyon yıllık bir miras olarak değerlendiriliyor ve koruma altında tutulmaya çalışılıyor.

Tarihi Yel Değirmeni

Tarihi Yel Değirmeni

Datça doğal güzellikleri, tarihi yerleri ile misafirlerine eşsiz güzellikler sunan tatil bölgelerinden birisidir. Datça gezilecek yerler arasına tarihi yel değirmenini ekleyenler, Kızlan yel değirmenlerini ziyaret edebilecektir. Datça merkeze 8 km uzaklıktaki Kızlan köyünde bulunuyor.

Bölgede birden fazla yel değirmeni bulunuyor ve özel işletmeler olarak çalıştırılıyor. Bu yel değirmenlerini gezebiliyor ve istediğiniz gibi fotoğraf çekebiliyorsunuz. Günümüzde halen işletiliyor olması, yel değirmenlerinin bakımlı olmasını sağlıyor. Datça’da tarihi yel değirmenleri, Kızlan, Çeşmeköy ve Yazıköy yel değirmenleri olarak yer alıyor.

Mehmet Ali Ağa Konağı (Kocaev)

Mehmet Ali Ağa Konağı (Kocaev)

Datça gezilecek yerler için tarihi yerlere öncelik verebilirsiniz. Kocaev diye bilinen Mehmet Alİ Ağa konağı Akdeniz bölgesinin en eski mimari örneklerinden birisidir. Eski datça evleri arasında yer alır ve mimari yapısı ile büyüler.

Mehmet Ali Ağa konağı, aynı anda 36 kişinin konaklama ihtiyacını karşılayacak büyüklüğe ve yapıya sahiptir. Konakta, baş oda ve 4 konaklama odası, 13 ek konaklama ünitesi yer alıyor. Masaj odası, hamam, restoran ve iyi vakit geçirilebilecek güzel bir bahçesi bulunuyor. Bahçesi çeşitli organizasyon ve düğün gibi etkinlikler için kullanılıyor.

Ukksa

Ukksa

Kültür ve sanata önem verenler, Datça yarımadası gezilerini yaparken, sanatın adresi Ukksa ziyaretlerini yapmalıdır. Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademizi (Ukksa), uluslararası heykeltıraşların atölyelerde yaptıkları birçok çalışmayı sergiliyor. Yapacağınız ziyaretle birbirinden güzel çalışmaları bir arada görürken, bahçesinde huzurlu vakit geçirebileceksiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir ve burası tatilinize renk katacaktır.

Olive Farm

Olive Farm

Datça antik kent ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. İklim yapısı ile birçok bitkinin yetişmesini sağlıyor. Olive Farm, Datça’da 350 bin m²’lik bir alana kurulmuş, dünyanın en kaliteli zeytinyağı ve yan ürünlerinin üretildiği tesistir.

Doğal güzelliklerin ve zenginliklerin görülebilmesi için gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Datça tatilini yapanların, gezilecek yerler araştırmalarında karşılarına çıkan yerlerden birisidir. Olive farm, binlerce organik ağaç arasında dolaşmanızı ve zaman geçirmenizi sağlıyor.

Sonuç

Datça gezilecek yerler hakkında detaylı ve doğru bilgilere, gidelimmi.com sitesinden ulaşabilirsiniz. İyi bir tatil geçirmeniz için neler yapmanız gerektiğini, görmeniz gereken yerleri gösteriyor. Datça, hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerindeki her insanın ilgisini çeken tatil bölgelerinden birisidir. Doğal güzellikler içerisinde sıcak denizlerde zaman geçirmek, tarihi yerleri gezmek için iyi bir tatil planı yapmanız gerekiyor.

Tatil rezervasyonlarından, tatilde yapacağınız günlük aktivasyonlara kadar her türlü konuda bilgi sahibi olmanıza ve istediğiniz hizmeti almanıza yardımcı olunuyor. Binlerce yıllık tarihi izlere sahip olan antik kentler, cennet koylar, tertemiz plajlar, tüm misafirleri büyülüyor. Datça tatilinde mutlaka görmeniz gereken yerleri ve buralarda neler yapabileceğinizi gidelimmi.com detaylı araştırmalar ve yapılan açıklamalarla gösteriyor.

Datça’ya ve gezilecek yerlere nasıl gideceğiniz konusunda da bilgiler paylaşılıyor. Datça yarımadasında, konaklama, eğlenme, yemek gibi her türlü konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, tatilde zamanınızı daha iyi kullanmış ve daha fazla yer görmüş olacaksınız. Tatilinizi, hem gezerek hem de eğlenerek geçirecek, Datça’nın tüm güzellikleri her zaman aklınızda kalacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Datça Merkezde Nereler Gezilir?

Datça gezilecek yerler denildiği zaman birçok yer sayılabiliyor. Datça merkezde, iyi zaman geçirebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz birçok yer bulunuyor.

  • Eski Datça,
  • Sevgi yolu,
  • Knidos Antik kenti,
  • Datça Yel değirmenleri,
  • Can Yücel evi,
  • Datça kaleleri,
  • Knidos feneri,
  • Ovabükü,

Tarihi ve doğal güzelliklerin bulunduğu yerler, Datça merkez ya da merkeze çok yakın mesafededir. Tatilciler daha çok 3 km uzaklıktaki eski Datça mahallesinde bulunan yerleşim yerlerini ziyaret ediyor.

Datçada Nereye Gidilir?

Datça Muğla İlçesi ve yarımada olarak Akdeniz ile Ege denizinin birleştiği noktada yer alıyor. Tatil için Datça’yı seçenler, temiz ve koyu mavi denizde iyi vakit geçirebilecektir. Uzun kumsal sahilinde istediğiniz zaman denize gerebilirsiniz. Gidebileceğiniz yerler arasında, birbirinden güzel koylar, plajlar ve tarihi izler taşıyan antik kentler yer alıyor. Knidos antik kenti bunlardan birisidir.

Datça Neyi İle Ünlü?

Datça gezilecek yerler ve bölgesel gıda ürünleri ile ünlüdür. Datça’da yetişen ve ünlü olan ürünler 3 B olarak adlandırılıyor. Bu ürünler, Balık, Bal ve Bademdir. Datça’da sofraların vazgeçilmez ürünleridir ve misafirlere sunulan tüm sofralarda yer alır. Ünlü olan balı tüm kahvaltılarda yer alırken birçok tatlıda da kullanılıyor. İklimsel özelliklerinden dolayı bademi, dünyanın en lezzetli bademi olarak bilinir ve ünü dünya geneline yayılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu