Gezilecek YerlerAktif Yaşam

İstanbul Ve Çevresindeki En İyi 10 Trekking Rotası

Trekking doğada yapılan yürüyüş olarak tanımlanıyor. Belirlenen bir rotada, gruplar halinde, hafif tempolu ve sportif amaçlı doğa yürüyüşleridir. Yürüyüş yapılacak olan rotaya göre gerekli tüm ekipmanlar alınır ve takım halinde hareket edilir. Eğlenceli ve heyecanlı olması için belirlenen rotalarda zorlu iniş ve çıkışlar, uzun yürüyüşler gerçekleştirilir. Sonbahar ve İlkbahar aylarında oldukça revaçta olan bir spor türüdür.

İstanbul trekking rotalarını inceleyerek, doğal güzelliklerin tümünü keşfedebilirsiniz. İstanbul ve çevresinde ya da Türkiye’nin birçok yerinde doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz çok fazla yer bulunuyor.

Yoğun iş hayatının stresinden, şehir kalabalığından kurtulmak ve şehre en yakın rotalarda yürüyüşler yapmak, son zamanların en çok ilgi çeken sporları arasında yer alıyor. Türkiye’deki en iyi doğa yürüyüşü rotalarını inceleyerek yola çıkmalısınız.

Likya Yolu

Likya Yolu

Trekking rotaları arasında en uzun ve birden fazla etap içeren yer, Likya yoludur. Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlıyor ve Antalya’ya kadar devam ediyor. Toplam uzunluğu 560 km ve yürüyüşler ortalama 25 günde tamamlanabiliyor.

Toplam 20 etap şeklinde düzenlenen yürüyüşler, parkurların zorluk durumlarına göre ayarlanıyor. Doğayla baş başa kalarak yaptığınız yürüyüşlerinizde, bölgedeki çok sayıda antik kentleri görebiliyorsunuz.

Likya yolu doğa yürüyüşü sırasında keşfedebileceğiniz antik kentlerden bazıları şunlardır:

  • Sidyma Antik Kenti,
  • Letoon Antik Kenti,
  • Xanthos Antik Kenti,
  • Pınara Ören yeri,
  • Dodurga Köyleri,

Antik kentleri görebildiğiniz gibi yürüyüş rotanızda yer alan sahillerde denize de girebiliyorsunuz. İlk önce rotanızı ve hangi etapta yürüyeceğinizi belirleyerek yola çıkmalısınız. Doğa yürüyüşlerinizi yaparken kamp kurabilir ya da güzergahtaki pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Kaçkar Dağları Trekking

Kaçkar Dağları Trekking

Karadeniz bölgesinin en iyi trekking rotalarından birisi, Kaçkar dağlarıdır. Karadeniz’in birçok bölgesini içine alan rota, hem huzurlu hem de maceralı yürüyüşler yapmanızı sağlar. Dağ yürüyüşü için parkurunuzu belirlerken, Kaçkar dağları, Trans yayla yürüyüşü, Kapalı göller, Çat vadisi, Vençenik yaylası gibi farklı parkurları tercih edebilirsiniz.

Kaçkar dağları yürüyüşleri için belirlenen rota ortalama 45 km’dir. Artvin bölgesinden başlıyor ve Rize’ye kadar devam ediyor. Bu rotayı seçerek yola çıkanlar, yürüyüşlerini ortalama bir haftada tamamlıyor. Maceralı bir dağ yürüyüşü yapmak isteyenler, rotalarına, Elevit, Gito, Pokut, Trovit yaylalarını da ekleyebiliyorlar.

Yaylalarda yer alan pansiyonlar, konaklama için tercih edilebiliyor. İklim şartları ve bölgede yaşayan yabani hayvan türleri göz önünde bulundurularak gerekli ekipmanları yanınıza almalı, gruplar halinde yürüyüşler yapmalısınız.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Trekking

Ballıkayalar Tabiat Parkı Trekking

Trekking için İstanbul’a en yakın yerlerden birisi Ballıkayalar Tabiat Parkı akla geliyor. Kocaeli, Gebze İlçesi, Tavşanlı köyü sınırları içerisinde yer alan tabiat parkı, doğada yürüyüşler yapmak ve vakit geçirmek isteyenler için en iyi ve ilk tercihlerden birisidir. İstanbul ve çevresinde yaşayanlar, şehir kalabalığından uzaklaşmak istedikleri zaman Ballıkayalar tabiat parkında soluğu alıyorlar.

Sportif amaçlı yürüyüşler yapmak isteyenler, 10 km’lik mesafeden oluşan rotada 4 saatlik yürüyüşler yapabiliyor. Bitki örtüsü ve doğal yapısı ile keyifli yürüyüşlerin yapılmasını sağlıyor. Rota mesafesi kısa olduğu için yürüyüşler genelde günü birlik turlar halinde düzenleniyor.

Sülüklü Göl Trekking

Sülüklü Göl Trekking

İstanbul’a 3 saatlik uzaklıkta bulunan Sülüklügöl trekking alana, koruma altına alınan tabiat parkı içerisindedir. Bolu, Mudurnu İlçesi Tavşansuyu köyünde bulunuyor. Orman içerisinde belirlenen rotadan yapılan yürüyüşler, 16 km’dir. Doğal bitki örtüsü, meşe ve göknar ağaçları arasında yürüyebilir ve dinlenebilirsiniz. Yürüyüş parkuru üzerinde yer alan ve tabiat parkına ismini veren göl, isminden de anlaşılacağı üzere sülükleri barındırıyor.

Son yıllarda alabalık yetiştiriciliği yapılmaya başlandığı için eskisi kadar sülük bulunmuyor. Ancak Bolu bölgesinde doğa ve orman yürüyüşleri yapılabilecek en iyi yerlerden birisidir. 16 km’lik parkurda yürümek ve iyi zaman geçirmek isteyenler, isterlerse, çadır kampı kurarak geceyi bölgede güvenli bir şekilde geçirebiliyorlar.

Kapadokya-Ihlara Vadisi Trekking

Kapadokya-Ihlara Vadisi Trekking

Trekking tutkunları, her zaman yeni yerler görmek ve keşfetmek için farklı yürüyüş rotalarını belirlemeye çalışıyor. Kapadokya – Ihlara vadisi, herkesin ilgisini çeken ve dünyanın her yerinden binlerce turistin gelerek ziyaret ettiği bölgelerden birisidir.

Kapadokya bölgesi, doğası, tarihi, kültürü ve bitki örtüsü ile en çok dikkat çeken yerlerden birisidir. Ihlara vadisi, Melendiz çayı ile birleştiği noktandan başlıyor ve Selimiye mevkiine kadar devam ediyor. Yürüyüş parkuru olarak belirlenen mesafe toplam 14 km ve ortalama 5 saat sürüyor.

Hasandağı yanardağının eteklerinde bulunuyor ve akarsuların aşındırması ile oluşmuş bir vadidir. Doğa yürüyüşleri, vadi içerisinde devam eder ve vadi içerisinde yer alan kayalara oyularak yapılmış, kiliseler, mezarlar, barınaklar ziyaret edilebilir. Aksaray ile Nevşehir illeri arasında olduğu için Ankara yürüyüş yerleri seçenekleri arasında yer alıyor. Ankara’ya yakın mesafededir ve ulaşımı çok kolaydır.

Frig Vadisi Yolu Yürüyüşü

Frig Vadisi Yolu Yürüyüşü

Trekking rotalarından, Frig vadisi, Afyonkarahisar, Eskişehir, Kütahya arasında yer alıyor. Antik kent, patika ve orman içerisindeki bisiklet yolu ile yürüyüş yapmak isteyenlere iyi bir rota oluşturuyor. Üç farklı rota seçeneği sunuyor ve bu rotaların toplam uzunluğu 506 km’dir.

3000 yıl önce bölgede yaşamış olan Friglerin tarihi izlerini taşıyor. Üç farklı rotadan birincisinde, Yılantaş, Aslantaş, Aslankaya, Maltaş gibi Frigler ait tarihi izleri görebilirsiniz. İkinci rota, Kütahya Eskişehir yolundaki Yenice çiftliğinden başlıyor ve bu güzergahta da antik yollar bulunuyor.

Bölgenin en ilgi çeken ve güzelliklere sahip olan Zahran vadisini de yürüyüşünüz sırasında gezebilirsiniz. Üçüncü rota ise Eskişehir sınırları içerisindedir ve Friglerin dini merkezi olarak kullandıkları Yazılıkaya bölgesini keşfedebilirsiniz. Frig vadisi yürüyüşleri için belirli dönemlerde turlar düzenleniyor ve bu turlara isteyen herkes katılabiliyor.

Macahel Yaylası Trekking

Macahel Yaylası Trekking

Artvin’den, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyetine kadar uzanan vadiye Macahel ismi veriliyor. Trekking sporu ile farklı yerleri görmek isteyenlerin tercih ettiği rotalar arasında yer alıyor. Türkiye bölgesinde kalan alan, Artvin Borçka ilçesi sınırları içerisindeki dağlık alandır. Doğa yürüyüşünü yapabileceğiniz alanlarda, Uğur-Maral deresi ve Efeler dereleri, bu derelerin oluşturduğu Macahel suyu bulunuyor.

Asya ve Avrupa’nın tek ılıman iklim özelliğine sahip yağmur ormanlarıdır. Yeşilin tüm tonlarının yer aldığı Macahel yaylasında yapacağınız doğa yürüyüşü ile doğal güzellikleri keşfedebilecek, bol oksijen ile bedeninizi dinlendirebileceksiniz. Yürüyüşleriniz sırasında mola verdiğiniz yerlerde, Karadeniz ve Gürcü mutfağının lezzetli yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Kaz Dağları

Kaz Dağları

Trekking için Balıkesir bölgesini tercih edenler, Edremit ilçesindeki 21 bin hektarlık alana sahip Kaz dağları milli parkını seçebiliyor. Muhteşem manzarası ve bitki örtüsü ile farklı yürüyüş parkurlarına sahiptir. Kaz dağlarının her yeri ayrı bir rota olarak belirlenebiliyor.

Yürüyüşe başlayanlar, Sütüven şelalesi, Ayı deresi, Manastır çayı, Sarıkız tepesi, Tozlu yaylası, Mıhlı çay gibi birçok yeri görebilecektir. Yürüyüşlerde, zorluğu ve heyecanı sevenler için tırmanış parkuru olarak bilinen Tahtakuşlar, Dumanlı ve Sarıkız tepe istikametini seçebiliyorlar. Doğa yürüyüşleri için düzenlenen turlara katıldığınızda, kendiniz için en uygun rotayı belirleyebiliyor ve grup halinde yola çıkabiliyorsunuz.

Etkinlik sırasında, yolunuz üzerindeki konaklama yerlerinde dinlenebilir ya da milli park içerisinde uygun yerleri belirleyerek çadır kampınızı kurabilirsiniz. Kaz dağlarına gitmek isteyenler, Çanakkale üzerinden de ulaşımlarını sağlayabiliyorlar.

Sonuç

Trekking bir spor türüdür ve gruplar halinde, doğada yapılan yürüyüşler olarak bilinir. Son zamanlarda, şehir kalabalığından uzaklaşmak ve farklı yerleri keşfetmek, doğanın içerisinde olmak isteyenlerin tercih ettiği spor türlerinden birisidir. Türkiye yürüyüş rotaları ve özelliklerini öğrenerek yola çıkmak her zaman avantajlıdır.

En iyi rotalar için www.gidelimmi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin farklı bölgelerindeki ve illerindeki en çok tercih edilen rotalar, uzunlukları, yürüyüş süresi, konaklama ve ulaşım imkanları, görülecek yerler gibi birçok özelliği ile gösteriliyor.

Doğal güzellikleri keşfedebilmek için araştırmalarınızı yapmaya ve hazırlanmaya başlamalısınız. Bulunduğunuz yere en yakın yürüyüş parkurlarını seçerek hafta sonlarını doğada geçirebilirsiniz.

Türkiye coğrafi ve tarihi konumu ile tüm yürüyüş rotalarında birçok farklı yerin görülmesini sağlıyor. Likya yolu, en popüler ve en uzun parkurlu yürüyüş yoludur. Farklı bitki örtülerini görmek için, Karadeniz’den Akdeniz’e, Ege’den Doğu Anadolu bölgesine kadar her yerde tarihi özellikleri içinde barındıran tabiat ve milli parklarda özel yürüyüş parkurları oluşturulmuştur.

Doğada yürüyüşü yaparken kamp kurma ve her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok imkân, rota güzergahında bulunuyor. www.gidelimmi.com hizmetleri ile hangi rotanın size daha uygun olduğunu, sportif amaçlı yürüyüşler yaparken nereleri görebileceğinizi ya da görmeniz gerektiğini öğrenebiliyorsunuz. Kendiniz için her zaman en iyi 10 rotayı belirlemeli, fırsat bulduğunuzda kendinizi doğanın ve yeşilliklerin içerisine atmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu