Türkiye'de Ne Yenir?Balkanlar

Balkanlar’da Lezzet Durakları

Balkanlar’da lezzet durakları, özellikle geçmişten günümüze kadar gelen birbirinden lezzetli ve kültürün izlerini taşıyan yemeklere sahiptir.

Balkan Mutfağı ve En İyi Restoranlar

Balkan mutfağı ve en iyi restoranlar bünyesinde yaptığımız incelemeyi bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. Özellikle dünya mutfaklarını ele aldığımızda balkan mutfağı oldukça geniş çapta yer alan ve tarihsel, geleneksel ve kültürel imgeler taşıdığını söyleyebiliriz.

Kültürel imgeler taşıyan yemekleri, en iyi restoranlar bünyesinde tüketmeniz halinde yemeklerden son derece eşsiz lezzetlere sahip olabilmenize olanak sağlamaktadır. Restoranların yemek yapısı, ortamı ve daha pek çok unsur sayesinde yemeklerinizi yerken o kültürün büyüsüne de kapılabilirsiniz.

Balkan Ev Yemekleri

Balkan Ev Yemekleri

Balkan ev yemekleri, kültürlerin sahip olduğu kendine özgü yemekleri bir arada bulundururken özellikle Balkan bölgesinin sahip olduğu kültürel unsurları içermektedir. Birbirinden eşsiz ve benzersiz yeme kültürü, dünyanın her tarafından insanın dikkatini çekmektedir. Oldukça beğenilen bu yemekler ülke bazında imza niteliği taşımaktadır.

Balkan Börekleri

Balkan Börekleri

Balkan börekleri, özellikle Balkan yemekleri kategorisinde ilk akla gelenlerden olmaktadır. Günün her öğününde kolayca tüketime sahip olunabilir. Balkan kültürüne sahip olan ve yemeklerini seven kişilerin her öğünde hiç düşünmeden tüketebildikleri bu lezzetli börekler her zaman tüketilebilir. Özellikle en meşhur ve en bilinenlerinin Arnavut böreği ve Boşnak böreği olduğunu söyleyebiliriz.

Pleskavitsa

Pleskavitsa

Pleskavitsa, genel olarak tarif edeceksek Balkanların hamburgeri olarak adlandırabiliriz. Ancak hamburger dediğimize bakmayın, hamburgerden daha fazlasına sahip. Bu yemek türü, kökenlerini Eski Yugoslavya’dan aldığını söyleyebiliriz. İçerisindeki köfte türünde yağlı kıyma kullanıldığı için daha suludur. Bu nedenle normal hamburgerden daha lezzetli bir tada sahiptir.

Ajvar

Ajvar

Ajvar, balkan ülkelerinin kahvaltılarının eksik olmayan soslarından biridir. Özellikle sürülebilir olarak hazırlanan bu sosun yapımı da bir o kadar kolaydır. Soğan, sarımsak, kırmızı biber, ve patlıcanın düşük ateşte belirli bir süre boyunca pişirilmesi ile elde edilmektedir.

Elbasan Tava

Elbasan Tava

Elbasan tava, özellikle Arnavut kökenine dayanan bir et yemeği olduğu bilinmektedir. Genellikle yapımı için kuzu eti tercih edilen bu yemek türü, tercihe göre hindi veya tavuk etinden de yapılabilmektedir. Genellikle lezzet bakımından kuzu tercih edilmesinin sebebi, kuzunun kemikli yapısına sarımsağın, yumurtanın ve yoğurtlu sosun eklenerek fırınlanması işlemi eşlik eder.

Feta

Feta, Yunanistan’a özgü bir yemek türü olduğu bilinir. Keçi sütünden yapılmakta olan bu yemek türü, keçi sütünün belirli bir yıl bekletildikten sonra yapılan peynir işlemi olarak bilinir. Böreklerin içerisine konularak tüketilen bu peynir, damaklarınıza özel bir şölen yaşatacaktır.

Karadordeva

Karadordeva

Karadordeva, biftek gibi hazırlanan bir yemektir. Ancak bifteğin rulo haline getirilerek üzerine tatar sosunun eklenmesiyle birlikte yanına kızarmış patates konularak servise sunulur. Oldukça lezzetli olan bu yemeği mutlaka denemeniz gerekmektedir.

Popara

Popara

Popara, oldukça kolay ve zahmetsiz yemeklerden biridir. Hatta sizler de evlerinize hızlı bir şekilde bu yemeği deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken evdeki bayat ekmekleri bulmanız olacaktır. Evet, yanlış duymadınız. Bayat ekmekleri küçük parçalara ayırdıktan sonra, kırmızı toz biberi yağda güzelce kavurunuz. Sonrasında ekmekleri, sosu ve peyniri ekleyip birazcık kavurunuz. İşte, bayat ekmeklerden oluşan lezzet bombası hazır. Afiyet olsun.

Balkan Tatlıları

Balkan tatlıları, tıpkı yemekleri kadar ünlü olmaktadır. Eşsiz lezzetleriyle karşımıza çıkan balkan yemeklerinin üzerine tüketebileceğiniz eşsiz lezzetli tatlılara sahiptir Balkanlar. Lezzeti ile damaklarınıza şenlik yaşatacak olan bu tatlıları, yörelerine göre şu şekilde adlandırabiliriz:

  • Arnavut tatlısı: Trileçe
  • Balkan Lokması: Krofne
  • Rumeli Tatlısı: Kozacke Kapice
  • Üsküp Tatlısı: kaymaçina

Balkanlar’da En İyi Restoranlar

Balkanlar’da en iyi restoranlar için genel bir kategori yapmak oldukça zordur. Ancak genel itibari ile değerlendirme yaptığımızda, gezi için giden kişilerin listeledikleri en iyi restoranları karışık bir biçimde sıralayabiliriz.

Fish Tavern Nisiotiko

Yunanistan’ın Türkçe Dedeağaç kısımlarında bulunmakta olan Fish Tavern Nisiotiko, özellikle araçlarında sürüş deneyimi yaşayan kişilerin tercih ettiği mekanlar arasında yer almaktadır. İçerisindeki zengin menü ile tercih yapabileceğiniz gibi, restoran önerilerini de tadabilirsiniz.

Palea Polis

Palea Polis

Yine Yunanistan’da bulunan Palea Polis, Türkçe olarak İskeçe bölgesinde yer almaktadır. Yunan meze kültürünün bir sürü çeşidini bulabileceğiniz bu yerde, yine Yunan kültürüne özgü yiyecekleri tadabilirsiniz.

Merkez Restoran

Konumu itibariyle Üsküp- Makedonya çevresinde yer almakta olan Merkez Restoran, özellikle ızgaraları ile meşhurdur. Eski Çarşı olarak adlandırılan yerin içerisinde olan bu mekânı ziyaret edebilirsiniz. Yemeklerinin haricinde güzel ağaçların ve bir süs havuzunun da bulunduğu mekânda görsellik de ön planda olmaktadır. Hem eşsiz lezzetli yemekleri yiyebilir hem de ortamın ambiyansının keyfini sürebilirsiniz.

Jadran

Jadran

Jadran, özellikle deniz ürünleri tüketmek isteyenlerin bir numaralı mekânı olarak karşımıza çıkmaktadır. Budva- Karadağ merkezinde en gelişmiş yerlerinde konumlanmıştır. Yemeklerin ardından bar bölümüne geçebilir hem müzik dinleyip hem de eğlenebileceğiniz alanı da mevcut bulunmaktadır.

Kamenice

Kamenice

Bir diğer deniz ürünleri ile ünlü mekanlar arasında yer almaktadır Kamenice. Dubrovnik- Hırvatistan sınırları içerisinde yer alan bu mekân, özellikle Ege bölgesindeki kişilere hitap etmektedir. Midye ve kalamar lezzetlerinden kesinlikle tatmanız gerekir.

Restoran Kovacevic

Restoran Kovaçeviç, Bosna Hersek’te yer alan ve et yemekleri bakımından ünlü bir yerdir. Yemeklerinin yanı sıra çevresel görüntünün de oldukça güzel olduğu ve doğa manzaralarına sahip olan bu yerde hem yemek yiyip hem de manzara seyredebilirsiniz.

Madera

Et yemek kültürlerinden eserler taşıyan Madera, Belgrad- Sırbistan civarının en iyi restoranlarından biridir. Özellikle yemeğe eşlik eden canlı müzik, tercih edilme sebeplerinden biri olmaktadır.

Shtastlivetsa

Shtastlivetsa

Shtastlivetsa, özellikle Bulgar kültürü yemeklerini yemek isteyen kişilerin bir numaralı mekanları arasındadır. Sofya – Bulgaristan’ın en önemli kültürel yemek mekanlarından biridir. Et yemeklerinden salata çeşitlerine kadar her türlü yiyecek çeşitliliğine sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu