Türkiye'de Ne Yenir?Bursa

Bursa’da Ne Yenir? Yöresel Lezzetlerin En İyi 8 Adresi

Bursa’da ne yenir? İskender, Bursalıların, yerli ve yabancı turistlerin tatmaya geldiği efsane lezzetlerden biridir. Bu arada kestane şekeri, cantık, İnegöl köftesi, tahinli pide gibi diğer önemli lezzetler de damağınızda kalacak.

Uludağ Kebapçısı Cemal & Celil Usta

Uludağ Kebapçısı Cemal & Celil Usta

İskender kebabı yemek için Bursa’ya gitmeye değer. Peki Bursa’da iskender nerede yenir? Bu soruya ilk cevabımız hiç çekinmeden Cemal & Cemil Usta oluyor. Yarım asırdır değişmeyen lezzet kalitesi, menüsünde sadece bursa kebapları bulunan bu restoranın artık işinin ustası onlar. Uludağ Kebapçısı müşteri memnuniyetine önem vermekte ve bu lezzeti bir marka olarak daha uzun yıllar devam ettirmeyi hedeflemektedir.

 • Adres: Uluyol Şirin Sokak No:12 Bursa
 • İletişim: 0 224 251 45 51

Kebapçı İskender Mavi Dükkan

Kebapçı İskender Mavi Dükkan

Bursa’da damak zevkine hitap edebilecek bir diğer iskender mekanı ise Kebapçı İskender. İskender Efendi’nin oğulları ve torunları tarafından işletilen İskender kebap adlı kebapçı, 1867’den beri müşterilerine aynı kebap deneyimini sunuyor. İskender kebabını kaynağından deneyimlemek isterseniz kaynağında rotanız belli.

 • Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No: 60
 • İletişim: 0 224 221 10 76

Ömür Köftecisi 1965

Ömür Köftecisi 1965

Bir aile işletmesi olan Ömür Köftecisi’nin köftesi Karapınar’da besihanede yetiştirilen hayvanlardan yapılıyor. Ulu Cami’nin batı kapısının yanında bulunan Ömür Köftecisi, cami müdavimlerinin uğrak yeri olup, lezzeti babadan oğula geçen Bursa Köftesi’nin başlıca adreslerinden biridir.

 • Adres: Nalbantoğlu Mahallesi Ulu Camii Caddesi No: 9 Osmangazi, Bursa
 • İletişim: 0 224 221 45 24

Rumeli Kardeşler Sofrası

Rumeli Kardeşler Sofrası

Bursa geziniz sırasında karnınız acıktığında, yöre halkının uğrak yeri olan zanaatkar bir restoranda yemek yemek ister misiniz? Rumeli Kardeşler Sofrası, kapısından içeri adımınızı atar atmaz sizi enfes lezzetler okyanusuna daldıracak, birbirinden sıcacık çeşitleriyle sizleri karşılayacak. İlk başta karar vermeniz zor olabilir ama yine de acele etmeyin ve iyi eğlenceler. Bu restoran, uygun fiyatlarla farklı lezzetlerle çok çeşitli yemekler sunmaktadır.

 • Adres: Gülbahçe Mahallesi Vardar Caddesi No: 36 Bursa
 • İletişim: 0 224 252 05 27

İnci Pide

İnci Pide

Bursa’ya gelen turistler iskendere oranla daha az bildiği bir lezzet var: Cantık! Bursalıların belirli günlerde, davetlerde ya da kutlamalarda misafirlerine ikram ettiği cantık, özünde Kırım Tatarlarına özgü bir pide türüdür. Yuvarlak ve klasik pidelerden daha küçük olan cantık, en az İskender kadar Bursa ile bütünleşmenin nimetlerinden biridir. İnci Pide, Cantık yemek isteyenlerin uğrak yeri.

 • Adres: Otosansit İş Merkezi No: 9 Yıldırım, Bursa
 • İletişim: 0 224 342 68 17

Beşler Köftecisi

Beşler Köftecisi

Bursa’da İnegöl köftesi yemek için uygun bir mekan arıyorsanız adresiniz Beşler Köftecisi. Beşler Köftecisi, lüks bir restoranı ikiye katlayacak eşsiz bir tada sahip, çok eski püskü bir handa salaş bir işletme. Hızlı bir şeyler atıştırmak ve samimi bir yerde yürümeye devam etmek için bu lezzetli ve uygun fiyatlı yeri seçin.

 • Adres: Osmaniye Mahallesi Altay Caddesi No: 5 İnegöl, Bursa
 • İletişim: 0 224 713 19 72

Abdal Simit Fırını

Abdal Simit Fırını

Bursa Abdal Simit Fırınının tarihi 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Abdal Simit Fırınını Bursa’daki muadillerinden ayıran çok eski bir işletme olmasıdır. Adını Osman Gazi’nin Bursa’yı fethinde yardım eden Abdul Muhammed adında bir münzeviden aldığı söylenmektedir. O günlerde simit değil fırında ekmek pişirilirdi. İlk simit 1969 yılında pişirilmiştir. O zamandan beri Bursalıların uğrak yeri haline gelmiş bir fırın.

 • Adres: Tuzpazarı Mahallesi Abdal Caddesi 12. Fırın Sokak No: 2 Osmangazi, Bursa
 • İletişim: 0 224 220 62 86

Hacıbey Pideli Köftecisi

Hacıbey Pideli Köftecisi

Bursa kebabınız için tercih edebileceğiniz bir diğer lezzet ise iskenderin pideli hali pideli köfte. Hacıbey Pideli Köftecisi, Bursa’nın sevilen yöresel lezzetlerinden biri olan pide köfte için doğru adres. Hacıbey, Türkiye’nin en iyi pide köftelerinden bazılarını alabileceğiniz küçük, samimi bir dükkan.

 • Adres: Kayıhan Çarşısı Bursa
 • İletişim: 0 224 221 20 69

Bonus: Kestane Şekeri

Bonus: Kestane Şekeri

Bursa’ya gidip de kestane şekeri yemeden dönmek olmaz.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu