Turlar

Yat Kiralama: Bilmeniz Gerekenler ve İpuçları

Yat kiralama, tatil severlerin hayallerindeki deniz macerasını gerçeğe dönüştürmek için mükemmel bir seçenektir.

Sınırsız özgürlük, lüks konfor ve doğanın kucağındaki huzur, yat kiralamayı tercih edenlerin keyif aldığı unsurlardır. Ancak, yat kiralama süreci bazı bilgileri anlamak ve bazı ipuçlarını bilmek gerektirir.

Bu rehber, yat kiralama deneyiminizi en iyi hale getirmeniz için size gereken bilgileri sunacak ve yolculuğunuzun unutulmaz olmasını sağlayacak ipuçlarını paylaşacaktır. Sizi unutulmaz bir yat macerasına götürecek olan bu bilgilerle deniz rüzgarlarına doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

Yat Kiralama

Deniz, kum ve güneşin yanı sıra kusursuz bir tatil deneyimi geçirmek isteyen kimselerin yat kiralama seçeneklerini gözden geçirmeleri gerekir.

Yat kiralama özellikle deniz araçları içerisinde yer alan ve genellikle tatilcilerin tatillerinde tercih ettikleri; motor,  gulet, yelkenli yat ve Katamaran adı verilen deniz araçlarından bir ya da birkaç tanesini aile yahut arkadaşlarla keyifli bir yaz tatili geçirmek adına belirli bir süre şahsi olarak ya da ticari olarak kiralama işlemine denir.

Güvenilir ve tamamen konforlu bir mavi yolculuk geçirmek isteyen kişilerin tercih ettiği yat kiralama seçenekleri birden fazla şehir görebilmek adına da oldukça fazla tercih edilen kiralama seçenekleri arasında yer alır.

Yat Kiralama Nedir

Yat Kiralama Maliyeti

Bir yat kiralama hizmeti alınmak istenildiğinde kişiler için en çok önemli hususlardan birisi de fiyat konusu olmaktadır. Tatil kalitesinin artış göstermesi ile birlikte yat kiralamak isteyen kimselerin de ödemesi gereken ücretlerde farklılıklar ortaya çıkar.

Özellikle yat kiralamanın maliyeti seçilecek olan yatın boyutuna ve tipine göre bazı değişiklik gösterebilir bunun yanı sıra diğer maliyet değiştiren seçenekler şunlardır;

 • Yatın özellikleri
 • Yatın yerleşim düzeni
 • Yatın yaşı

Gibi faktörler yine yatın kiralama fiyatlarında büyük ölçüde değişikliklere sebebiyet verir. Yat kiralama ücretleri genel olarak haftalık bazda verilir. Cumartesi günleri rezervasyon seçeneklerine yer bulunur. Ancak bazı durumlarda daha küçük yat seçeneklerini kiralamak isteyen kimseler içinde bu günlük yat kiralama seçenekleri düşünülebilir.

Yat kiralama maliyetleri gidilebilecek tüm destinasyonlar için aynıyken özellikle yola çıkılmak istenilen sezon seçeneklerine göre maliyetler artıp azalabilir.

Yat kiralama sözleşmeleri genellikle çeşitli masrafları içerirken ekstralara girebilecek olan masraflarında çıkması söz konusudur. Kabul edilebilen tüm limitlerin aşılması gibi durumlarda ilave ücretlerle de karşılaşılabilir.

Günlük olarak yat kiralama fiyatları da diğer seçeneklere ve uzun mavi tur yolculuklarına göre daha bütçe dostu seçenekler arasında sıralanabilir.

Yat Kiralama Maliyeti Nedir

Yat Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir yat kiralamadan hemen önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, mavi yolculuk esnasında yaşanılacak olan deneyimleri doğrudan etkileyeceği için en önemli adımı oluşturur.

Bu sebeple bir yat kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar şöyledir;

 • Rezervasyon Süresi
 • Yat Tipi
 • Bütçe
 • Kiralama Tipi
 • Misafir Sayısı
 • Ek Talepler
 • Lokasyon ve Hedef

Gibi seçenekler mavi yolculuğun yapılacağı anın yanı sıra yat kiralarken önemlidir. Yat kiralama işleminde kiralama tipi mavi yolculuk tatilinin kalitesini belirleyen temel unsurlardan birisidir. Bu kiralama tipi içerisinde; koy gezileri, spor aktiviteleri, su sporları, iş gezisi ve gurme gezileri yer alır.

Yat tipi seçimlerinden birisi olan gulet tipi yat seçimi de yine mavi yolculuk tatilinin standartlarını belirleyecek olan yapılardan birisidir. Tatil için doğru seçeneklerden birisine karar verirken motoryat, yat, yelkenli yat ya da gulet tiplerinden birisinin seçimi tatilin tümünü etkileyeceğinden önemlidir.

Bir yat kiralarken güzergah seçimi yine tatilin hangi rotalarda gerçekleşeceğini belirleyen etkenlerden birisidir. Yat kiralama seçiminde yapılacak olan güzergah seçimleri yine çoğunlukla Batı Akdeniz ve Güney Ege olmaktadır.

Buralarda tercih edilecek olan en güzel rotalar;

 • Göcek
 • Marmaris
 • Fethiye ve Antalya yat kiralama alanlarındadır.

Yine bodrum yat kiralama sayesinde de tatil güzergahları içerisinde Bodrum’un eşsiz koylarında tatil yapabilmek olası seçenekler arasındadır. Yat kiralarken mavi yolculuğa katılacak kişi sayısı da önem arz eder.

Çünkü kiralanacak yat tipini, mürettebat sayısını, ekipmanları ve etkinlikler yine bu kişi sayısına göre ayarlanır ve düzenlenir. Belirlenecek olan rota içerisinde mavi yolculuk sırasında kaç koy gezileceği, kaç etkinliğe katılınacağı gibi seçeneklerde yine yat kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bulunur.

Yat Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yat Kiralamanın Avantajları

Yat kiralamanın getirdiği avantajlardan birisi bu mavi yolculuk tatilinin tüm katılımcılarını kişinin kendisinin belirlemesidir. Bununla birlikte tamamen aile ve arkadaşlar arasında yalnız olmanın getireceği mahremiyet ve rahatlık duygusu ile tatil yapmakta yat kiralama avantajlarından bir tanesidir.

Standartlaşmış olarak her yaz tasarlanan otel tatillerinin yanı sıra tamamen kişiselleştirilmiş tur gezisi planlarken 5 yıldızlı tatil konforunun her detayına da yat kiralayarak sahip olabilmek mümkündür.

Eşsiz koylar içerisinde belirlenen mavi yolculuk rotalarında dilenilen süre kadar tatil yapılabilir ve rota içerisinde istenilen bölgede duraklama ve konaklama yapılabilir. Tamamen yat içerisinde istek ve arzuya göre hazırlanan yemek opsiyonları ile de istenilen saat ve zaman dilimi içerisinde atıştırabilmek ve bunu da istenilen menülerle yapabilmek yat kiralamanın getirdiği avantajlardan birisidir.

Kaptanlı ve Kaptansız Tekne Kiralama

Tekne yahut yat kiralama seçenekleri içerisinde genellikle iki tür kiralama seçeneğine rastlanır. Bunlar içerisinde yer alan kaptanlı kiralama seçeneklerinde rota tamamen yatı ya da tekneyi kullanacak olan kaptan tarafından belirlenir ve bölgenin en popüler koylarının gezdirildiği bir rota oluşturulur. Bu işte deneyimli ve sürekli mavi tur yat gezilerinde olmasından dolayı yolcularda tamamen bir güven hissiyatı oluşturur.

Bunun yanı sıra kaptansız tekne ya da yat kiralama seçenekleri için ise, amatör bir denizcilik belgesi yahut mavi yolculuk yapmaya karar verilen kişiler arasında bir tekne ya da yat kullanma deneyimi olan birisinin olması gerekir. Bu şekilde tamamen mavi yolculukta kendi tanıdıklarınızın olduğu bir şekilde oluşturulan koy ve güzergah üzerinde tatil yapabilmek mümkün olur.

Kaptanlı ve Kaptansız Tekne Kiralama Nedir?

Günlük Yat Kiralama

Kısıtlı bir zaman dilimi içerisinde eşsiz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin günlük olarak tercih ettiği yat kiralama seçeneklerinden birisi olan günlük yat kiralama, tamamen gün içerisinde yapılacak olan aktivitenin kişisel olarak belirlendiği kısa bir yat kiralama seçeneği içerisinde yer alır.

Günlük Yat Kiralama Neden Tercih Edilmektedir?

Tatil planları kısıtlı olan ancak tamamen o gün ve saati keyifli geçirmek isteyen kişilerin kısa bir an için bile olsa o kaos ortamından uzaklaşmasını sağlayan yat kiralama yöntemlerinden birisidir. Çok fazla tercih edilen günlük yat kiralama seçenekleri bütçe dostu olmasından dolayı da sıklıkla tercih edilir. Tamamen tatil planlamasına uygun kısa süreli bir yat kiralama seçeneğidir.

Kiralık Tekne Tipleri Nelerdir?

Mavi turlar için özellikle tercih edilebilecek kiralık tekne tipleri şöyledir;

 • Trawler
 • Motoryat
 • Katamaran
 • Gulet

Bu tip bir mavi tur gezisi için genel olarak bütçeye uygun olarak kiralanabilen bu tekne seçenekleri ile benzersiz bir tatil deneyimi yaşanabilir.

Kiralık Tekne Tipleri Nelerdir?

Yelkenli Tekneler

Yelkenli tekneler yat kiralama seçenekleri içerisinde alışılmış tekne anlayışının çok ötesinde bir mavi yolculuk deneyimi sunar. Yelkenli tekne kiralama sırasında yelkenli tekne kiralanacak olan müşteriye full yakıt ve su olarak teslim edilir.

İhtiyaç ve beklentiye göre daha büyük ve daha küçük yelkenli tekneler kiralanabilir. Özellikle İstanbul yat kiralama seçenekleri içerisinde İstanbul boğazında eşsiz bir yelkenli tekne ile deneyim yaşamak mümkün olabilir.

Gulet Tipi Tekneler

Tamamen aile ile eşsiz bir mavi tur deneyimi yaşamak isteyenler tarafından kiralanan bu gulet tekneler, daha rahat ve konforlu bir tatil seçeneği sunarken istenilen rotaların tamamen aileye özel olarak planlanmasına da yardımcı olur.

Motoryat Tipi Tekneler

Özellikle daha hijyenik ve kişisel tatil yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği mavi tur kiralık tekneleri arasında yer alan motoryat tekneleri, aile ile birlikte koyları görmek ve denize girmek için sıklıkla tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu