Gezilecek Yerler

Uygun Fiyatlı Tatil Bölgesi

Uygun fiyatlı tatil bölgesi arayışları oldukça rağbet gören aramalar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Özellikle Ege bölgesi taraflarında yer alan tatil illerinin ve tatil şehirlerinin fiyatlarının uygun olabileceği konusu pek muhtemel bir durum olarak görülmeyebilir. Ancak son yıllarda Ege bölgesi tatil kesimleri içerisinde olup uygun fiyat kapsamında karşımıza çıkabilen yerlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Dikili

Dikili

Dikili, Ege’nin incisi İzmir’in ilçelerinden biridir. Uygun fiyatlı tatil bölgesi kapsamında karşımıza çıkan ve Ege bölgesinde bulunan yerlerden olduğunu söyleyebiliriz. Tatil için en güzel duraklar arasında yer almakta olan bu muhteşem tatil yeri, içerisinde bulundurduğu doğal güzellikler ve tarihi yapılar ile en çok ziyaret edilen ve en uygun fiyatları sunan yerler arasındadır.

Aşıklar Şelalesi

Aşıklar Şelalesi

Aşıklar Şelalesi, diğer adıyla Nebiler Şelalesi olarak bilinmektedir. Yemyeşil doğanın bütün tonunu içerisinde bulunduran bu doğa harikası yer, tatilde doğa esintisi isteyen kişilerin uğraması gereken yerler arasındadır. İçerisinde irili ufaklı pek çok mağara bulunmaktadır. Güzel yürüyüş yolları içerisinden bu doğa harikası güzelliğe ulaşabilirsiniz.

Çandarlı Kalesi

Çandarlı Kalesi, kayalık bir zemin üzerine M.Ö altıncı yüzyılda kurulmuş olan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle üç tarafı denizlerle çevrili olan bu yer, içerisindeki yarımdaya hakim olarak dikkatleri çeker. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu yer, özellikle çeşitli tarih severlerin dikkatini çekmektedir. Ayrıca fotoğraf sanatı icra eden kişiler için de tarihin eşsiz ürünlerinden birini fotoğraflama fırsatı sunmaktadır.

Pissa Plajı

Pissa Plajı

Pissa Plajı, denizin ve kumsalın rengi bakımından göze çarpan plajlar arasında yer almaktadır. İzmir’de bulunan Dikili ilçesinin Bademli Köyü içerisinde bulunmaktadır. Karşısında bulunan Midilli Adasını görebilirsiniz. Özellikle yaz ayları için tercih edilen bu yer, eşsiz turkuaz renkteki denizi ile görenleri büyülemektedir.

Zindancık Koyu

Zindancık Koyu

Zindancık Koyu, Dikili’nin Bademli köyüne bağlı olan ve keşfedilmemiş bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. İçerisindeki bembeyaz kum ve berrak deniz ile adeta cennetten bir köşe olarak görülebilir. Doğallığı, sakinliği, yeşil ve mavinin her tonunu bu eşsiz bölgede gözlemleyebilirsiniz. Etrafında bulunan işletmelerde her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kamp alanlarının vazgeçilmez konforlu yerlerinden biri olan Zindancık Koyu, ziyaretçileri arasında en beğenilen yerlerden olduğu bilinmektedir. Yazın sıcaklığı ile sahilde kamp alanı kurabilir ve sabah plajın tadını çıkarabileceğiniz eşsiz yerlerden biri olmaktadır.

Kalem Adası

Kalem Adası

Kalem Adası, güzel sahili ve doğa yapısının olmasının yanı sıra, içerisinde otel bulundurmaktadır. Genel olarak üzerine otel inşa edilmiş olan Türkiye’de tek olduğu bilinen bir adadır. Özellikle yeni evli çiftlerin balayı için tercih ettikleri mekanlar arasında yer aldığı bilinmektedir. Özellikle, güneşin doğuş ve batış manzarasını fotoğraflamak isteyen kişilerin de çok fazla gittikleri yerler arasındadır.

Ece Çağlayanı

Ece Çağlayanı

Ece Çağlayanı, Aşıklar Şelalesine gitmekte olan kişilerin dönüş yolları üzerinde bulunmaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu alan, özellikle yaz mevsiminin kavurucu sıcaklıklarından uzaklaşmak isteyen kişileri buz gibi soğuk ve serin suları ile  karşılamaktadır. Pek çok doğal güzelliğe konum olarak oldukça yakın olan bu yer, çok fazla turisti ağırlamaktadır.

Atarneus Antik Kenti

Atarneus Antik Kenti

Atarneus Antik Kenti, tarihsel açıdan M.Ö 4. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bölgeyi ziyarete gidebilirsiniz ancak genel parçalar müzeye taşındığı için, bölgeye sadece yürüyüş yada dağ tırmanışı için gidildiğini söylemek gerekir.

Bölgede bulunan kalıntılar (seramik, çömlek, çanak, kap gibi eşyalar) Bergama Müzesi’nde sergilenmektedir. Ziyaret saatleri içerisinde müzeyi ziyaret ederek eserleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Dikili Tekne Turu

Dikili Tekne Turu

Dikili Tekne Turu, tatillerin ki özellikle denize kıyısı olan tatil şehirlerinin vazgeçilmez unsurlarında olmaktadır. Pek çok farklı lokasyona tekne turu bulunan Dikili, tur boyunca içerisinde doğa manzarası konusunda eşsiz deneyimler sunduğu bilinmektedir. Oldukça uygun fiyatlı olan bu turlara yaz sezonu boyunca katılım sağlayabilirsiniz.

Birbirinden güzel koylara doğru ilerlerken, her turun kendine özgü mola yerlerinde dinlenebilir ve bulunduğunuz bölgeyi daha fazla tanıyabilirsiniz. Harika doğası ile yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını izlemeye koyulabilirsiniz.

Pitane Antik Kenti

Pitane Antik Kenti

Pitane Antik Kenti, Helenistik dönemden izler taşımaktadır. Şehrin hala bazı kalıntılarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Luviler tarafından inşa edildiği öne sürülmüştür. Ancak kesin bir bilgiye sahip değiliz.

Bergama Müzesi içerisinde eserleri sergilenmekte olan Pitane Antik Kenti, suyu bol anlamına gelmektedir. Arkaik Erkek Heykeli, mezarlar, ölü külü kapları, kadehler ve bu döneme ait pek çok eseri müzede ziyaret edebilirsiniz. Müze kartınız varsa ücretsiz giriş hakkına sahip olabilirsiniz.

Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi, en kapsamlı botanik bahçeler arasında yer almaktadır. 3000’in üzerinde olan bitki ve çiçek çeşitliliğine sahiptir. Kızılçukur Köyü içerisinde yer alan bu yer, merkeze yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta yer aldığı bilinmektedir. Hem Türkiye genelinde hemde uluslararası alanda bilinirliğe sahiptir. Ziyaret konusunda hiçbir ücret alınmamaktadır. İstediğiniz şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı, içerisinde bulundurduğu güzellikler ve oluşumu sırasında meydana gelmiş olaylar çerçevesinde eşsiz bir durumda yer almaktadır. Volkanik hareketlerin meydana getirmiş olduğu durumlar sonrasında oluşan krater gölünün üzerinde yer almaktadır bu alan. İçerisinde barındırdığı ekolojik yapı, doğa severlerin dikkatini çekmektedir.

Ekolojik yapısı çerçevesinde içerisinde eşsiz benzersiz endemik bitki çeşitliliği bulundurur. İçerisindeki yapılar sayesinde yerli veya yabancı çok fazla turiste hitap etmektedir. Fotoğrafçılık alanında da oldukça farklı tutkuları içerisinde bulundurur.

Günün 24 saati boyunca açık olan bu yer ücretsiz girişe sahiptir. İçerisindeki güzellikleri gezebilir, doğa yürüyüşü yapabilir, piknik ve kamp yapabilirsiniz. Kamp alanı, çadır temini ve karavan park yerleri konusunda çeşitli olanaklara sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu