Gezilecek Yerler

Hafta Sonu Kaçamağı Yapabileceğiniz 10 Rota

Yaz ve kış aylarında hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz 10 rota vardır. Bu rotaları iş stresini atmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz bu rotalar sayesinde büyükşehirlerin gürültü ve kalabalığından uzaklaşma imkanı bulursunuz.

Eşinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla ya da tek başına hafta sonunda kaçamak yapabileceğiniz 10 rota şunlardan oluşur;

 • Ağva
 • Şile
 • Bozcaada
 • Adalar
 • Abant
 • Yedigöller
 • Edirne
 • Şirince
 • Cunda Adası
 • Ayvalık

Bu rotalarda konaklamayı düşünüyorsanız gitmeden önce tesis bularak yer ayırtmalısınız. Ayrıca gittiğinizde de yer ayırtma imkanı yaşarsınız. Buralara toplu taşıma araçlarıyla gidebileceğiniz gibi özel araçlarınızla da gidebilirsiniz.

Ağva

Hafta sonu kaçamağı için tercih edilebilecek yerlerin başında Ağva vardır. Şile’ye bağlı olan bir sahil kasabası olan Ağva İstanbul’a ortalama 2,5 saat mesafe uzaklıktadır. Bu sayede İstanbul’da yaşayan kişilerin gürültü ve stresten uzaklaşmak için gidebilecekleri yerlerin başındadır.

Hafta sonu tatili için Ağva’nın tercih edilmesinde masmavi denizi ve yemyeşil doğası etkilidir. Buraya gelen kişiler yürüyüş, bisiklet, fitness, treeking ve koşu gibi aktiviteleri yapma imkanı bulurlar. Ayrıca Ağva’nın denize yakın konumda olması nedeniyle denize girme ve deniz sporları yapma avantajı elde ederler. Ağva’ya kaçamak için gelenler günü birlik eğlenebilecekleri gibi kasabada bulunan konaklama tesislerinde konaklama imkanı da elde ederler.

Ağva

Şile

Şile İstanbul’da yaşayan kişilerin hafta sonu rotalarından biridir. İstanbul’un ilçelerinden olan Şile Karadeniz sahilinde bulunur. Uzun sahil şeridine sahip olması denize girmeyi düşünen kişilerin burayı tercih etmelerini kolaylaştırır. İstanbul’a yakın konumda olan Şile denizi ve sahili dışında tarihi yerleri de insanların ilgisini çeker. Şile’ye gelen kişilerin gezebilecekleri yerler arasında şunlar vardır;

 • Şile Feneri
 • Şile Kalesi
 • Kadırga Koyu
 • Ağlayan Kaya
 • Saklıkoy

Hafta sonunu hem tarihle iç içe hem de denizle iç içe geçirmek isteyenler için Şile ideal rotalardan biridir. Ayrıca ilçeye gelen kişiler dünyaca ünlü Şile bezinden yapılan ürünleri satın alma imkanı bulurlar.

Şile

Bozcaada

Çanakkale’de bulunun Bozcaada hafta sonu kaçamağı için seçilebilecek adreslerden biridir. Bozcaada’ya gelen kişiler denize girebilir, güneşlenebilir ve ada sokaklarında yürüyüşe çıkabilirler. Adaya gelen kişilerin gezebilecekleri yerler arasında ise şunlar vardır; Bozcaada Kalesi, Polente Feneri, Bozcaada Müzesi, Meryem Ana Kilisesi, Ayazma Manastırı ve sanat galerileridir. Kişiler günübirlik gezi yapabilecekleri gibi tesislerde konaklama imkanına da sahiptirler.

bozcaada

Adalar

Hafta sonu tatilinde gidilebilecek yerler arasında Adalar’a da rastlanır. İstanbul’da bulunan Prens adaları tarihi yapıları, koyları, denizleri ve yemyeşil doğasıyla insanların dikkatini çeken yerlerdir. Adalarda zaman geçirmek isteyen kişiler vapur seferlerini takip ederek ulaşım sağlarlar. Böylelikle küçük bir kaçamak yapıp kaliteli vakit geçirme imkanı bulurlar.

Hafta sonunda İstanbul’da gidilebilecek adalar şunlardır; Burgazada, Büyükada, Heybeliada ve Kınalıada’dır. Adaları merak eden kişilerin kendileri gidebilecekleri gibi adalara yapılan turlara katılmaları da mümkündür.

adalar

Abant

Bolu’da bulunan Abant hafta sonunu keyifli geçirmek için gidilebilecek yerlerdendir. Sessiz ve sakin olması özellikle kafa dinlemek isteyenlerin Abant’ı tercih etmelerini kolaylaştırır. Konumu gereği İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere yakın olması bu şehirlerde yaşayan kişilerin kısa tatilleri için gelmelerini sağlar. Abant özellikle doğayı seven kişiler tarafından tercih edilir.

Tatil için Abant’a giden kişiler Abant Gölü’nde fotoğraf çekme, bisiklet turu yapma, sandal gezisi yapma, doğa yürüyüşü yapma ve at binme gibi aktiviteleri yaparlar. Aktiviteleri yapmak için tercih edilen tesise göre ödeme yapmak gerekir.

Hafta Sonu Kaçamağı Yapabileceğiniz 10 Rota Gidelimmi.com

Yedigöller

Hafta sonunu Bolu’da geçirmeyi düşünen kişilerin tercih edebilecekleri adresler arasında Yedigöller vardır. 1965 yılında devlet koruması altına alınarak milli parka dönüştürülen Yedigöller tabiatla baş başa olmayı düşünen kişilere hitap eder.

Yedigöller Milli Parkı’na gelen kişiler parka ismini veren 7 gölü görme imkanı bulurlar. Ayrıca park içerisinde yer alan ağaç türlerini görme ve tanıma imkanı elde ederler. Bunun dışında park içerisinde bulunan yürüyüş parkurlarında yürürler. Doğada konaklamayı seven kişiler kamp yapma imkanı da bulurlar. Yedigöller Milli Parkı’nı görmek isteyen kişilerin ise giriş için 11 TL ödeme yapmaları gerekir. Araçla girmeyi düşünen kişilerin ödeyeceği tutar ise 33 TL’dir.

yedigöller

Edirne

Hafta sonunda gidebilecekleri yakın bir mekan arayan kişilerin seçebilecekleri yerler arasında Edirne vardır. Edirne’nin ulaşımının kolay olması ve İstanbul çevresinde yer alması tercih edilmesini kolaylaştırır. Bunun dışında şehir tarihi geçmişinin bulunması ve yöresel lezzetlere ev sahipliği yapması nedeniyle tercih edilir.

Hafta sonunda Edirne’ye gelen kişiler şu tarihi, turistik ve doğal güzellikleri görebilirler;

 • Burmalı Camii
 • Büyük Sinagog
 • Selimiye Camii
 • Enez Kalesi
 • Bayezid Külliyesi
 • Adalet Kasrı
 • Meriç Köprüsü
 • Ulu Cami
 • Rüstem Paşa Kervansarayı
 • Bulgar Kilisesi

Edirne’ye gelen kişiler turistik yerlere gezmenin dışında ciğer, mutancana, zerde, ciğer sarma ve acı badem kurabiyesi gibi yöresel lezzetleri tatma fırsatı bulurlar.

edirne

Şirince

Şirince hafta sonu kaçamaklarının popüler adresleri arasında bulunur. İzmir’in Selçuk ilçesinde bir köy olan Şirince doğal hayata önem veren kişiler tarafından tercih edilir.

Şirince Nesin Matematik Köyü, Aziz Dimitrios Kilisesi, Tiyatro Medresesi, Hodri Meydan Tepe ve St Jon Baptist Kilisesi’ne ev sahipliği yapar. Yöresel ürünlerin tüketilebileceği köy aynı zamanda şarapları ile ünlüdür. Bu köye tatil için gelenler yöresel ürünleri tüketirken ünlü Şirince şaraplarını tatma fırsatı bulurlar.

Şirince

Cunda Adası

Cunda Adası hafta sonunda aile ve arkadaşlarla gidilebilecek yerlerdendir. Balıkesir’e bağlı olan Cunda Adası 3500 yıl önce kurulan eski bir Rum yerleşkesidir. Alibey Adası olarak da bilinen adanın gezilmesi için kısa hafta sonu tatili yeterli olur.

Cunda Adası tarihe tanıklık yapan kalıntıları ise ziyaretçilere tarihi bir gezinti imkanı tanır. Ayrıca yöreye özgü fener balığı ve ahtapotla tatilcilerin midesine hitap eder.

Cunda Adası

Ayvalık

Hafta sonu kaçamağında tercih edilebilecek son yer ise Ayvalık’tır. Ayvalık Balıkesir’e bağlı bir ilçe olup yaz aylarında büyük tatil beldelerine gitmek istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. Konak, otel ve pansiyon gibi konaklama tesisleri ise bölgeye gelen kişilere konforlu konaklama imkanı sunar.

Cennet Tepesi, Badavut Beach, Taksiyarhis Kilisesi ve Saatli Cami gibi yapılara sahip olan Ayvalık Ege Denizi kıyısındadır. Bu nedenle denize girip yüzmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Ayrıca bölgeye gelen kişilere Ege deniz ürünlerini tüketme imkanı sunar.

Ayvalık

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu