Gezilecek YerlerKayak Merkezi

Türkiye’nin En Büyük Kayak Merkezleri

Kış turizminde de etkili olan Türkiye’nin en büyük kayak merkezleri yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayarak yüksek miktarlarda kazanç sağlayan bir sektördür. İnsanların kış aylarında tatil ihtiyaçları için kullandığı yerler arasında konaklama, eğlenme ve yeme içme gibi imkânları kolayca buluyor olması sayesinde oldukça çok ilgi görmesinde etkili olur.

Ülkemizde özellikle kış turizmi konusunda etkili olarak işlem gören farklı kayak merkezleri bulunuyor olması dış turizminde etkili olmasında etken rol almıştır.

En Çok Bilinen Ve Aranan Kayak Merkezleri

Ülkemizdeki kayak merkezlerine gelin bir göz atalım.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa ilimizde bulunan Uludağ kayak merkezi Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kayak merkezi olma özelliğinin yanı sıra ülkemizin en büyük kayak merkezi olarak da bilinir. Uludağ kayak merkezi kayak sporlarının yanı sıra kış sporları ve dağcılık konusunda da ilk olarak akıllara gelen kış turizm merkezleri arasında yer alır.

1933 yılından itibaren hızlı bir şekilde büyüyerek gelişim gösteren Uludağ Türkiye’nin en önemli kış turizm bölgelerinden bir tanesidir. Marmara bölgesinin en yüksek noktası 2543 metre ile Uludağ olarak belirlenmiştir. Sürekli olarak gelişmeye devam eden bölgede 34 farklı konaklama tesisi yerli ve yabancı kayak severlere hizmet sağlamaya devam ediyor. Uludağ kayak merkezi farklı seçeneklerine sahip bir tatil bölgesidir.

Bursa il genelinden şehrin stresinden kurtulmak amacı ile gelinmesi ulaşım imkânları kolay olduğu için tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Uludağ tatil merkezine tatile gelenler için kayak ekipmanı kiralama imkânı da mevcuttur. Kayak yapılabiliyor olmasının haricinde birçok eğlenceli aktivite içinde imkân sunan Uludağ telesiyeje binilebiliyor olması sayesinde merkezin daha yüksek kesiminde bulunan kafelerde sıcak ortamlarda yeme içme gibi imkânları da bulunur.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes kayak merkezi Kayseri ilimizde bulunan ülkemizin güzide kış turizmi bölgelerinden bir diğeridir. Kayak merkezi genelinde otuzdan fazla pist bulunuyor olması ve Türkiye’nin uluslararası standart değerlerine yüksek kaliteli kayak merkezlerinden bir tanesidir. Yüksekliği 3917 metreyi bulan Erciyes dağı Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan en yüksek noktasıdır. Erciyes dağı üzerinde kurulmuş olan kayak merkezi yerli ve yabancı birçok turisti ağılıyor olmasından dolayı ülkemizin en önemli kayak merkezleri arasında yer alır.

Erciyes kayak merkezinde bulunan pistler zorluk derecelerine göre kırmız, siyah ve mavi olarak renklendirilmiştir. Erciyes kayak merkezi yılın altı ayı boyunca hizmet verme özelliğine de sahiptir. Verilen 6 aylık kayak ve kış sporları hizmeti haricinde yıl boyunca gerçekleştirilen çeşitli eğlence aktiviteleri sayesinde binlerce ziyaretçi ağırlayabilen Erciyes kayak merkezi ülke turizmine oldukça fazla katkı sağlayan bölgeler arasında yer alır.

Yıl içerisinde dört ayrı mevsim yaşama fırsatı sağlayan ülkemizde birçok turizm aktivitesi sağlanabilir durumdadır. Ve sağlanan turizm aktiviteleri yerli ve yabancı birçok insanın dikkatini çekerek ülke ekonomisine güzel kazanç sağlama fırsatı sağlamıştır. Kış turizmi imkânının sağlandığı palandöken kayak merkezi Erzurum ilimizde yerli ve yabancı birçok turiste hizmet veren kış sporu alanlarından bir tanesidir. Yılın 6 ayı boyunca kar altında kalan Erzurum’da kış sporları için hizmet sağlanabilen eğlence merkezi ülkemizin önemli kayak merkezleri arasında bulunur.

Dünya genelindeki en uzun ve en dik piste sahip kayak merkezleri arasında yer alıyor olması kayak sporunu seven insanlar arasında çok fazla ilgi almasına neden olmuştur. 25. Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatlarının yapıldı Palandöken kayak merkezi dünyada bulunan 41 kayak merkezi sıralamasında on sekizinci sırada yer almıştır. Kış tatili yapmak isteyen bireylerin Palandöken kayak merkezini tatil listesine almalıdır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye’nin doğusunda yer alan Kars ilimizde bulunan Sarıkamış kayak merkezi şehir merkezine elli beş kilometre mesafede bulunur. Kış tatili için gidilebilecek en popüler yer arasında bulunan Sarıkamış kayak merkezini popüler yapan etkenler arasında sahip olduğu kardır. Dünya da Alplerde bulunması mümkün olan toz kristal kar Sarıkamış kayak merkezinde de bulunur. Kayak sporu için en uygun olan toz kristal kar ülkemiz adına büyük zenginlik olarak belirtilebilir.

Sarıkamış kayak merkezinde bulunan pistin uzunluğu 25 km’dir. Pistin tamamını çevreleyen sarı renkli çam ağaçları ile doğa güzelliği dikkat çeken özellikleri arasındadır. Havanın sürekli olarak güneşli olması ve açık olması nedeni ile karda oluşan kristalleşme ve bulanma yağan karın kalitesi sebebi ile yaşanması olası durumlar arasında değildir. Diğer kayak merkezlerine göre fiyat konusunda daha uygun hizmet veriyor olmasından dolayı kış sporu seven kişiler tarafından daha çok tercih edilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu ilimize bağlı olan kartalkaya kayak merkezi 40 kilometrelik pisti ile kış sporu tutkunlarına hizmet vermektedir. Kayak merkezinde yaklaşık olarak 25 adet pist bulunur. Misafirlerine snowboard ve kayak imkânlarının yanında konaklama hizmeti de oldukça fazla sunulur. Şehir merkezine olan yakınlığı ve dağların zirvesinde yer alıyor olmasından dolayı kış tatili için uğrak yerlerden biri olan kartalkaya kayak merkezi gelen misafirlere kayak keyfini oldukça keyifli yaşama imkânı sunuyor. Kayak sezonu boyunca çeşitli festivallere de ev sahipliği yapıyor olmasından dolayı eğlenceli zaman geçirilmesini de sağlıyor.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi

Yaz aylarının vazgeçilmezi ve Türkiye’nin en güzel şehirleri arasında yer alan İzmir’de bulunan Bozdağ kayak merkezi sağladığı imkânlar doğrultusunda yerli ve yabancı birçok turistin en çok uğradığı tatil merkezlerinden biri halindedir. Ege bölgesinin Uludağ’ı olarak kabul edilen Bozdağ kayak merkezi sayesinde bölgenin kış turizmi açısından tercih listesinde yer almasında etken rol almıştır.

Yaz ve kış sezonlarında sürekli olarak hizmet sağlayan Bozdağ kayak merkezi tatil zamanlarında 16 bin kişiden daha fazla misafire hizmet verebilme kapasitesine sahiptir. Tatil merkezinde bulunan 3 farklı kayak pistinin amatör kayakçılar içinde ideal pist özelliğini taşıyor olmasından dolayı birçok tatilci tarafından tercih edilmesine neden olmuştur. Tatil merkezi bünyesinde kafe, restoran, konaklama ve izleme alanları gibi hizmetlerde tatil için gelen misafirlere sunulmuştur.

Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya yaz tatilinin ilgi odağı olmasının dışında Saklıkent kayak merkezine sahip olmasından dolayı kış turizmi konusunda da oldukça fazla ilgi görmektedir. Toros dağlarının Beydağları kesiminde bulunan Bakırlıdağ’ın eteklerine kurulmuş olan kayak merkezi kış aylarında 120 günlük süre içerisinde misafirlerini ağırlama özelliğine sahiptir.

Kayak Merkezleri İmkanları

Türkiye’de bulunan kayak merkezleri kış sporu tutkunları sağladığı imkânlar doğrultusunda tercih sıralamasına alınabilir. İmkânlar arasında kafe, restoran konaklama, snowboard ve kayak seçeneklerinin yanı sıra düzenlenen festivallerde bulunur. Spor tutkunları için ayrı bir yeri ve önemi olan kayak merkezleri tarafından sağlanan imkân çeşitliliği tatil yapılacak olan merkezin seçimi konusunda oldukça etkilidir.

Kayak Merkezi Saatleri

Kayak merkezlerinin tatil için saatinin bulunmaması ve gece ve gündüz ayrı güzellikler barındırıyor olması merkezin seçimi konusunda oldukça yararlı sayılabilir.

Kayak Merkezlerinin Şehre Uzaklıkları

Türkiye’nin sahip olduğu kayak merkezlerinin tamamı bulundukları şehir merkezlerine yakın olmalarından dolayı ulaşım konusunda oldukça elverişlidir. Kış sporu tutkunları için uzun ve yorucu mesafeler içermeyen kayak merkezleri yakın olmalarından dolayı günübirlik olarak gidilebilecek mesafeler arasındadır.

Kayak Merkezlerinin Ücretleri

Her kayak merkezinin ücret politikası farklılık göstermektedir. Kayak merkezlerinin fiyat politikaları kendi yönetimlerince ve bulundukları il yönetimine göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu