Gezilecek YerlerMuğla

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz insanların tercih ettiği tatil merkezlerinden biridir ve bu nedenle Ölüdeniz gezilecek yerler hakkında tatile gidecek kişilerin bilgi sahibi olması gerekir. Plajları, koyları, ormanları ve tarihi yerleri ile insanların dikkatini çekecek Ölüdeniz gezilebilecek şu yerlerden oluşur;

 • Ölüdeniz Tabiat Parkı
 • Belcekız Plajı
 • Kelebekler Vadisi
 • Babadağ Paraşüt Atlayışı
 • Kabak Koyu Vadisi
 • Likya Yolu
 • Saklıkent Kanyonu
 • Kırdak Koyu
 • Kayaköy
 • Kumburnu Plajı

Bu yerler Ölüdeniz merkezine yakın konumda olduğu için ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak vakti kısa olan ve uzun süre keyifli zaman geçirmek isteyenlerin araçlarla ulaşım sağlaması mümkündür.

Ölüdeniz Tabiat Parkı

Ölüdeniz Tabiat Parkı

Tatil için Ölüdeniz’e gelenlerin görmesi gereken ilk yer Ölüdeniz Tabiat Parkı’dır. 950 hektarlık alanda bulunan park 1978 yılından beri devlet korumasında olan milli parktır. Bu nedenle Ölüdeniz Milli Parkı olarak da bilinir.

Orman ve denizin iç içe olduğu milli parkta yüzlerce bitki ve ağaç vardır. Parkta görülebilecek bitki ve ağaçlardan bazıları şunlardır;

 • Meşe
 • Çam
 • Zakkum
 • Keçi boynuzu
 • Mersin
 • Siklamen
 • Meneviş
 • Kum zambağı

Doğa yürüyüşü yapmak isteyen kişiler bu parka gelerek yeşillikler içinde yürüyüş yapma imkanı bulurlar. Ayrıca parka yakın konumda olan plajı kullanarak denize girerler. Parka girmek isteyen kişiler ise 13 TL’dir. Araçla giriş yapacak kişiler ise 39 TL ücret öderler.

Belcekız Plajı

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Ölüdeniz gezisinde uğranabilecek rotalardan birisi Belcekız Plajı’dır. Plaj 3 kilometre uzunluğunda olup Ölüdeniz’de en çok tercih edilen plajlardan birisi olma özelliğine sahiptir.

Belcekız Plajı denize girmek için ideal adreslerden biridir. Çok sayıda insan tarafından tercih edildiği için denize girmek isteyenlerin erken saatlerde gelip yer bulmaları gerekir. Plaja girmek ücretsizdir ancak şezlong ya da şemsiyeye ihtiyaç duyan kişilerin ücret ödemeleri gerekir. Bu ücret ise 15 TL’dir.

Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz’de gezmek için tercih edilen yerler arasında bulunur. Yüzlerce kelebeğe ev sahipliği yapan vadi sarp kayalıkların ortasında bulunur. Vadiye ulaşım için otobüsler veya tekne tercih edilir. Teknelerle deniz üzerinde keyifli bir gezinti ile vadiye ulaşıp vakit geçirmek mümkündür. Otobüsü tercih eden kişilerin ise Faralya Köyü’ne gitmeleri ve yürüyüş yollarını kullanarak vadiye ulaşmaları gerekir.

Kelebekler Vadisi’ne tekne ile ulaşmayı tercih eden kişilerin tur için 80 TL ödemeleri gerekir. Tekne turuna katılmak isteyenler ise 09.30-18.00 saatlerinde katılım sağlarlar.

Babadağ Paraşüt Atlayışı

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Ölüdeniz denize girmek ve güneşlenmek dışında insanların adrenalin sporları yapabilecekleri bir tatil beldesidir. Ölüdeniz’de bulunan Babadağ paraşüt atlayışı yapmak için en uygun mekandır. 2000 metre yüksekliğe sahip olan Babadağ’dan Ölüdeniz’e doğru paraşütle atlamak mümkündür.

Paraşüt atlayışı yapmak isteyen kişilerin hava şartlarını dikkate almaları gerekir. Hava şartlarının paraşüt atlayışı için uygun olması durumunda atlayışı güvenli şekilde yapmaları mümkün olur. Atlayış yapmak için kişilerin ücret ödemeleri gerekir ve bu ücret 2022 itibariyle 900 TL’dir.

Kabak Koyu Vadisi

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Kabak Koyu Vadisi tatil beldesi Ölüdeniz’in görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Kelebekler Vadisi kadar ünlü olan Kabak Koyu Vadisi Babadağ’ın eteklerinde bulunur. Koyun uzunluğu 200 metre olup sahip olduğu bitki örtüsü sayesinde insanların temiz havada vakit geçirmesine imkan tanır.

Kabak Koyu Vadisi 1987 senesinde sit alanı ilan edilmiş ve devlet korumasına alınmıştır. Etrafı dağlarla çevrili olan vadide denize girmek için kullanılabilecek Kabak Plajı vardır. Plaj ise çakıl taşlarıyla kaplıdır. Plajın olduğu bölümde deniz derindir ve iyi yüzme bilen kişiler tarafından tercih edilmesi gerekir.

Likya Yolu

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Ölüdeniz’e gelen kişilerin mutlaka Likya Yolu’nda yürüyüş yapmaları gerekir. Likya Yolu 535 km ile Türkiye’de bulunan en uzun yürüyüş yolu olma özelliğine sahiptir.

Doğada yürüyüş yapmayı seven kişiler Likya Yolu’nda bulunan yürüyüş parkurlarını kullanarak yürüyüş yapma imkanı bulurlar. Yürüyüş esnasında kişilerin çeşitli bitkilerle ve hayvanlarla karşılaşması mümkündür. Ayrıca yürüyüş parkuru dışında kalan alanları yürümek için tercih eden kişiler sahilleri görme imkanı elde ederler.

Likya Yolu üzerinde kişiler kendileri yürüyüş yapabilecekleri gibi turlara da katılabilirler. Likya yolunu kullanmak için ücret ödenmez ancak turla katılım için tur ücreti vermek gerekir.

Saklıkent Kanyonu

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Ölüdeniz gezi rotasına eklenecek adreslerden bir tanesi de Saklıkent Kanyonu’dur. Ölüdeniz’e uzaklığı 1,5 saat olan kanyon Saklıkent Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Kanyonun uzunluğu 18 km’dir.

Saklıkent Kanyonu’na gelen kişiler 3 adetten oluşan parkurlarda yürüyüş yapma imkanı elde ederler. Ayrıca kanyona ev sahipliği yapan Karaçay üzerinde rafting yaparak keyifli zaman geçirirler. Saklıkent Kanyonu’nda yürüyüş yapmak isteyenlere deneyimli rehberler eşlik eder. Böylelikle bilinçli bir yürüyüş yapma imkanı bulurlar. Kanyonu görmek isteyen kişiler Saklıkent Milli Parkı giriş ücreti olarak 13 TL ödeme yaparlar.

Kıdrak Koyu

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Kıdrak Koyu Ölüdeniz’e gelindiğinde görülmesi gereken yerlerden biridir. Koyun Ölüdeniz’e olan uzaklığı 1 km’dir. İnce kumlu plaja sahip olan Kıdrak Koyu’nda güneşlenme ve yüzme imkanı vardır. Ayrıca koy çevresi yemyeşildir. Böylelikle yüzme ve güneşlenmeye ek olarak doğa yürüyüşü yapma imkanı da vardır.

Kıdrak Koyu’na araçla girmek isteyenler 30 TL ücret ödeyerek giriş yaparlar. Koyda güneşlenmek için şezlong kiralamak isteyenlerin ödeyeceği ücret ise 25 TL’dir.

Kayaköy

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Kayaköy, Ölüdeniz’in simgesel yapılarından biridir. Bu nedenle bölgeye gelen kişilerin Kayaköy’ü mutlaka görmeleri gerekir. 1922 yılına kadar Rumlar tarafından kullanılan köyde 3500 ev vardır. Ancak Rumların nüfus mübadelesi sonrası ülkelerine dönmesinin ardından köy boş kalmıştır.

Köyde bulunan 3500 ev kullanılmadığı için harap hale gelmiştir. Bu nedenle köy Hayalet Köy ismiyle de anılır. Evlerin dışında kilise ve şapel gibi yapıları barındıran köyün çevresinde işletmeler vardır ve bölgeye ziyarete gelenlere hizmet verirler.

Kumburnu Plajı

Ölüdeniz Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Ölüdeniz gezisinde uğranması gereken adresler arasında bulunan Kumburnu Plajı Ölüdeniz merkezine 12 km uzaklıkta bulunur. Bölgenin en popüler plajlarından olan Kumburnu Plajı’nda çeşitli işletmeler hizmet verir. Bu işletmelere ait olan alanlardan denize girmek ve güneşlenmek mümkündür. Şezlong ihtiyacı olan kişiler işletmelerde kiralama yaparlar. Kiralama ücretleri ise tercih edilen işletmeye göre değişir.

Şezlong kiralamanın dışında Kumburnu Plajı’na girmek isteyen kişilerin giriş için ücret ödemeleri gerekir. Bu ücret çocuklar için 7 yetişkinler için 10 TL’dir. Ayrıca araçla giriş yapmak isteyen kişiler 25 TL ücret öderler.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi
Daha fazla gezilecek yerler içeriği için –> https://www.gidelimmi.com/gezilecek-yerler/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu