Gezilecek Yerler

Ölmeden Görmelisin Dedirten 20 Doğa Harikası

Doğa harikası zenginlikleriyle ön planda olan Türkiye, her sene birçok turistin odak noktası olmayı başarıyor. Eşsiz bir tatil gerçekleştirmek isteyen turistler, ülke genelinde birçok alanlara yayılıyorlar. Ülkemizin Doğa harikası zenginliğini görmek isteyen yerli turistler de ülke genelindeki 20 doğa harikasını merak ediyor.

Doğa harikası denildiği zaman Türkiye’de ilk akla gelen hiç şüphesiz ki Karadeniz Bölgesi oluyor. Doğa harikası zenginliğiyle ön planda olan Karadeniz, birçok doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Doğa harikası olarak Nevşehir ili de ön plana çıkıyor ve her sene yerli yabancı turistleri ağırlıyor.

Doğa harikası ile ön planlarda bulunan bir başka bölge ise Güneydoğu Bölgesidir. Doğa harikası ve tarihi yapıları sayesinde başta Mardin, Adıyaman, Kilis, Gaziantep ve Diyarbakır milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Karagöl Artvin

Karagöl Artvin

Türkiye doğa harikası olan Karagöl, Artvin ilinin Borçka ilçesine 27 kilometre uzaklıkta yer alır. Karagöl’e gitmek isteyen kişiler oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler.

Karagöl her sene binlerce kişinin ziyaret ettiği bir doğa harikasıdır. Heyelan göl olan Karagöl, Borçka Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Ayrıca Karagöl’de avcılık faaliyetleri yasaktır.

Çevresinin yürüyüş yolları ve ahşaplarla donatılması, birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Sakin bir tatil geçirmek ve dinlenmek isteyen kişiler Karagöl’ü ziyaret etmeden tatillerini bitirmemeliler.

Kelebekler Vadisi Muğla

Kelebekler Vadisi Muğla

Muğla ili hiç şüphesiz ki saklı birçok cennete ev sahipliği yapıyor. Bu saklı cennetlerden bir tanesi de Kelebekler Vadisidir. Oldukça eşsiz güzelliğe sahip olan Kelebekler Vadisi, her yıl milyonlarca kişiyi ağırlıyor. Kelebekler Vadisi; Fethiye Ölüdeniz sınırları içerisinde yer alıyor.

Deniz manzarasında kamp yapmak isteyen kişiler için oldukça ideal olan Kelebekler Vadisi, ulaşım olarak da herhangi bir zorluk yaşatmıyor. Kişiler Fethiye üzerinden bu alana son derece hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirler. Kumsal üzerine çadırlarınızı kurabilir, bungalov ya da teraslı evlerde konaklayabilirsiniz.

Kapadokya

Kapadokya

Türkiye denildiği zaman akıllara ilk gelen Peri Bacaları oluyor. Nevşehir kapadokya peri bacalarına en iyi şekilde ev sahipliği yapıyor. İl genelinde sık sık peri bacalarına rastlamak mümkündür.

Kapadokya; birkaç bölgeyi içerisine alır ve öyle bir gün gezmeyle bitirilmez. Kapadokya turuna çıkan kişilerin birkaç geceyi orada geçirmeleri gerekir. Ayrıca balon uçuşlarını izlemek isteyen kişilerin de mutlaka konaklamaları gerekir.

Kapadokya; ilk başlarda Nevşehir olmak üzere, Niğde, Aksaray, Kırşehir, ve Kayseri gibi illeri içerisine alır. Kapadokya turuna çıkacak olan kişiler bu illeri de kesinlikle görürler.

Kapadokya turunda mağaraları gezebilir, yer altı şehirlerini görebilir ve balonla uçuş yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra gezinizde ATV ve deveye binebilir, atlar ile gezebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Denizli

Pamukkale Travertenleri Denizli

Pamukkale ismi geçtiği zaman herkesin aklına travertenler gelir. Genel olarak her yıl milyonlarca kişiyi ağırlayan bu yer, Türkiye’de ölmeden görülmesi gereken noktalardan birisidir. Ulaşımın kolay olması sebebiyle herkes tarafından tercih edilen bir gezi yeridir. Ayrıca gençler tarafından da sıklıkla ziyaret edilen bir bölgedir.

Traverten; çeşitli nedenlere bağlı olarak kimyasal reaksiyonla çöken kayaların oluşturduğu bir alandır. Genel olarak büyük bir kaya parçasıdır ve bölüm bölüm çöken çukurlara sahiptir. Bu çukurlar içerisinde sıcaklıkları 35 ila 100 derece arasında değişen su birikintileri mevcuttur. Su dolu çukurların sayısı ise 17’dir.

Salda Gölü Burdur

Salda Gölü Burdur

Salda Gölü Burdur ili sınırları içerisinde yer alır ve ülkenin Ölmeden görülmesi gereken alanları arasında yer alır. Salda Gölü 184 metre derinliğe sahiptir. Burdur’un Yeşilova ilçesinde kapalı havzada bulunuyor. Genel büyüklüğü ise 44 km2 olan Salda Gölü, ölmeden önce kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Narman Peri Bacaları Erzurum

Narman Peri Bacaları Erzurum

Türkiye’nin doğal güzellikleri kesinlikle saymakla bitmez. Nevşehir Peri Bacalarının yanı sıra birde Erzurum ilinde bulunan Narman Peri Bacaları her sene binlerce turisti ağırlıyor. İlginç şekilleri ve kırmızı rengiyle son derece dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Narman Peri Bacaları, ‘Kırmızı Periler Diyarı’ olarak isimlendiriliyor.

Erzurum Narman ilçesinde bulunan bu peri bacaları, Narman-Pasinler otoyolunun 7. kilometresinde yerini almış durumda. Yağan yağmurların ve rüzgarın etkisiyle oluşan peri bacaları, Narman’ın güneyinde ilginç bir görüntü oluşturuyor. Bu alana da ulaşım son derece kolay olup, isteyen herkes alana kısa sürede erişim sağlayabiliyor.

Pokut Yaylası Rize

Pokut Yaylası Rize

Karadeniz, doğal güzellikleriyle ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlere ev sahipliği yapıyor. Bölge genelinde binlerce görülmesi gereken yer bulunuyor. Ancak Rize üzerinde bulunan Pokut Yaylası ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

24 saat açık olan Pokut Yaylası, aktif olarak gelen kişileri en iyi şekilde ağırlıyor. Bölgeye ulaşım hem araç hem de yaya olarak sağlanabiliyor. Bulutların üzerinde eşsiz bir manzaraya sahip olan yayla, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Pokut Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor.

Nemrut Krater Gölü Bitlis

Nemrut Krater Gölü Bitlis

Nemrut Krater Gölü de mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Bitlis ilinin Ahlat, Tatvan ve Güroymak ilçelerini içine alan bu göl, yüksek bir tepeden de rahatlıkla izlenebiliyor. Yüksek bir tepeye çıkarak eşsiz bir göl manzarası izlemenize olanak tanıyor.

Nemrut Krater Gölü, 48 km2 bir alana sahiptir. Krater içerisinde iki tanesi büyük olmak üzere 5 adet göl mevcuttur. Ortalama 100 metre derinliğe sahip olan bu gölün, en derin noktası 155 metredir. Gölün çevresinde sıcak su akıntıları da mevcut olup, volkanik hareketin son izleri olarak kabul edilir.

Şehriban Kanyonu Kastamonu

Şehriban Kanyonu Kastamonu

Tarih boyunca adından sıklıkla söz ettiren Kastamonu, Şehriban Kanyonu’na da ev sahipliği yaparak ölmeden önce görülmesi gereken bir alan sunuyor. Şehriban Kanyonu Şenpazar ilçesinde yer alan ve son derece eşsiz bir güzelliğe sahip olan doğa harikasından birisidir.

Şehriban Kanyonu’nun altından son derece güçlü akan çay, Kanyona eşsiz bir güzellik katıyor. Doğal harikalar arasında yer alan bu kanyon ile eşsiz güzellikte bir tatil geçirmeniz mümkündür. Genel olarak ulaşımın kolay olması ve konaklama imkanlarının bolluğu sayesinde her sene, binlerce kişiyi misafir edebiliyor.

Sonuç

Türkiye, jeopolitik nedenlerden ve tarihin birçok olayına ev sahipliği yapmasından kaynaklı olarak ‘Ölmeden Görülmesi Gereken Yerlere’ ev sahipliği yapıyor. Sizlerde ülke genelinde ölmeden önce görülmesi gereken yerleri gezmek ve bu yerler hakkında detaylı bilgi almak için ‘Gidelimmi.com’ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Gidelimmi.com sitesi gezilip görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgileri itinayla sizlere sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu