Gezilecek Yerler

Ucuz ve Özgür Bir Tatil Deneyimi Çadır Tatili

Ucuz ve özgür bir tatil deneyimi olan çadır tatili, otel tatillerinden sıkılan insanlar için çok iyi bir alternatiftir. Türkiye’de yaşayan insanlar çadır kampları konusunda oldukça şanslıdırlar. Çünkü Türkiye’nin her bir noktasında çadır yapmaya uygun alanlar vardır. Ucuz özgür bir tatil deneyimi yaşamak için çadır kamplarını tercih edebilirsiniz.

Çadır kampları ormanlık alanlarda özel olarak belirlenir. Bunun yanı sıra deniz kenarlarında da çadır kampı kurabileceğiniz alanlar mevcuttur. Kampa geldiğiniz zaman dilediğiniz şekilde eğlenme fırsatınız olur.

Yeme içme ihtiyacınızı ise sadece kendiniz karşılarsınız. Çadır kampı konusunda özellikle Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi daha fazla ön plana çıkmaktadır. Alan genişliği açısından size çok önemli fırsatlar sunan bu bölgeler tatilin keyfini doyasıya çıkarmanızı sağlar.

Çadır kampları’nda  tatil yapmak istediğiniz zaman, koşulların nasıl olacağını önceden bilmeniz sizin için iyi olacaktır. Bu tatil türünde elde ettiğiniz imkanlar otellerdeki gibi değildir. Tamamen doğanın içerisinde olabileceğiniz kamp alanları size otellerden daha farklı bir deneyim yaşatırlar.

Çadır kampına gitmek istediğiniz zaman yanınıza almanız gerekenleri önceden hazırlamalı ve bu tatil için dikkat etmeniz gerekenleri iyi bilmeniz gerekir. Ayrıca hangi bölgelerde daha iyi bir kamp yapabileceğinizi de önceden öğrenmelisiniz.

Özgürlük alanı konusunda çok iyi bir fırsat olan çadır kampları özellikle de ailecek tatil planlayanlar için muhteşem bir fırsattır. Bunun yanı sıra çift olarak da tercih edilebilecek bir tatil türüdür.

Çadır Tatilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çadır tatilinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Çadır kuracağınız kamp alanlarının güvenliğinden emin olmalısınız.
 • Çadır kurmak istediğiniz yerin su kaynaklarına yakın olup olmadığına önem vermelisiniz.
 • Çadırınızın tatil için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Tatil için mutlaka bir çanta hazırlamalısınız.
 • Çadır kampları için gerekli olan malzemeleri önceden belirlemelisiniz.
 • Çadır kampları için belirlenen alanların dışına çıkmamaya çalışmalısınız.
 • Olumsuz hava koşullarına karşı her zaman hazırlıklı olmalısınız.
 • Olası bir hayvan saldırısına karşı önleminizi almalısınız.
 • Çadır tatiline çıktığınızı ve hangi bölgeye gideceğinizi yakınlarınıza bildirmelisiniz.

Çadır kampları her ne kadar güvenli alanlarda olsa da tedbiri hiçbir zaman elden bırakmamalısınız. Doğayla iç içe olduğunuz bu alanlarda ne ile karşılaşacağınızı hiçbir zaman bilemezsiniz.

Çadır kampları her zaman güvenli ve sağlıklı yerler olmalıdır. Bunun yanı sıra çantanıza koyacağınız eşyalar da çok önemlidir. Tatil boyunca çantanızı sırtınızda taşımak zorunda kalacağınız için en gerekli malzemeleri yanınıza almanız gerekir. Bunun dışında ağırlık olan gereksiz şeyleri çantanıza koymamalısınız.

Çadır Tatilinde Yanımızda Bulunması Gerekenler

Çadır Tatilinde Yanımızda Bulunması Gerekenler

Çadır tatili için yanınıza almanız gereken ilk şey çadırdır. Çadır olmadan böyle bir tatile çıkmanız imkansızdır. Tercih ettiğiniz çadırın kamp şartlarına uygun olması gerekir. Aynı zamanda kaliteli bir çadır seçmekte önemlidir. Bunun yanı sıra çadırı nasıl kurup bozabileceğiniz konusunda da bilgi sahibi olmalısınız.

Çadırınızın hava koşullarına karşı uygun olması gerekir. Özellikle de yağmurlu havalarda su geçirmeyen bir çadır olması önemlidir. Çadırlar sizi her türlü şeyden korur. Özellikle de böcek sinek türü canlılara karşı önemli bir koruma sağlar.

Çadırdan sonra yanınıza almanız gereken bir diğer eşya ise uyku tulumudur . Çadır içerisinde rahat bir uyku uyumak için şişme yataklar kullanmanız gerekir. Bunun için çantanıza şişme yatakları koymayı da unutmayın. Çadır kampları her ne kadar su bölgelerine yakın olsak da su ihtiyacınızı karşılamanız konusunda yanınıza bir matara almanız gerekir.

Gündüzleri çadırınızın önünde oturmak için katlanabilir masa ve sandalye çok işinize yarayacaktır. Çadır içerisinde en fazla ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri de fenerdir. Hatta çadır tatillerinin olmazsa olmazı olan bir eşyadır.

Geceleri çadırın aydınlık kalabilmesini sağlamak için gaz lambası da kullanabilirsiniz ancak fener mutlaka yanınızda olmalıdır. Ayrıca hem korunma hem de yeme içme faaliyetlerinizi gerçekleştirebilmeniz için yanınıza çok amaçlı bir çakı almanız önemlidir. Bunun yanı sıra mutfak seti, ocak, battaniye, yastık gibi eşyaları da yanınıza almalısınız.

Türkiye Üzerindeki En İyi Çadır Tatili Yerleri

Türkiye üzerindeki en iyi çadır tatil yerleri şunlardır:

 • İnbükü orman kampı
 • Akyaka orman kampı
 • Salda gölü kamp alanı
 • Kabak koyu çadır kampı
 • Gümüldür orman kampı
 • Çıralı kamp alanları
 • Kalemlik orman kampı

Bu yerler en iyi kamp alanları olarak karşımıza çıkarlar.

İnbükü Orman Kampı

İnbükü Orman Kampı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan İnbükü Orman Kampı çadır tatilleri için son derece uygun bir yerdir. Çadır kampı yapılacak yerler arasında bulunan bu orman kampı tamamen doğal bir bölgedir. Orman ile denizi birleştiren bu mükemmel yer sizlere eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor. Çadırınızı alıp ailecek tatil yapabileceğiniz çok güzel bir bölgedir.

Kamp alanında herhangi bir hizmet veren firma bulunmadığı için her şeyinizi yanınıza almanız gerekir. Eğer çok sessiz ve sakin bir ortamda çadır tatili yapmak istiyorsanız İnbükü Orman Kampı tam da aradığınız yerdir. Özellikle de yaz döneminde dinlenmeye ihtiyacınız var ise mutlaka buraya uğrayın. İnbükü Orman Kampı’nın Ege çadır kamp alanları arasında ayrı bir yeri vardır.

Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı en güzel kamp yerleri arasında adından söz ettirmiştir. Muğla merkeze 5 dakikalık bir uzaklıkta yer alır. Şehrin ortasında gizlenmiş özel bir dinlenme yeri olarak bilinir. Bu kamp alanında her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlar vardır.

Ailecek yapılacak çadır tatilleri için çok uygundur. Akyaka Orman Kampı 300 adet çadır alanıyla dikkat çeker. Çadır alanının deniz seviyesinden yüksekte olması bölgeye tatil için gelenlere özel bir seyir imkanını sağlıyor.

Salda Gölü Kamp Alanı

Salda Gölü Kamp Alanı

Salda Gölü’ne kamp yapmak için geldiğiniz zaman sizin için belirlenen alanların dışına çıkamazsınız. Bu bölgede hem harika bir çadır kampı yapıp hem de plajlarda doyasıya eğlenebilirsiniz.

Hem güzel bir çadır tatili yapmak hem de Salda Gölü’nün manzarasını izlemek için size belirlenen alanları kullanmak zorundasınız. Yasak olan bölgelerde çadır kurmanız, bölgenin yapısı gereği yetkililerle problem yaşamanıza neden olabilir.

Kabak Koyu Çadır Kampı

Kabak Koyu Çadır Kampı

Muğla Fethiye’de yer alan Kabak Koyu çadır kampı için eşsiz mekanlardan biridir. Çadır tatili için gidebileceğiniz ulaşımı en kolay adreslerdendir. Deniz ve akarsu ile çevrili olan Kabak Koyu’nda çok sayıda hayvan ve endemik bitki vardır. Hem çadır tatili yapmak hem de tarihi bir yerde gezmek için Kabak Koyu’nu tercih edebilirsiniz.

Adrasan Kamp Alanı

Adrasan Kamp Alanı

Çadır kampı yapmak için öne çıkan yerlerden biri de Adrasan kamp alanıdır. Bölgede çok özel bir manzara vardır. Bu kamp alanı Adrasan Sahiline oldukça yakındır. Aynı zamanda Adrasan merkeze de çok yakındır. Kamp için gelenler burada çok sayıda imkanla karşı karşıya kalırlar.

Gümüldür Orman Kampı

Gümüldür Orman Kampı

İzmir’de bulunan en güzel kamp alanlarından bir tanesidir. Gerek kamp alanı gerekse doğası ile dikkatleri üzerine çeken bir yerdir. Gümüldür kamp alanları arasında dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Fakat hangi bölgeye giderseniz gidin doğa ile bütün haline gelen bir yerde olacağınızı bilmelisiniz.

Çıralı Kamp Alanları

Çıralı Kamp Alanları

Antalya Kemer’de yer alan Çıralı kamp alanları, çadır tatillerinin vazgeçilmez noktalarındandır. Sahili ve denizi ile dikkat çeken bu bölge size doğanın başka bir yüzünü gösterir. Az bir bütçe ile tatil yapmak istiyorsanız Çıralı kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

Kalemlik Orman Kampı

Kalemlik Orman Kampı

İzmir Menderes’te yer alan Kalemlik Orman Kampı 22 hektarlık alana sahiptir. Meşe ağaçları ve kızılçam gibi özel ağaçlara sahiptir. Bölgedeki bitki örtüsü ise görülmeye değerdir. Kalemlik Orman Kampı, ucuz ve özgür tatil arayışında olanlar için şiddetle tavsiye edilir.

Sonuç

Hem özgür hem ucuz bir tatil deneyimi için çadır tatilini tercih edebilirsiniz. Diğer tatil türlerine göre çok daha avantajlı olan çadır kampları doğallıkları ile sizleri bambaşka diyarlara götürür. Türkiye çadır kampları alanı konusunda çok şanslı bir bölgedir. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde bu alanlara daha fazla rastlanır.

Türkiye’de çok fazla çadır tatili yerinin olması bu yerler arasında seçim yapmakta sizi zorlayabilir. Ayrıca bu bölgelere gittiğiniz zaman ne yiyeceğinizi ve nereleri gezebileceğinizi bilemeyebilirsiniz.

Gidelimmi.com sunduğu içeriklerle çadır tatili başta olmak üzere daha çok tatil türü için size yol gösteriyor. Gidelimmi.com sayesinde tatil yapmak istediğiniz bölge hakkında önceden bilgi edinme şansınız artıyor. Çadır kampı için gitmeyi planladığınız bölgeyi Gidelimmi.com’u inceleyerek keşfedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu