Gezilecek Yerler

Türkiye’de Kışın Gidilebilecek Yerler

Kış mevsimi yaklaşmaya başlamışken Türkiye’de kışın gidilebilecek yerler hakkında bilgi edinmek önemlidir. Tatil, sadece yaz mevsiminde olmaz. Kış mevsiminde de tatil yapılabilir. Türkiye bu hususta çok şanslı bir ülkedir. Çünkü hem yaz tatili hem de kış tatili için gidilebilecek birçok yere sahiptir.

Kış mevsiminin koşuşturmalı dönemlerinde biraz hava almak istiyorsanız, kısa bir tatil sizi kendinize getirebilir. Kışı daha keyifli ve eğlenceli bir şekilde yaşamak için bu mevsimde ön plana çıkan yerlere gidebilirsiniz. Türkiye, sadece yaz tatilleri için değil aynı zamanda kış tatilleri için de tercih edilen bir ülkedir. Bu hususta çok fazla sayıda kayak merkezine sahiptir.

Türkiye’de Kış Tatili Nerede Yapılır?

Türkiye, kış tatili için en uygun ülkelerden biridir. Karasal iklimi sayesinde birçok yerde kar tatili yapılmasına imkan tanır. Bu hususta çeşitli tatil yerlerinden dilediğinizi seçerek kış tatilinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bursa – Uludağ

Kış tatili denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri istisnasız Bursa Uludağ’dır. Kayak severlerin en gözde mekanlarından biridir. Kış mevsimini doruklarda yaşamak isteyenler buraya gönül rahatlığıyla gidebilirler. Uludağ, karın keyfini rahatça çıkarabileceğiniz yerlerden biridir. Bunun yanı sıra kışın romantik zamanlar geçirmek isteyen çiftlerin de tercih edebilecekleri bir yerdir.

Uludağ’a geldiğiniz zaman bolca kayak yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kar motoru ile heyecanlı bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Uludağ’da bulunan kar evlerinde kalarak otantik bir tatil yapabilirsiniz. Bursa Uludağ, kış aylarında oldukça fazla yoğunluğa sahiptir. Bu yüzden tatil için gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız da fayda var. Bursa Uludağ’a giderken yanınıza bir hayli kalın kıyafetler almayı da unutmayın.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Nevşehir – Kapadokya

Rengarenk bir kış tatili için tercih edebileceğiniz en gözde tatil yerlerinden biridir. Renkli balonlarla birleşen kış mevsimi, ortaya çok farklı bir görüntü çıkarıyor. Kapadokya zaten gezilmesi gereken yerlerle dolu olan bir yerdir. Bir de buna kar yağışı eklendiği zaman ortaya çıkan manzaralar görülmeye değerdir.

Kış tatili düşünüyorsanız, Nevşehir Kapadokya’ya göz atmalısınız. Kar tatili yaparken aynı zamanda Peri Bacaları’nı gezebilirsiniz. Kapadokya’da tatil yaparken konaklama imkanı veren çok sayıda otel bulabilmeniz de mümkündür. Bu büyüleyici şehirde güzel bir kar tatili yapmak ve güne keyifli uyanmak sizi oldukça fazla mutlu edecektir. Kapadokya aynı zamanda tarihi bir güzellik de taşır.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Kayseri – Erciyes

Kış tatili için plan yapıyorsanız, gidilebilecek yerler listenize Kayseri Erciyes’i de ekleyebilirsiniz. Bu şehirde kış tatili yaparken aynı zamanda özel lezzetleri tadabilme şansınız da vardır. Konaklamada sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ildir. Tempolu günlerinize kısa bir ara vermek için gidebileceğiniz en popüler yerlerden biridir.

Kış turizmi konusunda ön plana çıkan şehirlerden biridir. Erciyes Dağı’nda bulunan kayak merkezi sayesinde sıra dışı bir tatil yapabilirsiniz. Kayseri Erciyes, hem havası hem de insanı ile oldukça güzel bir yerdir. Kış turizminde öne çıkan bu il, gerçekten görülmesi gereken bir şehirdir.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Rize – Ayder Yaylası

Her dakika Rize’de kalmak istemenizi sağlayacak olan Ayder Yaylası, çok özel bir havaya sahiptir. Başta kuymak gibi özel lezzetleri tadabileceğiniz bu yer, size eşsiz bir kar tatili yaşatır. Rize merkezden uzak bir konumda yer alan Ayder Yaylası, hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde güzel olmayı başaran yerlerden biridir.

Ayder Yaylası’nda kış tatili yaparken çok sayıda restoranda yemek yeme şansınız vardır. Ayder Yaylası, yaz mevsiminde de oldukça soğuktur. Bu yüzden kışının sert geçeceğini bilmeniz gerekir. Yaylaya çıkarken buz gibi havanın yüzünüze çarptığını hissedeceksiniz. Ayder Yaylası kış tatili için uygun bir yer olmasının yanı sıra bolca oksijen alabileceğiniz yerler arasında da yer alır.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Çankırı – Ilgaz

Anadolu’daki en yüce dağlardan biri olan Ilgaz, kışın gidilebilecek özel yerlerden biridir. Gür ormanlara sahip olan bu dağ, yaz mevsiminde de oldukça muhteşemdir. Sık ormanlık alanlara sahip olması, kış turizmine katkı sağlamıştır. Ilgaz, Çankırı-Kastamonu sınırlarında bulunuyor. Huzurlu ve sakin bir kış planı için Ilgaz’ı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ilgaz’da son derece ekonomik konaklama imkanı vardır.

Ayrıca çeşitli kış sporları için özel tesisler de bulunuyor. Ilgaz, son dönemlerde kış turizminde canlanan yerlerden biridir. Huzurlu bir ortamı olan Ilgaz, size fevkalade bir kış tatili yaşatır. Yeşili ve sessizliği seviyorsanız, Çankırı Ilgaz’a mutlaka uğrayın. Sıcacık çayınızı eline alın ve karla kaplı ormanları izleyin.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Erzurum – Palandöken

Soğuk hava denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden biri Erzurum’dur. Kış mevsiminde bu ile gittiğiniz zaman ciddi bir soğukla karşı karşıya kalırsınız. Erzurum – Palandöken, hem yabancı hem de yerli turistlerin dikkatini çeken bir yerdir. 2010 yılında Palandöken’de Kış Olimpiyatları gerçekleşmiştir.

2010 yılından bu yana Palandöken’e olan ilgi artmaya başlamıştır. Bu sayede bölgede kış turizmi gelişme göstermiştir. Palandöken’de dünyanın en dik ve en uzun pistleri vardır. Cesaret severlerin tercih edebilecekleri en doğru kayak merkezlerindendir. Karın tadını doya doya almak ve kayak yaparak adrenalin yaşamak için çok uygundur. Hem eğlenceli hem de kusursuz bir tatil için Erzurum’u aklınızda tutun. Hayata dair tüm endişe ve korkularınızı bir kenara atarak karın keyfini yaşayabileceğiniz nadir yerlerdendir.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Kars – Sarıkamış

Erzurum’dan sonra en soğuk illerden biri olarak kabul edilen Kars, kışın gidilebilecek bir yerdir. Sarıkamış hem manevi hem de maddi bir değeri olan ilçelerdendir. Tarihi dokusu çok fazla olan bu yerde kış tatili yapmak daha ayrı bir keyif verir. Kars Sarıkamış dağlarına yağan yağlar oldukça özeldir.

Bu bölgeye yağan kar taneleri tam anlamlıyla kristal şeklindedir. Bölgede bulunan kar pistleriyle kayak keyfini çıkarabilirsiniz. Bölge çok fazla dağlık olduğu olduğu için çığ tehlikesi bulunur. Bu yüzden güvenli olarak belirlenen bölgelerde gezmeye ve kayak yapmaya çalışın. Bu bölgeler haricinde çok fazla gezintiye çıkmayın. Aksi halde çığ ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Karabük – Safranbolu

Kültürel miraslarımızdan biri olarak kabul edilen Karabük – Safranbolu, Osmanlı Devleti dönemlerinden mühim izler taşır. Safranbolu evlerinin adını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu evler yazın bir yarı kışın ise daha bir ayrı güzelliğe sahiptirler. Safranbolu’da çok sakin ve güzel bir kış mevsimi geçirebilirsiniz. Safranbolu evlerinin üzerine yağan karlar, bu ilçenin daha da ayrı bir güzelliğe kavuşmasını sağlıyor.

Ayrıca bu otantik evlerde konaklama fırsatınız da bulunuyor. Karabük – Safranbolu, özellikle de romantizm ve aşk isteyen çiftlerin tercih ettikleri bir yerdir. Burada kış şartları çok çetin değildir. Bu nedenle rahatlıkla gezi yapabileceğiniz bir şehirdir.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Mardin

Kış tatili için tercih edilebilecek en özel şehirlerden biri de Mardin’dir. Yaz mevsiminde sıcağıyla bunaltan Mardin, kış mevsiminde soğuğuyla dondurur. Kar yağışı açısından şanslı olan illerden biridir. Mardin’de kış yaşamak istiyorsanız bu konuda hata yapmış olmazsınız. Özellikle de eski Mardin evleri kışın daha ayrı bir güzellik sergiliyorlar.

Mardin evleri sadece Türkiye’de yaşayan insanların değil aynı zamanda yurt dışında yaşayan insanların da dikkatlerini çekiyor. Mardin evlerinin birçoğu otel olarak kullanılmaktadır. Buraya geldiğiniz zaman dilediğiniz otantik bir otelde konaklayabilirsiniz. Mardin her açıdan özel bir şehirdir. Ayrıca bölgenin kendine has birçok özel yemekleri vardır.

Mardin

Bolu – Yedigöller

Bolu, kış tatili için oldukça uygun bir atmosfere sahiptir. Şehir kalabalığından sıkılan insanlar için özellikle tavsiye edilen bir yerdir. Bolu Yedigöller, kışı da yazı da ayrı bir güzel gösterir. Yedigöller’in manzarası gerçekten muhteşemdir. Bol oksijenli bir doğası vardır. Temiz hava almak için en uygun yerlerden biridir. Hayat telaşını bir kenara bırakıp burada kafanızı dinleyebilirsiniz.

Ayrıca burada güzel Bolu yemeklerini de tadabilirsiniz. Bölge kış turizmine uygun şekildedir. Bu hususta ısınabileceğiniz harika konaklama yerleri vardır. Bolu Yedigöller, kar yağışıyla süslendiği zaman kayda değer bir güzellik ortaya çıkarıyor. Hem arkadaşlarınızla hem de ailenizle tatil yapabileceğiniz sakin beldelerden biridir.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

İstanbul – Ağva

İstanbul’da veya çevresinde yaşıyorsanız, kışın gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri Ağva’dır. İstanbul’un en fazla tanınan yerlerinden biridir. Popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyen Ağva, kaçamak tatillerin vazgeçilmez yeridir. İstanbul’un gürültüsünden, kirli havasından ve kalabalığından kaçmak isteyenler Ağva’ya gidebilirler. Ağva’da kış tatili yapmak son derece keyiflidir. Bungalov evler ile butik otel sayısı bir hayli fazladır. Bu hususta kalacak yer konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Sakarya – Sapanca

İstanbul’a yakın bir konumda yer alan Sapanca, kış tatili için gayet ideal bir yerdir. Sapanca Gölü manzarasıyla kış tatili yapmak için Sakarya’ya gitmeniz gerekir. Gölün üzerine düşen kar taneleri çok özel bir manzara ortaya koyarlar. Göl kenarlarında hem konaklama hem de yemek imkanları vardır. Kar yağışıyla bembeyaz olan ortam gölün mavi rengi ile buluştuğu zaman sizi adeta büyüler. Ailecek yapılacak tatiller için çok uygun bir atmosferi vardır. Bölgede bütçenize uygun bir otel bularak tatil keyfini çıkarabilirsiniz.

Türkiye'de Kışın Gidilebilecek Yerler Gidelimmi.com

Hacme Sahip Yerler

Türkiye, yalnızca yaz tatillerinde ön planda olan bir yer değildir. Kış tatilleri için de hizmet veren çok sayıda ili vardır. Özellikle de bazı illerin bu konudaki hacmi oldukça büyüktür. Bu iller ise şunlardır:

  • Bursa, Uludağ
  • Erzurum, Palandöken
  • Muğla, Fethiye
  • Bolu, Abant
  • Kars, Sarıkamış
  • Nevşehir, Kapadokya
  • Kayseri, Erciyes
  • İzmir, Şirince

Gibi illerde kar tatilini maksimum seviyede yaşama şansınız vardır. Buralar, kış turizmi konusunda son derece gelişmiş yerlerdir. Hacimleri ise oldukça fazladır.

İmkanları

Türkiye’de kış tatili için tercih ettiğiniz yerlerde size çeşitli imkanlar sunulur. Bu imkanların başında ücretsiz kayak keyfi vardır. Tatil için gittiğiniz yerde hem kayak hem de diğer kış sporlarını yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeme-içme gibi imkanlardan da faydalanabilirsiniz. Bu tür imkanlar dahilinde mükemmel bir kış tatili geçirebilirsiniz. Gittiğiniz kayak merkezine bağlı olarak size sunulan imkanlar değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu