Gezilecek Yerler

İzmir’de Gezilecek Yerler: Saat Kulesi, Kemeraltı Çarşısı ve Asansör

İzmir’de Gezilecek Yerler: Saat Kulesi, Kemeraltı Çarşısı ve Asansör başta olmak üzere, pek çok seçenek de sizleri bekliyor. Ege Bölgesi’nin en popüler ve ülkemizin de üçüncü büyük şehri olan İzmir’de gezip görebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır.

Özellikle kıyı bölgesi dışında, kendine özgü lezzetleri ve kültürel ve tarihi yapısı ile de İzmir yeniden keşfedilmek için en güzel şehirlerimizden biridir. Şehir merkezinde dolaşırken, İzmir ile sembolleşmiş olan Saat Kulesi ve Asansör gibi yerleri mutlaka görmelisiniz.

Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz ve tarihi yapısı ile sizleri de etkisi altına alacak olan Kemeraltı Çarşısı da uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. Sizler için derlediğimiz İzmir’de gezilecek yerler listemize mutlaka göz gezdirmeli ve eşsiz bir İzmir turu yapmalısınız.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’de gezilecek yerler listesinde sizleri bekleyen pek çok alternatif bulunuyor. Başta Saat Kulesi, Kemeraltı Çarşısı ve Asansör olmak üzere, parkları, kıyı bölgesi ve Kordon gibi kendinizi iyi hissedeceğiniz yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bölgede gezip dolaşırken İzmir’in yerel lezzetlerini tadabilir ve eşsiz manzara eşliğinde keyifli bir kahve molası verebilirsiniz. Modern bir şehir olarak ön planda yer alan İzmir tarihi yapısı ile de dikkat çekmektedir.

İzmir gezisinde olmazsa olmazlar arasında yer alan tüm detayları sizler için derledik. Sizler de bu şirin ve modern şehrin en popüler yerlerini dolaşabilir ve keyifli ve çok eğlenceli bir İzmir tatili yapabilirsiniz.

Saat Kulesi

Saat Kulesi

Saat Kulesi, İzmir’in sembollerinden biridir. Özellikle Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmış nadide bir eser olması da Saat Kulesi’nin bu denli özel bir halde olmasını sağlamaktadır. Saat Kulesi 25 metre yüksekliğinde olup, Sadrazam Mehmet Sait Paşa tarafından talimat verilerek, Abdülhamit Han’a ithaf edilerek yaptırılmıştır.

Saat Kulesi’nin her iki yanında bulunan eşsiz güzellikteki palmiye ağaçları, kulenin daha ihtişamlı bir şekilde görünmesini sağlar. İzmir’de hemen herkesin buluşmak için en popüler rotası haline gelen Saat Kulesi sizlerin de İzmir gezinizde mutlaka uğramanız gereken önemli noktalardan biridir.

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı gerek tarihi yapısı, gerekse içerisindeki dükkânları ile İzmir’in en popüler yerleri arasında bulunmaktadır. Kemeraltı Çarşısı’nın bu denli popüler olmasının en önemli nedenlerinden birisi de turistlerin yoğun ilgisidir. Osmanlı döneminden kalma olan Kemeraltı Çarşısı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok dükkân ve işletme yer almaktadır.

Ayrıca geziniz sırasında biraz mola verebileceğiniz ve Kemeraltı Çarşısı’nın güzelliklerini keşfedebileceğiniz restoran ve kafeler de yer almaktadır. Yaz döneminde İzmir’in en kalabalık yerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı’ndan sevdiklerinize hatıra için pek çok şey alabilir ve bu güzide çarşıda çok orijinal fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Asansör

Asansör

Asansör, İzmir merkezde bulunan ve Konak Meydanı içerisinde yer alan en popüler yerlerden biridir. İzmir Tarihi Asansör olarak da bilinen yapının inşa edilmesinin nedeni ise, iki caddeden geçişi kolaylaştırmaktadır. 1900’lü yıllarda inşa edildiği bilinen tarihi Asansör, 58 metrelik yüksekliği ile eşsiz bir manzaraya da sahiptir.

Osmanlı döneminin mimari izlerini taşıması da yapının dikkat çekici en önemli özelliklerinden biridir. Özellikle tepe mimarisinin kubbe şeklinde tasarlanmış olması, Osmanlı mimarisinin en büyük izlerinden biridir. İzmir’in sembolü olarak bilinen Asansör’e mutlaka uğramalı ve şehrin en güzel manzarasını buradan izlemelisiniz.

İzmir’in En Popüler Gezilecek Yerleri

İzmir’in En Popüler Gezilecek Yerleri

İzmir’in en popüler gezilecek yerleri Konak, Kordon, Kemeraltı Çarşısı, Saat Kulesi ve Asansör gibi pek çok farklı yerden oluşuyor. Şehir turu yaparken soluklanabileceğiniz ve İzmir’i hissedebileceğiniz pek çok noktayı ziyaret edebilirsiniz.

Kültürel açıdan ziyaretçilerini tatmin eden bir tarihi yapıda olan İzmir, modern tarafı ile de sizleri etkisi altına alacak güzelliğe sahiptir. Her bir köşesinde farklı bir İzmir ile karşılaşacağınız en popüler noktaları mutlaka incelemelisiniz.

  • Konak Meydanı, özellikle Kemeraltı Çarşısı’nı da kapsadığı için şehrin en işlek ve en popüler yerlerinden biridir. Sizler de İzmir gezinizde mutlaka Konak Meydanı’nı ziyaret etmeli ve bölgedeki tarihi çarşıları ve yapıları dolaşmalısınız.
  • İzmir’e gidip de Kordon’da bir yürüyüş yapmadan dönmek olmaz. Pek çok Türk sinema filminden de aşina olduğumuz Kordon, İzmir’in en sembolik yerlerinden biridir. Özellikle yaz mevsiminde İzmir’in en kalabalık yerlerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Gençlerin en gözde buluşma yeri olan Kordon, eşsiz deniz manzarası ile de sizleri etkisi altına alacak bir güzelliğe sahiptir.
  • Biraz daha İzmir’i tepeden izlemek ve merkezden uzaklaşmak istiyorsanız, rotanızı Balçova bölgesine doğru çevirebilirsiniz. Balçova denildiğinde ilk olarak akla teleferik gelmektedir. Burada eğlenceli bir teleferik yolcuğu yapabilir ve İzmir’in deniz ve orman manzarasını tepeden seyredebilirsiniz. Üstelik bölgede eşsiz doğa manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz pek çok restoran da bulunuyor.
  • Kıbrıs Şehitler Caddesi, İzmir’in en işlek ve en popüler caddelerinden biridir. Özellikle bölgenin gece hayatının çok daha aktif olduğunu belirtmekte yarar olacaktır. Profesyonel fotoğrafçıların da en uğrak mekânlarından biri olan Kıbrıs Şehitler Caddesi’nde keyifli bir sahil yürüyüşü yapabilir ve eşsiz lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.
  • Kızlarağası Hanı, Kemeraltı Çarşısı’ndan hemen sonra ziyaret edebileceğiniz ve İzmir’in en önemli tarihi yapılardan biridir. Özellikle yabancı turistlerin de kumda kahve keyfi yapmak için, bu bölgeyi sıkça ziyaret ettiğini söylemek mümkündür.
  • Sasalı Kent Ormanı, hafta sonları İzmir halkının yürüyüş ve piknik yapmak için tercih ettiği ve şehrin de en büyük piknik alanlarından biridir. Yaklaşık olarak 1800 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan Sasalı Kent Ormanı’na gitmek için Çiğli bölgesine doğru ilerlemelisiniz. Orman içerisinde bisiklet kiralayabilir ve çam ağaçlarının gölgesinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu