Gezilecek Yerlerİzmir

Foçada Gezilecek Yerler

İzmir’in güzel değerlerinden birisi olan Foça; zengin doğasıyla beraber insanları kendine çekmeyi başarıyor. Doğası ve cazibesiyle Foçada gezilecek yerler bakımından da geniş seçenekler sunar.

Foça Ege kasabası olmaktan çıkarak popüler tatil merkezine dönüşmeyi başarıyor. Güzel ve keyifli tatil geçirmek için en iyi seçeneklerden birisidir. Gündüz plajın keyfini çıkarırken geceleri lezzetli balık ve mezeleri tadabilirsiniz.

Foça Gezilecek Yerler Haritası

Foça‘ya gitmek isteyenler öncelikle gezilecek güzel yerlerin haritasını bilmeleri gerekir. Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki yer birbirine uzak değildir. Yaklaşık olarak 20 km mesafe bulunur. Eski Foça‘dan Yeni Foça’ya giderken iki yıl seçeneğiniz bulunur. Bu yollar üzerinde güzel manzaralar ile karşılaşabilirsiniz.

Foça‘da gezilecek yerler genellikle eski Foça‘da bulunur. Yeni Foça‘da gezilecek yerler bakımından biraz daha kısıtlıdır. Yeni Foça‘da yeni yapılar göze çarpmaz. Tarihsel olarak Eski Foça ve Yeni Foça köklü bir geçmişe sahiptir.

Foça Gezilecek Yerler Haritası

Foça Gezilecek Yerler

Foça‘da gezilecek yerler oldukça geniştir. Tarihi yapılar ve güzel koylar Foça‘da yer alır. Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ayrı ayrı gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz.

Eski Foça gezilecek yerler;

 • Eski Foça Sokakları
 • Eski Foça Limanı
 • Foça Athena Tapınağı
 • Beş Kapılar Kalesi
 • Kybele Tapınağı (Anıt Gemisi)
 • Fatih Camii
 • Foça Denizcilik Müzesi
 • Eski Foça Yel Değirmenleri
 • Pers Mezarı Anıtı

Yeni Foça gezilecek yerler;

 • Yeni Foça Merkezi
 • Sazlıca Plajı
 • Yeni Foça Halk Plajı
 • Foça Saklı Cennet
 • Kosova Plajı
 • Kozbeyli Köyü

Eski Foça ve Yeni Foça’da gezilecek yerler bu şekildedir. İki kısım arasında da plajlar ve koylar bulunur. Bazı plajlarda kamp alanları da yer alır ve kamp yapabilirsiniz.

Eski Foça Limanı

Eski Foça, Fener Adası ve Deveboynu Burnu’nun doğu kısmında yer alır. Tarihi kale yer aldığı burun ile beraber ikiye ayrılır. Limanın güneyine Büyükdeniz kuzeyine Küçükdeniz ismi verilir. Eski Foça limanı tarihi yapısıyla, çeşitli mekanlarıyla ve balıkçı tekneleri ile insanları kendine çeken bir yerdir.

Her bir sokağı birbirinden güzel ve çıkmak istemeyeceğiniz türdendir. Kafeler, restoranlar ve hediyelik eşyalar bu liman etrafında toplanmıştır. Eski Foça limanı küçük bir yerdir. Yaz aylarında biraz daha kalabalık olabilir.

Eski Foça Limanı

Eski Foça Sokakları

Eski Foça sokakları, tarihi taş binaları içerisinde barındırıyor. Orijinal Rus mimarisini yansıtırken çeşitli tarihi yapıları da bulabilirsiniz. Bu sokaklardaki taş evleri güzel bir estetik oluştursa da ilerleyen zamanlarda butik olarak kullanılması planlanıyor.

Eski Foça Sokakları

Beş Kapılar Kalesi

Beş Kapılar Kalesi, Bizans, Osmanlı ve Ceneviz dönemlerinde bazı bölümleri bakımından yenilenmiştir. Foça’da görülmesi gereken yapılardan birisidir. Tarihi yapı koruma altına alınmıştır bu sebeple etkinlik organizasyonlarına yer verilmez.

Beş Kapılar Kalesi

Athena Tapınağı

Athena, Yunan mitolojisinin tanrıçalarından birisidir. Athena Tapınağı’nın tarihi İyonyalılar dönemine kadar uzanır ve yapıldığı yüzyılın sonlarına doğru büyük deprem sonucu yıkılmıştır. Phokaialılar tarafından tapınak yeniden yapılmıştır. Kazı çalışmaları sonucunda, Roma İmparatorluğu dönemini yansıtan kalıntılara da rastlanmıştır.

Athena Tapınağı

Kybele Tapınağı Anıt Gemisi

Foça’da Kybele Tapınağı Anıt Gemisi başta olmak üzere çeşitli heykeller görebilirsiniz. Heykellerin hepsi Foça’da belediye tarafından sokaklara konulmuştur. Foçalılar gemi yapımında geçmişte ileri seviyelerde oldukları bilinir.

Kendilerine özgü yaptıkları gemiler ile farklı ülkelere ulaşmayı başarmışlardır. Foçalılar koloniler kurarak ticaret yapmaya özen göstermişlerdir. Beş Kapılar Kalesi’ne yakın olan Kybele Anıt Gemisi eskiden farklı isimle bilinirmiş. Geçmişteki adı Pentekontermiş. Bu gemiler savaş ve ticaret amaçlı kullanılmıştır.

Kybele Tapınağı Anıt Gemisi

Foça Denizcilik Müzesi

Foça Denizcilik Müzesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kurulmuştur. Müzenin amacı denizciliği sevdirme, tanıtma ve yaygınlaştırma amacı gütmektedir. Müzede denizcilikle alakalı fotoğraflar, objeler ve belgeler sergileniyor.

Maket gemiler, gemi pervaneleri ve gemi dümenleri gibi dikkat çekici parçalarda yer alıyor. Tarihimizde önemli deniz savaşları detaylı olacak şekilde anlatılıyor. Tarihi öğrenmek ve denizcilikle ilgili bilgi sahibi olmak için müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Foça Denizcilik Müzesi

Fatih Camii

Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilmiştir. 1455 yılında yapılan bu caminin ismi Fatih Sultan Mehmet’ten geliyor. Fatih Camii, Foça’nın Türk tarihine ait ilk önemli yapısı olarak biliniyor. Osmanlı döneminden kalan eski yapılar arasındadır. Camide iki kitabe yer alıyor.

Fatih Camii

Eski Foça Yel Değirmenleri

Foça köklü bir geçmişe sahip bir yer olarak bilinir. Geçmişten itibaren pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu yer bu medeniyetlerden kalan pek çok eseri de geriye bırakmıştır. Foça‘da bulunan tarihi kalıntılardan birisi de Foça Yel Değirmenleridir. Tepede bulunan bu değirmenler güzel bir Foça manzarasını gösteriyor.

Foça’ya ait tepede geçmişi 16. yy’a dayanan toplam 3 tane yel değirmeni bulunuyor. Bu değirmenlerden yalnızca 1 tanesi ayakta kalabilmiştir. 3 değirmenden sadece bir tanesinin restorasyonu yapılmış. İçinde yer alan merdivenlerden yukarı çıkıp güzel manzaraya bakabilirsiniz.

Eski Foça Yel Değirmenleri

Pers Anıt Mezarı

Pers Anıt Mezarı, kaya kütlenin oyulmasıyla yapılmış iki katlı bir anıttır. Pers egemenliği döneminde yapılmıştır. 2000 yılında restore edilerek 2001’de ziyarete açılmış olan bu mezar, ziyaretçiler tarafından enteresan bulunan bir yerdir.

Pers Anıt Mezarı

Yeni Foça Gezilecek Yerler

Yeni Foça, sessiz ve sakin bir yer olarak bilinir. Gezilecek yerler sayısı Eski Foça’ya nazaran oldukça azdır. Yeni Foça yeni kurulmuş bir yerleşim yeridir. Gürültüden uzak ve sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihidir. Yeni Foça sahili, denizi seven kişiler tarafından keyifle bulunuyor. Halk plajı yer alır burada şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz.

Yeni Foça Halk Plajı

Yeni Foça’da denize girmek için bir yer arıyorsanız Yeni Foça Halk Plajı istediğiniz keyfi size verecektir. Denizi oldukça berrak ve temizdir. Rüzgar olmadığı için deniz çarşaf gibidir. Plajı kumlu ve küçük çakıllardan oluşur. Plajda şemsiye ve şezlonglar bulunur. Belediyenin soyunma kabini, duş ve şezlong gibi bir hizmeti yoktur. Yaz ayları daha kalabalıktır.

Yeni Foça Halk Plajı

Sazlıca Plajı

Sazlıca Plajı, Eski Foça ve Yeni Foça arasında bulunan plajdır. Genel olarak güzel ve serin bir denizdir. Bu sebeple yaz aylarında bile insanlar üşütebilir. Deniz rüzgar olmadığı zamanlarda oldukça sakindir. Rüzgar olduğu zaman dalgalı olabilir. Kumsalı kumlu ve taşlık olarak ikiye ayrılır. Sazlıca Plajı’nın yakınlarında kamp alanları yer alır. Bu sebeple deniz için gittiğiniz zaman kampta yapabilirsiniz.

Sazlıca Plajı

Saklı Cennet Plajı

Saklı Cennet Plajı, Foça’nın en güzel ve iyi koylarından birisidir. Bakir bir yer olarak da geçer. Denizi berraktır, ilk 1 metresi taşlı olsa da sonrası kum olan plaja sahiptir.

Kosova Plajı

Kosova Plajı, geniş bir plajdır. Plajda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz alanlar bulunur. Kendi imkanlarınızla da plajda vakit geçirebilirsiniz. Deniz temizdir, rüzgar olmadığı için denizde dalga olmaz. Deniz suyu soğuktur ve hemen derinleşir. Bunu bilerek denize girmeniz önerilir. Denizin ilk giriş kısmı çakıllı olsa da sonrası kumdur.

Kosova Plajı

Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü’nün ismi Kuzu Bey’den geliyor. Kozbeyli Köyü’ne geldiğiniz zaman dibek kahvesini içmeniz mutlaka önerilir. Dağ çileği köyde bulunan meşhur meyvelerden birisidir. Köy meydanında satın alabilir veya dağ yürüyüşlerinde dallardan toplayabilirsiniz. Köyün içinde ve çevresinde konaklayabilirsiniz.

Kozbeyli Köyü

Siren Kayalıkları

Siren Kayalıkları, Foça’nın adeta Kapadokya’sı olarak bilinir. Küçük adacıklardan oluşur ve kayalıkların hikayesi geçmişteki Yunan Mitolojisine dayanır. Kayalıkların içinde mağaralar bulunur ve mağaralar Akdeniz foklarına koruma sağlar. Foça Limanı’nda tekne turlarına katılarak Sire Kayalıklarına gidebilirsiniz.

Foça Hakkında Bilgiler

Foça Nerede?

Foça, İzmir’in bir ilçesidir. İzmir merkeze yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Phokaia Antik Kenti’ne kurulmuş bir yerleşim yeridir. Foça, Antik Çağda İyon yerleşiminde ortaya çıktığında denizde yaşayan foklardan kaynaklı Phokaia ismini almıştır. Doğusunda Aliağa, güneyinde Menemen ilçesi, kuzey ve batısında ise Ege Denizi yer alır.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

Foça’ya araç, uçak ve vapur ile gidebilirsiniz.

 • Araç ile Foça’ya ulaşım: İzmir tarafından Foça’ya gitmek için önünüzde 2 alternatifiniz bulunur. İlk alternatif ücretsiz yol, ikinci alternatif ise Kuzey Ege Otoyolu’dur.
 • Vapur ile Foça’ya ulaşım: Karşıyaka ve Konak üzerinden geçebilirsiniz. Bu sefer sadece yaz aylarında yapılır ve 2 saat kadar sürer.
 • Uçak ile Foça’ya ulaşım: Foça’ya gitmek en hızlı ve kolay yol hava yoludur. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Foça’ya en yakın havalimanıdır. Foça ve havalimanı arası 90 km’dir.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

Foça’da Nerede Kalınır?

Foça’da kalmak için Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere seçim yapabilirsiniz. Canlılık, hareket istiyorsanız Eski Foça, sakinlik ve huzur bulmak isterseniz Yeni Foça’da kalabilirsiniz. Birbirine uzak olmadıkları için iki bölgede de konaklayabilirsiniz.

Eski Foça’da Ne Yenir?

Eski Foça’nın güzel ve keyifli mekanları bulunur. Eski Foça‘ya geldiğiniz zaman; Ege otları, sakız dondurması, taze balık, kahvaltı, mezeler, pizza, boyoz ve kumru yiyebilirsiniz. Meşhur dondurmaları ile bilinen yer olduğu için dondurmaları kıvamı ve aroması ile keyifle yiyebilirsiniz.

Yemeniz gereken bir diğer lezzet, incecik hamuru, peyniri ve sosuyla pizzadır. Pizza mekanları menü bakımından zengin seçenek sunarlar. Genelde mekanlarda mezeler, zeytinyağlılar ve deniz ürünleri de bulunur.

Foça Kaç Günde Gezilir?

Foça kaç gün gezilir konusunda karar vermek istiyorsanız nasıl tatil geçirmek istediğinize karar vermelisiniz. Sadece gezilecek yerleri görmekse amacınız günübirlik şekilde rahatça gezebilirsiniz. Hem gezer hem de bir yandan keyfini çıkarmak istiyorsanız 3 günde Foça’yı gezebilirsiniz.

Foça Karataş Efsanesi

Foça ile ilgili önceden bilmeniz gereken bir efsane bulunur. Efsanenin adı Foça Karataş Efsanesi’dir. Bu efsane dinleyenlerin oldukça sevdiği bir efsanedir. Foça‘da yeri bilinmeyen Karataş adında taş olduğuna inanılır. Efsaneye göre kim Karataş’a basarsa içine Foça‘da kalma ve burada olma isteği dolar. Karataşı basan kişi mutlaka günün birinde Foça‘ya geri döner.

Foça İle İlgili Sıkça Sorulanlar

Foça’dan Ne Alınır?

Foça’ya geldiğiniz zaman hediyelik eşyalar ve çeşitli aksesuarlar alabilirsiniz. Doğada kurtulan doğal gıdalar ve kurutulmuş otlar ile mutfağınız içinde güzel bir alışveriş yapabilirsiniz.

Eski Foça’nın Neyi Meşhur?

Foça’nın tarihi, mitolojik hikayeleri ve denize meşhurdur. Gelenlerin beğendiği ve bir daha gelmek istediği doğaya sahiptir. Organik pazarı, lezzetli deniz mahsulleri ile de meşhurdur.

Tatil İçin Eski Foça Mı Yeni Foça Mı?

Tatil için Foça‘ya gideceksiniz Eski Foça ile Yeni Foça arasında 20 km mesafe yer alır. Koylar ve plajlar iki yerleşim arasındaki yol aralığında bulunur. Bu sebeple tercihinize göre her iki bölgede de konaklayabilirsiniz. Yeni Foça sahile sıfır konumda olması ve sakinliği ile tercih edilebilir. Daha çok tarihi kalıntılar ve hareket istiyorsanız Eski Foça’yı tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu