Gezilecek Yerler

Urla’da Gezilecek Yerler

Urla’da gezilecek yerler açısından karşımıza pek görülmesi gereken yerleri bu yazımızda değineceğiniz. Eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra çeşitli yapıları ile her zaman tatil severlerin ilk uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir.

İzmir’in güzel coğrafyasının bir diğer yansımalarından bir olan Urla, şehir merkezi konumundan İzmir’e çok yakın olan tatil yerlerinden biridir. Hem tatil yapabilir hem de genel hatları ile İzmir’in eşsiz benzersiz sahillerini de gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Urla’da Büyüleyici 15 Yer

Urla’da büyüleyici 15 yer olarak akıllara çok fazla yer ve mekan gelebilir. İzmir’in bir sürü turistik şehrine olan yakınlığı sayesinde ilk gezi durağıdır diyebiliriz. Çeşitli eğlence mekanları, inzivaya çekilmek için doğal alanların kullanımı ile tatiliniz daha eğlenceli bir hale dönecektir.

Tarihi dokular ve çeşitli deniz sporları aktiviteleri yapmak isteyen kişiler için oluşturulmuş alanları ile birlikte Urla, sizlerin en güzel tatil deneyimlerinizden birini yaşamanız için en özel seçeneklere sahiptir.

Sanat Sokağı

Sanat Sokağı

Sanat sokağı, Urla için vazgeçilmez alanlardan biridir. En merkezi alanlardan biri olan bu yer, çok çeşitli yapısı ile alışveriş yapmak isteyenlerin ilk durağıdır. Bu sokak, adını çeşitli sanatseverlerin ve sanatçıların oluşturdukları sanat atölyeleri gibi etkinliklerin sonrasında almıştır.

Tarihten çok fazla eser taşıyan ve on dokuzuncu yüzyıldan hala günümüze kadar sağlam şekilde duran taş mimarisini bir nevi öncülüğünü almaktadır Sanat Sokağı. Çeşitli etkinliklerin yanı sıra sanat atölyeleri, antikacılar, el işçiliği eserleri ve hediyelikler üzerine pek çok girebileceğiniz mekân bulunmaktadır.

Karantina Adası

Karantina Adası

Karantina Adası, Urla’nın eşsiz benzersiz sahillerine yakınlığı ile bilinir. Yaklaşık olarak 500 m uzaklıkta olduğu bilinen bu adalar, Büyük İskender tarafından yapılmış olan ve tarihi uzaklığı yaklaşık olarak MÖ 225 olduğu bilinmektedir. Yapılan bu yol ile merkez adaya bağlanmıştır.

Yol boyunca palmiye ve çam ağaçları ile çevrelenmiştir. İsminin Karantina Adası olmasının sebeplerinden biri; geçmiş yıllarda ortaya çıkan veba hastalığı sebebiyle olmaktadır. Bu hastalık şüphesi olan kişilere deniz yolu aracılığıyla karantina binalarına taşınmışlardır.  Ancak günümüzde eşsiz deniz güzelliği ve sahili ile karşımıza çıkar. Ayrıca içerisinde Antik Dönem’den kaldığı düşünülen amfi tiyatro bulunmaktadır.

Bademler Köyü

Bademler Köyü

Bademler köyü, yörükler tarafından kurulduğu bilinir. Çevresinde bir sürü badem ağaçları ile çevrili olmasından dolayı ismini almıştır. Köy tiyatroları kapsamında bir köyün sahip olabildiği ilk ve tek tiyatro türüne sahiptir ve aktif olarak gösteriler devam etmektedir.

Doğallığın ve güzelliğin ön planda olduğu Bademler köyü, halk tarafından hazırlanan ve köy meydanına kurulu pazarları ile dikkat çeker. Organik sebze, meyve ve el emeği yiyecek ürünler pazar günleri satışa çıkarılır.

Çeşmealtı

Çeşmealtı

Çeşmealtı, mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Merkeze 5 km civarı uzaklıkta yer alan bu harika yer, berrak denizi ile karşımıza çıkmaktadır. Genellikle çevre bölgelerden gelen turistlerin yazlık tercihlerini yaptığı yerdir. Tarihi yapısı bakımında en eski limanlardan birine sahiptir. Yat ve tekne turizmi konusunda öncü yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çevresinde eşsiz güzelliğin yanı sıra bir sürü konaklama seçeneklerini ve eğlence seçeneklerini Çeşmealtı bünyesinde bulundurmaktadır.

Güvendik Tepesi

Güvendik Tepesi

Güvendik tepesi, büyüleyici doğa manzarasına sahip olması ile birlikte fotoğrafçıların dikkatini çekmektedir. Özellikle gün doğumu ve gün batımı sırasında doğanın eşsiz ve büyüleyici güzelliğini ortaya çıkaran bir yerdir. Bu bölgeyi ziyaret eden kişiler için alternatif vakit geçirebilecekleri tesisler bulunur.

Klazomenai Antik Kenti

Klazomenai Antik Kenti

Klazomenai Antik Kenti, Liman Tepe’de kurulmuştur. Karantina adasını çevreleyen bir bölgeye sahiptir. Çok eski çağlardan kalıntılar olduğu tespit edilmiştir. Ücretsiz giriş seçenekleri ile ziyarete açık olan bu yer için çeşitli zaman kısıtlaması vardır.

Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Necati Cumalı Anı Ve Kültür Evi, Türk edebiyatının saygın isimlerinden biri olan Necati Cumalı’nın yaşamış olduğu evin müzeye çevrilerek sergilendiği yerdir. Yazar hakkında pek çok bilgiyi barındıran bu yeri ziyaret edebilirsiniz.

Malgaca İçmeleri

Malgaca İçmeleri

Malgaca içmeleri, çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Urla’nın sahip olduğu bir diğer doğal güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. İçmeler, hemsu olarak hem de tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Barbaros Köyü

Barbaros Köyü

Barbaros köyü, Ege köylerinin geleneksel yapılarından eserler taşımaktadır. Mavi panjurlar, beyaz evler olarak tam bir Ege kültürünü yansıtmaktadır. Her Haziran ayında Oyuk Festivali yapılır. Bu festivalde birbirinden farklı kıyafetli korkuluklar sergilenirken birbirinden lezzetli yemekler yarışır.

Demircili Koyu

Demircili Koyu

Demircili koyu, plaj uzunluğu bakımından karşımıza çıkmaktadır. Berrak denizi ile karşımıza çıka bu koy, özellikle sörf sporu yapan kişiler açısından sıklıkla ziyaret edilir. Yaz aylarında dalış yapmak isteyen ancak bilmeyen kişilere özel dalış kursları verilmektedir.

Urla İskelesi

Urla İskelesi

Urla iskelesi, çok fazla balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yeni tutulan taze balıklar anında sofranızda yerlerini alabilmektedir.

Urla Koyları

Urla Koyları

Urla koyları, cam gibi suları ile ünlüdür. Her türlü aktivitenin yapılabileceği bu yerde su sporları da oldukça gelişmiştir.

Limantepe

Limantepe

Limantepe, Katolik Çağ’dan Roma dönemine kadar uzanan eşsiz benzersiz yer özellikle ticaret konusunda eski dönemlerde çok fazla kullanılmıştır.Bu dönemlerden kalıntılara sahiptir.

Urla Bağ Yolu

Urla Bağ Yolu

Urla Bağ yolu, şarap kültürünün bin yıllara dayandığı bir bölüme sahiptir. Şarap konusunda çok fazla tarihe sahip olan bu yer; şarap tadımı, yapımı, ve üzüm bağlarını ziyaret edebilir ve doğa harikası yerleri de gezme şansına sahip olabilirsiniz.

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Köstem Zeytinyağı Müzesi, zeytinyağı yapımının yıllara uzanan serüvenlerini konu almaktadır. Çeşitli bölümlerinde zeytinyağı tadımı yapabileceğiniz bu alan yerli ve yabancı pek çok kişiyi konuk etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu