EdirneTürkiye'de Ne Yenir?

Edirne’de Ne Yenir? Geleneksel Lezzetler Sunan 10 Ünlü Mekan

Bugünkü duraklarımızdan biri Edirne! Sizi Edirne’nin kısa tarihini, turistik yerlerini ve en ünlü restoranlarını keşfetmeye davet ediyoruz… Ülkemizin batısında bir sınır kenti olan Edirne’nin kültürü, tarihsel olarak farklı medeniyetlerle iç içe geçmiştir.

Öyle ki, Roma imparatoru Hadrianus tarafından şehir statüsü verilen bu yerleşim, o dönemde Hadrianopolis / Adrianapolis / Adrianapel, Osmanlı kaynaklarında ise Edrinus / Edrinabolu / Endriye olarak anılmıştır. Edirne, I. Murat tarafından topraklarımıza katılmış ve İstanbul’un fethine kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. İmparatorluğun en parlak döneminde Der-i Saadet ve Festivaller Şehri gibi unvanlarla da anılmıştır. Gelişmekte olan imparatorluğun başkenti olarak mimari, kültür ve tıpta da birçok gelişme yaşandı.

Edirne Gezi Rehberi

Edirne’de Ne Yenir, Nereye Gidilir? İşte Edirne’nin gezilecek yerlerinin bir listesi:

 • Selimiye Camii (Mimar Sinan – ustalık eseri)
 • Üç Şerefeli Camii
 • Muradiye Camii ve Mevlevihane
 • Saraçlar Caddesi
 • II. Bayezid Külliyesi – Sağlık Müzesi
 • Meriç Nehri
 • Tunca Nehri
 • Yemiş Kapanı Hanı
 • Eski Camii
 • Büyük Sinagog
 • Sveti Georgi Bulgar Kilisesi
 • Rüstem Paşa Kervansarayı
 • Eski Tren Garı – Kara Tren
 • Kırkpınar Er Meydanı

Edirne Yemek Rehberi

Gezdik gördük ama Edirne’de ne yenir ne içilir, neleri meşhurdur? Edirne yöresel yemekleri şunlardır:

 • Tava Ciğeri – Yaprak Ciğer
 • Ciğer Sarma
 • Acı Badem Kurabiyesi
 • Kavala Kurabiyesi
 • Bulgur Çorbası
 • Büryan
 • Kadınbudu Köfte
 • Soğanlı Tavuk Yahni
 • Zirva
 • Elbasan Tava
 • Mamzana
 • Piyaziye
 • Mutancana
 • Kandilli Mantı

Edirne Mekan Rehberi

Şimdi işin tatlı kısmına geliyoruz, Edirne’de nerede ne yenir?

Aydın Tava Ciğer

 Aydın Tava Ciğer

Edirne’de ciğer nerede yenir? Cevabımız ve ilk durağımız Aydın Ciğer Tava. 1998 yılından itibaren bu işletme her zaman aynı kalitede hizmet anlayışı ile Edirnelilerin ve şehri ziyarete gelenlerin zihninde bir marka haline gelmiştir. Buraya gelin Edirne’nin meşhur ciğer kavurmasını ve köftesini tadabilirsiniz.

Tatlı olarak meşhur peynir helvası ve Hayrabolu tatlısı yöresel seçenekler olacak. Edirne’de “ciğer kızartması” tabiri ciğer pişirmek için kullanılan tavadan gelmektedir. Yaprak kadar ince olduğu için yaprak ciğeri diyenlere de rastlayabilirsiniz. Ek olarak, restoranın ürünleri tamamen yerel markalardan oluşmaktadır.

Adres: Tahmis Çarşısı Sokak  No:8 Edirne

İletişim: 0284 213 99 99

Ciğerci Niyazi Usta

Ciğerci Niyazi Usta

1973 yılında dedesinin köfteci dükkanında sektöre atılan Niyazi Usta, o günden bu yana Edirne’nin yöresel mutfağının en leziz temsilcilerinin tanıtılmasında ve tadılmasında önemli rol oynadı. Niazh rahibinin ciğeri mimarisi de geleneksel bir Edirne evidir. Peki Niazi ustaya gelince ne yemelisiniz? Bu Edirne ciğeri ve kroketçide nar gibi tavada ciğer tam ağzınıza layık! Hayrabolu, acıbadem sultan ve helva peyniri tercih edebileceğiniz yöresel tatlılardan bazılarıdır.

Adres: Mithatpaşa Mahallesi Alipaşa Ortakapı Caddesi No:5/2 Edirne

İletişim: 0284 213 33 72 – 0284 212 52 44

Edirne Ciğercisi Kazım & İlhan Usta

Edirne Ciğercisi Kazım & İlhan Usta

Babadan oğula geçen mirası tadın! Kazım Usta, 1964 yılından bu yana aynı titizlikle mesleğini icra etmektedir; öyle ki oğlu İlhan Usta, dirne ciğer kokusunu korumaya kararlıdır. Kazım ve İlhan Usta’nın menüsünde mercimek çorbası, ciğer tava, yöresel yoğurt, salatalar ve meşhur Hayrabolu tatlısı yer alıyor. Alanında uzmanlaşmak isteyen, menüsünün çeşitliliğine değil pişirdiği ciğerlerin kalitesine önem veren Kazım Usta, denemeye değer 😉

Adres: Dilaverbey Mahallesi Osmaniye Caddesi No:69 Balıkpazarı, Edirne

İletişim: 0284 212 12 80

Köfteci Osman

Köfteci Osman

Edirne’de Selimiye Camii önünde tarih ve lezzet turuna ne dersiniz? Sadece 20 kişi kapasiteli küçük bir dükkan olarak başlasa da bugün Köfteci Osman, Edirne’de yerli halk ve turistler için kaliteli bir köfte markasıdır. Bu restorana gelin ve ana yemek olarak meşhur köfte veya Edirne ciğeri sipariş edin.

Kaşarlı köfte, kuzu kebabı ve karışık ızgara da popülerdir. Köfte Peynirsiz Yapılır mı? Köfteci Osman da piyasaya oldukça güveniyor. Trileçe, kabak tatlısı, peynir helvası ve Hayrabolu tatlısı deneyiminizi tamamlayacak 😉

Adres: Meydan Mahallesi Yediyolağzı Sokak No:16 Edirne

İletişim: 0 284 214 23 23

Gazi Baba Meyhanesi

Gazi Baba Meyhanesi

Edirne’de konaklama planlıyorsanız ve güzel bir akşam geçirmek istiyorsanız Gazi Baba Taverna ilk adresiniz. Fasıl müziği, kaliteli mezeler ve meşhur Edirne lezzetleri eşliğinde bu adreste leziz bir ziyafet sizi bekliyor. Gazi Baba çok kaliteli bir aile işletmesidir ve fiyatlar çok yüksek değildir. Günün her saati özenle hazırlanmış yemeklerin tadını Türk sanat müziği eşliğinde çıkarabilirsiniz. Taze malzemelerle hazırlanan sıcak ve soğuk mezeler, alkollü ve alkolsüz içecekler, meşhur ciğer kızartması ve daha fazlası için Gazi Baba Meyhanesi ideal 😉

Adres: Zindanaltı Caddesi No:139 Edirne

İletişim: 0284 214 50 50

Kırkpınar Kasap & Restaurant

Kırkpınar Kasap & Restaurant

Edirne’nin meşhur ciğer kavurmasını güvenle tadabileceğiniz bir diğer yer ise Kırkpınar. Turistlerin çok rağbet ettiği ciğer, köfte ve rostolarda bu restoranın eti oldukça iddialı. Aynı zamanda temiz ve kaliteli bir yer olan Kırkpınar kasap sucuk konusunda da oldukça başarılıdır. Ayrıca servis çok hızlı. Ana yemeklerinize doğal yoğurdu da eklemenizi öneririz. Tatlı olarak trileçe ve Hayrabolu ile bir parça et veya kaşarlı köfte ile ciğerinizi sonlandırabilirsiniz, buna değecektir.

Adres: Fatih Mahallesi Binevler 1. Kısım No: 24 D: 25 Edirne, Merkez

İletişim: 0284 236 05 36

Kemal Usta

Kemal Usta

Temiz işleyişi, tutarlı lezzet kalitesi ve deneyimli ellerde üretilmiş yöresel ciğeriyle Kemal Usta, Edirne’de ciğer yemek isteyenlerin gözdesi. Ciğerin yanı sıra yoğurt, soğan salatası ve salsa da iştahınızı kabartacak diğer seçenekler. Başta Edirneliler olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan yemeklerinde Kemal Usta’nın da oldukça doyurucu bir payı var. Hızlı servis ve taze malzemeler arasından seçim yapabilirsiniz. Unutmayın, küçük işletme Kemal Usta’da ciğer yiyenler mutlaka peynir helvasını denemeli.

Adres: Alipaşa Ortakapı Caddesi No:3 Edirne

İletişim: 0284 213 64 75

Keçecizade

Keçecizade

1961 yılında kurulan Keçecizade, Edirne’nin meşhur badem ezmesini üreten en eski yer. Her zamanki badem ezmesi ve çikolatalı badem ezmesinin yanı sıra ünlü acı bademli kurabiye, fıstıklı kurabiye, bademli kawara kurabiye, fıstıklı kurabiye, lokum çeşitleri ve özel deva-i misk helvası da bulunuyor. Keçecizade ürünleri ekspres kargo ile üretildiğinde yurdun her yerine tazeliğini koruyarak gönderilebilir. Edirne’den ayrıldığınızda sevdiklerinize tatlı bir hediye de olabilir. Edirne gezinizi geleneksel badem ezmesini tatmadan bitirmeyin 😉

Adres: Eski Camii Karşısı Belediye Çarşısı Edirne

İletişim: 0284 225 24 81

Arslanzade

Arslanzade

Badem ezmesi, Edirne’nin Der-i Saadet (Mutluluk Kapısı) olarak anıldığı dönemde özellikle padişahlar için hazırlanan lezzetli bir tatlıydı. Padişah II. I. Murad döneminde Edirne’de dikilen badem ağaçları sayesinde bu tatlı bol miktarda yapılmıştır. Bademlerin şeker, su ve limonla tahta bir çubuk üzerinde çırpılmasıyla yapılan badem ezmesi, bugün Edirnelilerin vazgeçilmez çeşnisidir. Avrupa’da “badem ezmesi” olarak adlandırılan badem ezmesinin anavatanının Edirne olduğu söylenebilir. Arslanzade, bu köklü lezzet için marka tescilli ve ISO 9001, 22000 sertifikalı bir işletmedir. Bademli ürünlerin yanı sıra fıstıklı, ballı ve safranlı Caravi kurabiyeleri de oldukça ünlüdür.

Adres: Talatpaşa Caddesi Belediye Dükkanları No:2 Edirne

İletişim:  0284 213 15 15

Tatlı Konağı

Tatlı Konağı

Ciğer ve köfte güzeldi, sıra tatlıya geldi… Büyük bir ziyafetin ardından Edirne’den dönmeden tatlı için nereye gidilir? Tabii ki Tatlı Malikane! Bu keyifli mekanda Edirne’nin meşhur peynir helvası ve tahinli Hayrabolu tatlısı en lezzetli tariflerle hazırlanıyor. Ayrıca burada peynir helvası ve dondurma da yapıyorlar. Trileçe çeşidi size daha önce hiç yaşamadığınız bir deneyim yaşatmaya hazır. Ucuz, taze ve lezzetli tatlılar uğramaya değer.

Adres: İkikapılı Han Caddesi Edirne

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu