MuğlaGezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

Turistik yerlerden biri olan dalyan gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine zengin bir yelpaze sunuyor. Yerli ve yabancı turistler Dalyan’ a geldiklerinde birçok aktivite yapma şansına sahip olurlar. Gerek yeme-içme, gerek eğlence, gerek doğa sporları gibi pek çok aktiviteye imkan verir. Dalyan’da her yere ulaşım rahat ve kolaydır. Ulaşım seçenekleri de tatmin edicidir.

Gezilecek ve görülecek pek çok yer var. Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren bir kanal üzerindedir. Dalyan, Fethiye ve Marmaris arasındadır. Dalyan yeşile bürünmüş ormanları, mavilikleri, mükemmel doğası ve köklü tarihiyle turistlerin göz bebeğidir.Muğla ilinin bir tatil kasabasıdır. El değmemiş olan kasaba bu özelliğiyle popülerdir. Kasabanın tarihi dokusu ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Köklü tarihini ortaya koyan pek çok mezar, kalıntı ve buluntular mevcut.

Dalyan gezilecek yerleri kadar yeme, içme ve konaklama bakımından da pek çok seçenek sunuyor. Pek çok restoran, kafe ve birbirinden güzel lezzetler sunan mekanlar hizmet verir. Konaklama için oteller, moteller gibi alternatifleri var.

Dalyan’a ulaşım da son derece kolay. En yakın havaalanı Dalaman Havalimanı’dır. Havalimanı ile Dalyan arası 28 kilometre uzaklıktadır. Dalyan’ın merkezine taksilerle ulaşım yapmak mümkün. Bununla beraber aracı olmayanlar araç kiralayabilirler. Diğer bir seçenek ise transfer hizmetiyle merkeze ulaşmaktır.

Kaunas Kral Mezarları

Muğla ilinin Ortaca ilçesinde yer alır. 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kaya mezarlarının krallara ait olduğu tahmin ediliyor. Yüksek dağlar içine oyularak yapılmış mezarlardır.Kral mezarlarının köklü tarihine rağmen günümüze değin ulaşmış olması dikkat çekicidir. Kral mezarlarının yanı sıra hamam, bazilika ve agora buluntuları da mevcut. Mezarlara ulaşmak için Dalyan Mahallesi’ nden yola çıkılır ve deniz motorlarıyla bölgeye erişim sağlanır.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Kaunas Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti, bir liman kentidir. Roma, Helenistik, Arkaik, klasik ve Bizans dönemleri içinde bir yerleşim yeridir. En dikkat çekici ve bugüne ulaşmış oldukça önemli bir antik kenttir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasındadır.

Kaunas AntiK Kenti

Radar Tepesi

Manzara noktalarından biridir. Nefes Kesene, harika manzaralardan birine sahiptir. Bölgede iki ayrı manzara noktası mevcut. Her iki tepeden de aynı enfes manzarayı izlemek mümkün. Yer aynı zamanda en iyi fotoğrafların çekildiği yer olarak da oldukça popülerdir.Bu tepeye çıkmak için 4×4 araç sahibi olunması gerek. Normal bir araçla tepeye çıkmak zor olduğu kadar risklidir. Eğer böyle bir araç mevcut değilse belli bir yere kadar taksiyle gidilebilir.

Radar Repesi

Sülüngür Gölü

Bir doğa harikasıdır. Muğla’nın Ortaca-Köyceğiz mevkiinde yer alır. Sülüngür gölü, çam ağaçlarıyla çevril harika bir doğayla ziyaretçilerini karşılar. Yeşillikler içinde kalan bir göldür. Göl kenarında nefis bir kahvaltı yapmak ve doğayı yaşamak mümkün. Bölge tam bir piknik alanıdır. Piknik için tahta masalar mevcuttur. Bununla beraber gölün çevresinde yürüyüş yapılır ve bisiklete binilir. Doğa severler için en ideal yerlerden biridir. Sülüngür gölüne Dalyan merkezden İztuzu caddesinden devam edilerek on dakika sürede ulaşılır.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Alagöl

Dalyan’ın doğa harikalarından biridir. Alagöl, tektonik bir göldür. Bu nedenle suyun sıcaklığı son derece idealdir. Bu gölde tekneyle gezmek ve suya girmek mümkün.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Yuvarlak Çay

Yuvarlak çay, cennetten bir parça gibidir. Dalyan merkeze yarım saatlik bir mesafededir. Çay, yuvarlanarak akmasından dolayı bu adı almıştır. Çayın buz gibi suyu vardır. Tertemiz bir havaya sahiptir. Yuvarlak çay, her mevsim ziyaretçi akınına uğrar. Fotoğraf çekimleri için de sıklıkla tercih edilen yerlerden biridir. Çayın etrafında nezih ve temiz restoranlar mevcut. Kahvaltı ve akşam yemekleri için tercih yapılacak pek çok mekan ziyaretçileri ağırlıyor.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye kaplıcaları, dünyanın ikinci büyük radioaktif kaplıcası olma özelliği taşır. Çamurla şifa dağıtan bir kaplıcadır. Kaplıcalar ve çamur banyoları, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, romatizma, ruhsal yorgunluk, metabolizma bozuklukları, cilt ve kadın hastalıkları gibi pek çok hastalık için şifa kaynağı olarak hizmet verir. Karayolu ya da deniz yoluyla kaplıcalara rahatlıkla ulaşım sağlanır.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

İztuzu Plajı

Dalyan’ın en meşhur yerlerinden biridir. Plaj harika bir güzelliğe sahip olmakla birlikte sahilin iki bölümden oluşması da dikkat çekicidir. Sahilin bir tarafı tuzlu su diğer tarafı ise tatlı su gölüdür. İztuzu plajı The Time Gazetesi’ ne haber olmuştur Haberde Avrupa’ nın en iyi açık alanı olarak kabul edilmiştir.

Tertemiz bir plaja sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin tertemiz sularda yüzeceği ve kumsalda gönlünce güneşleneceği bir plajdır. Özellikle yaz mevsiminde ziyaretçilerin akınına uğrar.

Plaj, yaralı kaplumbağaların tedavisi için de önemlidir. Zira alanca caretta carettaların tedavi merkezi bulunur. Caretta carettalar Mayıs ve Eylül aylarında kaplumbağaların yumurta bıraktığı yerdir. Bu nedenle bu dönemlerde akşam saat 20:00’ den sabah 08:00 ‘e kadar plaj kullanılmıyor. Böylece caretta carettaların da üremeleri koruma altında gerçekleşiyor.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Ekincik Koyu

Ekincik koyu, eşsiz güzelliktedir. Koyun estetiği, temiz havası ve maviliği görenleri adeta büyülüyor. Bu koyda tekne turları yapılır. Tekne turlarının durak noktası olma özelliği de taşır. Dalyan gezisi sırasında günübirlik tekne turlarına katılarak bu güzel koyu görülebilir. Koyun diğer bir özelliği ise Caretta Caretta Kaplumbağalarının yumurtladığı yer olmasıdır. Bu özelliğiyle de ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Sakinliği ve huzur veren atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

Köyceğiz Sığla Ormanı

Alan Dalyan’a on dakika mesafede yer alır. Ormanların sayısı bir hayli azalsa da korunmaya çalışılıyor. Ormanda biyolojik çeşitlilik fazla. Yeşilin zenginliği ziyaretçileri etkisi altına alıyor. Alan içinde trekking rotaları ve bisiklet yolları bulunuyor. Doğa severler ormanda bu aktiviteleri gerçekleştirebilirler.

Dalyan Gezilecek Yerler Gidelimmi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu