Gezilecek Yerler

Türkiye’de 10 Muhteşem Koy

Göl, deniz ya da okyanusların karaların içine doğru yaptığı girintilere koy denilir. Türkiye koy oluşumu olarak büyük bir zenginliğe sahip ülkedir. Bulunan koyları büyük koylar, küçük koylar olarak sınıflandırmak mümkündür.

Tekne İle Keşfedebileceğiniz 10 Muhteşem Koy

Ülkemizde tekne ile keşfedebileceğiniz birbirinden güzel 10 muhteşem koy bulunuyor.

Bu koyları sıralamak gerekirse:

 • Armutlu Su Koyu / Datça
 • Fırnaz Koyu / Kalkan
 • Kızkumu Koyu / Marmaris
 • Dişlice Adası / Marmaris
 • Sedir Adası / Marmaris
 • Kızıl Koy / Bodrum
 • Gökgemile Koyu / Fethiye
 • Orak Adası / Bodrum
 • Kekova Adası / Demre
 • Sazak Koyu / Adrasan

Bu koyları tatil yapmak istediğiniz zaman, kalabalık yerlerden kaçmak istediğiniz zaman sadece tekne ile gezilen bu koyları tercih ederek mavilik üzerinde güzel bir gezi planlayabilirsiniz. Yazımızın devamında bu koyların özelliklerini detaylıca bulabilirsiniz.

Armutlu Su Koyu / Datça

Datça koyu Muğla iline bağlı bir ilçede bulunur. Strabon’un ünlü sözü olan ‘Tanrı uzun yaşamasını istediği kullarını buraya gönderir’ dediği masmavi suları ile insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip olan koydur.

Armutlu su koyu, Armutlu burnunun hemen kuzeyinde bulunan küçük bir koydur. Kıyılarında dik çam ağaçları bulunur. Küçük bir koy olduğu için genellikle az sayıda tekne bulunur. Hava şartları uygun olduğunda ise gece de bu koyda kalma imkanı bulunuyor. Suları tertemiz olduğu için Akvaryum Koyu da denilmektedir.

Armutlu Su Koyu / Datça

Fırnaz Koyu / Kalkan

Kalkan Antalya batısında bulunan Kaş’a bağlı küçük bir sahil kasabasıdır. Fırnaz koyu Yeşilkoy mevkiinde bulunur. Deniz keyfi yapmanız için tercih edebileceğiniz koyların başında gelir. Bu koy ekstra bir özellik olarak ise çamur banyosu yapabilmeniz için ufak bir plajı da içinde barındırıyor Fırnaz koyunda bulunan bu şifalı çamuru cildinize uygulamadan koyu terk etmemeniz önerilir.

Fırnaz Koyu / Kalkan

Kızkumu Koyu / Marmaris

Bu koy için söylenen bir efsane bulunmaktadır. Bu efsanede kralın kızı ile fakir bir balıkçının aşk hikayesi üzerine kuruludur. Kral kızının balıkçı ile buluşmasını istemediği için kralın kızı balıkçı sevgilisiyle gizlice buluşmak için gece vakti kumsaldan fener yakarmış. Kralın kızı feneri yakınca balıkçı sevgilisi bu ışığa doğru gider ve gizlice buluşurlarmış.

Kral bir gün bu gizli buluşma yöntemini öğrenmiş ve çok sinirlenmiş. Bir gece kızını feneri yakarken yakalar ve balıkçının öldürülmesi için emir verir. Kralın kızı askerlerden kurtulmayı başarır ve balıkçı sevgilisinin kayığına doğru koşmaya başlar.

Bir mucize gerçekleşir ve kızın ayağının bastığı yerlerde kumlar oluşmaya başlar. Oluşan bu kumlar kralın askerleri yaklaştıkça yok olur böylece askerler denizde boğulur. Kız ve balıkçı sevgilisi kavuşur fakat kralın askerlerinden birinin attığı ok kıza isabet eder ve kızın vücudu kanamaya başlar.

Kızın bastığı yerde oluşan kumlar kana bulanmış olur. Balıkçı ise sevgilisini kucaklar ve ortadan kaybolurlar. Onları bir daha gören ise olmamıştır. Böyle bir efsaneye dayanan bu koyun uzunluğu 600 metreyi bulan kumdan oluşmuş, etrafı çam ormanlarıyla kaplı eşsiz bir güzelliktir.

Kızkumu Koyu / Marmaris

Dişlice Adası / Marmaris

Bu ada ise ismini kayalık yapısından alıyor. Dişlice adasının kayalık yapısı uzaktan bakıldığında dev dişleri andırıyor. Oluşum yapısına bakıldığında volkanik patlamalar sonucu oluşmuştur. Tekne ile ulaştıktan sonra bu koy kayalık tepelerine tırmanmak için sizlere fırsat sunuyor. Tırmanış yaparken kaymayan ayakkabılar tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Dişlice Adası / Marmaris

Sedir Adası / Marmaris

Bu koy için de bir efsane bulunuyor. Bu efsane ise Kleopatra’nın burada yüzdüğü ve adadaki ünlü plajın ismini aldığı Kleopatra’nın isteği üzerine adada hiç kum bulunmadığı için büyük aşkı Sezar’ın emri ile Afrika’dan kum getirildiğidir.

Bu efsane dışında esas olarak kumların oluşumu olarak jeolojik nedenler gösteriliyor. Bu koydan kum çıkarmak yasaklanmıştır ve koruma altına alınmıştır. Sedir adası ismini almasının nedeni ise çokça bulunan sedir ağaçlarıdır fakat günümüzde sedir ağaçları pek kalmamıştır.

Sedir Adası / Marmaris

Kızıl Koy / Bodrum

Bu koy sizi kendine hayran bıraktıracak bazı güzellikler içeriyor.

Bu güzellikler:

 • Berrak bir su
 • Yeşilliklerle dolu etraf
 • İnsanın içini huzurla dolduran bir sakinlik.

Bu özellikleri ile kendisine hayran bıraktıracak eşsiz bir koydur.

Kızıl Koy / Bodrum

Gökgemile Koyu / Fethiye

Bu koy diğer koylara nazaran tur teknelerinin daha az uğradığı sakin bir koydur. Ağaçlarla kaplı iki burun arasında ıssızlık içerisinde Akdeniz’e uzanan bir koydur. Daha çok dinlenme noktası olarak tercih edebilirsiniz.

Gökgemile Koyu / Fethiye

Orak Adası / Bodrum

Orak adası olarak adlandırılmasının nedeni adanın ucunun orak şeklinde olmasıdır. Bodrumda bulunan bu koy tertemiz suları ile hem dalış yapmak isteyen ziyaretçilerin hem de yüzmek isteyen ziyaretçilerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği koylardan birisidir. Yamaçları zeytinliklerle kaplı bu ada ilginç duvarıyla dalış yapmak için eşsiz bir dalış noktası olarak kabul ediliyor.

Orak Adası / Bodrum

Kekova Adası / Demre

Bu eşsiz koy ise doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Bu koyu ziyaret ederseniz Dolkisthe Antik Kenti’nin yaşanan depremler ve oluşan yer kaymaları ile suyun altında kaldığı ve kalıntılarının hala gözle görülebilir olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Böylece geziniz kültürel gezi olma özelliği de kazanmış olacaktır. Adada pek bir yerleşim bulunmuyor ama ziyaretçiler için kalacak pansiyonlar ve yemek yerleri bulunuyor. Bu koyun bir diğer özelliği ise dalış yapmanıza imkan sunuyor olmasıdır.

Kekova Adası / Demre

Sazak Koyu / Adrasan

Bu koy sunduğu imkanlar arasında konaklama imkanı olmayan bir koydur. Dolayısıyla kamp yapmayı seviyorsanız gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bu koyda içinizin huzurla dolacağı doğa yürüyüşleri yapma imkanınız da bulunuyor. Bir diğer özelliği ise keyifle yüzerken görebileceğiniz sevimli caretta caretta kaplumbağalar da vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu