Gezilecek Yerler

Batum Gezilecek Yerler 2024

Batum gezilecek yerler Karadeniz’e komşu olan Batum’a seyahat planlayan kişilerin bilmesi gereken bilgiler arasındadır. Gürcistan’ın büyük kentlerinden olan Batum ılıman iklimi, turistik yerleri, botanik bahçesi, temiz plajları ve parkları ile insanların ilgi odağı olabilecek özelliklere sahiptir.

Türkiye’ye yakın konumda olması sebebiyle Türkler tarafından ilgi gören Batum gezilecek yerler gezi planlarını kolaylaştıracaktır.

Batum Gezilecek Yerler Listesi

Batum, Gürcistan’a bağlı özerk cumhuriyetlerden olan Acara’nın başkentidir. Karadeniz’e yakınlığı nedeniyle liman kenti özelliğine sahiptir. Geçmişte Sovyet Rusya egemenliğinde olan kent o dönemin izlerini tanıyan yapıları ile dikkat çeker.

Ayrıca ılıman iklimi ile yıl boyu tatil imkanı sunarak insanların ilgisini çeken Batum gezilecek yerler listesi;

 • Avrupa Meydanı
 • Astronomik Saat
 • Piazza
 • St. Nicolas Kilisesi
 • Batum Bulvarı
 • Miracle Park
 • Panoramik Dönme Dolap
 • Alfabe Kulesi
 • Sea Port
 • Chacha Kulesi
 • Poseidon Çeşmesi
 • Batum Tiyatrosu

Batum’da bulunan bu yerler hafta sonu tatilinde ulaşım sağlanarak gidilebilecek konumlarda bulunur. Türkiye dışında bir ülke kentinin tarihi, doğal ve turistik güzelliklerine tanıklık etmek isterseniz Batum ideal tercih olacaktır. Sizler için hazırladığımız Batum gezilecek yerler haritası verdiğimiz listedeki yerleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı

Avrupa Meydanı Gürcistan Batum gezilecek yerler arasında görmek için ilk tercih edilecek yerdir. Batum’un merkezinde bulunan Avrupa Meydanı mimari yapısıyla ilgi çekici durumdadır. Meydanda 19.yy da yapılmış olan pek çok mimari yapı vardır.

Avrupa Meydanı sahip olduğu kafe, restoran, mağaza, havuz ve çeşmeleri ile Batum halkının gün boyu akın ettiği yerler arasında bulunur. Ayrıca meydan sahip olduğu Medea Anıtı ve Astronomik Saat Kulesi ile dikkat çeker. Bu iki yapı insanlara fotoğraf çekme imkanı sunar.

Astronomik Saat

Astronomik Saat

Astronomik Saat, Avrupa Meydanı’nda bulunan ve Gürcistan gezilecek yerler listelerinin en önemli yapılarındandır. Meydanda bulunan Memed Abashidzade Bulvarı’nda yer alan saat Unesco tarafından koruma altındadır.

National Bank of Georgia binasında bulunan kulede yer alan saat insanların zamanı takip etmelerine yardımcı olur. Bunun dışında gezegenlerin, ayın ve takım yıldızlarının konumlarının öğrenilmesine yardımcı olur. Saatin önünde ise saatin çalışmasıyla ilgili insanlara bilgi veren bir yazı bulunur.

24 saat ziyaret edilebilecek bir konumda olan Astronomik Saat selfie çekmek isteyen kişiler tarafından ilgi görür.

Piazza

Piazza

Batum gezilecek yerler listesinde tanıyacağınız diğer yer Piazza’dır. Piazza Batum’un en popüler meydanıdır. Vazha Orbeladze isimli mimar tarafından tasarlanan meydan kompleks yapı şeklindedir. 5700 metrekare üzerine inşa edilen meydan çok sayıda restoran, bar, kafe ve otele ev sahipliği yapar.

Mozaikler ve mimari yapılarıyla dikkat çeken Piazza Meydanı 24 saat boyunca hareketlidir. Yabancı turistlerin gezi için tercih ettikleri meydan yerli halk tarafından yeme, içme ve eğlenme amacıyla tercih edilen adrestir.

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi

St. Nicolas Kilisesi Batum gezisinde görülmesi gereken tarihi mekandır. 1865-1871 yılında Rumlar tarafından yapılan ve Osmanlı padişahına sunulan kilise Bizans mimarisinden izler taşır. Geçmişi 150 yılı bulan kilise günümüzde Gürcü-Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olarak hizmet verir.

1999 yılında restorasyon geçiren St. Nicolas Kilisesi’nin iç duvarlarındaki süslemeler ise 2002 yılında yenilenmiştir. İç mekanda yer alan dini motifler kiliseyi ziyarete gelen kişilerin ilgisini çeker.

Piazza Meydanı’nda yer alan St. Nicolas Kilisesi kentin en eski kilisesidir. Rum ve Bizans tarihinin izlerini taşıyan kilisenin gün boyu ücretsiz şekilde ziyaret edilmesi mümkündür.

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı

Batum Bulvarı batum da gezilecek görülecek yerler turunun önemli rotalarındandır. Bulvar sahil şeridinde yer almakta olup sahil kenarında vakit geçirmek isteyenlere hitap eder. İnsanların vakit geçirmeleri için açılmış olan çok sayıda kafe, park, bar ve restoranlara sahiptir.

Batum Bulvarı’nın uzunluğu 7 km ölçüsündedir. Böylelikle insanlara uzun yürüyüş imkanı sunar. Ayrıca bulvarda bisiklet tutkunları için hazırlanmış bisiklet parkurları vardır. Bu parkurlarda keyifli bisiklet sürüşü yapmak mümkündür. Ayrıca bisiklet kiralanarak binme imkanı da bulunur.

Miracle Park

Miracle Park

Batum gezilecek yerler içinde insanlar tarafından en çok ziyaret edilen yapı Miracle Park’tır. Halk arasında Mucize Park olarak anılan park Batum Bulvarı’na yakın konumdadır. Park içerisinde kentin önemli simgeleri bulunur ve bu yapılar parka gelen kişiler tarafından ziyaret edilir.

Miracle Park içinde bulunan yapılardan bazıları şunlardır; Ali ve Nino Heykeli, Alfabe Kule, Sea Port, Chacha Kulesi, Batum Feneri ve Panaromik Dönme Dolap’tır. Yeşillikler içerisinde bulunan parkta yapıları görmenin dışında yürüyüş ve bisiklet sürüyüşü yapmakta mümkündür.

Panoramik Dönme Dolap

Panoramik Dönme Dolap

Miracle Park’da bulunan yapılardan biri Panaromik Dönme Dolap’tır. Dönme dolabın yüksekliği 55 metre olup şehrin ve Karadeniz kıyısının yukarıdan izlenmesi mümkündür.

Ferris Wheel isminde de anılan Panaromik Dönme Dolap’a alınabilecek maksimum insan sayısı 250 olurken dönüş süresi ise 10 dakikadır. Bu sayede manzaranın uzun süreli izlenmesi ve keyif alınması mümkündür.

Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi 2012 yılında Gürcü alfabesinin önemini vurgulamak için inşa edilen bir yapıdır. Miracle Park’ta bulunan kulenin yeri ise dönme dolabın yanıdır.

Alfabe Kulesi alüminyum malzeme kullanılarak çift sarmal şeklinde üretilmiştir. Bu nedenle DNA sarmalını andıran bir görünüşe sahiptir. Kulenin yüksekliği ise 130 metredir.

Sea Port

Sea Port

Sea Port Batum’da eğlenceli aktivitelere katılmak isterseniz tercih edebileceğiniz bir adrestir. Batum limanında bulunan Sea Port sayesinde tekne turu, botlu delta kanat, sürat teknesi turu ve yelkenli turu yapma imkanı vardır.

Chacha Kulesi

Chacha Kulesi

Chacha Kulesi batum gezilecek yerler gürcistan batum listemizin önemli yapılarındandır. İzmir Saat Kulesi’ne benzerliği ile dikkat çeken kule Miracle Park içindedir.

Chacha Kulesi’nin yüksekliği 25 metre olup kulenin önünde 4 çeşme vardır. Bu çeşmelerden her gün Chacha isimli yöresel içki akar. Bu içkinin ziyaretçiler tarafından tüketilmesi mümkündür. İçkinin çeşmelerden akış saati ise 19.00 olarak belirlenmiştir.

Poseidon Çeşmesi

Poseidon Çeşmesi

Poseidon Çeşmesi Gürcistan Batum ziyaretinde yer verilmesi gereken yapılardandır. Neptün Çeşmesi olarak da anılan yapı 5 parçalı heykel ve çeşmedir. Bolonya topraklarında bulunan Neptün Heykeli’nin kopyası olarak yapılmıştır.

Batum Tiyatro Meydanı’nda bulunan tarihi çeşme 2011 yılında altınla kaplanmıştır. Dikkat çekici görünümü sayesinde meydana gelen kişiler tarafından fotoğrafı çekilir.

Batum Tiyatrosu

Batum Tiyatrosu

Batum Tiyatrosu, Batum gezilecek yerler turunun vazgeçilmeyecek yapılarından biridir. Tiyatro 1884 tarihinde Sovyetler Birliği döneminde inşa edilmiştir. Roma mimarisi ile yapılmış olan Batum Tiyatrosu 450 kişi kapasitesine sahiptir.

Miracle Park içinde bulunan tiyatro günümüzde de işlevini sürdürür. Bu tiyatronun en önemli özelliği ise oyunların tamamının Gürcü dilinde sergileniyor olmasıdır.

Batum Yeme İçme Yerleri

Batum gezilecek yerler tamamlayan kişilerin Batum’un ünlü yemeklerini tatmadan şehirden ayrılmamaları gerekir.

Şehre gelen kişilerin tercih edebilecekleri kaliteli ve nezih mekanlar ise şunlardır;

 • Old Boulevard
 • Retro
 • Cafe Adjara
 • FanFan

Bu mekanlarda tercih edilebilecek yiyecek çeşitliliği oldukça fazladır. Ziyarete gelen kişilerin şef önerilerini dinlemeleri veya damak tatlarına uygun yiyecekleri sipariş etmeleri mümkündür.

Old Boulevard

Old Boulevard

Batum’da yeme içme için tercih edilebilecek ilk mekan Old Boulevard isimli mekandır. Gürcü lezzetlerinin ağırlıklı olarak sunulduğu restoranda deniz mahsulleri ve ızgara et siparişi mümkündür.

Old Boulevard restoranın geniş şarap çeşitliliği vardır ve special şaraplar tadılır. Restoran Ninoshwili Bulvarı’nda yer alır.

Retro

Retro

Retro Batum lezzetlerini tatmak için seçilebilecek diğer adrestir. Mekan özellikle Haçapuri yemek için tercih edilir. Ayrıca şehrin en iyi Haçapuri’sinin burada olduğu konusunda iddialıdır.

Retro isimli mekanda Haçapuri yemek isteyen kişilerinse Zurab Gorgiladze Sokak’a ulaşım sağlamaları gerekir.

Cafe Adjara

Cafe Adjara

Gürcistan yemeklerinden yemek isteyen kişilerin gidebilecekleri mekanlar içinde Cafe Adjara ismindeki mekan vardır. Bu mekanda birbirinden usta aşçılar tarafından yapılan Gürcistan yemekleri sipariş edilir.

Ayrıca ülkenin ünlü şarapları ile yemeklerin daha lezzetli hale getirilmesi mümkündür. Cafe Adjara’da sunulan yemekleri yemek isteyen kişilerine Kutaisi Sokak No 11 adresine ulaşmaları gerekir.

Fanfan

Fanfan

Batum fast food yemek isteyenler için önerebileceğimiz adres ise FanFan isimli mekandır. Ninoshvili Bulvarı’nda bulunan FanFan’da midye, hamburger, tart ve turta gibi lezzetleri tatmak mümkündür.

Sonuç

Batum 2 günde gezebileceğiniz sahil kentidir. Karadeniz sahil şeridinde bulunması ve Türkiye’ye yakınlığı sayesinde uzaklaşmadan yurt dışı turu yapmanız mümkündür.

Tatilde gideceğiniz yer Batum olursa gidelimmi.com farkıyla hazırladığımız Batum gezilecek yerler içeriği sayesinde nereyi görmeliyim? Araştırması yapmanıza gerek olmadan geziye başlarsınız.

Sık Sorulan Sorular

Batum Neyi İle Ünlü?

Batum Lopio, Hınkal, Haçapuri, Ostri, Gürcü turşusu, Natakhtari, Sulguni peyniri ve Elma Tatlısı ile ünlü olan bir liman kentidir.

Batum Kaç Saatte Gezilir?

Batum’u gezmek isteyenlerin 48 saatte geziyi tamamlamaları mümkündür. Konaklama için tercih edilebilecek nezih tesisler mevcut olup sıkıntı yaşanmadan konaklama yapılır.

Batuma Gidince Ne Yapılır?

Batum’a gidince yapılacak ilk şey Piazza, Avrupa Meydanı, Batum Meydanı ve Tiyatro Meydanı gibi yerleri gezmektir. Bunun dışında Batum’un lezzetli yemeklerini tatmak ve sahil şeridinde popüler olan aktivitelere katılmak gerekir.
@gidelimmi
Daha fazla gezilecek yerler yazısı için –> https://www.gidelimmi.com/gezilecek-yerler/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu