Gezilecek YerlerGidilir Mi?

Türkiye’de Tren İle Gidilebilecek Yerler

Türkiye’de insanların tren aracılığıyla yolculuk yapmaları ve yeni yerler görmeleri mümkündür. Bir dönem önemini yitiren tren yolculuğu son yıllarda yeniden ilgi görmeye başlamıştır.

Yolculuk süresi diğer araçlara oranla fazla olmasına karşın trenle yolculuk insanlar için keyifli ve unutulmaz olur. Bu nedenle Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler nereler araştırdık ve bir içerik hazırladık.

Türkiye’de Tren İle Gidilebilecek 12 Yer

Türkiye’de trenle gezi planlayanların gidebilecekler çok sayıda rota bulunur. Yataklı, yemekli ve pulman vagona sahip olan trenler aracılığıyla bu rotalara ulaşmak kolaydır. Gezinin keyfi ise güzergah üzerindeki manzaraları izlemekle geçer. Doğu ekspresi turu gibi popüler tren turları sayesinde tatil yapma imkanı da bulmak mümkündür.

Tren aracılığıyla ülkenin 7 bölgesine de ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak insanların tercihine bağlı olarak 12 yer tren yolculuğunda popüler hale gelmiştir. Bu yerlere gitmek ise sürekli yolcu taşıyan ünlü trenler aracılığıyla gerçekleşir. Bu trenler Konya Mavi, 4 Eylül Mavi, İzmir Mavi trenleri ile Erciyes, Ankara, Fırat, Ege, Göller, Van Gölü, Doğu ve Güney Kurtalan Ekspresi trenleridir.

Konya Mavi Treni

Konya Mavi Treni

Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler Konya/İzmir yolculuğu ile başlar. Bu yolculuk haftanın 7 günü aksaklık olmadan Konya Mavi Treni aracılığıyla gerçekleşir. Başlangıç yeri Konya olan yolculuk İzmir Basmane ilçesinde son bulur. Aynı şekilde İzmir Basmane’den Konya’ya geri dönüş yapmak ta mümkündür.

2017 yılından beri çalışan Konya Mavi Treni’nde gerçekleşen yolculuk 12 saat sürer. Konya’dan İzmir’e gidecek kişiler için tren 19.00’da hareket eder. Varış durağı ise İzmir Basmane olur. İzmir’den Konya’ya gidecekler için ise 20.05’te hareket eder.

Bu yolculuklar sırasında tren 32 duraktan geçerek adrese varır. Yıl boyu yolculuk imkanı veren trende bulunan yemekli, kuşetli, pulman ve yataklı olmak üzere 4 farklı vagon bulunur.

Erciyes Ekspresi

Erciyes Ekspresi

Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler Kayseri/Adana yolculuğu ile devam eder. Yıl boyu yapılan bu yolculuğu sunan tren ise Erciyes Ekspresi’dir. Bu tren ile hem Kayseri’den Adana’ya hem de Adana’dan Kayseri’ye seyahat etmek mümkündür. Bu seyahatlerin süresi ise ortalama 6 saattir.

Erciyes Ekspresi ile tren gezisi yapacaklar için Kayseri’den tren 07.30’da hareket eder ve varış 13.26’da gerçekleşir. Tersi istikamette Adana’dan trenin kalkışı 16.30’da gerçekleşirken Kayseri’ye varış ise 22.35’te gerçekleşir. Saatlerde sapmanın olabileceği bu yolcukları sağlayan trende bulunun vagon türü ise pulman vagondur ve bu vagonlar 2+1 şeklinde düzenlenmiştir.

4 Eylül Mavi Treni

Tren yolculuğu için kullanılabilecek trenlerden bir tanesi 4 Eylül Mavi Treni’dir. Bu tren vasıtasıyla Ankara ile Malatya arasında yolculuk yapmak mümkündür. Güzergah için seferler haftanın tüm günlerinde düzenlenmekte olup sefer süresi ise 14.30 saattir.

Malatya’dan Ankara’ya dönüş seferi de bulunan 4 Eylül Mavi Treni ülkedeki ana hat trenler arasında bulunur. Güzergah boyunca ortalama 26 istasyon geçilen trende bulunan vagonlar ise örtülü kuşetli ve pulman vagonlardır.

İzmir Mavi Treni

İzmir Mavi Treni

Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler İzmir Mavi Treni güzergahı ile devam eder. Ülkedeki üç mavi trenden biri olan İzmir Mavi Treni’yle 1983 yılından beri Ankara ile İzmir şehirleri arasında yolculuk yapılır. Bu yolculuğun süresi ise 13s 40dk olarak hesaplanmıştır.

İzmir’den Ankara güzergahına İzmir Mavi Treni ile gidecek kişiler için yolculuk 19.05’te Basmane durağından başlar. Ankara’ya varış ise 07.57’de gerçekleşir. Şehirlerarası keyifli yolculuk sunan İzmir Mavi Treni’nde ise üç tip vagon bulunur. Bu vagonlar yemekli, yataklı ve pulman vagondur.

Ankara Ekspresi

Ankara Ekspresi

Ana hat trenlerinden biri olan Ankara Ekspresi insanlara Ankara ile İstanbul arasında tren yolculuğu yapma imkanı sunar. İlk olarak 1975 çalışmaya başlayan trenin ikinci açılışı ise 2017 yılında olmuştur. Her gün sefer bulunan Ankara Ekspresi’ni tercih eden kişilerin İstanbul’a ulaşmaları için 8.30 saatlik yolculuk yapmaları gerekir.

Yataklı vagonlar vasıtasıyla yolculuk imkanı veren Ankara Ekspresi’nde yolculuk Ankara’da 22.00’de başlarken İstanbul’da yolculuk saati 22.05’tir. İstanbul’daki varış durağı ise Halkalı durağıdır. Bu güzergahlar arasında yolculuk yapacak kişilerin İstanbul’a ulaşmak için 221 TL bilet ödemesi yapmaları gerekir.

Pamukkale Ekspresi

Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler Pamukkale Ekspresi güzergahı ile devam eder. Tren sayesinde kişilerin Denizli ile Eskişehir arasında yolculuk yapmaları mümkündür. Bu güzergahtaki tren yolculuğu yaklaşık 8 saat sürer. Bu yolculuk 2+1 koltuklu pulman vagonlarda gerçekleşir.

Pamukkale Ekspresi ile Denizli’den Eskişehir’e gidecekler için yolculuk 09.45’te başlar ve 18.11’de sona erer. Eskişehir’den Denizli’ye gidecekler içinse yolculuk 11.10’da başlar ve 19.33’te sona erer. Bu süreler boyunca tren 26 duraktan geçer.

Fırat Ekspresi

Fırat Ekspresi

Fırat Ekspresi tren yolculuğu için tercih edilebilecek ana hat trenlerindendir. Bu tren aracılığıyla Elazığ ile Adana arasında seyahat edilir. Bu seyahatin süresi ise 10.30 saat kadar sürer. Elazığ ve Adana’nın güzelliklerine tanıklık etmek isteyen kişilerin yılın her günü Fırat Ekspresi için bilet alarak gezi gerçekleştirmesi mümkündür.

Fırat Ekspresi aracılığı ile Elazığ’dan Adana’ya gidecekler için tren pulman vagonlar ile hizmet verir. Bu vagonlarda 2+1 konaklama yapmak mümkündür. Geniş koltuklar sayesinde rahat bir yolculuk geçirilir.

Ege Ekspresi

Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler Ege Ekspresi güzergahı ile devam eder. Ege Ekspresi vasıtasıyla İzmir ile Eskişehir arasında yolculuk yapılır. 1978 yılından beri hizmet veren trenle yapılan bu yolculuğun ortalama tamamlanma süresi 11s 30 dk’dır.

Ege Ekspresi aracılığıyla Eskişehir’den hareket 13.50’de başlar ve 00.02’de İzmir Basmane durağında sona erer. Trenle İzmir Basmane’den hareket 06.50’de başlar ve 16.59’de Eskişehir’de sona erer. Bu yolculuk boyunca tren ortalama 35 duraktan geçer. Bu güzergahta yolculuk eden kişiler İç Batı Anadolu ve Ege şehirlerini görme imkanı bulurlar. Her gün çalışan bu trenle yolculuk ise pulman vagonlarla gerçekleşir.

Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi doğu bölgesine tren yolculuğu yapmak isteyenler için çalışan ana tren hattıdır. Bu hat aracılığıyla Ankara ile Bitlis (Tatvan) arasında yolculuk yapılır. Trenle yapılan sefer sayısı ise haftada 2 sefer şeklinde belirlenmiştir.

Van Gölü Ekspresi ile Ankara’dan Tatvan’a gidecek kişiler Pazar ve Salı günü yolculuk yaparlar. Tatvan’dan Ankara’ya gidecekler ise Perşembe ve Salı günü yolculuk yaparlar. Trenin hareket saati 10.30 iken varış saati 11.57’dir. Yapılacak yolculuğun süresi ise 25-26 saat arasındadır. Bu tren yemekli, yataklı, kuşetli ve pulman vagonlarla hizmet verir.

Göller Ekspresi

Göller Ekspresi

Trenle gidilebilecek yerler Göller Ekspresi güzergahını da içine alır. Bu tren Isparta ile İzmir arasında yolculuk yapılmasını sağlar. Bu yolculuğun süresi ise 8 buçuk saatle sınırlıdır.

1978 yılından beri çalışan Göller Ekspresi pulman vagonlarla yolculuk sunar. Bu yolculuklar için İzmir’den hareket 23.05’te başlar ve 07.40’ta Isparta’da sona erer. Isparta’dan hareket ise 22.10’da başlarken 06.58’de İzmir Basmane’de sona erer. Her gün sefer bulunan Göller Ekspresi pulman vagonlu olarak çalışır.

Güney Kurtalan Ekspresi

Güney Kurtalan Ekspresi

Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler Güney Kurtalan Ekspresi rotasını da içerir. Bu trenle Ankara’dan Siirt Kurtalan’a kadar yolculuk yapılır. Bu yolculuğun gerçekleşme süresi ise 25-25.30 saattir.

Güney Kurtalan Ekspresi ile Kurtalan’dan Ankara’ya Pazartesi-Çarşamba-Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri sefer vardır. Ankara’dan Kurtalan’a sefer günleri ise Pazartesi-Çarşamba-Perşembe-Cuma ve Cumartesi günleridir. 1983 yılından beri çalışan tren 4 farklı vagona sahiptir. Bu vagonlar kuşetli, pulman, yemekli ve yataklı vagon şeklindedir.

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi

Tren tatili planlayanlar tarafından popüler olan anahat treni Doğu Ekspresi ismini alan trendir. 1959 yılından beri çalışan tren Ankara ile Kars arasında yolculuk yapmayı sağlar. Bu yolculuk sayesinde İç Anadolu ve Doğu illerini yakından görme fırsatı doğar. Karşılıklı her gün düzenlenen tren yolculuğunun süresi ise 26 saattir. Keyifli yolculuk sunan tren ise yolculara yemekli, örtülü kuşetli ve pulman vagonlar aracılığıyla hizmet verir.

İnsanların Ankara ve Kars güzergahında bulunan kültürel ve tarihi yerleri görmeleri için kış aylarına özel olarak Turistik Doğu Ekspresi çalışmaya başlamıştır. İlk olarak 2019 yılında hizmet vermeye başlayan trenle yolculuk yapmak isteyen kişiler ise 12-20 Mart tarihleri arasında Ankara’dan trene binerler.

Kars’tan yolculuk yapmak isteyenler ise 14-22 Mart tarihleri arasında yolculuk yaparlar. Kış aylarına özel düzenlenen seferler ise haftada 3 gün şeklinde yapılır. Yolculuğun tamamlanma süresi ise 30-31 saattir.

Sonuç

Gidelimmi.com Türkiye’de tren ile gidebilecek yerler içeriği ile sizlere tren yolculuğunuzu planlama imkanı veriyor. 12 tren ve güzergahın yer aldığı içerikle tren tatilini soru işareti kalmadan gerçekleştirmenize öncü oluyor.

Tren yolculukları dışında tatil ve yolculuk planınız varsa farklı gidelimmi.com içeriklerini okuyarak fikir edinebilirsiniz. Ayrıca tatil yapacağınız yerler için hazırlanmış olan ne yenir bölümlerini okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu