Gidilir Mi?

Yıldızları İzlemek İçin Dünyadaki En İyi 5 Yer

Bozulmamış bir gece gökyüzünü, sonsuzluğa uzanan yıldızların oluşturduğu manzarayı, yanı sıra da zamanı ve mekânı aşan bir merak duygusunu hayal edin. Yıldız gözlemi, evrenin uçsuz bucaksızlığına tanık olmanızı sağlar ve size günlük kaygılarınızın ötesindeki daha büyük bir dünyanın varlığını hatırlatır.

İster bir astronomi meraklısı, ister bir açık hava aşığı ya da yalnızca romantik kaçamak peşindeki bir gezgin olun, gece gökyüzünün size özel bir yanı vardır. Ancak işin püf noktası şudur: Gökyüzünün sunduğu bu lezzetin tadını gerçek anlamda çıkarmak için şehir ışıklarından uzaklaşmanız gerekir. Kanarya Adaları’ndan Hawaii’ye, yıldız gözlemi için gidilebilecek en iyi yerlerden bazılarını ve bu seyahatinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize ilişkin ipuçlarını öğrenin.

Joshua Tree Ulusal Parkı, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri

Joshua Tree Ulusal Parkı, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Güney Kaliforniya’daki Joshua Tree Ulusal Parkı, gece gökyüzünün doğal karanlığını korumaya adanmış ve bu sayede yıldızları daha net görmenizi sağlayan bir Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı’dır. Zengin tarihi, arkeolojik alanları ve biyolojik çeşitliliği, gündüz saatlerinde parkı doğa yürüyüşleri için mükemmel hâle getirir.

Ancak parkın en büyülü olduğu zaman gece saatleridir. Gece olduğunda, yıldızlı güzel manzaralar için arabanızı Kafatası Kayası’nın hemen yanında bulunan yol kenarındaki boş alanlara park edin. Meşhur Joshua ağaçlarının yıldızlarla dolu bir fonun önünde mükemmel silüetler oluşturduğu kısaCap Rock parkuru boyunca da yürüyüş yapabilirsiniz. Keys View da Coachella Vadisi’nin ve çevredeki yıldızlarla çevrili dağların panoramik manzaralarını sunar.

Takımyıldızları daha kolay görebilmeniz için ücretsiz teleskoplar sağlayan, bölge halkının öncülük ettiği yıldız seyri etkinlikleri de mevcuttur. Yıldızların altında uyumak istiyorsanız Cottonwood Kamp Alanı kamp meraklıları için harika bir seçenektir.

Lahbab Çölü, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Lahbab Çölü, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de bulunan Lahbab Çölü, bozulmamış gece gökyüzüyle tanınan büyüleyici bir yıldız seyri destinasyonudur. Kasım ile şubat ayları arasındaki kış aylarında Boğa, Küçük Köpek, Büyük Köpek, İkizler ve Avcı gibi kış takımyıldızlarını görebilirsiniz. Eksiksiz bir çöl deneyimi için şu tura katılarak gününüze sıcak hava balonu veya deve gezintisi ile başlayıp kum sörfünü veya kum tepelerinde araç sürüşünü deneyin.

Güneş lekelerini ve güneş patlamalarını merak ediyorsanız Mushrif Ulusal Parkı’nın içindeki Al Thuraya Astronomi Merkezi’nde bir güneş gözleme deneyimine de kaydolabilirsiniz.

Pinnacles Çölü, Cervantes, Avustralya

Pinnacles Çölü, Cervantes, Avustralya

Perth şehrinden yalnızca iki saat uzaklıktaki Pinnacles Çölü, yeryüzünden yükselen antik sütunları andıran binlerce kireç taşı oluşumuyla bezenmiş, gerçeküstü ve bu dünyaya ait değilmiş gibi görünen bir manzaraya sahiptir. Şimdi, yıldızlarla dolu bir gökyüzünün altında yiyeceğiniz bir gün batımı yemeğini hayal edin.

Bu yıldız gözlemi turunda, maceranıza Lancelin Kum Tepeleri’nde kum sörfü yaparak başlayıp oradan Hangover Körfezi Sahili’nin beyaz kumlu plajlarına geçecek ve sonra da panoramik okyanus manzaraları için Nilgen Gözlem Noktası’na gideceksiniz. Yıldızlara doyamazsanız yakınlardaki Cervantes kasabasında gecelemeyi de düşünebilirsiniz.

Mauna Kea Zirvesi, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri

Mauna Kea Zirvesi, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri

Hawaii’nin Kailua-Kona kasabasında bulunan Mauna Kea, olağanüstü yıldız izleme deneyimleri ve volkanik manzarasıyla ünlüdür. Bulutların üzerine doğru yükselen bu sönmüş volkan, zirvesinde yer alan çok sayıda rasathaneye ev sahipliği yapar. Burada, güçlü teleskoplarla yıldızları gözlemleyebilir ve uzman gök bilimcilerden bilgi edinebilirsiniz.

Bu tur, gün batımı manzaralarının ve dünyanın en büyük volkanlarından biri olan Mauna Loa’nın sunduğu manzaraların keyfini çıkarmak için zirveye doğru yola çıkmadan önce Mauna Kea’nın eteklerinde piknik şeklinde yenilen bir akşam yemeği ile başlıyor. Daha sonra, yıldız gözlemi deneyiminize başlamak için araçlarla Mauna Kea Ziyaretçi Bilgilendirme İstasyonu’na götürüleceksiniz.

Sedona, Arizona, ABD

Sedona, Arizona, ABD

Sedona, kişinin kozmik bağlantısını güçlendiren doğal enerji merkezleri olduğuna inanılan ve vorteks adı verilen Katedral Kayası ve Çan Kayası gibi yerleri ile tanınır. Muhteşem gece gökyüzünü görmek, büyüleyici takımyıldız hikâyelerini ve bölgeye özgü yerel yıldız derneklerini keşfetmek için bir rehberli yıldız gözlemi turuna katılın. En iyi yıldız gözlemi deneyimi için, ziyaretinizi Sedona’nın karanlık gökyüzü bölgelerindeki berrak ve mehtapsız gecelere denk gelecek şekilde planlayın.

Havanın kararmasını beklerken kırmızı kayaların çarpıcı manzaraları arasında şarabınızı yudumlayabilir, vorteks alanlarında meditasyon yapabilir ve bölgenin yerel faunasını görmek için vahşi yaşam turlarına katılabilirsiniz.

Yıldız gözlemi için ipuçları:

Ay ışığının minimum seviyede olduğu geceleri seçin. Ayın gökyüzünde görünmediği yeni ay geceleri, yıldızların ve gök cisimlerinin en net görüntülerini sunar.

Yıldızları ve takımyıldızları ayırt etmenize yardımcı olması için yıldız gözlemi uygulamalarını indirin veya yanınızda yıldız haritaları taşıyın. Bu araçlar, gece gökyüzünü daha iyi anlamanızı sağlayarak gökteki harikaları bulmanızı ve tadını çıkarmanızı kolaylaştırır.

Hava durumu tahminlerini izleyin ve bulut örtüsünden kaçınmak için uygun koşullara sahip geceleri seçin.

Hava soğuk olabileceğinden, uzun süreli yıldız gözlem seansları sırasında rahat edebilmek için kalın giyinin ve yanınızda battaniye getirin.

Daha fazlası için gidelimmi.com adresini ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu