Gezilecek YerlerGidilir Mi?

Türkiye’nin En İyi Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin En İyi Doğal Güzellikleri: Pamukkale, Saklıkent Kanyonu ve Fethiye’deki Lagünler güzellikleri ve doğal oluşumları ile sizleri de kendilerine hayran bırakacak. Ülkemizin dört bir yanında pek çok doğa güzellik bulunuyor. Sadece kıyı bölgelerinde değil, diğer illerimizdeki doğal güzellikleri de keşfedebilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alan Pamukkale Travertenleri ise, bunlar içinde en bilinenlerindendir.  Fethiye’de bulunan lagünler ve Saklıkent Kanyonu da yine mutlaka gezip görmeniz gereken doğal güzellikler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Türkiye’nin en iyi doğal güzellikleri: Pamukkale, Saklıkent Kanyonu ve Fethiye’deki Lagünler hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, ülkemizin en önemli doğal güzellikleri içerisinde yer almaktadır. Denizli il merkezi içerisinde yer alan Pamukkale, doğal oluşumlar açısından ülkemizin nadide beldelerinden biridir. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi içerisnde de yer alan Pamukkale Travertenleri, her yıl onlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Bembeyaz ve sanki bulut görünümündeki doğal oluşumu ile dikkat çeken Pamukkale Travertenleri, aynı zamanda şifalı sular açısından da ülkemizin önemli merkezlerindendir. Ayrıca Pamukkale mitolojik tarihi açısından da dikkat çeken ve yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği turizm bölgelerindendir.

Özellikle Pamukkale Travertenlerinin bulunduğu kısım, köklü tarihi ile de dikkat çekmektedir. Bu bölgede yer alan Kaklık Mağarası ve Antik Havuz, yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılanmaktadır.

Bölgeye düzenleyeceğiniz gezi planınızda mutlaka Pamukkale Travertenleri ’ne yer açmalısınız. Hem doğal güzellik açısından, hem de kültürel bir gezi yapmak için, Pamukkale Travertenleri sizlere istediklerinizi verebilmektedir.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu, doğa harikası ve güzelliği ile dikkat çeken en popüler turizm merkezlerimizden biridir. Tatil planınızı Antalya bölgesinden yana yapıyorsanız, mutlaka bir gününüzü Saklıkent Kanyonu gezisi için ayırmalısınız. Muğla’nın ilçesi olan Seydikemer ile Antalya sınırında bulunan Saklıkent Kanyonu, ülkemizin en önemli ve en popüler doğal güzellikleri içerisinde yer almaktadır.

Kanyonun en önemli özelliği ise, jeolojik çatlamalar sonucunda ve doğal olarak meydana gelmiş olmasıdır. Bölgeye gittiğiniz kanyonun eşsiz güzelliği karşısında mest olabilirsiniz. Ziyaretçiler için özel olarak hazırlanan yürüyüş yerlerinde kanyonu gezebilme şansınız da bulunuyor. Sarp kayalıkları tırmanabilir veya kanyonun iç kesimlerinde ayrılan bölgede yürüyüş yapabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu 18 kilometre uzunluğunadır. Ayrıca kantonun sarp kayalıklarının ve duvarlarının yüksekliği de 600 metreye kadar çıkmaktadır. Bazı bölgelerinin iki metrelik darlığa kadar ulaştığı bilinmektedir. Saklıkent Kanyonu’nun çevresi ise koruma altına alınmıştır.

Sadece kanyonu değil, milli parkı da gezebilir ve bölgeye özgü bitki topluluklarını da keşfedebilirsiniz. Ayrıca Saklıkent Kanyonu’nun, Xanthos Antik Kenti’ne yakın olması sizler açısından bir avantajdır. Bölgede gezip görebileceğiniz pek çok antik kent ve tarihi kalıntı da bulunmaktadır.

Fethiye’deki Lagünler

Fethiye’deki Lagünler

Fethiye’deki Lagünler, Türkiye’nin en iyi doğal güzellikleri listesinde yer alıyor. Özellikle Ölüdeniz ülkemizin en popüler ve en bilinen büyük lagünü olarak tanınmaktadır. Ülkemizin kıyı bölgelerinde pek çok lagün de bulunuyor. Ancak Fethiye’deki Lagünler, diğerlerine oranla daha ihtişamlı ve daha dikkat çekici bir görselliğe sahiptir.

Ölüdeniz ayrıca ülkemizin en popüler tatil beldesi olarak da tercih edilmektedir. 2006 yılında Dünyanın en güzel kumsalı ödülünü alan Ölüdeniz, lagün olma ayrıcalığı ile de yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. Ülkemizin en önemli doğal oluşumu ve lagün olma özelliği taşıyan Ölüdeniz, adından da anlaşılacağı gibi bir göl kadar sakin bir yapıdadır.

Ancak Ölüdeniz lagünün en önemli özelliği, çok büyük miktarda gel- git etkisi ile deniz suyunun giriş çıkışının sağlanabilmesidir. Bölgede çok yoğun miktarda kaynak suyu çıkışı da olduğu için, hissedilmese de bir akıntı oluşturabilmektedir.

Sakin bir yapısı olan Ölüdeniz, kendine özgü plajı ve sahili ile her yıl en çok ziyaretçi kabul eden yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca bölgede ziyaret edebileceğiniz pek çok antik kent de yer alıyor. Fethiye tatil planınız içerisinde mutlaka Türkiye’nin en iyi doğal güzellikleri arasında yer alan Ölüdeniz’ i de ziyaret etmelisiniz.

Türkiye’nin En İyi Doğal Güzellikleri

Türkiye’nin en popüler doğal güzellikleri listesi oldukça kabarık olsa da en çok dikkat çekenleri sizler için derledik. Özellikle Antalya, Muğla ve Pamukkale bölgesinde bulunan doğal oluşumlar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Yaz tatilinizde denizin, kumsalın ve güneşin tadını çıkartırken, aynı zamanda bu doğal güzellikleri de dolaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en iyi doğal güzellikleri denildiği zaman akla ilk olarak Pamukkale Travertenleri geliyor. Ayakkabı ile bile girilmesi yasak olan bu doğal oluşum, günümüzde koruma altına alınmıştır. Doğal güzelliğin nefes kesici bir görünüme sahi olmasının yanı sıra, şifalı etkisi de turistlerin her zaman ilgisini çekmektedir. 50 metreyi bulan sarkıt şelalelerinin doğal güzelliğinden sizler de etkileneceksiniz.

Saklıkent Kanyonu da yine ilgi gören ve ülkemizin en popüler doğal güzelliklerindendir. Macera severlerin sıklıkla tercih ettiği Saklıkent Kanyonu içerisinde pek çok aktiviteye de katılabilir ve tatilinizi daha eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu içerisinde bulunan çamurun da şifalı olduğuna inanılmaktadır.

Bölgeyi ziyaret eden pek çok turist, şifalı olduğunu düşündüğü çamurlu suda çamur banyosu yapmaktadır. Ayrıca kanyon içerisinde bungee jumping gibi adrenalin tutkunları için düzenlenen pek çok aktivite de düzenlenmektedir.

Hem tatilinizi eşsiz bir yerde yapmak, hem de dünyanın en güzel doğal oluşumu olarak kabul edilen lagünün sularında keyiflenmek için rotanızı mutlaka Fethiye’deki Lagünlere çevirmelisiniz. Özellikle Ölüdeniz bu noktada gidip görmeniz gereken ve Türkiye’nin en iyi doğal güzellikleri listemizde de yer alan bölgelerdendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu