Gidilir Mi?

Urfa Sıra Geceleri Nasıl Yapılır?

Bazı gelenekler yıllar içinde kaybolup gitse de sıra gecesi gibi bazı gelenekler halen popülerliğini koruyor. Bir Halk Kültürü olan sıra gecesi, Urfa geleneğidir. Şanlıurfa folklorunda önemli bir gelenektir. Yüzyıllardır sürdürülen bu gelenek günümüzde de en renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oluyor.

Sıra geceleri genelde 8-12 kişi arasında yapılan bir gecedir. Elbette bu gece daha kalabalık gruplarla da yapılabilir. Şanlıurfalı çocuklar babalarının evlerinde yapılan bu gecede tanışırlar.

Gençlik çağlarına geldiklerinde sıra gezmeye başlarlar. Orta yaşlarından itibaren ihtiyarlıklarına kadar sıra geceleri devam eder. Bu özelliğiyle sıra geceleri şehrin sosyal yaşantısının önemli bir parçası haline gelir. Şanlıurfa insanının ömrü boyunca kültür yaşamanın vazgeçilmezidir.

Yaşları birbirine yakın olan gençlerin ve orta yaş grubu arkadaşların belirledikleri bir günde tertip edilir. Yapılan her gece başka bir arkadaşın evinde olur. Yani belirlenen bir düzene göre toplanılır.

Sıra geceleri için ilk olarak gecenin yapılacağı yer belirlenir. Gecenin kaçta başlayıp kaçta sona ereceğine karar verilir. Geceye geliş saati oldukça önemlidir. Geceye geç gelenlere sembolik olarak cezalar verilir. Gece bir nizam ve intizam içinde başlar ve biter.

Urfa Sıra Gecesi Adetleri Nelerdir?

Urfa Sıra Gecesi Adetleri Nelerdir?

Sıra gecesi birçok adet barındırır. Aslında bu gece için bir halk mektebi deyimi de kullanılır. Çocuklar ve gençler bu gecelerde, gelenekleri, görenekler, adabımuaşeret kurallarını, cemaat adabını, büyüklere saygıyı, dini vecibeleri öğrenirler.

Konuşulan konular ve yapılan sohbetler katılım gösterenlerin tahsillerine, mesleklerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak eğitim, sağlık, ekonomi, siyaset, edebiyat konuları konuşulur. Aynı zamanda Şanlıurfa’nın sorunları da bu gecelerde gündeme gelir.

Sevgi, saygı, hoşgörü, barış ortamı meydana getirilir. İnsanlar iletişim kurarlar, küsler barışırlar, kırgınlıklar sona erer. Herkes birbirinin fikrini dinleyerek yeni bakış açısı kazanırken yeni insanlar tanımak, sosyal çevreyi genişletmek de mümkün olur.

Herkes bir oturma düzenine göre oturur. Ev sahibi sıra gelenleri kapıda karşılar. Oturanlar gelenleri ayakta karşılar. Yaşı büyük olanlar saygının bir göstergesi olarak üst tarafa oturtulurlar. Ev sahibi kapıya yakın yere oturur.

Mırra, bu gecelerin tercih edilen içeceğidir. Bu gecede iki defa olmak üzere misafirlere ikram edilir. Misafirler, her mırra ikramını hafifçe çevirerek soğuturlar ve içerler. İçildikten sonra ‘babaya rahmet’ diyerek fincanı mırrayı dağıtan kişiye geri verirler. Fincanın geri verilmesinde önemli bir kural mevcuttur. Mırrayı içen kişi, mırra fincanını yere bırakmaz. Yani hiçbir şartta bu fincan yere konmaz. Mırra içildikten sonra mutlaka mırrayı servis eden kişiye geri verilir. Mırra fincanının yere konması mırrayı dağıtan kişiye saygısızlık ve çok büyük hakaret olarak sayılır.

Mırra ikramından sonra çay ikramına geçilir. Eğer çay ikramı gecikirse orada ulunanlar esprili bir şekilde çayın gecikmiş olduğunu ev sahibine ima ederler. İçinde çay ismi geçen türküler söylerler. Böylece ev sahibi çayın geciktiğini anlayarak çay servisine başlar. Mırra gibi çay servisi de iki defa yapılır.

Gece yarısına gelindiğinde misafirler için kalkış vakti başlar. Misafirler gitmeden ev sahibi onlara ikinci mırrayı servis eder. Mırranın ikramı kalkış saatinin geldiğini misafirlere kibarca hatırlatmaktır.

Müzik ve sohbet sona ererken köfte yoğrulur. Köfte yoğuran ve ona yardı eden kişi odaya geçerler. Köfte kıvama gelmeye başladığında sofra kurulmaya başlar. Marul, beyaz lahana, turp, salatalık, nane, suyarpazı, kuzukulağı, tere, hardal gibi otlar sofada yerini alır. Ekmek ve ayran da sofraya geldikten sonra çiğköfteler bir tabak olacak şekilde misafirlere servis edilir. Her gecenin çiğköfte yoğuranı bellidir.

Çiğköfte servisinden sonra tatlı servisine geçilir. Peynirli katmer, kadayıf, zingil, şire, şıllık, cevizli katmer, küncülü akıt ve palıza gibi en lezzetli tatlılar ikram edilir.

En geleneksel oyunlar oynanır. En sık Şanlıurfa havaları çalar ve yöresel oyunları oynanır. Geleneksel oyunların yanı sıra Tokala oyunu ve Yüzük Fincan oyunu tercih edilir. Bunların yanı sıra; iskambil oyunları, tavla, dama, tombala da oynanır. Sessiz sinema da bu gecelerin oyunları arasında yer alır.

Urfa Sıra Gecesi: En İyi Mekan Önerisi

Urfa Sıra Gecesi: En İyi Mekan Önerisi

Şanlıurfa’nın bu özel geleneğinin yerine getirebileceği birçok mekan mevcut. Bunlardan biri Urfa Konukevi’dir. Mekan canlı müzik hizmeti sunar. Özel bir ekip Urfa Türküleri, yöresel oyunlar ve halaylarla geceye renk katar. Aynı zamanda konaklama hizmeti de sunar.

Ala Han Butik Otel’de sıra geceleri için sıklıkla tercih edilen mekanlar arasındadır. Canlı müzik ve birbirinden lezzetli yemek servisi mevcuttur. Yöresel tatlardan çiğ köfteye salatalardan tatlılara kadar birbirinden leziz sunumlar yapılır.

Urfa Sıra Gecesi Türküleri

Şanlıurfa türküleriyle de meşhurdur.

  • Urfalıyam Ezelden
  • Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar
  • Kal’anın Altında Üç Ağaç İncir
  • Alaydım Elin Elime
  • Evleri Yol Üstüdür
  • Kara Çadırın Kızı
  • Palan Dağı Dumandır
  • Kapuyı Çalan Kimdir
  • Zalim Avcı vurdu Beni
  • Kara Köprü Narlıktır

Gecelerde bu türküler gibi daha birçok türkü çalınır, söylenir.

Urfa Sıra Gecesi Fiyatları

Urfa Sıra Gecesi Fiyatları

Bu özel gecenin fiyatları Şanlıurfa Ticaret Odası tarafından tanımlanmıştır. Yemeksiz gecelerde Fiyat 200 TL’dir. Yemekli fiyatlar ise 250 TL olarak belirtilmiştir.

Urfa’ya Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa’ya hava yoluyla gelmek isteyenler GAP Havalimanı ile kolay ve rahat ulaşım sağlarlar. Aynı zamanda Avrupa kentlerinden de şehre uçak seferleri var. Kara yoluyla büyük şehirlerden otobüs seferleri düzenlenir.

Kara yolu için Metro Turizm, Urfa Seyahat, Vangöl Turizm, Has Bingöl Turizm, Cesur Turizm gibi pek çok otobüs firması tercih edilebilir. İsteyenler şehre özel araçla da gelebilirler. Özel araçlar yolculuk edenler İstanbul-Kaynaşalı arsındaki otobanı kullanabilirler. Bolu Dağından inildikten sonra tekrar otoban tercih edilerek Ankara’ya ulaşım sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu