Gezilecek YerlerKaplıcalar

Türkiye’nin En İyi Kaplıcaları

Jeotermal bir kuşağın üzerinde olmamız, Türkiye’nin en iyi kaplıcaları hangileridir? sorusunu ortaya çıkarıyor. Türkiye, bulunduğu konumdan dolayı termal su bakımından çok şanslı olan bir yerdir. Avrupa’daki en iyi ve en kaliteli kaplıcalara sahip olması, Türkiye’nin kaplıca turizmine çok fazla etki etmektedir. Kaplıcalar üzerine kurulu olan termal tesisler sayesinde insanlar bu sulardan rahatlıkla faydalanabiliyor.

Özellikle de kış aylarında daha fazla ziyaretçi alan bu kaplıcalar, Türkiye’de en iyisi olabilmek için kıyasıya bir hizmet sunmaya çalışıyor. Türkiye’nin en iyi kaplıcalarına gittiğiniz zaman sadece termal suyun sağlığınız için sağladığı faydalardan da rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Bu hususta birçok insan sağlıklı yaşamak için bile kaplıcaları ziyaret etmektedir.

Kaplıcaların İsimleri

Türkiye’nin en iyi kaplıcalarının isimleri şunlardır:

 • Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcaları
 • Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları
 • Balıkesir Gönen Kaplıcaları
 • Yalova Termal Kaplıcaları
 • Bursa Oylat Kaplıcaları
 • Ağrı Diyadin Kaplıcaları
 • Uşak Hamamboğazı Kaplıcaları
 • Bolu Karacasu Kaplıcaları
 • Denizli Karahayıt Kaplıcaları
 • İstanbul Tuzla Kaplıcaları

Bu kaplıcalar, Türkiye için çok önemli bir yere sahiptirler. Türkiye’nin en iyi kaplıcaları olarak karşımıza çıkan bu yerler, özellikle kış turizminde önemlidirler. Bazı insanlar buralara sadece tatil yapmak için değil, bu suların sağlamış olduğu faydalardan yararlanmak için gelirler. Jeotermal suların bu denli faydalı olması ve ülkemizde yaygın şekilde bulunması kaplıca turizminde ileri seviyelere gelinmesini sağlamıştır.

Kaplıcanın Faydaları

Kaplıca faydaları şunlardır:

 • Cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelir.
 • Kireçlenmeye iyi gelir.
 • Kadın hastalıklarına faydalıdır.
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Böbrek taşı rahatsızlığına faydalıdır.
 • Mide ve bağırsak problemlerine iyi gelir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Sinir hastalıklarına fayda sağlar.

Kaplıcalar birçok sağlık problemine şifa sağlayan önemli sulardır. Bu nedenle normal su gibi değillerdir. İçeriklerinde şifanın bulunması, turizm ve sağlık sektörünü bir araya getirmiştir.

Şifalı Kaplıcalar

Kaplıcadaki Hizmet Detayları Ve İmkanlar

Kaplıcadaki hizmet detayları bölgeden bölgeye göre değişmektedir. Termal su kaynaklarını kullanarak sizlere otel imkanlarını sunan firmalar, sizlere hizmet konusunda farklı ayrıcalıklar sunar. Kaplıcalarda otel hizmeti verildiği için konaklama ihtiyacınız karşılanır. Bunun yanı sıra yeme-içme hizmeti de verilir. Aynı zamanda otellerde çeşitli sosyal aktiviteler de yapılabilir. Hizmet ve imkanlar kaplıca otelinden oteline göre değişiklik gösterse de verilen hizmetler termal su hizmeti çerçevesindedir.

Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcaları

Türkiye’deki en önemli termal turizm merkezleri arasında yer alan Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcaları, adını dünyaya duyuran merkezlerden biridir. Şehirde çok fazla sayıda kaplıca vardır. Fakat Sandıklı Kaplıcalarının yeri her zaman farklıdır. Yabancı ve yerli binlerce kişinin uğradığı bu kaplıca, eski dönemlerden beri kullanılmakta olan bir yerdir. Çeşitli medeniyetlere şifa dağıtmış olan Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcaları, yüksek kükürtlü bir suya sahiptir. Romatizma sorunu olanlar için oldukça sağlıklı bir sudur. Bunun yanı sıra cilt problemlerine iyi gelen bir özelliğe de sahiptir.

Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam, Ankara’ya 1 saat uzaklıktadır. Sadece Türkiye için değil, dünya için de önemli bir kaplıcadır. Romatizma hastalığı olanlar şifa bulmak için bu kaplıcaya gidebilirler. Buradaki termal suların en önemli özelliği içilebilir olmasıdır. Bu sayede mide ve bağırsak problemlerine de iyi gelen bir etkisi vardır. Sindirim sistemini hızlandırma konusunda çok faydalı olan Kızılcahamam Kaplıcaları, bölge halkı tarafından yoğun ilgi toplamaktadır.

Balıkesir Gönen Kaplıcaları

Balıkesir denildiği zaman akla ilk olarak Gönen ilçesi gelir. Çünkü Gönen, kaplıcaları ile ün salmış bir yerdir. Bu kaplıcanın ünü Balıkesir sınırlarını çoktan aşmıştır. Buradaki termal suyun sıcaklığı 78 dereceyi bulmaktadır. Hipotonik ve hipertermal maden sularıyla şifa dağıtan bu yer, kadın hastalıklarından romatizmaya kadar pek çok hastalık için şifadır. Gönen’e geldiğiniz zaman çok sayıda konaklama tesisi ve otel bulabilirsiniz.

Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova merkeze 12 km. uzaklıkta yer alan bu kaplıca, Roma döneminden kalan bir miras gibidir. Şifası ile ünlü olan bu yer, Türkiye’nin en iyi kaplıcalarından biri olabilmeyi başarmıştır. Yılın her zamanında ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir. Özellikle de Bursa, İzmit ve İstanbul halkı tarafından çok fazla ziyaretçi alıyor.

Yalova Gönen Kaplıcalarına günübirlik ziyaretler yapılabilir. Bunun yanı sıra kaplıca otellerinde de konaklama yapabilirsiniz. Bu kaplıcadaki termal suyun sıcaklığı ise 62 dereceyi bulmaktadır. Özellikle metabolizma güçlendirme konusunda faydalı olan Yalova Termal Kaplıcaları tam bir şifa deposudur.

Bursa Oylat Kaplıcaları

Bursa İnegöl’de yer alan Oylat Kaplıcaları, sadece termal suyu ile değil aynı zamanda mükemmel manzarasıyla da ünlüdür. Bursa Oylat Kaplıcaları, özellikle İstanbul’a yakın bir konumda yer almasından dolayı çok fazla ziyaretçiyi kendine çekiyor. Bölgede doğal kaynak suyunun olması da ayrıca dikkat çekiyor. Kaplıcada vakit geçirdikten sonra bölgeyi keşfe de çıkabilirsiniz. Ormanlık arazi üzerinde olan Bursa Oylat Kaplıcaları, doğa yürüyüşleri ile bir bütün oluyor

Ağrı Diyadin Kaplıcaları

Ağrı’ya bağlı Diyadin ilçesinde bulunan bu kaplıcalar, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde turizm faaliyetlerinden biridir. Şifa merkezi olarak tanınan bu kaplıcalar, sadece bölgede yaşayanların ilgi odağı olmamıştır. Ağrı Diyadin Kaplıcalarını görmek için kilometrelerce yol kat eden insanlar vardır.

Türkiye’nin en kaplıcaları listesinde olan bu yer, minareli yüksek olan sulara sahiptir. Bu özelliğinden dolayı sinir hastalıklarına faydalıdır. Ağrı Diyadin Kaplıcalarına geldiğiniz zaman konaklama derdine düşmenize gerek yoktur. Kaplıca tesisini kullanarak sıcak ve şifalı suyun tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Ayrıca kaplıcanın yakınlarında gezip görebileceğiniz önemli tarihi mekanlar da vardır.

Uşak Hamamboğazı Kaplıcaları

Uşak’a bağlı Banaz ilçesine 7 kilometrelik bir mesafede yer alan bu kaplıcalar, Ege Bölgesi’nde önemli bir turizm kaynağı haline gelmiştir. Bu kaplıcalarda 3 tür farklı su çeşidi vardır. Sahip olduğu bu su çeşitliliği kaplıcanın daha fazla dikkat çekmesine neden olmuştur.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu