Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri: Doğal Ve Narin Güzellik

Ülkemizin doğal güzelliklerinden biri olan Pamukkale travertenleri hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Bu yüzyıllık, dünyada bulunan birçok doğal yapıdan farklı ve büyüleyici olan travertenler Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer alıyor.

Geçmişe dayanan efsanelere de sık sık konu olan bu doğal güzelliği görmek için birçok yerli ve yabancı turist dört mevsim Türkiye’ye akın ediyor. Termal sular ve tortul kayaçların bu müthiş doğa harikasını yaratan görüntüsü hakkında bilmek isteyeceğiniz detaylı tüm bilgileri edinmek için doğru adrestesiniz. İşte bu beyaz cennet hakkında her şey.

Denizli’ye gidip gören herkesin pamukların üstünde gibi hissettiği bu doğal ve narin güzellik Pamukkale travertenleri, doğası ve büyüleyici güzelliğiyle herkesin aklını başından alır. Yıl boyu yerli ve yabancı olarak birçok turist çeken bu doğal güzellik hakkında bilmeniz gerekenlerin hepsi burada.

Bu doğal güzellik travertenlerin yanı sıra Hierapolis anti kenti, termal suları, antik tiyatro ve müthiş Kleopatra havuzu ile turistlerin ilgisini çekerken ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor.

Pamukkale Travertenleri Nerede Bulunuyor?

Türkiye’nin güney batısındaki Büyük Menderes Havzasının, Menderes Nehri vadisinde bulunan bu doğal güzellik Denizli ilindedir. Türkiye’nin en güzel ve doğal güzelliklerinden biri olan Pamukkale travertenleri tortul kayaçtan meydana gelmiştir. Bunun yanında özellikle doğal bir yapı oluşuyla birçok turistin ilgisini Denizli’ye çekmeyi başarmıştır.

Pamukkale Travertenleri Nerede Bulunuyor?

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

400 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Pamukkale travertenleri çeşitli birçok depremle meydana gelmiştir. Bu havzadaki termal suların oluştuğu travertenler bembeyaz görüntüsüyle büyüleyici bir seyir alanı yaratıyor. Buradaki terasları oluşturan travertenler, tortul kayaçlardandır. 17 tane su kaynağı bulunurken bunların sıcaklığı yaklaşık olarak 35 ila 100 derece arasında seyrediyor.

Pamukkale Travertenleri İle İlgili Bilgiler Nelerdir?

Malzeme olarak ilk oluştuğu yandan bu yana karbonat mineralinin gözüktüğü bilinmekte olup bu oluşumun çeşitli depremlerden sonra termal suyun çökerttiği kayaçlardan oldukları söylenir. Bu tepeler olarak görünen teras adı verilen yapılar bu şekilde bir oluşuma sahiptir.

Pamukkkale travertenleri aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Türkiye’nin en gözde doğal güzelliklerinden biridir. Yabancıların ülkemizde görmek istedikleri en önemli yerlerdendir.

Pamukkale Travertenleri İle İlgili Bilgiler Nelerdir?

Pamukkale Travertenlerine Ayakkabı İle Girilmesine İzin Verilmemektedir

Bu doğal güzellik merkezine gelirken ayakkabılarınızı koymak için bir çanta yahut torba alsanız iyi edersiniz zira sizin de anlayabileceğiniz gibi günden güne kirlenen dünyada doğal oluşumlu yapıların bozulmaması için bunlardan biri olan Pamukkale travertenleri alanına ayakkabıyla girmek yasaktır.

Ayakkabının barındırdığı çeşitli toz ve pislik bu doğal güzelliğin içerdiği mineral ve şifa dengesini bozarken suların renk ve berraklığına da çeşitli zararlar verebilmektedir. Bu nedenle yetkililer tarafından uyarılar yapılarak, buraya gelen turistlerin ayakkabıyla alana girmesi mümkün olmuyor. Alanda ayakkabısız bir şekilde gezi yapılmasına olanak tanınıyor.

Pamukkale’deki Termal Suların İyi Geldiği Hastalıklar

Bu termal suların neredeyse iyi gelmediği hastalık ve organ yok desek yeridir. Birçok hastalığa yararlı olan ve iyileştirici gücü ile bilinen Pamukkale travertenleri alanındaki termallerin faydası say say bitmiyor.

Termallerin iyi geldiği hastalıklar:

  • Romatizma
  • Felç
  • Raşitizm
  • Tansiyon
  • Kalp hastalıkları
  • Sinir ve damar hastalıkları
  • Göz hastalıkları
  • Deri hastalıkları

bu tip birçok hastalığa iyi gelen termal sular aynı zamanda içmek için kullanıldığında ise iltihaplara, böbrek hastalıklarına, mide spazmına, ve idrar söktürmeye oldukça iyi gelen en şifalı maddelerden biridir.

Pamukkale’deki Termal Suların İyi Geldiği Hastalıklar

Pamukkale’nin Tarihi Hakkında

Roma dönemine değin uzanan geniş bir tarihi olan Pamukkale Denizli’nin iki adet olan merkez ilçesinden birisidir. Pamukkale ilçesi Hierapolis antik kenti, arkeoloji müzesi, Laodikeia antik kenti ve en nihayetinde doğal güzellik olan Pamukkale travertenleri ile birbirinden çeşitli tarihi ve doğal yapısını turistlere açıyor.

Dünya mirası listesinde var olan Hierapolis antik kentine ev sahipliği yapan Pamukkale ilçesi aslında çok büyük bir öneme sahiptir ve yüzyıllar öncesinden ana tanrıça Kibele kültürünün ev sahibi Friglere merkez olmuş bir bölgedir. Üstelik birbirinden farklı rivayetlere de ev sahipliği yapan Pamukkale travertenleri çevresi için ay tanrıçası Selene ve çoban Endymion için bir hikaye duymak mümkündür.

Hierapolis Antik Kentini Yakından Tanıyalım

Antik kentlerinin en gözdelerinden olan bu yapı Pamukkale travertenleri merkezinden yaklaşık olarak 17 km uzaklıkta bulunur. Oraya varmak 30 dk kadar sürmektedir. Bergama kralının yaptığı kentin kuruluşu M.Ö. 2.yy a kadar dayanır. Kralın eşinin adını taşımakta olan bu gözde antik kentin içinde gezip inceleyebileceğiniz su kanalları, tiyatro, ev gibi birçok ilgi çekici oluşum vardır.

Hierapolis Müzesi Arkeoloji müzesi olarak bilinen bu önemli ve gezip görülmesi gereken Hierapolis müzesi antik kentin civarında konumlanıyor. Pamukkale travertenleri yakınında olan bu müzeyi sabah saat 09.00 ila 17.00 arası ziyaret edebilmek mümkünken 25 tl giriş ücretine ek öğrenciler indirimlerden yararlanabilir. Dört mevsim ziyaretçilere açık olan bu müzede Denizli iline ait birçok arkeolojik buluntu bulunmakta olup tarihi değeri olan çeşitli eşyalar sergilenmektedir.

Hierapolis Tiyatrosu

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ülkemizin en önemli antik kentlerinden Hierapolis antik kenti içinde yer alan bu tiyatro 1800 yıllık bir tarihe sahiptir. Bir Roma tiyatrosu örneği olup birbirinden güzel detaylara sahip Pamukkale travertenleri yakınındaki bu tiyatro içinde birçok mitolojik ögeye rastlamanız mümkün.

Sahne binası ve oturma alanları, basamakları müthiş görüntüsüyle kendinizi adeta Roma döneminde hissedeceğiniz bu antik tiyatroyu gezip görmek şahane bir fikir olacaktır. Pamukkale travertenleri civarına gelmiş her turist ve gezginin bu tiyatroyu görmeden geri dönmesi söz konusu bile olmamalı.

Hierapolis Tiyatrosu

Antik Havuz

Pamukkale travertenleri ile ünlü olan şehir Denizli’deki Kleopatra havuzuna girmemişseniz henüz Pamukkale’yi doyasıya gezmemişsiniz demektir. Yine oluşumu Hierapolis antik kentinin oluşumuyla eşzamanlı ilerlemiş olan bu antik havuz travertenlerin yukarı kısmında yer almaktadır. Oluştuğu günden beri dilden dile dolaşan şifasıyla turistleri kendine çeken bu müthiş berraklıktaki havuz çeşitli cilt ve deri hastalıklarına faydasıyla da bilinmektedir.

Pamukkale’de Yapılacak Aktiviteler

Denizli ilindeki Pamukkale travertenleri teraslarını keyifle gezmeyi bitirdiyseniz gezi turunuzdan geri kalan vakitte termal sular ve antik kentlerde doyasıya vakit geçirmeyi unutmayın. Birbirinden görkemli tarihi ve doğal güzellilerle süslenen seyir saatleri geçirebileceğiniz bu yapıları gezmeye Hierapolis antik kentinden başlayabilirsiniz. Havuzu ve tiyatrosuyla size keyifli anlar yaşatacak bu gezi müthiş deneyimler yaşamanızı sağlayacaktır. Gün batımında travertenleri izlemek ve yamaç paraşütü yapmak gibi keyif ve heyecan verici aktiviteleri de unutmayın.

Pamukkale Termal Havuz Keyfi

Termal suların bedene ve hangi hastalıklara iyi geldiğinden bahsetmiştik ki saymakla bitmez bu faydalardan sonra bu havuzlara girip rahatlamak ve şifa bulmak istemeyen olmaz gibi görünüyor. Keyifli vakit geçirmenin yanı sıra doğal güzelliğiyle sizi büyüleyecek Pamukkale travertenleri civarındaki termal havuzlarda şifalanmak fiziksel ve mental sağlığınıza çok iyi gelecektir.

Pamukkale Termal Havuz Keyfi

Hierapolis Pamukkale’nin Kalıntılarını Ziyaret Et

Hierapolis antik kenti ülkemizin en değerli ve uluslararası bir öneme de sahip olan antik kentlerinden biridir. Bunun yanında güzelliği ve görkemli yapıtları, Roma döneminden kalma antik kalıntılarıyla göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir.

Pamukkale travertenleri civarındaki bu yapıları gezmek ve çeşitli anıtları, binaları, kapı, sütun ve heykel gibi antik yapıları görmek bir zamanların Roma’sıyla aynı yıllarda yaşıyormuşsunuz hissini verecektir.

Sıcak Pamukkale Havuzlarında Yüzmek (Kleopatra Havuzu)

Kleopatra havuzu belki de deneyimleyeceğiniz en ilginç suya girme deneyimlerinden olacak, müthiş ve berrak görüntüsüyle şifalı suyu sizi büyüleyerek her sene gelip görmeniz için fırsatlar kovalamanıza neden olacaktır. Hierapolis antik kenti içinde bulunan bu antik havuzda dilediğinizce keyifli vakit geçirebilir ve Pamukkale travertenleri alanının keyfini sürebilirsiniz.

Günbatımında Pamukkale Travertenlerini Seyret

Günbatımı her bölge için günün en gözde ve izlenesi saati olup güneşin ışınlarının vurduğu yeri parlatıp keyifli saatler geçirmemize olanak tanır. Tabii gün batarken eğer Denizli’de Pamukkale travertenleri çevresindeyseniz çok şanslısınız demektir.

Gün batımında Pamukkale’yi seyretmek paha biçilemez zevklerden biridir. Eşsiz rengi ve pürüzsüz dokusuyla her saatte kendine hayran bırakan bu travertenler gün batarken size bir başka güzel gelecek ve sürekli olarak gezip görmek istediğiniz Türkiye’nin doğal güzelliklerinden biri haline gelerek zihninize taht kuracaktır.

Yamaç Paraşütü Zamanı

Yamaç paraşütü ülkemizin konumu ve özellikleri bakımından birçok yerde yapılabiliyorken bunu Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yapmak bir ayrı keyif vericidir. Deneyimleyenlerin ağzından düşüremediği, sürekli olarak uğrayıp yeniden deneyimlemek istedikleri bu aktiviteyi Pamukkale travertenleri için gelip de yapmadan gitmek pek olası görünmüyor.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey biraz cesaret ve adrenalin tutkusu. Geri kalan her şey Pamukkale’de keyifli saatler geçirmeniz için hazır durumda sizleri bekliyor.

Pamukkale gezinizi tamamlayıp gezilebilecek tüm tarihi ve doğal güzellikleri tamamladıysanız gezinizi bu heyecanlı aktiviteyle taçlandırmaktan büyük zevk duyacağınız kesin. Pamukkale travertenleri çevresindeki bu güzel ana kendinizi bırakın ve bu müthiş manzaralı yerde keyifle yamaç paraşütü deneyimi yaşayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu