Gezilecek Yerler

Deniz, Güneş ve Kumun Birleştiği Yer

Ülkemizde; deniz, güneş ve kumun birleştiği yer olarak karşımıza çıkacak olan yerler oldukça fazla olmaktadır. Tatil cenneti olarak Türkiye, içerisinde bulundurduğu eşsiz benzersiz yapılar ve doğanın bu yapılar üzerinde birleşimi sonrasında eşsiz benzersiz deneyimler ortaya çıkmaktadır.

Tatil alanları kapsamında Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı olan Altınoluk, doğa harikası alanları ve tabiatı ile yerli ve yabancı turistleri dikkatini çekmektedir. Özellikle sahil kesimde olması, çeşitli turistik gezilerin çoğalmasını sağlamıştır.

Altınoluk Plajları

Altınoluk plajları, Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan ve en gözde tatil merkezlerinden biri olarak karşımıza çıkan eşsiz benzersiz bir yerdir. Oksijen cenneti olan kaz Dağları’nın hemen yanında yer alan bu bölge özellikle plajları ile anılmaktadır. Yerli ve yabancı pek çok turistin bu bölgeye akın ettiği bilinmektedir.

Doğanın güzelliği, denizin berraklığı, plajların kullanıma açık olması ve hijyenik olması gibi pek çok unsuru bir arada bulunduran Altınoluk Plajları, çevresindeki tatil şehirlerine kıyasla en fazla ziyaretçi akınına uğrayan yerler arasında olduğu bilinmektedir.

Altınoluk Antandros Plajı

Altınoluk Antandros Plajı

Altınoluk Antandros plajı, etrafını zeytin ağaçlarının çevrelemiş olduğu alanlar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Plaj boyunca yürüyebilir ve zeytin ağaçlarını izleyebilirsiniz. Alanda genellikle köylülerin de bulunduğu bu bölgede hem deniz, kum ve plajın keyfini sürerken bir yandan da zeytinyağı tadabilirsiniz.

Manuka Beach

Manuka Beach

Manuka Beach, tertemiz denizi ile karşımıza çıkmaktadır. Suyun berraklığını görünce siz de bizim gibi şaşırabilirsiniz. Tertemiz denizde yüzmenin verdiği ferahlığın ve güzelliğin tadına varabilirsiniz. Ayrıca, denizin dibini de daha rahat bir şekilde görerek yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Edremit körfezinin masmavi sularından oluşmaktadır. Plajın kumları kendine özgü altın km olarak adlandırılan kumlardan oluşmaktadır. Denizi dalgasız ve sığ olduğu için çocuklarınızın yüzmesi için de oldukça iyi olanaklar tanımaktadır. Özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bu eşsiz yerin çevresinde bir sürü konaklama yeri mevcuttur.

Deniz sporları kapsamında özellikle yelken, deniz paraşütü ve kanoların kullanımı mevcut olmaktadır. Açık suları ile birlikte harika bir yüzme deneyimi elde ederken buna balıklar da eşlik edebilmektedir.

Ören Plajı

Ören Plajı

Ören Plajı, Edremit’i vurmakta olan sert rüzgarların etkisinin hiçbir şekilde görülmediği bir plaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık olarak 3 km uzunluğunda bulunan ince kumdan oluşan sahili yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir.

Çok fazla su sporlarının adresi olan bu yerde uçurtma sörfü, deniz paraşütü ve daha aklınıza gelebilecek her etkinliğe sahiptir. Ayrıca, Ören Plajı’nın bir diğer en önemli özelliği, dağlardan eriyen kar sularının denize dökülen kısmına yakın olmasıdır. Bu konuda suyu diğer plajlara göre daha ılımlıdır.

Ağlayan Şelale

Ağlayan Şelale, kaynak sularının neredeyse en önemli noktalarından birini elinde bulunduran Pınarbaşı’na çok yakın bir yerde yer almaktadır. Şelalenin etrafı doğasever kişilere uygun olarak kamp alanı yapabilecekleri bir şekilde var olmaktadır.

Özellikle bahar aylarında etrafında bulundurduğu renk cümbüşü ile adeta doğa olayları arasında göze hitap ettiğini söyleyebiliriz. Birbirinden farklı balık Çeşitliliğine sahip olan bu yerde, balık tutma deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca köy ürünlerinin sergilendiği köye giderek tamamen organik ürünlerden hazırlanmış köy kahvaltısının lezzetine sahip olabilirsiniz.

Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi, Türkiye’de bulunan şelaleler arasında keşfedilmesi gereken yerlerden biridir. Sımsıcak yaz günlerinde dağlardan eriyen kar sularının şelaleden akması ile birlikte buz gibi sulara sahip olmaktadır. Şelaleden akan suyun bembeyaz oluşu, ziyaretçilere tıpkı bir tablo güzelliğini yansıtmaktadır.

Kaz Dağları’na doğa yürüyüşü için gelen ziyaretçilerin mola noktalarından biri olan Sütüven Şelalesi, yoğun ve uzun boylu çam ağaçlarının arasına gizlenmiş saklı cennet gibi karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz bu mekanda özellikle doğa fotoğrafçılığı için eşsiz bir yerdir.

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti, merkez olan Altınoluk’a yaklaşık olarak 2.5 km uzaklıkta yer almaktadır. Çok eski yıllara dayanan tarihi bazı tarihçiler arasında ne zaman kurulduğuna dair tartışmalara sürüklemektedir.

İçerisinde Roma tarihinden eşsiz eserler barındıran bu yer, Roma Villası olarak adlandırılan ve altı odadan oluşan bir alanı içerir. Dönemin çeşitli mozaik döşeme gibi zamanlarının izlerini taşır. Kültür turizmi konusunda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu

Şahinderesi Kanyonu, eşsiz görüntüsü ile doğa severlerin ilgisini çekmektedir. Yaklaşık olarak 27 kilometre civarında bir uzunlukta yer alan bu yer, hem yerel hem de yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Özellikle yaz turizmi kapsamında ziyaret edilen bu yerin bol oksijen deposu olduğunu da söylemek gerekir.

Kaz Dağları arasında yer alan Şahinderesi Kanyonu, piknik yada kamp yapmak isteyen kişilerin bir numaralı uğrak mekanları arasında yer alır. Ayrıca doğal görüntüsü kapsamında yine fotoğrafçılık alanında çokça tercih edilen mekanlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bölgeye ulaşım sanılanın aksine gayet rahattır. Çeşitli güvenlik önlemleri ile bölgeyi keşfe koyulabilirsiniz.

Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi, konum olarak Kaz Dağları’nda yer almaktadır. Eşsiz manzaraya sahip bu yerde yetkililer tarafından izinler dahilinde kamp vb. işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle doğa fotoğrafçılığı konusunda çok fazla tercih edilen ve mükemmel manzaralara sahip olan bu yer, fotoğrafçılık mesleği icra eden kişiler arasında da oldukça yaygın bir yerdir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Türkiye tarihinde bulunan ilk etnografya müzesi olduğunu söyleyebiliriz. 1991 yılında açılan bu müze, özellikle Türk tarihinden önemli eserler taşımaktadır.

Orta Asya’dan başlayan göç hareketliliğinden itibaren ve Türk kesime özgü bilgiler ve buna özgü unsurlar içermektedir. Halı, ev eşyaları, kıyafet ve çeşitli aletler içermektedir. Müzede Dünya tarihinin en büyük deri sırtı olarak anılan deniz kaplumbağası bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu