İstanbulGezilecek Yerler

İstanbul’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 20 Yer

İstanbul sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli lokasyonlarından biri durumunda. Tarihi yapılardan müzelere, antik eserlerden kalelere kadar gezilmesi gereken pek çok yer var. İstanbul öylesine büyük ve tarih bakımından öylesine zengin bir bölge ki, tek bir günde gezip tamamlamak mümkün değil. Bu yüzden İstanbul’da gezilecek yerleri görmek için birkaç gün hatta birkaç hafta ayırmanız gerekiyor. Şimdi sırasıyla cami, müze gibi önemli bölgeler ve tarihi yapılar da dahil olmak üzere İstanbul’da gezilecek yerleri inceleyelim.

Camiiler

İstanbul’da gezmeniz gereken pek çok cami mevcut. Elbette bunların başında bir dönem müze olarak kullanılan ve sonradan camiye dönüştürülen Ayasofya Camii bulunuyor. Kapladığı devasa alan, içinde bulunan birbirinden farklı yapılar ve sanat eseri olarak değerlendirilen çok sayıda detayı ile Ayasofya Camii İstanbul’da gezilmesi gereken ilk camilerden biri.

Bir diğer önemli cami ise Sultanahmet Camii. Sultanahmet Camii de en az Ayasofya Camii kadar görkemli. Bu camiler dışında dilerseniz Süleymaniye Camii, Yeni Camii, Fatih Camii, Nuruosmaniye Camii, Kalenderhane Camii ve Şemsi Ahmet Paşa Camii de dahil olmak üzere gezebileceğiniz çok sayıda cami mevcut.

En Önemli 20 Bölge

İstanbul’da gezilecek yerlerin bir sınırı yok. Bu yüzden bazı bölgeleri önceliklendirmekte fayda var. Örneğin Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı ve Galata Kulesi gibi alanlar tarihi yapılar olmakla birlikte, aynı zamanda birer müze statüsünde ve halkın ziyaretine açık.

Bu içeriğin ilerleyen kısımlarında size ziyaret etmeniz gereken alanlar ile ilgili olarak detaylı bilgi vereceğiz. Fakat öncelikle bu noktaların hangileri olduğundan ve kısa adreslerinden bahsetmekte fayda var. Böylelikle siz de kendin seyahat rotanızı oluşturabilir ve İstanbul’a gitmeden görmeniz gereken alanların bir listesini oluşturabilirsiniz.

Kısa Adres

İstanbul’da gezilecek yerlerin bazılarından feragat etmek zorunda olmak üzücü. Yine de bu listeye ekleyebileceğimiz kadar gezilecek bölge eklemek istedik.

Bu öne çıkan bölgelerin kısa adreslerin şu şekilde:

 • Kapalı Çarşı: Kalpakçılar Caddesi, Fatih
 • Topkapı Sarayı: Cankurtaran, Fatih
 • Ayasofya Camii: Sultan Ahmet, Fatih
 • Yerebatan Sarnıcı: Alemdar, Fatih
 • Galata Kulesi: Bereketzade Mahallesi, Beyoğlu
 • Rumeli Hisarı: Rumelihisarı Mahallesi, Sarıyer
 • Yoros Kalesi: Anadolu Kavağı, Beykoz
 • Yedikule Zindanları: Yedikule, Fatih
 • Anadolu Hisarı: Anadolu Hisarı, Beykoz
 • Dolmabahçe Sarayı: Vişnezade, Beşiktaş
 • Heybeliada Ruhban Okulu: Heybeliada, Adalar
 • Fener Rum Patrikhanesi: Yavuz Sultan Selim, Fatih
 • Kız Kulesi: Salacak, Üsküdar
 • Saklı Göl: Karamandere, Şile
 • Emirgan Korusu: Reşitpaşa, Sarıyer
 • İstanbul Modern Sanat Müzesi: Kılıçali Paşa, Beyoğlu
 • Aya İrini Müzesi: Cankurtaran, Fatih
 • Bozdoğan Su Kemeri: Kalenderhane, Fatih
 • Çemberlitaş: Mollafenari, Fatih
 • Ahrida Sinagogu: Ayvansaray, Fatih

Siz isterseniz bu listeyi kısaltabilir ya da daha uzun vaktiniz varsa dilediğinizce uzatabilirsiniz.

Yerler Hakkında Bilgi

İstanbul’da yer alan gezilmesi gereken önemli noktaları yukarıda listeledik. Elbette bu listelediğimiz alanların tamamını bu kısa içerikte detaylandırmak mümkün değil. Bu yüzden biz de sizler için öne çıkan noktaları detaylandırmaya çalıştık.

Kapalıçarşı

Türkiye’yi ziyaret eden turistler tarafından Grand Bazaar olarak da adlandırılır. Yapılış tarihi tam olarak bilinmese de, Fatih Sultan Mehmet dönemine denk geldiği bilinmektedir. 45 bin metrekarelik bir alan kaplar. İçerisinde takılardan gıda ürünlerine, antikalardan tekstil ürünlerine kadar aradığını pek çok şeyi bulmak mümkündür. Her yıl yüzbinlerce insan tarafından ziyaret edilir.

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 20 Yer Gidelimmi.com

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Zaman içerisinde saraya çok sayıda ekleme yapılmıştır. Bugün saray olarak kullanılmamakla birlikte Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 10 müze arasında gösterilir. 19. yüzyılın sonuna kadar Osmanlı’nın yönetim merkezidir. Aktif olarak kullanılmamaya başladıktan sonra müze haline getirilmiş ve aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin ilk müzesi olmuştur. Adalet Kulesi ve Darphane sarayın içerisinde yer alır ve bu yapıların ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi önerilir.

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 20 Yer Gidelimmi.com

Yerebatan Sarnıcı

Yapılış tarihi 1500 yıl öncesine dayanan bu yapı Ayasofya Camii’ne oldukça yakın bir noktada konumlanmıştır. Yani listenizde Ayasofya Camii varsa, Yerebatan Sarnıcı’nı da mutlaka görmenizi öneririz. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılan bu yapı, özellikle içerisinde yer alan sütunlar dolayısıyla dikkat çeker. Zamanında Cehennem isimli, Tom Hanks’in başrolünde oynadığı ve Dan Brown tarafından yazılan bir filme de ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde oldukça başarılı bir şekilde restore edilmiş olan Yerebatan Sarnıcı yeni ziyaretçilerini beklemektedir.

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 20 Yer Gidelimmi.com

Galata Kulesi

İnşası bundan 1500 yıl öncesine dayanan Galata Kulesi, İstanbul’a giden herkesin görmek istediği noktalardan biridir. Ziyaretçilere açık olan bu yapı aynı zamanda eşsiz bir İstanbul manzarası sunar. Ayrıca Hezarfen tarafından tahta kanatlar ile gerçekleştirilen ilk uçuşta Galata Kulesi’nden gerçekleştirilmiştir ve bu hikaye kulenin önemini artırır. Ayrıca henüz tam olarak listeye girmemiş olsa da, UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde de yer almayı başarmıştır.

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 20 Yer Gidelimmi.com

Rumeli Hisarı

4 kule ve 13 burçtan oluşan Rumeli Hisarı, İstanbul’un fethinde önemli bir rol oynamıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Rumeli Hisarı ile Karadeniz bölgesinde gelecek olan tehlikeler önlenmeye çalışılmıştır. Her ne kadar zamanında Boğazkesen olarak adlandırılsa da, bugün Rumeli Hisarı olarak anılır.

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 20 Yer Gidelimmi.com

Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları Osmanlı Devleti’nin en genç padişahlarından biri olan Genç Osman’ın öldürüldüğü yer olarak tarihe geçmiştir. Normalde 4 adet kulesi olan zindana daha sonradan Fatih Sultan Mehmet tarafından 3 burç daha eklenmiştir. Nitekim bu olayla birlikte Yedikule Zindanları adını almıştır. Siz de bu listeyi detaylandırabilir, İstanbul seyahatinize keşfedilecek yeni yerler ekleyebilirsiniz.

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken 20 Yer Gidelimmi.com

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu