Türkiye'de Ne Yenir?Ağrı

Ağrı’nın En Ünlü ve Lezzetli Yöresel Yemekleri

Bir turizm faaliyeti olarak ortaya çıkan Ağrı, zengin ve doyurucu mutfağıyla turistlerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Yöresel yemeklerin çok lezzetli olduğu kent, her yıl yüz binden fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ağrı mutfağı, et yemekleri de dahil olmak üzere çeşitli yemeklerin hazırlanmasında bölgede yetişen bitkileri kullanır.

Sağlıklı yaşam için ilk tercih olan Ağrı mutfağı onlarca farklı lezzeti bünyesinde barındırmaktadır. Ağrı mutfağının başlıca yöresel yemekleri şunlardır: Abdigor Köfte, Gösteberg Et, Haşıl, Hengel, Erişte, Kuymak, Pişi Erdek, Hasude, Ayranşı, Ciriş Ketesi ve Halise.

Abdigor Köftesi

Abdigor Köftesi

Abdigor köftesi Ağrı mutfağının en sevilen yemeğidir ve Doğubeyazıt yöresinde sıklıkla yenir. Kuzu eti, domates sosu ve soğan ile pişirilen köfteler genellikle pilav ile servis edilir. Pide çeşitlerinin yanında servis edilebilen köfte, lezzeti ile biliniyor.

Gösteberg Et

Gösteberg Et

Gösteberg eti, kuzu veya keçi etinden yapılır ve yabancı turistlerin sıklıkla yediği yemeklerden biridir. Gösteberg eti, akşam yemeklerinin vazgeçilmez gıdalarından biridir ve sağlıklı yaşam açısından da öne çıkmaktadır.

Haşıl

Haşıl

Yarma ile hazırlanan Haşıl yemeği, ara yemek olarak tüketilir. Öğle yemeğinde genellikle tereyağlı, yoğurtlu ve sarımsaklı haşıl yemeğinin yendiği söylenir. Şehir merkezindeki Ağrı Batıbeyli restoranda yeşil soğanı deneyebilirsiniz.

  • Ağrı Batıbeyli Restoran Adresi: Fırat mahallesi atalay caddesi tanışır apt, No:42/b, Merkez/Ağrı

Hengel

Hengel

Hengel buğday unundan yapılır, yoğurt ve soslarla servis edilir. Akşam yemeğinin yardımcısı olarak sunulan Hengel, soğan ve sarımsak eklenerek yapılır. Ortalama 45 dakika süren Hengel, doyurucu ve lezzetli yemeklerden biridir.

Erişte

Erişte

Erişte, Türk mutfağının önemli yemeklerinden biridir ve özellikle Ramazan ayında sıkça yenir. Doyuruculuğuyla bilinen bu erişte yemeği, yeşil mercimek ve erişte ile pişirilir. Erişte, yabancı turistler tarafından da sevilir ve akşam yemeklerinin vazgeçilmez yemeklerinden biridir.

Kuymak

Kuymak

Hepimizin bildiği gibi Karadeniz yöresine ait olan kuymak, Ağrı yöresine ait peynirlerle de yapılmaktadır. Kuymak, Ağrı’nın yöresel peyniriyle yapılır ve kahvaltılıkların en sevilenlerinden biridir.

Pişi Erdek

Pişi Erdek

Pişi erdek, süt veya su mayalanarak yapılır ve çeşitli yiyeceklerin yanında yenir. Peynir, patates veya kıyma ile yapılan börek erdek, sigara böreğini andıran bir yemektir.

Hasude

Hasude

Hasude, Ağrı mutfağının şerbetten yapılan tatlılarından biridir. Badem veya fındıklı hasude, akşam yemeklerinde mutlaka denenmesi gereken yiyeceklerden biri olarak biliniyor.

Ayranaşı

Ayranaşı

Buğday kabukları ayrılıp, ayran ve nane karıştırılarak yapılır. Akşam yemeklerinde ilk tercih olan Ayranşı’yı şehir merkezinde bulunan Batıbeyli Çorbasıcı’nda deneyebilirsiniz.

  • Batıbeyli Çorbacısı adresi: Fırat, Atalay Cd., 04200 Ağrı Merkez/Ağrı

Ciriş Ketesi

Ciriş Ketesi

Genellikle kahvaltılarda yenen Ciriş ketesi, buğday unu ve hamurdan yapılır. Çiriş ile yapılan keten peynir veya patates çeşitleriyle karşımıza çıkıyor.

Halise

Halise

Tavşan eti yağ, tuz ve buğday ile pişirilen halise yemeğine dahildir. Yabancı turistlerin sıklıkla tükettiği halise yemekleri çeşitli baharatlarla servis ediliyor.

Ayrıca,

Gezdikçe göreceğimiz, gördükçe keşfedeceğimiz daha çok yer var! Kocaman Dünya, bizim onunla tanışmamızı bekliyor ❤️

Sitemizde, sana fikir olacak onlarca içerik var. Bu yılın “gezilecek yerler” listesini birlikte hazırlıyoruz!

Instagram hesabımızı takip ederek paylaştığımız özel klip ve görsellerden anında haberdar olabilirsin. Ruhunda keşfetmek olan insanların topluluğuna hoş geldin!

@gidelimmi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu