Aktif YaşamGezilecek Yerler

Türkiye’nin En İyi 20 Kamp Alanı

Kamp yerleri konusunda, Türkiye, coğrafi konumu ile dört mevsimin yaşanabildiği ve her mevsim şartlarına göre farklı tatil seçenekleri bulunan ülkelerden birisidir. Keyifli bir kamp dönemi yaşayabilmek için doğru zamanda doğru yeri seçmelisiniz. En iyi 20 kamp yeri hakkında bilgi edinerek seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Bolu il sınırları içerisinde bulunan Yedigöller milli parkı, sonbahar aylarında daha güzel oluyor. Kamp yerleri seçiminde, sonbahar kampları için tercih edilen yerlerden birisidir. Türkiye’nin her yerinden buralara turlar düzenleniyor ve insanlar, ormanın güzelliklerini görebiliyor. Kamp kurmak isteyenler, akşam saatlerinde sakinleşen ormanda çadırlarını kurarak keyifli vakit geçirmeye başlıyor.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Kamp yerleri için Akdeniz bölgesini düşünenler, Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesindeki Kelebekler vadisini seçiyor. Sarp kayalıklarla çevrili 350 m’lik alandan oluşan vadi kampçılar için en güzel manzara seçeneklerini sunuyor. Kamp yerinizi, vadinin üst taraflarından seçebiliyor ve orman içerisinde deniz manzaralı kamp yapabiliyorsunuz. Sıcak iklim kuşağında olduğu için yılın her dönemi burada kamp yapılabiliyor.

Yazılı Kanyon

Yazılı Kanyon

Yazılı kanyon, Isparta İli Sütçüler İlçesi Çandır köyünde bulunuyor. 1989 yılında tabiat parkı olarak ilan edildikten sonra, Türkiye kamp alanları arasında gösterilmeye başlandı. Kanyonda bulunan kayalar üzerinde yazan şiirden ismini alıyor. Yazılı Kanyon kamp severler arasında oldukça ilgi çeken bir yerdir ve yıllık ortalama 50 bin ziyaretçi geliyor. Endemik bitki ve yaban hayat özelliğinden dolayı koruma altında tutulur. Kamp kurabileceğiniz güvenli yerlerden birisidir.

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Akdeniz bölgesindeki gezilecek ve kamp yapılacak yerler arasında, Köprülü Kanyon en çok tercih edilen yerlerden birisi olarak gösterilir. 1973 yılından bu yana milli park olarak bilinir ve 366 bin dekarlık alanı ile kampçılara ev sahipliği yapar. Antalya’da bulunuyor ve her mevsim kamp için uygun yer olarak tercih ediliyor. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda Antik Selge şehri bulunuyor ve kampçılar buraya yakın yerlere çadırlarını kurabiliyor. İsteyenler, Köprüçay vadisinde rafting yapabiliyor.

Gökova Orman Kampı

Kamp yerleri sunulan hizmetler açısından değerlendiriliyor. Gökova Orman Kamp’ı alanında, herkes için yeterli oranda, wc, duş ve elektrik pano imkanları bulunuyor. Muğla, Ula ilçesinde yer alan bu kamp alanı, her mevsim kamp yapmak için elverişli özelliklere sahip. Gökova Orman Kampı özellikle yaz tatilini kamp kurarak geçirmek isteyenler için eşsiz fırsatlar sunuyor.

İğneada

İğneada

Trakya bölgesinde tatil yeri ya da kamp yeri arayanlar, İğneada kamp alanını seçebiliyor. Longoz ormanları içerisinde kamp kurabiliyorsunuz. Kamp için ihtiyacınız olan çadır ve diğer malzemeleri, kamp alanında kiralayabiliyor ve kamp süresince kullanabiliyorsunuz. İğneada kamp alanı, güneş kum ve deniz ile birlikte ormanlar içerisinde doğal bir ortam sunuyor. Kamp için gerekli olan tüm sistemler bulunuyor.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Adıyaman ilçesinde bulunan Nemrut Dağı kamp alanları, tarihi bölge alanı dışında kalıyor. Tarihi bölge olduğu için belirli bölgelerde kamp yapmak yasaktır. Ancak Nemrut dağını gören bir bölgeye çadırınızı kurarak kamp yapabiliyorsunuz. Kampta ihtiyacınız olacak olan yiyecek ve içecekleri, yakın bölgedeki yerlerden temin edebiliyorsunuz. Nemrut Dağı kampları sayesinde, güneşin doğuşunu seyredebilirsiniz.

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası

Dilek yarımadası, Aydın ili sınırları içerisinde, büyük menderes deltasında bulunuyor. Milli park olarak belirlenen alanları, kamp yerleri olarak kullanılıyor. Ege denizine doğru uzanan alanda çadırınızı kurabiliyor ve kamp yapmaya başlayabiliyorsunuz. Kamp kurulabilecek olan milli park, 27 bin hektarlık alandan oluşuyor. Çam ağaçları arasına çadırınızı kurabiliyor ve etkinliklerinizi yapabiliyorsunuz.

Kabak Koyu

Kabak Koyu

Kabak koyu, Fethiye sınırları içerisinde ve Akdeniz’in muhteşem manzarası karşısındadır. Kabak koyunda kamp kurulabilecek birden fazla yer bulunuyor. Denizden yüksek alanlara kurulan kamp çadırları, gece ve gündüz muhteşem manzara karşısında zaman geçirmeyi ve dinlenmeyi sağlıyor. Kamp için çadır kurabiliyor ya da bungalov evler kiralayabiliyorsunuz. Kamp alanındaki tesislerden çadır kiralayabiliyorsunuz.

Assos Behramkale Köyü

Assos Behramkale Köyü

Assos doğal yapısı ve güzelliği ile çok sayıda kamp alanı seçenekleri sunuyor. Türkiye’de kışın kamp yapılacak yerler arasında gösteriliyor ve Behramkale Köyü kamp alanı, ılık havası ile kışın rahat bir kamp dönemi geçirilmesini sağlıyor. Yaz aylarında yapacağınız kamplarda daha fazla etkinlik yapabiliyorsunuz. Denizde yüzme, doğa yürüyüşü, balık tutma, bisiklet ve çeşitli spor etkinlikleri için alternatif seçenekler sunan kamp alanlarından birisidir.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu şelalesi, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi yakınlarında bulunuyor. İlçeye 18 km uzaklıkta ve ulaşımı çok kolaydır. Şelalenin yüksekliği 38 m ve Türkiye’deki en iyi kamp alanlarından birisidir. Karavan ya da çadır kampı için tercih edilebilecek en doğal kamp alanlarındandır.

Şelale manzaralı bir yer seçerek kamp çadırınızı kurabilirsiniz. Şelale bölgesinde doğa yürüyüşü ya da balık tutma gibi işlemleri yapabilirsiniz. Kamp yerleri arasında ilk sıralarda gösterilen yerlerden birisidir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

İstanbul yakın kamp yerleri araştırmalarında, Ballıkayalar tabiat parkı en iyi seçeneklerden birisidir. Kocaeli Dilovası bölgesindedir ve tabiat parkı olarak kullanıldığı için doğal güzelliklere sahiptir. Doğal güzellikler içerisinde çadırınızı kurarak hemen kamp yapmaya başlayabiliyorsunuz. Ulaşımı kolay olduğu için en çok tercih edilen kamp alanları arasında yer alıyor.

Erfelek Şelaleleri

Erfelek Şelaleleri

Yazın kamp yapılacak yerler arasında gösterilen Erfelek Şelaleleri Sinop ilinde bulunuyor. Karadeniz bölgesinde doğal bir ortamda kamp yapmak isteyenler için önerilen yerlerden birisidir. Bölgede farklı büyüklüklerde toplam 28 şelale yer alıyor. Şelaleler yakınına çadırınızı kurduğunuzda, suyun ahenkli sesi ile kafa dinleyebilirsiniz. Sinop merkeze yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunuyor ve kamp yerleri yakınlarında ihtiyaç duyulabilecek hizmet seçenekleri yer alıyor.

Salda Gölü

Salda Gölü

Burdur ilinde bulunan ve beyaz kumları ile meşhur olan Salda gölünün çevresinde kamp kurabileceğiniz alan bulunuyor. Gölün güney bölümünde yer alan ve Yeşilova Belediyesine ait olan bölgede kamp için hazırlanmış özel alan vardır. Salda Gölü sit alanı olarak ilan edildiği için göl çevresinde kamp kuramıyorsunuz. Sadece gösterilen alanları kullanabiliyor ve burada isterseniz çadır kiralayabiliyorsunuz. Kampçılar için duş ve wc gibi ihtiyaçlar için tesisler bulunuyor.

Uzungöl

Uzungöl

Kamp yerleri ülkenin her tarafında farklı özellikleri ve doğal güzellikleri ile yer alıyor. Uzungöl kamp alanı, orman içerisinde zaman geçirmenizi sağlıyor. Karadeniz bölgesi olduğu için yaz aylarında bile yağmur sık yağıyor dolayısıyla buna hazırlıklı olmalı ve yanınızda bulunduracağınız eşyalarınızı ona göre belirlemelisiniz. Kamp kurduğunuz yerden Uzungöl’ü kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Maden Şelalesi

Maden Şelalesi

Maden şelalesi kamp alanı, İstanbul’a yakın ve Sakarya ili Karasu ilçesinde bulunuyor. Çadır kampı kurmak isteyenler hafta sonu kaçamak yaptıkları yerler arasında yer alıyor. İsteyenler çadır kuruyor, isteyenler karavanları ile gelebiliyor. Kamp yerinde birçok aktivite için imkanlar bulunuyor ve çok sayıda kişi sürekli burayı tercih ediyor.

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları

Yenice ormanları, Karabük ili Yenice ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. Yenice ormanlarında, birden fazla kamp alanı bulunuyor. Kent Ormanı, Sorgun Yaylası, Şekermeşe, Eğriov Göleti kamp yerleri seçeneklerinden bazılarıdır. En çok tercih edilen kamp alanlarıdır ve gelenler doğal güzelliklerden sunulan imkanlardan memnun kalıyor.

Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi

Bolu bölgesindeki kamp alanlarından birisidir. Samandere şelale kamp alanı, her türlü seçeneği sunuyor ve karavan ya da çadır kampı kurabiliyorsunuz.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

İsmi en çok duyulan kamp alanlarından birisidir. Isparta Eğridir gölü çevresinde karavan ve çadır kamp alanları bulunuyor. Doğal yapısı ile gölün ve ormanın yeşil renkleri arasında zaman geçirebiliyorsunuz.

Ada Camping Avanos

Nevşehir, Avanos ilçesinde, Kızılırmak kenarında yer alan ada camping, misafirlerin güvenli ve konforlu kamp yapmalarını sağlıyor. Kamp için her türlü ihtiyacın karşılanması sağlanıyor.

Sonuç

Kamp yerleri incelemelerini gidelimmi.com sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Sizler için Türkiye en iyi kamp alanları liste halinde sunuluyor ve her kampın özellikleri gösteriliyor. Türkiye, kamp alanı açısından oldukça zengindir ve çok fazla alternatif sunuyor.

Çadır kampı kurarak, arkadaş grupları ya da sevdikleriyle keyifli zaman geçirmek isteyenler, siteyi ziyaret ederek, kendilerine en yakın kamp alanlarını bulabiliyor. Görmek istediğiniz bölgeye göre kamp alanlarını araştırabiliyorsunuz.

Kamp yerleri hakkında sık sorulan sorular arasında, kamp alanında bulunan tesisler, ulaşım imkanları ve iklim şartları ile ilgilidir. Kamp alanlarının çoğu özel işletmeler tarafından işletildiği için her türlü ihtiyaca yönelik sistemler bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu