Karabük

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Türkiye’de turistik geziler için seçilen adresler arasında Safranbolu görülür. Tarihi gezi, doğal tatil ve sakin ortam arayanlar için tercih edilen bu adreste keyifli vakit geçirmek mümkün olur. Ayrıca yöresel lezzetlerle gezi damağa hitap edecek şekilde de tamamlanır.

Safranbolu’da Gezilecek 10 Turistik Yer

Gezi planlarında yer alan Safranbolu Türkiye’nin müze görünümlü ilçelerinden birisidir. Sahip olduğu özgün ve tarihi yapıları, doğal güzellikleri, yöresel ürünleri ve doğal alanları ile bir defa gelenlerin yine ziyaret etmek istedikleri adrestir.

Gezilecek yer bakımından zengin olan ilçeyi ilk defa ziyaret eden kişilerin en önemli yapıları görmeleri şarttır. Böylelikle gezinin keyifli ve dolu dolu geçmesi mümkün olur.

Bu nedenle Safranbolu’da gezilecek 10 yeri gezi yapacak turistler için listeledik;

Safranbolu Nerede?

Unesco Dünya Miras Listesi’ne adını yazdırmış olan Safranbolu Batı Karadeniz şehirlerinden olan Karabük’ün bir ilçesidir. İlçenin tarihi M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanır. İlçe kurulduğu tarihten itibaren Frig, Hitit, Pers, Bizans ve Roma hakimiyetine girmiştir. İlçenin Türk toprakları arasına katılması Selçuklular Döneminde ve 1196 yılında gerçekleşmiştir.

Bu tarihten beri de Türk egemenliğindedir. İlçenin şehir merkezine uzaklığı 8 kilometredir. Ayrıca konum olarak merkeze yakın olması ziyaretin Karabük’e gelen kişiler tarafından rahatlıkla yapılmasına imkan tanır.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Karadeniz bölgesinin popüler ilçeleri arasında bulunan Safranbolu ulaşım konusunda elverişli olan bir ilçedir. Tatil ve gezi planları için ilçeye gelmek isteyen kişiler havayolu veya karayolunu tercih ederek ulaşım sağlayabilirler.

Safranbolu’ya karayolunu kullanarak gelmek isteyen kişilerin otobüs veya şahsi araçlarını kullanmaları mümkündür. Otobüsü tercih eden kişiler bulundukları konumdan hareket edecek şehirlerarası otobüslere gelerek Karabük’e ulaşırlar. Karabük’te otobüsten indikten sonra servislerle ilçeye gelebilirler.

İlçeye şahsi araçları ile gelecek kişilerin ise İstanbul, İzmir veya Ankara güzergahlarını kullanarak ulaşmaları mümkündür. Karabük’e ulaştıktan sonra 8 km daha kuzey yönünde ilerleyerek ulaşım sağlamaları mümkün olur.

Ulaşım türü olarak havayolunu tercih eden kişilerin ise Kastamonu’ya giden uçaklara binmeleri gerekir. Kastamonu’da uçaktan inen kişiler Karabük araçlarına binerek ulaşım sağlayabilirler.

Safranbolu Eski Çarşı

İlçedeki turistik yerlerin ilki Safranbolu Eski Çarşı’dır. Tarihi 350 yıl öncesine dayanan çarşı ilçenin en eski mekanıdır. Bu nedenle turistler tarafından yoğun ziyaret altındadır. Çarşıda yüzlerce yıllık dükkan ve işletmeler vardır. Bu işletmelerden yöresel ürünlerin satın alınması, yemek yenmesi veya içecek tüketilmesi mümkündür.

Arnavut kaldırımlı sokaklar içerisinde bulunan çarşı alışveriş, yeme ve içmenin dışında fotoğraf çekmek için gelen kişileri ağırlar. Otantik havaya sahip olan çarşı unutulmayacak fotoğrafların çekilmesine yardımcı olur.

Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu Saat Kulesi

İlçedeki turistik adreslerden birisi Safranbolu Saat Kulesi’dir. Yapılış tarihi 1790 olan kule İzzet Mehmet Paşa isimli Osmanlı sadrazamı tarafından yaptırılmıştır. Kule konum olarak kale önünde yer alır ve kulenin yüksekliği 12 metre ölçüsündedir.

Tarihi saat kulesinin yapımında ahşap ve kesme taşlar kullanılmıştır. Bu da kuleye farklı bir görünüm kazandırmıştır. Yapıldığı tarihten beri çalışmaya devam eden saat kulesi Safranbolu fotoğraflarının vazgeçilmez adreslerindendir.

Safranbolu Saat Kulesi

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Osmanlı sadrazamı olan Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan tarihi cami Safranbolu’nun en önemli Osmanlı eserlerinden birisidir. Yapımı 1661 yılında gerçekleşen Köprülü Mehmet Paşa Camii’nde ahşap ve taş işçiliği dikkat çeker.

Osmanlı mimarisinin izlerine sahip olan tarihi cami avlusunda kütüphane, güneş saati, muvakkithane ve şadırvana sahiptir. Yıllar içerisinde restorasyon görmüş olan cami günümüzde Safranbolu halkı tarafından ibadet etmek için kullanılan yapılardandır.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Kaymakamlar Gezi Evi

Safranbolu ilçesindeki önemli adreslerden birisi Kaymakamlar Gezi Evi’dir.

Müze özelliğine sahip olan evin özellikleri şunlardır;

  • Ev müze olmadan önce Safranbolu kumandalı Hacı Mehmet Efendi’ye ait olan bir evdir.
  • 1981 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilen ev Kaymakamlar Gezi Evi ismiyle halkın ziyaretine açılmıştır.
  • Gezi evi 3 katlı bir yapıdadır ve bu yapıda toplamda 8 oda vardır.
  • Ev içerisinde heykeller, Safranbolu yöresel ürünleri ve antika eşyalar sergilenir.
  • Ev haremlik ve selamlık özelliğine uygun şekilde dizayn edilmiştir.

Tarihi evi gezen kişiler ilçenin günlük ve tarihi yaşamına tanıklık etme imkanı bulurlar. 8 odadan oluşan evin her bölümü kadın, erkek ve çocuklar için hazırlanmıştır. Bu odalarda fotoğraf çekmek de mümkündür.

Kaymakamlar Gezi Evi

Mehveş Hanım Konağı

İlçedeki turistik yerler Mehveş Hanım Konağı ile devam eder. Yapılışı 150 yıl öncesine dayanan konak 1997 yılında yapılan düzenlemeler sayesinde turistik işletme olarak kullanılmaya başlamıştır. Toplamda 8 odaya sahip olan konak bölgeyi ziyaret eden kişiler tarafından konaklama mekanı olarak kullanılır.

Mehveş Hanım Konağı ilçenin Hacıhalil Mahallesi’nde bulunur ve Safranbolu ilçesinde 1-2 gün konaklamayı düşünen kişiler tarafından oda kiralanır.

Mehveş Hanım Konağı

Kristal Teras

Safranbolu fotoğraf çekmek isteyen kişileri ağırlayan bir ilçedir. İlçede fotoğraf çekmek için tercih edilebilecek en önemli adres ise Kristal Teras’tır. Bu teras fotoğraf tutkunlarının panoramik fotoğraf çekebilecekleri yerdir.

Kristal Teras camdan yapılmıştır ve Tokatlı Kanyonu manzarasına sahiptir. Bu terasa çıkanlar kanyonun doğal yapısını görme ve fotoğraf çekme imkanı bulurlar. Ortalama 80 metre yükseklikte bir konumda olan teras haftanın 7 günü ziyaret edilir.

Kristal Teras

Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu ilçesi tarihi yapıların dışında doğal güzellikleri ile dikkat çeker. Bulak Mencilis Mağarası gezilebilecek doğal yerlerdendir. Mağaraya gezip görmek isteyen kişilerin ilçeden 7 km uzaklaşmaları gerekir.

Bulak Mencilis Mağarası’nın uzunluğu 6 km olarak ölçülmüştür. Mağarada insanların rahatlıkla gezmesi için hazırlanmış yürüyüş yolları vardır. Bu yürüyüş yolları ışıklandırılmış olup insanların mağara içindeki göleti görmelerine imkan tanır.

Bulak Mencilis Mağarası

Yörük Köyü

İlçenin tarihi evlerini ve konaklarını görmek için Yörük Köyü’nü ziyaret etmek şarttır. Kuruluşu 15. yüzyıla dayanan köy 93 adet tarihi eve sahiptir. Bu evler 1996 yılında devlet korumasına alınmıştır.

Köyü gezmek isteyenlerin araç girişinin olmadığını bilmesi gerekir. Araç girmediği için Safranbolu evleri arasında keyifli bir yürüyüş yapmak mümkündür.

Yörük Köyü

Hıdırlık Tepesi

Doğal ve tarihi güzellikleri ile dikkat çeken Safranbolu’yu yukarıdan izlemek mümkündür. Bunun için gidilmesi gereken adres Hıdırlık Tepesi’dir. Bölgenin en eski yerlerinden olan Hıdırlık Tepesi merkeze 2 km uzaklıkta bir konumda yer alır ve bu tepeye çıkan kişiler ilçenin tamamını havadan görme imkanı bulur.

Safranbolu Hıdırlık Tepesi manzara izlemenin dışında dini açıdan önemli bir adrestir. 3 türbenin bulunduğu tepeye gelen kişiler türbelerdeki zatlar için dua etme imkanı bulurlar. Ayrıca bu tepede işletme bulunur ve ziyaret için tepeye çıkan kişiler içeceklerini alarak manzarayı izleme imkanı bulurlar.

Hıdırlık Tepesi

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu ilçesinde gezilecek 10 yerden sonuncusu Tokatlı Kanyonu’dur. Kanyon ağaçlar, bitkiler ve hayvanlarla etkileyici bir özelliğe sahiptir. Tokatlı Kanyonu’na ismini veren bölgede bulunan Tokatlı Köyü’dür.

Bu kanyon köye kadar uzanmakta olup uzunluğu 9 kilometredir. Ayrıca kanyon ilçenin Eski Çarşı’sına yakın bir konumdadır. Bölgenin doğal güzelliklerine tanıklık etmek isteyenler tarafından ziyaret edilen bir adrestir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu