Seyahat Rehberi

Sadece Kimlikle Gidebileceğiniz Ülkeler 2024

Ülkeler kendi aralarında çeşitli anlaşmalar yapıyor. Vatandaşlarının daha rahat seyahat etmesini sağlamak isteyen Türkiye Cumhuriyeti çeşitli ülkelerle anlaşma yaparak pasaportsuz seyahat yapılmasını sağlıyor.

Pasaportsuz gidilen ülkeler sayısı her yıl artıyor. 2024 yılında şehirler arası seyahat ediyor gibi sadece kimlikle farklı ülkelere gitmek isteyenlere çeşitli ülkeler gösteriliyor. Pasaport ve vize işlemlerine gerek kalmadan seyahat edebileceğiniz ülkeler sayısı sınırlıdır.

Tatil planlarınızı bu ülkelere yapabilir ve sadece kimliğinizle rahatlıkla gidebilirsiniz. Bu ülkelere seyahat edebilmek için çipli kimlik kartının yani yeni kimlik kartının olması gerekiyor. Kimliğini değiştirmemiş olanlar, eski kimlikleri ile listede yer alan ülkelere giriş yapamazlar.

Pasaportsuz Kimlikle Gidebileceğiniz 6 Ülke

Pasaportsuz gidilen ülkeler ile farklı zamanlarda anlaşmalar yapılıyor ve anlaşmalar yürürlüğü girdikten sonra bu ülkelere pasaport olmadan da seyahat edilebiliyor.

Kimlikle gidilen ülkeler arasında şunlar yer alıyor:

 • Ukrayna,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,
 • Moldova,
 • Azerbaycan,
 • Gürcistan,
 • Bosna-Hersek

Bu 6 ülkeye sadece kimlik kartınızla giriş yapabiliyor ve anlaşmaya göre 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla bulunabiliyorsunuz. Her ülkenin farklı tarihi ve doğal güzellikleri vardır. Pasaport ve vize işlemleri ile uğraşmadan bu ülkelere rahatlıkla gidip gelebilirsiniz. Kimlikle gidebileceğiniz ve gezebileceğiniz ülkeler hakkındaki bilgiler şunladır.

Ukrayna

Ukrayna

Kimlikle gidilebilen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’ya 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren pasaportsuz girişler yapılabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hava ve deniz yoluyla ulaşımlarını yapabiliyor. Ukrayna – Rusya savaşı öncesinde, başkent Kiev, Sivastopol, Odessa, Yalta, Lviv gibi turistik tüm şehirlere gidilebiliyordu.

Pasaportsuz seyahat için yapılan anlaşmaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 güne kadar seyahat etme ve Ukrayna’da kalma hakkına sahiptir. Uçakla seyahatler yaklaşık 2 saat sürüyor ve tatil için iyi bir seçenek olarak sunuluyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Pasaportsuz gidilen ülkeler listesinin ilk sırasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yer alıyor. Kıbrıs tatil için tercih edilen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport ve vize olmadan gidebildiği ülkedir. Yeni kimlik kartı olan herkes, Kıbrıs’a gidebilir.

Ülkeye girişte, giriş belgesi veriliyor ve seyahat boyunca bu belgenin kaybedilmemesi gerekiyor. Türkiye, Kıbrıs arası uçakla 1 saattir. Yaz tatilini Kıbrıs’ta geçirmek isteyenler, Akdeniz’in sıcak sularında ve en güzel koylarında vakit geçirebiliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından giriş için pasaport istemiyor ve giriş yapanlar 30 güne kadar vizesiz kalabiliyor. Sorunsuz giriş yapabilmeniz için kimliğinizin yeni yani çipli kimlik kartı olması gerekiyor. Eski kimlik ve fotoğrafsız kimliklerle giriş yapılamıyor.

Gutab

Pasaportsuz gidilecek ülkeler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına özgürce seyahat etme hakkı tanıyor. Azerbaycan bu ülkelerden birisidir ve tatil için araştırma yapanlar, ülkeye has bir yemek olan gutabın tadına bakmak istiyor. Yeni kimlik kartınızla giriş yaptıktan sonra sacda pişirilen ve ince hamurdan yapılan gutab yemeğini ülkenin her yerinde bulabiliyorsunuz.

Gürcistan

Gürcistan

Pasaportsuz gidilen ülkeler insanların daha kolay seyahat etmesini ve ticaretlerinin gelişmesini sağlıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bu hakkı veren ülkelerden birisi Gürcistan’dır. Türkiye ile Gürcistan arasında yapılan anlaşma sonucu Aralık 2011 tarihinden sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kimliklerini göstererek Gürcistan’a giriş yapmaya başlayabildi.

Hopa sınır kapısından karayolu ile giriş yapanlar, isterlerse oradan yine kimlikle giriş yapılabilen Azerbaycan’a da geçebiliyor. Tatil için Gürcistan’a gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatleri boyunca karşılaşabilecekleri çeşitli durumlarla ilgili resmi kurumlar tarafından uyarılıyor.

Tiflis ve Batum gibi bilinen ve mutlaka görülmesi gereken birçok yeri vardır. Seyahat planı yapanlar, kara yolu ya da havayolu seçeneklerini kullanabiliyor. Son yıllarda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ticari amaçlı günü birlik Gürcistan seyahatleri yapmaya başladı.

Moldova

Moldova

Türkiye ile Moldova arasında pasaportsuz gidilen ülkeler anlaşması Ekim 2018 tarihinde imzalanmıştır. Seyahat edecek olanlar pasaport yerine yeni kimliklerini kullanabiliyor. Yapılan anlaşmaya göre her iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak pasaportsuz seyahatler yapmaya başlayabiliyor. Moldova, Ukrayna ile Romanya arasındadır.

Doğu Avrupa ülkesini merak eden ve tarihi yerlerini gezmek isteyenler, 90 güne kadar kimlikleri ile vize şartı olmadan seyahatlerini yapabiliyor. Seyahat giriş uçak gidiş ve dönüş biletlerinizi, otel rezervasyonlarınızı ibraz etmeniz gerekiyor.

Yeni kimlik kartınız ile Moldova seyahatine çıktığınızda görmeniz gereken yerler arasında şuralar bulunuyor:

 • Bender kalesi,
 • Orhei Vechi Manastırı,
 • Rudi Manastırı,
 • Parcul Katedrali,
 • Albisoara caddesi,

Moldova’ya giriş yapmadan önce gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, zamanınızı daha iyi kullanabileceksiniz. Pasaportsuz seyahatler için İstanbul, Ankara ve İzmir havalimanlarından Moldova başkenti Kişinev havalimanına direkt uçuşlar yapabiliyorsunuz.

Azerbaycan

Azerbaycan

Türkiye ile Azerbaycan arasında 1 Nisan 2021 tarihinde yapılan protokolle iki ülke vatandaşları pasaportsuz seyahat edebilecektir. Pasaportsuz gidilen ülkeler için yeni kimlik kartının olması gerekiyor. 2024 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportsuz seyahat edebilecekleri ülke sayısı artırılmaya çalışılıyor.

Pasaport olmadan sadece turistik seyahatler yapılabiliyor ve her iki ülkenin vatandaşları, kimlikleri ile giriş yaptıklarında 90 gün kalabiliyorlar. Azerbaycan halkının Türk olması ve Azeri Türkçesi konuşmaları, seyahatlerde birçok kolaylık sağlıyor. Azerbaycan seyahatleri için Gürcistan üzerinden karayolu ya da havayolu kullanılabilir.

Kimlikle seyahatlerde, ülkeye giriş yaparken, yeni çiplik kimlik kartının ibraz edilmesi ve seyahat formunun doldurulması gerekiyor. Ülkeye giriş yapan her kişiye verilen giriş çıkış formu seyahat boyunca yanınızda taşınır. Ülkeden çıkarken giriş – çıkış formunu teslim etmeniz gerekiyor. Bu şartları yerine getirdiğinizde 90 güne kadar sorunsuz seyahat edebiliyorsunuz.

Bosna-Hersek

Bosna-Hersek

Türkiye ile Bosna-Hersek arasında yılan anlaşma ile her iki ülke vatandaşları kimlikle seyahat etmeye başlamıştır. Önceden pasaportla giriş yapılırken, son zamanlarda yapılan seyahat protokolü ile sadece kimlikle seyahatler yapılmaya başlandı.

Pasaportsuz gidilen ülkeler arasına katılan Bosna-Hersek için tatil planları ve rezervasyonları hızla artmaya başladı. Bosna-Hersek, Avrupa’nın ortasında Müslüman bir ülkedir. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dikkat çekicidir. Ülkede çok sayıda Osmanlı eseri bulunuyor ve tatillerini yurtdışında daha uygun fiyatlara geçirmek isteyenler için en iyi seçenekleri sunuyor.

Yeni çipli kimliğe sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, istedikleri zaman Bosna-Hersek seyahatlerini yapabiliyor ve vize şartı olmadan 90 güne kadar kalabiliyorlar. Yapılan yeni anlaşmalarla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportsuz giriş yapabileceği ülke sayısı Bosna-Hersek ve Sırbistan ile birlikte 7’ye çıkmıştır.

Sonuç

Yurtdışı tatil planları yapanlar, pasaport ve vize işlemlerini nasıl yapabileceklerini düşünüyordu. Türkiye’nin yapmış olduğu anlaşmalarla pasaportsuz gidilen ülkeler sayısı 2024 yılında 7 ülkeye çıkmıştır. Pasaport olmadan gidebileceğiniz ülkelerin hangileri olduğunu ve hangi ülkelerde nelere gidebileceğiniz bilgilerini gidelimmi.com sitesinden öğrenebilirsiniz. Nereye gidilir ve neler yapılır gibi hizmet seçenekleri ile vize işlemleri ile uğraşmadan seyahat edebileceğiniz tüm ülkeleri ve özellikleri gösteriyor.

Güvenli seyahatler için pasaport istemeyen ülkeler tarafından sunulan şartların neler olduğun siteyi ziyaret ederek öğrenebiliyorsunuz. Uzman araştırmacı kadroları ile kimlikle seyahat edilebilecek ülkeler hakkında güncel bilgiler topluyor.

Tatil planlarınız için siteyi inceleyerek araştırma yapmaya başlamanız güncel bilgilere sahip olmanızı sağlayacaktır. Türkiye’nin pasaportsuz seyahat edilebilecek ülkelerle yaptığı anlaşmalara göre vizesiz seyahatler 90 gün ile 1 yıl arasında değişebiliyor.

Yurtdışına pasaportsuz çıkmak isteyenler, gidelimmi.com paylaşımları ile hangi işlem aşamalarını uygulamaları gerektiğini öğrenebiliyor. Seyahat için uçak bileti ve otel rezervasyonları gösteriliyor.

Ülke girişlerinde giriş-çıkıp formu dolduruluyor ve bu form seyahat süresince yanınızda taşınıyor, çıkışta teslim ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportsuz yurtdışı seyahatlerini çipli kimlikleri ile yapabiliyor. Eski kimlikler kabul edilmiyor ve seyahat planı yapanlar mutlaka yeni kimliklerini kullanmalıdır.

Turistik amaçlı seyahatler için sağlanan bu imkanlardan isteyen herkes faydalanabiliyor. Seyahatlerde her ülkenin kendi para birimi ile işlem yapılıyor ve yanınızda ihtiyacınıza göre nakit bulundurmanız gerekiyor. Siteyi takip ederek pasaport olmadan seyahat edebileceğiniz başka hangi ülkeler olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu