Gezilecek Yerler

Bali Tatili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tatillerini yeni yerler görerek değerlendirmek isteyenler için Bali Adası iyi bir seçenektir. Mimarisi, doğası ve tatil yerleri arasında popüler olması nedeniyle her yıl binlerce tatilci tarafından tercih edilir. Sizlerde rotanızı Bali’den yana kullandıysanız tatile çıkmadan önce yazımızı okumalısınız.

Bali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ada özelliğine sahip olan Bali’de güzel bir tatil geçirmek için ada hakkında gerekli bilgilere sahip olmak gerekir. İlk olarak adanın tropikal iklime sahip olduğu bilinmelidir. Buna bağlı olarak bölgede her an yağışla karşılaşmanın mümkün olduğu bilinmelidir. Bunun dışında adada hava genellikle yüksek sıcaklıktadır.

Tatil için Bali Adası’nın tercih eden kişilerin denize girerek yüzme ve keyifli zaman geçirme imkanı vardır. Ayrıca bölgede dans gösterileri sıkça yapılır. Tatil için bölgeye gelenlerin dans gösterilerini izleme ve danslara katılma imkanları vardır.

Bali’de yıl boyunca tapınak gösterileri ve çeşitli festivaller düzenlenir. Tatil zamanını bu dönemlere denk getiren kişilerin eşsiz bir deneyim yaşamaları mümkün olur.

Bali ziyaretçilere yöresel lezzetleri tatma, bütçeye uygun tatil yapma, denize girme, sörf yapma ve doğa yürüyüşü yapma imkanı sunar. Bu aktiviteleri gerçekleştirerek yeni bir yer tanımanın yanı sıra aktivitelerle tatili keyifli hale getirmek mümkün olur.

Bali Hakkında Genel Bilgiler

Turistlerin tatil cenneti olarak gördüğü Bali Asya kıtası üzerinde yer alan bir adadır. Nüfusu 2023 yılı itibariyle 5 milyon üzerinde olan Bali’nin başkenti Denpasar şehridir. Başkentin dışında Ubud, Seminyak, Lovina, Kuta, Jimbaran, Nusa Dua ve Singaraja gibi popüler şehirleri vardır.

Adada yaşayan halkın %93’ü Hindu iken kalan %7’si Müslüman’dır. Bali’ye gelen kişilerin gezmeleri gereken yerler ise şunlardır; Uluwatu Tapınağı, Batuan Tapınağı, Handara Kapısı, Ubud Sarayı, Jatiluwih Pirinç Terasları, Maymun Ormanı, Banyumala Şelalesi, Campuhan Yürüyüş Yolu, Balangan, Suluban, Sekumpul Şelalesi ve Bambu Ormanı’dır.

Bali Nerede?

Tapınakları, festivalleri ve dansları ile dikkat çeken Bali Adası Endonezya’ya bağlı olan bir adadır. Ada Lombok ve Cava adaları ile komşudur. Endonezya’daki en önemli tatil bölgesi olması nedeniyle her ülkeden turist çeker.

Bali Türk halkı tarafından da tatil için tercih edilen bir yerdir. Türkiye ile arasında ortalama 5 saatlik zaman farkı olan adaya ulaşım için Ngurah Rai Havaalanı’nı kullanmak gerekir. Bu havalimanı üzerinde ilk olarak Endonezya’nın başkenti Cakarta’ya ulaşılır. Cakarta’ya gelen kişiler adanın başkenti Denpasar’a araçlarla gitme imkanı bulurlar. Yapılan yolculuk ise yaklaşık 15 saat sürer.

Bali Nerede?

Bali Nasıl Bir Yer?

Bali sahip oldukları güzelliklerle insanları büyüleyen bir yerdir. Adanın çevresi mercan kayalıklarına ev sahipliği yapar. Dalma alışkanlığı olan kişilerin buralarda dalarak su altı zenginliğine tanıklık etmesi mümkündür.

Bali’nin kuzey ve güney bölümünde kumsallar birbirinden farklıdır. Kuzey bölümündeki kumsalların rengi siyahken güney bölümünde kumsallar beyazdır. Ada özellikle sıradan olmayan siyah kumsalları ile ilgi görür.

Ada halkının %90 üzeri Hindu olmasının etkisi ada genelinde tapınak yoğunluğuna neden olmuştur. Bu nedenle tatil için bölgeye gelen kişilerin tapınakları ziyaret etmeleri ve törenlere tanıklık etmeleri mümkün olur.

Bali tropikal iklime sahip olduğu için Ekim-Mart ayları arasında yoğun yağış alır. Bunun dışında sıcaklık derecesinin yüksek olması ise kaçınılmazdır.

Bali Vize İstiyor Mu?

Bali’nin Türkiye için uygulamış olduğu iki vize prosedürü vardır. Bunlardan ilki vizesiz geçiş sağlamasıdır. Türk vatandaşları bordo pasaportu olan kişilerin 30 gün süreyle Bali’ye vizesiz girmelerine imkan tanır. Giriş için pasaportların gösterilmesi yeterli olur.

Bordo pasaport sahibi olmayan Türk vatandaşları ise kapıda vize uygulamasından yararlanarak adaya gidebilirler. Kapıda vize uygulamasına tabi olan kişilerin ziyaret öncesinde vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Bali’de uçaktan indiklerinde vizeyi satın alarak adaya giriş yapabilirler. Bali kapıda vize ücreti ise 35 Dolar olarak belirlenmiştir. Alınan vize ile adada 30 güne kadar kalma imkanı vardır.

Baliye Ne Zaman Gidilir/Gidilmez

Bali tatili için en uygun zaman Nisan-Ekim ay aralığıdır. Bu aylarda yağış olmadığı veya yağışa yakalanma oranı az olduğu için tatilin sorunsuz geçmesi mümkündür.

Temmuz ve Ağustos ayları yazın sıcaklığı ve tatil mevsiminin başlaması nedeniyle Bali çok kalabalık olur. Kalabalıkta rahat edemeyecek kişilerin bu ayları tercih etmemeleri gerekir.

Bali kış aylarında da ziyaret edilebilen yerler arasında bulunur. Özellikle noel zamanları ada oldukça hareketlidir ve bu tarihleri seçen kişilerin noel kutlamalarına katılma imkanları vardır. Noel içinse Aralık ve Ocak ayları tercih edilir.

Baliye Ne Zaman Gidilir/Gidilmez

Bali’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bali adası insanların her zaman gidip gördükleri bir yer değildir. Özellikle ilk defa giden kişilerin adada bazı konulara dikkatli olmaları gerekir.

Bali’ye gelen kişilerin dikkat etmesi gerekenler ise şunlardır;

  • Bali yüksek sıcaklık derecesine sahip bir yerdir. Bu nedenle kişilerin güneş kremi olmadan dışarı çıkmamaları gerekir.
  • Denize girmek isteyen kişilerin kırmızı bayrak bulunan plajları kullanmaması gerekir. Buralarda suya girmek yasak veya tehlikeli olarak ifade edilir.
  • Adada çok sayıda Makak Maymunu yaşar. Bu maymunların hırsızlık alışkanlıkları vardır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.
  • Ada tsunami yaşama olasılığı yüksek yerlerdendir. Bu nedenle tsunami haberlerinin olduğu dönemler tercih edilmemelidir. Ayrıca konaklama mekanının tsunamiye dayanıklı olduğunu gösteren sertifikaya sahip olduğundan emin olunmalıdır.
  • Adada ücretsiz olarak ikram edilen Arak isimli içmekten kaçınılmalıdır. Bu içecek kaliteli ürünlerden yapılmadığı durumlarda ölümcül sonuç ortaya çıkarır.

Bunların dışında Bali’ye gidecek kişilerin sağlık sigortası yaptırmaları gerekir. Böylelikle adada yaşanabilecek sağlık sorunları ve kazalara karşı sigortanın desteği alınır. Son olarak ise adada uyuşturucu oranı yüksek olduğu için dikkatli olunmalıdır.

Bali Kime Uygun

Bali Adası günümüzde cennet adası olarak kabul edilen ve pek çok insan tarafından tercih edilen bir tatil bölgesidir. Yıl boyunca binlerce turisti ağırlayan ada bazı insanlar/gruplar için diğer insanlara oranla daha popüler veya uygundur. Bu gruplar dijital göçebeler, çiftler, sörfçüler, yoga severler ve yalnız gezenlerdir. Bu grupların adada yapabilecekleri aktiviteler ve geçirecekleri zamanlar farklıdır.

Dijital Göçebeler

Bali’nin tatil ve yaşam için uygun olduğu insan grupları arasında dijital göçebeler yer alır. Dijital dünyaya uygun çalışmalar yapan kişiler Bali’ye geldiklerinde adanın atmosferinden memnun olup adada yaşamaya karar verirler. Böylelikle işlerini Bali topraklarında devam ettirme imkanı yaşarlar. Özellikle tasarımcı, yazılımcı ve editör meslek gruplarına sahip olan pek çok dijital göçebe adada yaşam sürer.

Çiftler

Endonezya adası Bali çiftler için ideal olan tatil mekanlarından birisidir. Romantik tatil deneyimi yaşamak isteyen çiftler tarafından evlilik yıl dönümü, yılbaşı, tanışma yıl dönümü, doğum günü ve balayı tatili için tercih edilir. Çiftler mercan kayalarını görme, kumsalda güneşlenme, sörf yapma ve trekking gibi aktiviteleri yapabilirler. Bunun dışında bar, beach ve yemek mekanları sayesinde eşsiz bir tatil deneyimini yaşarlar.

Çiftler

Yoga Severler

Bali Adası yoga severler için de uygun bir yerdir. Yoga yapmak isteyenler için mabed, okul ve alanlar oldukça fazladır. Özellikle yoganın Hindu dini için önemli olması yoga tutkunlarının bölgeyi tercih etmesi üzerinde etkilidir. Yoga için en popüler mekan ise adaya bağlı Ubud şehridir.

Sörfçüler

Adada bulunan deniz serin ve sörf yapmaya uygundur. Bu nedenle sörf alışkanlığı olan kişiler adaya gelerek keyifli sörf deneyimi yaşayabilirler. Bölge hem uçurtma hem de rüzgar sörfü için elverişlidir.

İlk defa sörf yapacak kişiler için eğitim veren kurumlar ve sörf malzemesi satan mağazalarda Bali adasında bulunur. Sörf için tercih edilebilecek adresler ise Kuta, Suluban, Balangan, Padang Padang, Nusa Dua ve Uluwatu bölgeleridir.

Yalnız Gezenler

Yalnız takılmayı seven kişiler için Bali’nin tatil yeri olarak seçilmesi mümkündür. Özellikle kalabalık olmayan zamanlarda bölgeye gelen kişilerin sakin ortamda kendileri ile baş başa kalmaları mümkündür. Ancak Bali adasında kalıcı olan çok fazla turist olduğu için onlarla iletişim kurulabilir. Böylelikle partilere ve eğlencelere katılarak zaman zaman yalnızlıktan da ulaşılmış olur.

Balayı İçin Bali

Bali Adası son olarak balayı için tercih edilen bir yerdir. Özellikle yurt dışında balayı yapmayı isteyen kişiler tercihlerini her dönem sıcak olan Bali’den yana kullanırlar. Bölgenin tropik olması bambu ağaçları ve ada manzarasıyla eşsiz deneyim kazandırır. Ayrıca tatil için adaya gidilmesi lüks görüntü sergilenmesini sağlar. Bu nedenle de pek çok kişinin tercihi Bali’den yana olur.

Bali sörf, dalış, trekking ve festivallere katılma amacıyla da balayında tercih edilir. Buna ek olarak farklı dini ritüelleri merak eden kişiler için de oldukça uygundur. Bölgede çok fazla Hindu tapınağı olması dini ritüellere tanıklık etme ihtimalinin artmasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu