Gezilecek Yerler

Türkiye’nin En Güzel 10 Yaz Tatil Yeri

Stresli ve yoğun iş yaşamından sıkılanlar Türkiye’nin en güzel 10 yaz tatil yeri arasından bir tercih yaparak tüm yorgunluklarından kurtulabilirler. Yaz mevsimi yaklaşınca herkesin aklına ilk gelen şeylerden biri yaz tatilidir. Hem sakin ve güzel hem de uygun fiyatlı bir tatil yapmak için araştırma yapmaya başlarsınız. Bu hususta önünüze çok fazla sayıda tatil beldesi çıkar. Fakat Türkiye’deki bazı tatil yerlerinin popülerliği daha fazladır.

Herkesin sıklıkla tercih ettiği ve popüler bir hale getirdiği yerleri tercih ettiğiniz zaman tatilinizi daha keyifli geçirme şansınız artar. Türkiye tatil konusunda çok fazla avantaja sahip bir ülkedir.

Çok Aranan Ve Meşhur 10 Yaz Tatili Yeri

Türkiye’de bazı yaz tatili yerlerinin meşhurluğu oldukça fazladır. Bu hususta en çok aranan yerler olma özelliğine sahiptirler.

Bodrum  Muğla

Türkiye’nin çok aranan ve meşhur yerlerinden biri olan Bodrum, en güzel tatil yerleri listesinde ilk sıralarda yer alır. Tatil denilince herkesin aklına ilk gelen yerdir. Bodrum aynı zamanda tatil söz konusu olduğunda hakkında en çok bahsedilen yerlerden biridir.

Güneş, kum ve deniz kavramlarını bir araya getirdiğimiz zaman Bodrum karşımıza çıkar. Bodrum, sadece yaz aylarında değil yılın her ayında hareketli olur. Bodrum, sadece yaz tatili yapmak için değil aynı zamanda güzel bir tarihi gezi yapmak için de uygun bir yerdir. Bölgede çok sayıda tarihi doku bulunuyor. Ayrıca bölgede çok sayıda etkinlikler yapılıyor. Yaz sezonu boyunca verilen konserler ise size müzik keyfini doyasıya yaşatıyor.

Bodrum, her açıdan ekonomik bir tatil sunar. Tam anlamıyla tatil beldesi olduğu için yerli-yabancı turist sayısı bir hayli fazladır. Özellikle de turistler tarafından yoğun bir ilgi gören Bodrum, Muğla’ya bağlı olan en büyük ilçelerden bir tanesidir.

Yaz havasını doyasıya alabileceğiniz bu yer, oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Bu yüzden tatile giderken yanınıza oldukça ince kıyafetler almanız da fayda var. Bodrum’da tatil yapmak için tercih edebileceğiniz çok sayıda kumsal vardır. Bu kumsalların birçoğu oldukça geniştir. Yani tatil için gittiğiniz zaman yer bulma sıkıntısı yaşamazsınız. Fakat konaklama için önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Bodrum

Ayvalık Balıkesir

Ayvalık, yaz tatili için gidebileceğiniz en meşhur yerlerdendir. Balıkesir’e bağlıdır. İlçe Ege Bölgesi’nde yer alır. Bu nedenle Ege’ye özel bir havası vardır. Zaten beldeye gelir gelmez Ege havasını hemen hissedeceksiniz. Özellikle de yöre halkının size olan yaklaşımları bunu daha net bir şekilde ortaya koyar.

Ayvalık’ta tatil yaparken mutlaka tatmanız gereken bir lezzet vardır. Ayvalık tostu ile ünlü olan bu ilçe, oldukça şirin bir yapıya sahiptir. Bölgede tatil yapmak için tercih edilen en popüler plaj ise Sarımsaklı Plajı’dır. Huzurlu bir atmosfere sahip olmasından dolayı yerli-yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Özellikle de rakı-balık ikilisinin yaygın olduğu bir yerdir. Bölgede gezilecek yer sayısı oldukça fazladır.

Tatilinizi yaparken bölgedeki taş sokakları teker teker dolaşabilirsiniz. Ayrıca sabun fabrikasını ve tarihi zeytinyağı fabrikasını ziyaret edebilirsiniz. Ayvalık – Balıkesir, hem aile ortamına hem de arkadaş ortamına uyum sağlayabilen bir tatil yeridir. Ayrıca buraya sadece yazın gelmek zorunda değilsiniz. Ayvalık’ın bir de kış güzelliği vardır. Fakat bölgenin yaz turizmine daha yatkın olması buranın daha çok yaz mevsiminde ziyaret edilmesine neden olmaktadır. Ayvalık, hem plajları hem de bölgeye has lezzetleriyle ünlüdür. Aynı zamanda en çok aranan yaz tatil yerlerinden biri olmayı da başarmıştır.

Balıkesir Ayvalık

Alaçatı  İzmir

Tatil beldeleri arasında yüksek bir çıkış sağlayan yerlerdendir. Eskiden yalnızca rüzgar sörfleri ile ünlü olan bu yer şimdilerde yaz tatillerinin vazgeçilmez mekanlarından biri haline gelmiştir. Alaçatı, İzmir’e 90 km uzaklıkta bulunur.

Bölgeye giderken yol kenarlarında rüzgar değirmenleri vardır. Bu değirmenler oldukça muhteşem bir görüntü oluşturdukları için fotoğraf çekinmeye uygun yerlerdir. Bölgede oldukça fazla butik otel vardır. Bu otellerde konaklama yaparak tatilinizin keyfinizi çıkarabilirsiniz. Alaçatı – İzmir, oldukça hırçın bir denize sahiptir. Bu hususta sörf yapmak isteyenlerin daha fazla geldikleri yerlerden biridir. Bölgede son derece otantik bir çarşı vardır.

Renkli bir yaz tatili için özellikle önerilen Alaçatı – İzmir, misafirlerini memnun bir şekilde ağırlamayı çok iyi biliyor. Alaçatı’da tatil yaparken yel değirmenlerine mutlaka göz atın. 150 senelik olan bu değirmenler, turistlerin ilgi odağı halindedirler. Alaçatı, yaz tatili için ihtiyacınız olan birçok ürünü ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir çarşıya sahiptir.

Renkli taş evleri ile size doğal bir yaz tatili yaşama fırsatı sunar. Bol bol fotoğraf çekinmek için çok güzel bir yerdir. Eğer tatilinizi Alaçatı Ot Festivali’ne denk getirirseniz, yaz tatili eğlencenizi iki katına çıkarabilirsiniz. Ayrıca her yıl düzenlenen sörf müsabakaları ile de adrenalin tutkunuzu yenileyebilirsiniz. Yaz tatili için Alaçatı – İzmir’i tercih ederseniz bundan asla pişman olmazsınız.

Alaçatı

Eski Foça  İzmir

Ege Bölgesi’nin incisi olarak kabul edilen Foça, yaz tatili için en çok aranan yerlerden biridir. Foça uzun yıllardan beri kendini korumayı başarmış bir yerdir. Bu nedenle doğal güzelliğinden hiçbir kaybetmemiştir. Eski Foça, her yıl turist akımına uğrayan bir yerdir.

Görüntüsü ile ön planda olan bu yer, sayısız balıkçı teknesine sahiptir. Ayrıca son derece temiz bir sahil yolu vardır. Rum evleri butik otellere çevrilmiştir. Daracık sokaklara sahip olan Foça, sizlere aradığınız huzurlu ortamı sunar. Foça’da oldukça özel mezeler vardır. Tatilinizi yaparken buraya has yemekleri de tatmayı unutmayın. Bunun yanı sıra tekne turlarıyla bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz. Doğal yaşama dair izler taşıyan Foça’da oldukça renkli zamanlar yaşayabilirsiniz.

Eski Foça

Fethiye Muğla

Muğla’ya bağlı olan Fethiye’de en çok aranan yaz tatil yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Muğla’nın incisi olarak tabir edilen bu yer, Likyalılar ve Romalılar dönemlerine ait kalıntılar taşıyor. Antik çağlardan beri gelen bu yer, yaz tatili için gerekli olan tüm şartları taşır. Kalabalıktan ve gürültüden uzak bir yaz tatili yaşamak için Fethiye’yi tercih edebilirsiniz.

Tatil esnasında Fethiye ile bir bütün haline gelen Ölüdeniz’i de ziyaret edebilirsiniz. Ölüdeniz’e gitmek için merkezden 10 km uzaklaşmanız yeterlidir. Yaz boyunca maviyi ve yeşili bolca görebileceğiniz Fethiye, doğanın tadına asla doyamayacağınız bir bölgedir. Ayrıca burada yer alan Kelebekler Vadisi de muhteşem bir güzellik taşır.

Fethiye

Kaş – Antalya

Yaz tatilinden bahsederken Kaş’a değinmemek olmaz. Çünkü yaz tatillerinin en meşhur yerlerinden biri haline gelen Kaş, ülkemizdeki cennet yerlerdendir. Antalya’ya bağlı olan Kaş, kendi halinde olan bir yerdir. Kendi içinde son derece ayrı bir dünyadır.

Bu yüzden sıradan tatil yerlerine pek fazla benzemiyor. İçinizi kıpır kıpır eden bir havası vardır. Yaz tatili için muhteşem bir atmosfere sahip olan Kaş, ilk kez tatile gelenler için özel bir deneyim sunuyor. Kaş, Antalya merkeze 3 saatlik bir mesafede yer alır. Eğer kendinize özel bir karavanınız var ise Kaş, bu tür yolculuklar için de oldukça uygun bir ortamdır.

Antalya Kaş

Bozcaada Çanakkale

Yaz tatili denilince Bozcaada’yı pas geçmek olmaz. Eğer buraya ilk defa giden insanlardan olacaksanız oldukça şanslısınız. Çünkü ilk kez gidenlerin buraya bakış açıları oldukça farklıdır. Heyecan verici bir tatil yaşamak için çok uygun bir yerdir. Kendini şehrin gürültüsünden izole etmeyi başaran Bozcaada, hem Rum hem de Türk halkından oluşur.

Bu iki halkın kardeşçe yaşadığı özel yerlerden biridir. Bozcaada, tarihe damga vuran Çanakkale’ye bağlı olan bir yerdir. Saklı cennet olarak tabir edilen Bozcaada, panoramik manzaraya sahip bir kaleye de sahiptir. Tatilinizden fırsat bulduğunuz zaman bu kaleyi de görmelisiniz.

Bozcaada

Datça  Muğla

Akdeniz ve Ege arasında yer alan Datça, yaz aylarının en fazla ziyaretçi alan yerlerinden biri olarak karşımızdadır. Yaz tatilini lezzetli bir şekilde yaşamak istiyorsanız, Datça’yı tercih etmekle hata yapmış olmazsınız. Turkuaz denizi ile dikkatleri üzerinde toplayan Datça, çok prestijli plajlara sahiptir.

Ailenizle birlikte yazın keyfine varabileceğiniz bir yerdir. Datça, yazın en sıcak günlerinde bile şiddetli bir kalabalığa sahiptir. Fakat buna rağmen sakinliğini koruyabilen nadir yerlerdendir. Popüler olmasına rağmen her daim sessizdir. Datça’nın geçmişi ise antik çağlara uzanıyor. Oldukça geniş kapasiteli sahil şeridi ise sayısız insanın aynı anda yüzmesine ve güneşlenmesine imkan tanıyor.

Datça Muğla

Belek Antalya

Antalya’ya 30 km’lik bir mesafede yer alan Belek, özellikle de golf alanında ön plana çıkan meşhur yerlerdendir. Belek, yaz mevsiminde tatil yeri arayanların özellikle tercih ettikleri adreslerdendir. Belek, son derece güzel restoranlara ve alışveriş yerlerine sahiptir. Upuzun kumsalları ile yaz tatillerinin tadını daha da artırıyor. Ayrıca bölgede çok sayıda modern oteli görebilmek de mümkündür.

Doğayla iç içe olabilmek için tercih edebileceğiniz en harika beldelerden biri sayılır. Bölgede bulunan çam ağaçları size sonsuz bir hava sunuyor. Bölgede keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda güzellik vardır. Belek, yalnızca tatil yapmak için değil tarihi bir gez yapmak için de uygun bir yerdir.

Antalya Belek

Akyaka Muğla

Akyaka, yaz tatili için gidilebilecek standart yerlerden biridir. Muğla merkeze 18 km uzaklıktadır. Eskiden balıkçı kasabası olarak kullanılan bu yer şimdilerde tatil beldesi olarak tercih ediliyor. Gizli bir liman olarak karşımıza çıkan Akyaka, 2011 yılında Türkiye’nin sakin şehirleri listesine girebilmeyi başarmıştır. Sakin ve insanlardan uzak bir yaz tatili yaşamak için Akyaka’yı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Bölge tam anlamıyla yaz tatiline uygundur. Bu yüzden ihtiyacınız olan her şeyi burada bulabilmeniz mümkündür. Özellikle de aile tatilleri için uygunluğu herkes tarafından kanıtlanmıştır. Akyaka’da denize girilebilecek harika yerler vardır. Plajları ise son derece özel ve sakindir.

Akyaka

En Güzel Yaz Tatili Nerede Yapılır?

Bu soruya verilebilecek cevap oldukça fazladır. Çünkü Türkiye, yaz tatillerinin en fazla tercih edilen yerlerinden biridir. Türkiye’de yaz tatili yapılabilecek en güzel yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kuşadası, Aydın
 • Gökçeada, Çanakkale
 • Assos, Çanakkale
 • Marmaris, Muğla
 • Dalyan, Muğla
 • Side, Antalya
 • Kemer, Antalya
 • Salda Gölü, Burdur
 • Çeşme
 • Bozburun
 • Dalyan
 • Didim
 • Alanya

Gibi yerlerde tatil keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

En İyi Tatil Yeri Neresi?

Masmavi ve yemyeşil atmosferi ile ön plana çıkan çok sayıda yer vardır. Yalıkavak, Türkbükü, Torba, Gündoğan, Gümüşlük, Olympos, Beldibi, Tekirova, Çamyuva, Kiriş, Çıralı, Hisarönü, Akyaka, Selimiye, Bozburun, Foça, Urla ve Sığacık gibi tatil yerleri yaz tatilinin en göze çarpan beldeleri arasında yer alıyorlar. Buraların popülerlikleri gerçekten kayda değerdir. Sıradan bir tatil yapmak istemeyenler için özellikle tavsiye edilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu