MuğlaGezilecek Yerler

Muğla’da Gezilecek Yerler Listesi

Muğla’da gezilecek yerler listesi yerli ve yabancı turistlerin tarih ve doğal güzellikleri olan yerleri görmelerini sağlıyor. Muğla, Türkiye’nin tatil bölgelerini kapsayan bir coğrafi özelliğe sahiptir. Ege ve Akdeniz bölgesine sınırı bulunan bir konumda olduğu için özellikle yaz aylarında gezilecek ve görülecek yerler sayısı oldukça fazladır.

Yaz tatilini Muğla ve çevresinde geçirmeyi planlayanlar, tatile çıkmadan önce gezilecek yerlerin listesini yaparak kendisine bir rota belirlemelidir. Bölgenin tarihi geçmişi kadar doğal güzellikleri de ilgi çekiyor. Herkes, hangi amaçla gezi yapacaksa ona göre gezeceği yerlerin listesini oluşturabiliyor.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Muğla ve çevresinde, çok sayıda tarihi antik kentler, birbirinden güzel koylar, plajlar ve kamp alanları yer alıyor. Doğası ve temiz deniz suyu ile dünyanın her yerinden her yıl milyonlarca turist bu bölgeye geliyor. Yaz aylarında turist sayısı arttığı için tüm tatil bölgelerinde, turistlere çok sayıda aktivite seçeneği sunuluyor.

Çok Aranan Ve Meşhur Yerler

Muğla bölgesindeki tüm güzellikleri görmek ve keşfetmek istiyorsanız, gezilecek yeler listesini incelemelisiniz. Gezilecek yer sayısı çok fazla olduğu için zamanınıza göre rotanızı belirleyebilirsiniz. Tatilinizi yaparken, tarihi antik kentleri gezerek, geçmişe gidebilir, geçmiş tarih hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Muğla’da en çok aranan ve meşhur olan gezilecek yerler arasında şuralar yer alıyor:

 • Bodrum Kalesi,
 • Pedasa Antik Kenti,
 • Zeki Müren Sanat Müzesi,
 • Bodrum Antik Tiyatro,
 • Dalyan Kral Mezarları,
 • Kelebekler Vadisi,
 • Ölüdeniz,
 • Likya Yolu,
 • Kayaköy,
 • Saklıkent Kanyonu,
 • Kyon Antik Kenti,
 • Azmak Nehri,
 • Toparlar Şelalesi,

Muğla’nın tüm ilçe ve kasabalarında, gezebileceğiniz, gezerken eğlenebileceğiniz ve yeni bilgilere sahip olabileceğiniz çok sayıda yer bulunuyor. Gezilecek yerlerle ilgili aramalarınızı yaparken, kategori türünü ve uygun olduğu amaç bölümlerini seçebiliyorsunuz. Gezilecek yerler, deniz, doğa, tarihi yer olarak sıralanabiliyor. Gezi için rotanızı belirlerken, yolunuz üzerinde bulunan birçok tarihi yerleri ve doğal güzellikleri bir arada görebiliyorsunuz.

Muğla’nın Bodrum ilçesi, tatil için en çok tercih edilen bölgelerden birisidir ve turistler genelde bu bölgedeki gezilecek yerlerle ilgili arama yaparak listelerini oluşturuyor.

En çok dikkat çeken ve görülmek istenen yerlerin başında, Bodrum kalesi geliyor. Bodrum’un sembolü olan bu kalenin 600 yıllık bir geçmişi vardır. Bodrum kalesini gezmek isteyenler, pazartesi günü dışında haftanın diğer günleri, saat 08:30 ile 17:30 arasında gezebiliyorlar.

Muğla’nın coğrafi konumundan dolayı çok farklı medeniyetler buralarda yaşamıştır. Bunun için birçok yerde antik kent ve antik tiyatro gibi yapı kalıntıları yer alıyor. Tarihi bir gezi yapmak istiyorsanız, antik kentler listesini çıkarmalı ve buna göre rota oluşturarak yola çıkmalısınız. Tüm ilçelerde ve çok sayıda yerleşim yerinde birbirinden farklı ve ilgi çekici antik kentler yer alıyor. Arkeolojik kazılarla ortaya çıkartılan bu tarihi yapılar, yerli ve yabancı turistlerin gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Marmaris

Fiyatlandırma

Tatil için Muğla bölgesini seçtiğinizde, gezilecek yerler listesi aramasını yaparak, nereleri görebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda yer bulunuyor. Temiz plajları, eşsiz güzelliklere sahip kumsalları, doğal güzellikler içerisine saklanmış koylar ve arkeolojik çalışmalarla ortaya çıkartılmış tarihi antik kentlerle ilgili listenizi hazırlayabilirsiniz.

Muğla’nın gezilebilecek yerlerinin bazılarına girişler ücretsiz bazılarına ise ücretlidir. Doğal güzelliklerin sunulduğu, koylara ve çeşitli aktivitelerin yapıldığı çaylara girişler ücretsizdir. Buralarda sunulan rafting gibi faaliyetler ise kişi başı olarak fiyatlandırılıyor.

Muğla sınırları içerisinde yer alan ve en doğal gezilecek yer olarak gösterilen, Saklıkent kanyonuna girişler ücretlidir. Fiyatlandırma işlemleri, sezonluk olarak belirleniyor ve herkesin gezip görebilmesi için mümkün olduğu kadar düşük tutuluyor. Gezilecek yerleri listelerken, listeye tekne turlarını da ekleyebilirsiniz. Tatil bölgelerinin çoğunda tekne turu hizmeti veriliyor.

Plajlara giriş ücretsizdir ve tekne turu için yapılan fiyatlandırma, her sezon güncelleniyor ve kişi başı olarak belirleniyor. Gezilecek yerlerle ilgili arama işlemlerini yaparken, gittiğinizde neler göreceğinizi, neler yapabileceğinizi ve fiyatlandırmanın nasıl olduğunu da öğrenebiliyorsunuz.

Doğal ortamlarda yürümek ve doğal güzellikleri en iyi şekilde görebilmek için Likya yolu yürüyüşünü tercih edenler, herhangi bir ücret ödemiyor. Bu yürüyüş yolunda, Lmyrna, Simena, Olympos, Phalesis, İdyros gibi çok sayıda antik kent ziyaret edilebiliyor. Gezilecek yerlerle ilgili yapılan fiyatlandırmalar yerli ve yabancı turistlerin faydalanabilmesi için mümkün olduğu kadar düşük tutuluyor.

Muğla’da Gezilecek Yerler Listesi Gidelimmi.com

Kısa Adres

Tatilinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayabilmek için gezilecek yerler listesi, İllere göre hazırlanıyor ve sunuluyor. Muğla yazarak arama yapanlar, il sınırları içerisinde, tüm ilçelerdeki mutlaka görülmesi gereken yerlerin listesine ulaşıyor. Gezilecek her yer için kısa adres bilgisi paylaşılıyor ve isteyenler konum seçeneğini kullanarak, harita üzerinde işaretleme yapabiliyor. Kısa adres bilgilerinden faydalanarak, gezi rotanızı belirleyebilir, rotanız üzerinde yer alan tarihi ve doğal güzelliklerin tümünün yerini belirleyebilir, gezi için iyi bir plan yapabilirsiniz.

Muğla’da gezebileceğiniz ve görebileceğiniz yerler için oluşturulan listedeki tüm yerler hakkında önemli ve kısa bilgiler veriliyor. Buraların adresleri ile ilgili sadece bulunduğu konum hakkında kısa bilgiler yer alıyor.

Mesela, Likya yolu aramasını yapanlar, adres bölümünde, Fethiye – Antalya arası, Kızlan Yel Değirmenlerini arayanlara ise Kızlan – Datça/Muğla şeklinde kısa adres bilgileri gösteriliyor. Bu bilgiler, hangi tatil bölgesinde nerelerin olduğunun belirlenmesini sağlıyor. Tatilciler için sunulan bu hizmetlerle, her yıl milyonlarca turist, doğal ve tarihi güzelliklere sahip yerleri keşfediyor ve geziyor.

Gezilecek yerlerle ilgili listeyi oluştururken, en uygun ziyaret zamanlarını, gidildiğinde yapılabilecek etkinlikler, yöreye özel yemekler ve diğer ürünler hakkında da bilgi sahibi olunabiliyor. Kısa adres bilgilerinden faydalanarak tatil sürenizde mümkün olduğu kadar daha fazla yer görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu