Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nde gezilecek yerler oldukça fazladır. Bu nedenle insanlar bölgede nereyi gezeceklerini belirleyerek rota oluşturmalıdırlar. Böylelikle bölgenin merak edilen doğal güzelliklerini, tatil beldelerini ve tarihi yerlerini görme imkanı bulurlar.

Tatil ve gezi planlarına Ege Bölgesi’ni ekleyen kişiler için Ege’de gezilecek yerler listesini hazırladık. Bu listenin tatilcilere fikir vereceğini ve karar vermelerini kolaylaştıracağını düşünüyoruz.

Kozbeyli

Kozbeyli

İnsanların Ege’de gezilecek yerler nerelerdir? Sorusuna verilebilecek ilk cevaplardan birisi Kozbeyli olur. İzmir Foça’da bulunan Kozbeyli köy olarak kabul edilen yerleşim yerlerindendir. Şehir merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Kozbeyli’nin tarihi geçmişi ise 600 yıldır.

İzmir çevresi gezilecek yerler içinde bulunan Kozbeyli tarihi taş evleri, huzurlu ortamı ve eşsiz doğasıyla insanlara hitap eder. Özellikle huzurlu bir tatil yeri ve gezilecek yer arayanların seçebilecekleri Kozbeyli dibek kahvesi ve kahvaltısı ile ünlüdür. İzmir veya çevresinde kısa kaçamaklar yapan kişiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen adreslerdendir.

Bademli / Dikili

Bademli / Dikili

Bademli, Ege’de gezilecek yerler arayanların tercih edebilecekleri bir yerdir. İzmir’in Dikili ilçesine bağlı olan Bademli yemyeşil doğası, berrak denizi ve eşsiz koyları ile insanları büyüleyebilecek bir yerdir. İlçeye uzaklığı 9 km olan Bademli deniz suyunun ılık olması sebebiyle sonbahar aylarında da denize girme imkanı verir. Bu nedenle sonbahar tatilleri için insanlar tarafından tercih edilir.

Hayıtlı, Pissa, Zindancık ve Killik isimli koylara sahip olan Bademli insanlara zeytin ağaçları arasında denize girme fırsatı sunar. Bu koyların en önemli özellikleri ise mavi bayraklı plajlara sahip olmasıdır.

Dikili’ye 20 dakikalık mesafede bulunan Bademli ülkenin Maldivler’i olarak bilinen bir yerdir. Bu nedenle İzmir ve çevre şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok yerinden ziyaretçi alır. Bademli’ye gelen kişiler bölgede ünlü olan Kalem Adası’na tekne turu yaparak tarihi adayı görme fırsatı da elde ederler.

Çamlık Lokomotif Müzesi

Çamlık Lokomotif Müzesi

Ege Bölgesi gezilecek yerler turunda Çamlık Lokomotif Müzesi’ne yer vermek gerekir. Selçuk ilçesinde bulunan müze 1991 yılından beri ziyarete açıktır. Çamlık Lokomotif Müzesi ülkede demiryolu türünde olan en büyük açık müzedir.

Çamlık Köyü’nde bulunan müzede farklı ülkelerden getirilen 30 buharlı lokomotif sergilenir. Bunlar dışında dünyada benzeri bulunmayan 2 adet odunla çalışan lokomotifte sergilenen eserler arasında bulunur. Müzede lokomotifler dışında vinç, yolcu vagonu, yük vagonu ve su cenderesi de sergilenir.

Ege’de gezilecek yerler turunda mutlaka yer verilmesi gereken müzenin önemi ise Atatürk’ün 1937 yılında müzenin bulunduğu gara gelip konaklamış olmasıdır. Bu nedenle müzede Atatürk için özel olarak hazırlanmış bir bölüm vardır. Bu bölümde Atatürk’ün konakladığı güne ve diğer tren seyahatlerine ait resimler ve özel eşyalar sergilenir. Müzeyi görmek isteyen yetişkinlerin 50 TL öğrencilerin ise 25 TL giriş ücreti vermeleri gerekir.

Karagöl

Karagöl

Ege’de gezilecek yerler turunda Karagöl’e de yer verilmelidir. Karagöl İzmir’in Menemen ilçesi sınırında bulunan krater gölüdür. Yamanlar Dağı üzerinde bulunan Karagöl insanlara İzmir’i yukarıdan görme imkanı sunar.

Karagöl’ün bulunduğu alan tabiat parkı olarak ilan edilmiş olup insanların ziyaretine açık hale getirilmiştir. Gölün bulunduğu parka gelen kişilerin kamp, piknik ve yürüyüş yapma imkanı vardır. Ayrıca göl çevresinde doğayla iç içe zaman geçirerek bu anları ölümsüz hale getirmeleri mümkündür.

Deniz seviyesinden 850 metre yükseklikte yer alan Karagöl doğal görünümünü kaybetmeyen yerler arasında bulunur. Bu nedenle Ege Bölgesi’nde doğal güzellikler arayan kişilerin görmek isteyecekleri yerler arasında bulunur. Gölü ziyaret etmek isteyen kişilerin ise yıl boyu ziyareti mümkündür. Ancak giriş için 20 TL ücret ödemeleri gerekir. Kamp yapmak isteyen kişiler ve arabayla giriş yapacak kişilerin ise 40 TL ödemeleri gerekir.

Özbek Köyü

Özbek Köyü

Özbek Köyü Ege gezi rotalarında yer verilmesi gereken köylerden biridir. Urla’da bulunan Özbek Köyü ilçeye 9 km uzaklıktadır. Geçmişi 1000 yıllık olan köy günümüzde mahalle statüsünde olsa da halk arasında köy olarak anılmaya devam eder.

Özbek Köyü huzurlu tatil ve hafta sonu kaçamağı arayan kişilerin gidebilecekleri yerdir. Köyde bulunan Akkum sahili, Eğriliman plajı ve Aydilek koyu insanlara denize girerek vakit geçirme imkanı verir. Köyde her yıl Mart ayında Ot Festivali düzenlenir ve festivalde yöresel otlar toplanarak köyün meydanında halka satılır.

Özbek Köyü’ne gelen kişiler köydeki tarihi yerleri gezebilirler. Köyde bulunan tarihi yerler arasında Özbek Cami, Taş Köprü, Özbek Hamamı ve Anıt Selvi vardır.

Sığacık / Seferihisar

Sığacık / Seferihisar

Ege Bölgesi gezi turunda Sığacık mutlaka bulunması gereken adreslerdendir. Türkiye’nin ilk sakin şehri olan Seferihisar’da bulunan Sığacık hafta sonu tatili için bölgede en çok tercih edilen adrestir.

4000 yıllık eski bir balıkçı köyü olan Sığacık’ın insanlar tarafından tercih edilmesinin nedeni ise temiz plajları, antik kenti, tarihi sokakları, Ege lezzetleri sunan restoranları ve su sporlarıdır.

Seferihisar’a 7 km mesafede bulunan Sığacık Harabeler Koyu, Akkum Plajı, Akarca Plajı, Çamur Koyu ve Ilıca Boğazı ile insanlara denize girme imkanı veren bir mahalledir. Denize girmenin dışında dalış yapma imkanı da vardır. Sakin tatil arayışındaki insanlar tarafından yoğun tercih edilmesi ile bölgede çok sayıda konaklama mekanı vardır. Hatta yaz aylarında tatil için bölgeye gelen kişilerin yer bulması zor olur.

Sığacık’ın deniz ve plajları dışında insanlar tarafından tercih edilmesinin bir nedeni de Ege Bölgesi tarihi yerler arasında görülebilecek tarihi alanlara sahip olması etkilidir. Sığacık’ta tarihi yolculuk yapmak için görülmesi gereken yerler ise şunlardır; Teos Antik Kenti, Sığacık Kalesi ve Sığacık Kaleiçi’dir.

Kozak / Bergama

Kozak / Bergama

Kozak/Bergama Ege’de gezilecek yerler tercih edenlerin seçebilecekleri yerlerdendir. Bergama ve Ayvalık sınırlarında bulunan Kozak yayla özelliğine sahip bir yerdir. Fıstık çamı ile kaplı olan Kozak doğa yürüyüşü yapmak isteyen kişilerin gidebilecekleri bir rotadır.

Kozak doğa yürüyüşü dışında motosiklet tutkunları tarafından tercih edilen bir yerdir. Çamlarla kaplı Kozak’ta tutkunlar diledikleri sürüşü yaparlar. Bunun dışında yayla kamp yapmak isteyen kişilerce tercih edilir.

Çam fıstıkları ile dolu ortamda huzur dolu bir gün veya gece geçirmek mümkündür. Kozak’a gelen kişilerin yemek yiyebilecekleri bir restoran vardır. Bu restoranda fıstık reçelinden yayık ayrana ve İzmir yöresel lezzetlerine kadar pek çok yiyeceği bulmak mümkündür.

Mordoğan – Karaburun

Mordoğan – Karaburun

Ege’de gezilecek yerler listesinde önereceğimiz son yer ise Mordoğan’dır. Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan geçmişte Mimas olarak bilinen bir yerdir. Günümüzde belde konumunda olan Mordoğan sahip olduğu plajları, Dilek Çeşmesi, Ayıbalığı kayalıkları, iskelesi ve mor çiçekleri ile ünlü yerdir.

Karaburun’a 20 km mesafede bulunan Mordoğan huzurlu ortam arayanların gelebilecekleri bir beldedir. Amatör balıkçılık yapmaya imkan veren beldeye gelenlerin balık tutmayı deneyimlemesi mümkündür. Konaklama ihtiyacı duyan kişiler ise beldede bulunan pansiyonlarda konaklayabilirler.

Sonuç

Tarihi, doğal ve yerel güzellikler bakımından zengin olan Ege Bölgesi’nde gezilebilecek yerleri anlatmaya çalıştık. Şüphesiz ki bölgede gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir. Ancak doğayla iç içe olmak ve huzurlu bir ortam arayan kişilerin listemizde yer alan rotaları tercih ederek memnun kalacaklarını düşünüyoruz. Doğal güzelliklere ek olarak verdiğimiz köy ve bölgelerdeki tarihi güzelliklere de tanıklık etmeleri mümkün olacaktır.

Gidelimmi.com olarak Türkiye’nin gezilebilecek yerlerini bilmeye ihtiyaç duyan insanlara içeriklerimizle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ege Bölgesi dışında gezilecek yer arayışınız varsa sitemizi inceleyerek aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Siteden alacağınız liste ile her anlamda doyurucu bir gezi ve tatil gerçekleştirme imkanı bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Ege Bölgesi Ne İle Ünlü?

Ülkenin batısında yer alan Ege Bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri, denizi, yöresel mutfağı ve deniz mahsulleri ile ünlü bir bölgedir. Ayrıca yıl içinde binlerce turisti ağırlayan tatil beldeleri ile ünlüdür.

Egede Tatile Nereye Gidilir?

Tatil yönünü Ege olarak belirleyen kişilerin gidebilecekleri yerler Karaburun, Çeşme, Dikili, Alaçatı, Didim, Bodrum, Seferihisar, Akyaka ve Kuşadası gibi tatil yerleridir.

Ege Bölgesi'ne Ait Doğal Güzellikler?

Ege Bölgesi doğal güzellikleri Karagöl, Bademli, Kozbeyli, Homeros, Nazarköy, Şirince, Bafa ve Bergama gibi yerlerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu